Zamek w Gołuchowie – jak nad Loarą

Ponieważ dalej musimy siedzieć w domach, postanowiłam zabrać Was na jeszcze jedną wycieczkę. Tym razem wybierzemy się do wielkopolskiego Gołuchowa, gdzie znajduje się jeden z najpiękniejszych zamków w Wielkopolsce, a może nawet w Polsce. Nie zabraknie też atrakcji dla młodszych turystów, bo Gołuchów to świetne miejsce na spędzenie rodzinnej soboty czy niedzieli. U mnie możecie podziwiać zamek w Gołuchowie w jesiennej aurze, ale Gołuchów wygląda pięknie o każdej porze roku…

zamek w Gołuchowie

Zacznijmy od zamku, bo to najbardziej charakterystyczna atrakcja Gołuchowa. Obecna, tak piękna i charakterystyczna bryła zamku nie jest jego pierwotną formą. Pierwszy, dwupiętrowy dwór wzniósł tutaj w XVI wieku Rafał Leszczyński herbu Wieniawa. Jakieś 50 lat później jego syn, wojewoda kaliski i kanclerz wielki koronny, rozbudował zamek, który okazał się dla niego za mały. To z tamtego czasu pochodzi piękny dziedziniec zamku z arkadowymi krużgankami. Nieco przypomina on Wawel, oczywiście w dużo mniejszej skali. Od XVII wieku zamek często zmieniał właścicieli i zaczął popadać w ruinę. W końcu w XIX wieku odkupił go Tytus Działyński (tak, to ten sam, który był właścicielem zamku w Kórniku). Ostatecznie zamek trafił do jego żony. Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej, w zamian za prawo dysponowania jej majątkiem na rzecz powstania styczniowego.

zamek w Gołuchowie

Izabela był córką Adama Jerzego Czartoryskiego, „niekoronowanego króla Polski”, przywódcy patriotów skupionych wokół środowiska emigracyjnego Hotel Lambert. Izabela wychowywała się w Paryżu, stąd po podjętej przez nią przebudowie zamku zaczął on przypominać te francuskie znajdujące się nad Loarą. Zamek posiada bowiem elewację charakterystyczną dla francuskiego renesansu. Rekonstrukcją zamku zajęli się Zygmunt Gorgolewski oraz Maurycy Ourodou. Wiele detali, które znalazły się w zamku, sprowadzona był z Zachodu – głównie z Francji i Włoch.

zamek w Gołuchowie

Izabela Działyńska, wychowana w umiłowaniu do sztuki, podobnie jak jej babka Izabela z Flamingów Czartoryska, postanowiła stworzyć w zamku muzeum. Najcenniejszą kolekcją jest ekspozycja 250 waz greckich z IX-III w. p.n.e. W zamku znajdują się także bogate zbiory mebli, obrazów, rzeźb, naczyń stalowych oraz sztuki orientalnej, a także gobeliny i tkaniny flamandzkie i perskie, dawna broń, rzeźby chińskie i japońskie. Uzupełnieniem jest kolekcja płócien malarzy włoskich, niderlandzkich, francuskich oraz portrety polskich władców i arystokratów.

zamek w Gołuchowie

Ponieważ sam zamek w Gołuchowie przeznaczono na muzeum, fundatorka zamieszkiwała w oficynie, która po II wojnie światowej przeznaczona została na Muzeum Leśnictwa. Jest to obecnie największe w Polsce Muzeum Leśnictwa, które kompleksowo podejmuje tematykę flory, fauny i ekologii. To również wspaniałe miejsce do zwiedzania z dziećmi, gdzie można spełnić naprawdę dużo czasu.. Temat gospodarki leśnej jest tutaj ujęty naprawdę szeroko. Można obejrzeć tam makiety przedstawiające zwierzęta w ich naturalnym środowisku, a także interaktywną wystawę, która przedstawia rosnące w lesie drzewa, różne rodzaje lasów i ich charakterystyczne cechy. A to jeszcze nie wszystko…

Zamek w Gołuchowie otoczony jest liczącym sobie ok. 160 ha ogromnym parkiem krajobrazowym z połowy XIX wieku z różnorodnym drzewostanem. Drzew i krzewów jest tutaj tysiące, a przy pięknej pogodzie park jest idealnym miejscem do spacerów. Na terenie parku znajduje się także mauzoleum – samotne miejsce spoczynku Izabeli Działyńskiej. Wewnątrz poza nagrobną marmurową płytą, można zobaczyć dwa popiersia: Izabelli z Czartoryskich Działyńskiej oraz Marii Izabeli Margeryty ks. de Bourbon – córki ostatniego ordynata gołuchowskiego, ks. Adama Ludwika Czartoryskiego. W części centralnej, nad grobowcem, umieszczony został witraż przedstawiający herby: rodziny Czartoryskich – Pogoń Litewską, oraz Działyńskich – Ogończyk.

Styl angielski, preferowany przez Działyńskich, nawiązywał do naturalnych krajobrazów, odcinając się w zdecydowany sposób od barokowych ogrodów, których podstawy nawiązywały do geometrycznych wzorów. Park po dziś dzień zachował swoją naturalistyczną formę, starannie wypracowaną przez tworzących go właścicieli. Stanowi malowniczą oprawę dla obiektów architektonicznych, które zlokalizowane są w jego południowej części. Przez teren parku przepływa rzeka Ciemna, niegdyś nazywana Trzemną, której dolina posłużyła jako główna oś kompozycyjna. Na jej trzykilometrowym odcinku z prawej i lewej strony rozpościerają się widoki na kolekcje drzew i krzewów, łąki oraz polany.

Północną część parku o charakterze leśnym od południowej, określanej mianem arboretum, oddzielają dwa stawy widokowe. Na większym z nich utworzono wyspy, na których bytuje ptactwo wodne. Cały park porasta 80 tysięcy drzew. Występuje tutaj 600 gatunków i odmian drzew oraz krzewów, pochodzących z Europy, Azji i Ameryki Północnej.

W 1977 roku w parku nieopodal zamku powstała zagroda żubrów.. Można tam także podziwiać daniele, dziki i koniki polskie. To miejsce zdecydowanie cieszy się powodzeniem u najmłodszych. Po drodze rozmieszczona została ścieżka edukacyjna, która umila dzieciom wędrówkę do zagrody.

Nie zachował się niestety zburzony w 1941 roku przez Niemców kościół. Wtedy też wywieźli oni także stąd najcenniejsze gołuchowskie zbiory. Po wojnie udało się rewindykować m.in. wspomnianą kolekcję waz greckich – niestety nie wszystkie zbiory Izabeli Działyńskiej wróciły na miejsce. Zamek w 2017 roku został odkupiony od spadkobierców, a obecnie w zamku znajduje się oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Dla miłośników leśnych spacerów w Gołuchowie czeka jeszcze jedna atrakcja. W lesie, około 3,5 km od Centrum Gołuchowa, znajduje się największy w Wielkopolsce głaz narzutowy zwany Kamieniem Św. Jadwigi lub Kamieniem Św. Kingi. Ma on obwód 22 m i wysokość 5,5 m, z czego 2 m znajdują się w ziemi.

Jest to różowy średnioziarnisty granit, przywleczony przez lądolód skandynawski. Chroniony od 1888 r. jako pomnik przyrody nieożywionej, owiany został licznymi legendami. Jedna z nich opisuje, iż pod głazem znajduje się wielki skarb, lecz ciężar kamienia sprawia, że nikt tego bogactwa nie może wydobyć. Inna legenda głosi, że pod kamieniem śpią rycerze św. Jadwigi Śląskiej, która miała ubłagać Matkę Boską, by rycerzom poległym w walce z Tatarami zamieniła śmierć na sen. Gdy zaś po raz kolejny zagrożona będzie wiara, wówczas śpiący rycerze wstaną i z bronią w ręku będą walczyć i zwyciężać. Najbardziej znane jest podanie, iż kamień ten rzekomo diabeł chciał rzucić na Kalisz, gdy rozgniewał się na jego mieszkańców. Głaz był jednak bardzo ciężki i kiedy zapiały pierwsze kury diabeł był jeszcze daleko od miasta, upuścił go więc w lesie gdzie leży do dzisiaj. Jeszcze inna opowiada o tym, że głaz miał być użyty przy budowie fundamentu gołuchowskiego zamku. Jeden z diabłów, z którym współpracował właściciel Gołuchowa, nie doniósł go jednak na budowę, gdyż o świcie spotkał kobietę niosącą koguta na targ. Kur nagle zapiał i wystraszony diabeł porzucił kamień w lesie.

W Gołuchowie znajduje się także zalew, więc można sobie zaplanować tutaj dłuższy pobyt ze zwiedzaniem i rekreacją. To kto planuje zwiedzić zamek w Gołuchowie i okoliczne atrakcje?

Buziaki!
signature
Subskrybuj, żeby nie przegapić żadnego posta!
Podaj swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach!
Tagi

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • boja
  5 kwietnia, 2020

  Ja planuję. Pewnie, jak zwykle, nic z tego nie wyjdzie, ale kto wie?

 • jotka
  5 kwietnia, 2020

  O tym zamku i parku pisałam kilka razy, wracamy tam w różnych porach roku, tym razem wiosna przejdzie nam koło nosa, szkoda!

 • Magda
  5 kwietnia, 2020

  Jak tam ładnie, nie wiedziałam, że to takie urocze miejsce 🙂

 • L
  5 kwietnia, 2020

  Super. Podoba mi się. Lubię takie miejsca. Z historią i klimatem.

 • Jola [Manager Pixeli]
  5 kwietnia, 2020

  Zachęcasz do wyjazdów i taki wypad na jeden dzień w wakacje, kto wie. Bardzo ładne miejsce.

 • Radiomuzykant-ka
  5 kwietnia, 2020

  Byłam, podziwiałam. 🙂
  Dzięki za odświeżenie wspomnień. 🙂

 • Aisab
  5 kwietnia, 2020

  Oj kusisz! Kusisz! To jest tak jak byś dała do poczytania jadłospis będącemu na diecie 🙂
  Już jestem miesiąc na diecie [zamknięta w domu czyli nie wychodzę z domu] i takie kuszenie
  może przyprawić mnie o…wnerw 🙂

 • The Yum List
  6 kwietnia, 2020

  What a beautiful place. I would love to visit.

 • Krystyna 7.8
  6 kwietnia, 2020

  Nie byłam, nie widziałam…. Jak się wszystko uspokoi to na pewno odwiedzę. Serdeczne pozdrowienia znad sztalug malarskich przesyła Krysia

 • Karo
  6 kwietnia, 2020

  Witam 🙂

  Nigdy nie byłąm w tym zamku, nawet nie maiłąm pojęcia,ze mamy takie miejsce w Polsce i faktycznie jest ono warte odwiedzenia. DZiękuję, że zabrałas nas w tę wirtualną podróż ze sobą 🙂

 • Marta Krysztofiak
  6 kwietnia, 2020

  Przepiękny zamek, który zapisuję na liście odwiedzających kiedyś miejsca 🙂

 • Łukasz
  6 kwietnia, 2020

  Idealne miejsce na spokojna wycieczkę, szkoda ze teraz jest to niemożliwe…

 • Teresa
  6 kwietnia, 2020

  Przepiękne miejsce a ileż tu atrakcji, można odpocząć, zrelaksować się i wiele nauczyć, albo przypomnieć historię tego miejsca. Zamek bardzo mnie się podoba. Pozdrawiam Królowo. 🙂 .

 • Ania
  6 kwietnia, 2020

  Dwa lata temu zrobiłam sobie plan i opisałam kilka zamków w Polsce które marzyła zobaczyć. Oczywiście plan nie został zrealizowany bo maja trzy tygodnie urlopu i mieszkając za granicą niestety jest to niemożliwe. No i na ten rok znowu był plan zwiedzić nasze zamki w kraju, niestety tym razem nie tylko dla nas zostały pokrzyżowane plany urlopowe… ale nie poddam się może za rok się uda, będę cierpliwie czekać aż mi się uda…
  Bardzo ciekawy wpis i bardzo przydatny 🙂

 • Karolina90
  6 kwietnia, 2020

  Ależ piękne i klimatyczne miejsce. Dziękuję, że nam je pokazałaś, bo w tych czasach o podróżach można sobie tylko pomarzyć.
  Pozdrawiam serdecznie

  P.S. Masz ślicznego syna

 • angiesrecipes
  7 kwietnia, 2020

  It’s a beautiful place! I would love to visit it too. The 4th picture is so nice that you can use it as a postcard 🙂

 • Matka na Szczycie
  7 kwietnia, 2020

  Wow, jakie świetne miejsce! Bardzo chciałabym je na żywo zobaczyć!

 • Weronika
  7 kwietnia, 2020

  Nigdy tam nie byłam, ale wygląda świetnie. Miło było się tam przenieść, chociaż oczami…

 • Di bloguje
  7 kwietnia, 2020

  Ale cudowne miejsce!

 • Marzena T (Mania)
  7 kwietnia, 2020

  Bardzo podoba mi się zamek jak i samo miejsce, świetne miejsce na rodzinny wypad. Może kiedyś się tam wybierzemy ?

 • Iwona
  7 kwietnia, 2020

  Dziękuję za wycieczkę do zamku 🙂

 • Justyna Parucka
  8 kwietnia, 2020

  W szkole podstawowej byłam na wycieczce w Gołuchowie i zwiedzałam między innymi ten zamek w, który mi się spodobało i widzę, że jest tak samo w nim ładnie do teraz.
  Pozdrawiam i zapraszam na nowy post 🙂 magda-tul.blogspot.com.

 • emily tang
  8 kwietnia, 2020

  This place looks nice!

 • Gronercik
  8 kwietnia, 2020

  Świetne miejsce, nigdy nie byłam! 🙂

 • Kinga
  8 kwietnia, 2020

  Ładny zamek:)

 • Jestem Magdalena
  9 kwietnia, 2020

  Dwa lata temu pojechałam tam rowerem 🙂 Do zamku nie wchodziłam ale zwiedziłam okolice 😉

 • Dorota z kobietytomy.pl
  9 kwietnia, 2020

  ale fajne klimatyczne miejsce, chyba nie słyszałam o nim. Gdy już wszystko wróci do normy, wybiorę się. Dziękuję 🙂

 • Sys
  10 kwietnia, 2020

  Nigdy tam nie byłam ale wygląda bardzo klimatycznie 🙂 na pewno to świetna atrakcja dla dzieci 🙂

 • Justyna Parucka
  11 kwietnia, 2020

  Pozdrawiam i zapraszam na nowy post 🙂 magda-tul.blogspot.com.

 • Beautiful Duty
  11 kwietnia, 2020

  wow, ale rzeczywiście mega pikenie tam !

 • Kathrine Eldridge
  11 kwietnia, 2020

  What a cool place to visit! Love these gorgeous pics.

  https://www.kathrineeldridge.com

 • Ghulam Mohyudin
  12 kwietnia, 2020

  Good to know that works too! I learn so much from you as well! Keep it up great post.

 • Yolanthe
  13 kwietnia, 2020

  Byłam , podziwiałam i chętnie bym to powtórzyła 🙂

 • Selvaggia Capizzi
  13 kwietnia, 2020

  What a fantastic place to go!! I wish I can visit it very soon! happy Easter
  Don’t Call Me Fashion Blogger
  Facebook
  Bloglovin’

 • Karolajna
  13 kwietnia, 2020

  Z chęcią zwiedziłabym kiedyś ten zamek i okoliczne tereny. Nigdy nie byłam w tych okolicach. 😉

 • Asunción Artal
  13 kwietnia, 2020

  Beautiful place, thanks for sharing

 • napiecyku
  13 kwietnia, 2020

  Do Gołuchowa mam bardzo nie po drodze, a szkoda, bo ostatnio bardzo podobają mi się zamki a ten w Gołuchowie jest piękny 🙂

 • Brian Frum
  13 kwietnia, 2020

  That really is a most beautiful castle and such a nice place to visit. Thank you for taking us along with you.

 • Agnieszka Mikołajczyk
  13 kwietnia, 2020

  Zamek jest piękny, nie byłam tam.

 • Magdalena
  13 kwietnia, 2020

  piękny zamek! robi wrażenie, nie dotarłam tam!

 • Jenovia Dżemson
  13 kwietnia, 2020

  Piękny zamek, wspaniała wycieczka. Pozdrawiam!^^

 • Valerie- Jael
  13 kwietnia, 2020

  Beautiful photos. Stay safe! Valerie

 • Natalia
  13 kwietnia, 2020

  Piękne zdjecia, nie mogę się doczekać, kiedy będzie możliwość się gdzieś wybrać 🙂

 • Sakuranko
  13 kwietnia, 2020

  Oh so wonderful photos, amazing place darling
  xx

 • Jackie Harrison
  14 kwietnia, 2020

  Beautiful place great images.

 • Justyna Parucka
  14 kwietnia, 2020

  Pozdrawiam i zapraszam na nowy post magda-tul.blogspot.com.

 • Francisco Oliveira
  14 kwietnia, 2020

  Um castelo muito interessante.
  Um abraço e uma boa semana.

  Andarilhar
  Dedais de Francisco e Idalisa
  O prazer dos livros

 • Paola
  14 kwietnia, 2020

  Oh my… what a beautiful castle!
  Stay safe babe!
  Kisses, Paola.

  Expressyourself

 • Kathy Leonia
  14 kwietnia, 2020

  mamy zamiar się wybrać do owego zameczku:)

 • Marzena
  14 kwietnia, 2020

  Jak tam pięknie. Powiem ci, że ja lubię bardzo zwiedzać takie różne miejsca. Pozdrawiam cieplutko kochana 🙂

 • Mama z różową torebką
  14 kwietnia, 2020

  Ależ tam pięknie 😀 Aż by się chciało już pojechać 😛 Mam nadzieję, że w tym roku jeszcze będzie okazja na takie przyjemności 🙂

 • Pilar
  14 kwietnia, 2020

  What a beautiful place to visit! Thanks for stopping by my blog!

 • Okiem Blondynki by McBlondi
  14 kwietnia, 2020

  Ależ mi się podoba to miejsce! 🙂 Zwłaszcza park krajobrazowy, który musi być piękny o każdej porze roku. Choć zamek, też jest fascynujący. Nie miałam jeszcze okazji tam być, ale wszystko przede mną 😉

 • Ruth Josey
  15 kwietnia, 2020

  I love places like this! There’s so much wonderful history here and it has all of the fun things to do, too, so the whole family can enjoy the grounds and the museum. What a full history this castle has and I was looking for a picture of the huge stone. Thank you so much for sharing this beautiful castle and its grounds with us. I’d love to be able to visit some day.

  Ruth
  VogueFauxReal

 • The Exclusive Beauty Diary
  15 kwietnia, 2020

  WOW That castle look amazing and nature around it so beautiful. Thank you for sharing.

  New Post – https://www.exclusivebeautydiary.com/2020/04/clarins-hydra-essentiel-face-silky_15.html

 • Ayuna
  15 kwietnia, 2020

  Super 🙂 Bardzo się cieszę, że mogłam razem z tobą zwiedzić to piękne miejsce! Teraz jak zwiedzać, to tylko poprzez zdjęcia ale obiecałam sobie, że wszystko nadrobię jak już będzie można 🙂 Jest tyle pięknych miejsc do odwiedzenia, tyle krajobrazów do zobaczenia i tyle chwil do przeżycia 🙂 Wspaniały wpis!
  Pozdrawiam ciepło ♡

 • Gąska
  15 kwietnia, 2020

  Ale ciekawe miejsce 🙂

 • Magdalena
  15 kwietnia, 2020

  Z przyjemnością bym odwiedziła, wygląda jak z obrazka 🙂 I te wnętrza!

 • Mrs Calluna
  16 kwietnia, 2020

  Super, będzie co odwiedzić. Dotychczas znałam tylko Kórnik 😉

 • Carmy
  16 kwietnia, 2020

  So nice Place 🙂

 • Justyna Parucka
  17 kwietnia, 2020

  Pozdrawiam i zapraszam na nowy post 🙂 magda-tul.blogspot.com.

 • Magdalena Szymańska
  18 kwietnia, 2020

  Mam nadzieję, że jak się skończy ten koszmarny czas zamknięcia to pojedziemy w takie miejsca 🙂

 • Nacpana-ksiazkami
  18 kwietnia, 2020

  Uwielbiam zwiedzać zamki, a ten jeszcze jest przede mną. 😉

 • Jeff the Chef
  18 kwietnia, 2020

  Co za wspaniałe miejsce! Tego lata planowałem wyjazd do Polski, ale teraz jest to wstrzymane i mam wrażenie, że tak się nie stanie.

 • Kinga
  18 kwietnia, 2020

  Wspaniałego weekendu życzę 🙂

 • Magda
  24 kwietnia, 2020

  Bardzo ciekawe miejsce ? Polecam

 • KamiPisze
  28 kwietnia, 2020

  Jak piękne miejsce 🙂 po kwarantannie na pewno je zwiedzę 🙂

 • Makeup Muddle
  22 sierpnia, 2020

  Oh wow what a beautiful castle! It looks like it’s nestled in really amazing surroundings, and a fabulous place to visit to learn about the heritage xo

  Makeup Muddle ♥

 • Uwielbiam zwiedzać zamki w tym roku byłam w pszczynie w zamku ,a tam też bym się wybrałam ale nie mam kierowcy więc i za daleko pozdrawiam

 • tomthebackroadstraveller
  5 czerwca, 2021

  …this is such an elegant place, thanks for taking me along. Let’s do it again soon.

 • Elżbieta Rogalska
  9 czerwca, 2021

  Jak pięknie! Zazdroszczę Tobie i dziecku. Myślę, że każdy chciałby mieć taki zamek, coś cudownego.

 • Dziękuję za ten wspaniały wpis, w którym podzieliłaś się z nami miejscami, które odwiedziłaś w Gołuchowie oraz za krótką historię związanym z tym miejscem. Ja osobiście byłem w wielu miejscach, które pokazałaś w poście. I potwierdzam Twoje zdanie na temat tego miejsca. Jest to miejsce dość intersujące i przepiękne, i warto to miejsce zwiedzić. Ja akurat przywiozłem książkę nt. Gołuchowa, gdzie wspomniano nie tylko informacje związane z zamkiem i okolicami, ale także o wielu innych miejscach, które warto zwiedzić w tym miejscu. Ten zamek jest przepiękny ?

  Pozdrawiam serdecznie i życzę Tobie przemiłego dnia ??
  Patryk

 • Myśli Potarganej
  18 października, 2022

  Rzeczywiście wygląda zupełnie jak we Francji! Fajną wycieczkę sobie zrobiliście. Kocham takie klimaty.