Jak gotować kaszę i ryż?

Gotowanie kasz i ryżu może wydawać się banalne, ale każdy, kto choć raz otrzymał rozgotowaną papkę zamiast sypkiego dodatku do obiadu, wie, że to sztuka, którą warto opanować. Kluczem do sukcesu jest dobranie odpowiednich proporcji wody, czasu gotowania i sposobu przygotowania. Oto kilka praktycznych wskazówek jak gotować ryż i kaszę.

Amarantus – jak gotować?

Amarantus to jedna z najstarszych roślin uprawianych na świecie. Był podstawowym składnikiem pokarmowym starożytnych ludów, np. Azteków czy Majów. Posiada wysoką wartość odżywczą. Jest cennym źródłem fosforu, potasu i magnezu, a także witamin A, C i E oraz z grupy B. Spożycie 100 g tego ziarna pokrywa 1/3 dziennego zapotrzebowania na wapń. Polecany jest osobom z anemią oraz kobietom w ciąży. W nasionach amarantusa znajduje się więcej białka niż w jogurtach czy mleku. Ponadto obniża i reguluje poziom glukozy we krwi, jest świetną alternatywą dla osób uczulonych na gluten. Opóźnia fizjologiczny proces starzenia się organizmu dzięki zawartości skwalenu. Na sklepowych półkach najczęściej spotykany jest amarantus ekspandowany. Bardzo popularna jest również mąka z amarantusa, która może być podstawą do przygotowywania wypieków. Ziarna amarantusa sprawdzają się również do gotowania i przygotowywania z nich tak zwanej amarantusianki.

Amarantusa wsypujemy do gotującej się, osolonej wody, w proporcji 2 szklanki wody na szklankę amarantusa, następnie zmniejszamy ogień i gotujemy pod przykryciem ok. 25 minut. Prawidłowo ugotowany można rozpoznać po miękkiej konsystencji, a także błyszczącej powierzchni.

jak gotować

Kasza gryczana – jak gotować?

Kasza gryczana pozyskiwana jest z obłuskanych nasion gryki zwyczajnej. Ma wysoką zwartość białka roślinnego, co czyni ją cennym składnikiem diety wegetariańskiej. Zawiera również sporo przeciwutleniaczy, w tym rutynę, która wzmacnia naczynia krwionośne i wspiera układ krążenia. Jest naturalnie bezglutenowa. Ma też sporo błonnika, co przyczynia się do uczucia sytości po jej spożyciu. 

Aby ugotować kaszę gryczaną, należy użyć odpowiedniej proporcji – na jedną szklankę kaszy stosuje się dwie szklanki wody. Kasza wchłonie całą wodę podczas gotowania, stając się sypka i gotowa do spożycia. Kaszę gryczaną gotujemy około 15 minut.

Kasza bulgur – jak gotować?

To kasza z ziaren pszenicy twardej. Jest cennym źródłem składników mineralnych. Zawiera duże ilości magnezu, potasu, fosforu, żelaza i wapnia. Zawiera więcej błonnika niż kasza jaglana czy ryż, a także więcej białka niż kasza gryczana. Zawiera też więcej żelaza niż kasza jęczmienna i więcej magnezu niż ryż. Dzięki wysokiej zawartości błonnika wspomaga pracę układu pokarmowego, regulując perystaltykę jelit i zapobiegając zaparciom. Błonnik pomaga również w utrzymaniu uczucia sytości. Kasza bulgur wpływa pozytywnie na zdrowie układu sercowo-naczyniowego: pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi oraz wspiera regulację ciśnienia krwi.

Przygotowanie kaszy bulgur jest proste i szybkie. Kasza wymaga gotowania przez około 15 minut w proporcji 1 szklanka kaszy na dwie szklanki wody.

Kasza kuskus – jak gotować?

To kasza z pszenicy twardej, która jest źródłem wielu cennych składników odżywczych. Zawiera niewielkie ilości tłuszczu, co sprawia, że jest lekkostrawna i łatwo przyswajalna przez organizm. Jest bogata w witaminy z grupy B, szczególnie kwas foliowy, który odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Zawiera również niewielkie ilości witaminy E znanej ze swoich właściwości antyoksydacyjnych. Spośród składników mineralnych w kuskusie warto wymienić żelazo, potas i magnez. Dzięki zawartości błonnika wspomaga pracę jelit i może przyczyniać się do regulacji poziomu cholesterolu we krwi. Uwaga! Kasza kuskus zawiera gluten, ponieważ jest wytwarzana z pszenicy.

Aby przygotować kuskus, należy wsypać suchą kaszę na duży talerz lub do miski, a następnie zalać gorącą wodą w proporcji 1:1. Po zalaniu wrzątkiem kaszę należy przykryć i odstawić na około 5-10 minut. W tym czasie wchłonie wodę i będzie gotowa do spożycia. Wystarczy rozgarnąć ją widelcem, aby rozdzielić ziarenka.

jak gotować

Kasza jaglana – jak gotować?

Pozyskiwana jest z ziaren prosa. Jej regularne spożywanie może przynieść wiele korzyści dla zdrowia. Przede wszystkim wspomaga pracę układu pokarmowego. Zawiera błonnik, który poprawia perystaltykę jelit i zapobiega zaparciom. Dodatkowo jagły są lekkostrawne, więc mogą być spożywane przez osoby z wrażliwym przewodem pokarmowym. Warto jednak pamiętać, że przed gotowaniem kaszę należy dokładnie przepłukać. Spożywanie kaszy jaglanej może korzystnie wpływać na układ sercowo-naczyniowy. Zawarte w niej nienasycone kwasy tłuszczowe pomagają regulować poziom cholesterolu we krwi. Ponadto ma niski indeks glikemiczny, więc nie powoduje gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi i insuliny. Dzięki zawartości błonnika i węglowodanów złożonych zapewnia długotrwałe uczucie sytości. Jagły są bogate w witaminy z grupy B, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Zawierają również żelazo, magnez, fosfor i miedź. Kasza jaglana jest także cennym źródłem krzemu, nazywanym pierwiastkiem życia. Kasza jaglana nie zawiera glutenu.

Standardowa proporcja to 1 szklanka kaszy na 2 szklanki wody. Przed gotowaniem należy ją przepłukać. Kaszę wsypujemy do wrzącej, lekko osolonej wody i gotujemy na małym ogniu przez około 20-25 minut, aż wchłonie całą wodę. Po ugotowaniu warto pozostawić ją pod przykryciem na kilka minut, aby napęczniała.

Kasza kukurydziana – jak gotować?

Pozyskiwana jest z kukurydzy. Charakteryzuje się żółtym kolorem i delikatnym, słodkawym smakiem. 
Jest szczególnie popularna w Ukrainie, Rumunii, Gruzji, a także na Bałkanach. Ceniona ze względu na swoje wartości odżywcze oraz wszechstronne zastosowanie w kuchni. Nie zawiera glutenu. Dostarcza błonnika, który wspomaga prawidłowe trawienie i zapewnia uczucie sytości. Zawiera niewielkie ilości tłuszczu, co czyni ją odpowiednią dla osób dbających o linię. Jest dobrym źródłem witamin z grupy B, dostarcza również składników mineralnych, takich jak magnez, fosfor i selen. Kasza kukurydziana charakteryzuje się średnim indeksem glikemicznym, więc jej spożycie powoduje umiarkowany wzrost poziomu cukru we krwi.

Aby prawidłowo ugotować kaszę kukurydzianą, należy przestrzegać kilku zasad. Na początek warto opłukać kaszę zimną wodą, aby usunąć nadmiar skrobi. Do zagotowanej wody dodajemy szczyptę soli i wsypujemy kaszę. Proporcja to 1 szklanka kaszy na 4-5 szklanek wody. Gotujemy kaszę na małym ogniu, często mieszając, aby zapobiec jej przywieraniu do dna. Czas gotowania zależy od pożądanej konsystencji, ale zwykle wynosi około 30 minut.

Komosa ryżowa – jak gotować?

Komosa ryżowa (quinoa) jest mało znaną rośliną pochodzącą z Ameryki Południowej. Od ponad 5000 lat była uprawiana i czczona przez Indian. Była też podstawowym pokarmem w państwie Inków na obszarach górskich, gdzie zastępowała kukurydzę. Komosa ryżowa zawiera flawonoidy, które są naturalnymi przeciwutleniaczami roślinnymi. Jest świetnym źródłem białka. Może być stosowana jako zamiennik mięsa w dietach roślinnych. Ma również niski indeks glikemiczny, więc zapewnia uczucie sytości na dłużej. Pomimo dużych ilości pierwiastków takich jak magnez, potas, cynk i żelazo, zwiera również kwas fitowy, który może obniżyć ich wchłanialność. Można się go pozbyć poprzez wykiełkowanie nasion komosy lub moczenie ich w wodzie.

Komosę płuczemy na sitku, w zimnej wodzie, najlepiej kilkukrotnie. Odmierzamy wodę w proporcji dwukrotnie więcej wody niż ziaren. Zalewamy zimną wodą i doprowadzamy do wrzenia, a następnie zmniejszamy płomień i gotujemy powoli przez ok. 15 minut – białą, 20 minut – czerwoną, a 25 minut – czarną.

jak gotować

Ryż basmati brązowy i biały – jak gotować?

Od zwykłego ryżu odróżnia go charakterystyczny, orzechowy smak oraz długie, smukłe ziarna. Rośnie u podnóża Himalajów. Rewelacyjnie komponuje się z białym mięsem. Jest lekki, puszysty, a jego długie ziarenka nie sklejają się podczas gotowania. Wyjątkowy jest także jego zapach. Ziarna po ugotowaniu uwalniają piękny aromat palonego na słońcu drewna i kwiatów. Ryż basmati biały jest lekkostrawny. Ma pozytywny wpływ na układ trawienny i chroni jelita. Ponadto obniża poziom “złego” cholesterolu LDL oraz wspomaga regulację ciśnienia krwi. Odmiana brązowa jest bogatym źródłem błonnika pokarmowego. Daje uczucie sytości, pobudza perystaltykę jelit oraz zwiększa objętość mas kałowych.

Ryżu basmati nie powinno się mieszać w trakcie gotowania. Musi być zalany zimną wodą a dopiero potem gotowany. Nie można pomijać tego etapu lub wykonać go na odwrót. Skutkowałoby to otrzymaniem kleistej, niesmacznej masy. Wsypujemy ryż do garnka i płuczemy go do momentu, aż woda częściowo straci lekko mleczne zabarwienie. Wlewamy wodę w proporcji 1,5:1 i doprowadzamy całość do wrzenia na dużym ogniu. Następnie zmniejszamy ogień i przykrywamy garnek. Gotujemy 12-14 minut. Wyłączamy gaz i trzymamy ryż pod przykryciem 5-10 minut.

Ryż brązowy – jak gotować?

Jest bardziej wartościowy w porównaniu do białego. W procesie produkcji ziarna ryżu zostają pozbawione tylko najbardziej zewnętrznej okrywy. Zawiera więcej węglowodanów, błonnika, białka i dwukrotnie więcej tłuszczu. Pozostawia na dłużej uczucie sytości. Pomaga osobom, które mają podwyższony poziom cholesterolu. Reguluje pracę jelit, wspomaga przemianę materii. Ze względu na niski indeks glikemiczny poleca się go diabetykom. Ma krótszy termin ważności, gdyż ze względu na większą ilość tłuszczu, który po kontakcie z powietrzem szybko się utlenia i jełczeje. Producenci poddają go obróbce, aby mógł dłużej leżeć na sklepowej półce.

Brązowy ryż wymaga dłuższego czasu gotowania w porównaniu do ryżu białego. Ryż przed obróbką należy wypłukać i włożyć do wrzącej, lekko osolonej wody. Przyjęte proporcje to 1 szklanka ryżu na 2 szklanki wody. Gotować na wolnym ogniu pod przykryciem. Ryż brązowy powinno się gotować około 30-40minut.

jak gotować

Dziki ryż – jak gotować?

Dziki ryż jest gatunkiem wodnej trawy bogaty w niezliczone korzyści zdrowotne. Jego ciemne, długie ziarna nie tylko wzbogacają smak dań, ale również oferują imponującą ilość białka, błonnika oraz kluczowych minerałów i witamin. Stanowi doskonałą alternatywę dla zwykłych zbóż. Dziki ryż jest drugi po owsie w zawartości białka na 100 kalorii. Jak prawdziwy ryż nie zawiera glutenu. Jest także dobrym źródłem niektórych minerałów i witamin z grupy B.

Spożywanie dzikiego ryżu może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, z uwagi na jego bogactwo składników odżywczych i bioaktywnych. Jest potężnym sprzymierzeńcem w walce z chorobami sercowo-naczyniowymi, udarem mózgu, a nawet niektórymi formami raka. Wspiera zdrowy rozwój płodu i może pomóc zmniejszyć ryzyko wad wrodzonych. Pomaga w utrzymaniu mocnych kości i zmniejsza ryzyko złamań stresowych. Może przyczynić się do poprawy zdrowia serca dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym i składnikom obniżającym poziom cholesterolu. Niski indeks glikemiczny dzikiego ryżu sugeruje, że może on pomóc w utrzymaniu stabilnego poziomu cukru we krwi, co jest szczególnie ważne dla osób z cukrzycą lub tych, którzy chcą uniknąć jej rozwoju.

Ryż biały – jak gotować?

Uprawiany jest od starożytności. To produkt będący podstawą wyżywienia połowy ludzkości na całym świecie. Otrzymywany jest z ziaren ryżu siewnego i znalazł szerokie zastosowanie w dietach lekkostrawnych, jak również w diecie bezglutenowej, dostarcza energii i zaspokaja głód. Największym producentem ryżu od wielu lat są Chiny, Indie i Indonezja, gdzie odnotowuje się największe światowe spożycie tego produktu. W Azji ryż znaczy tyle, co chleb i ziemniaki w Europie. To symbol życia i podstawa wielu dań.

Niezależnie od odmiany jest produktem bezglutenowym, może być spożywany przez osoby cierpiące na nietolerancję glutenu. Co warto podkreślić, nie zawiera żadnych alergenów. Jest źródłem węglowodanów, białka (niepełnowartościowego), tłuszczów wielonienasyconych, błonnika. Zawiera witaminy z grupy B (B1, B2, PP, B5, B6, kwas foliowy). Ma dobry wpływ na trawienie, ze względu na właściwości przeciwbiegunkowe. Obniża poziom cholesterolu i ma zbawienny wpływ na nasze serce. Jest bardzo wolno trawiony, dlatego polecany jest osobom dbającym o linię.

Jak gotujemy ryż? Zacznij od płukania ryżu. Przepłukanie ryżu sprawi, że pozbędziemy się skrobi, która sprawia, że ziarna ryżu się sklejają. Sprawdź ilość wody. Na 1 szklankę ryżu powinno przypadać 1,5 szklanki wody. Wypłukany ryż należy umieścić w garnku dopiero gdy woda zacznie się gotować. Po wrzuceniu ryżu należy nieco zmniejszyć ogień. Nie mieszamy podczas gotowania, gdyż delikatny ryż może się rozpaść i posklejać. Ryż biały zazwyczaj gotuje się ok. 15 minut.

Podsumowując – zasady gotowania kaszy i ryżu:

  • Przepłucz przed gotowaniem – większość kasz i ryżów warto opłukać pod bieżącą wodą, aby pozbyć się nadmiaru skrobi i zanieczyszczeń.
  • Dobierz właściwe proporcje – zbyt mało wody sprawi, że ziarna pozostaną twarde, a zbyt dużo zamieni je w kleistą masę.
  • Gotuj na małym ogniu pod przykryciem – unikanie mieszania pozwala na równomierne wchłonięcie wody.
  • Pozwól odpocząć po ugotowaniu – kilka minut pod przykryciem sprawia, że struktura ziaren się ustabilizuje.

A jak w Waszych kuchniach? Korzystacie często z kaszy lub ryżu? Macie swoją ulubioną?

Buziaki!
signature
Subskrybuj, żeby nie przegapić żadnego posta!
Podaj swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach!
Tagi

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 komentarz
  • Jardian
    21 lutego, 2025

    No, ja bardzo lubię kaszę i ryż , pozdrawiam Karolino .

  • Radiomuzykant-ka
    21 lutego, 2025

    Zabrakło kaszki manny, a na to najbardziej liczyłam ;p Bo nie umiem ugotowac. ;p

  • Wioleta Sadowska
    21 lutego, 2025

    Bardzo lubi kaszę gryczaną. Jest pyszna i zdrowa.

  • Citu
    21 lutego, 2025

    Gracias por la recetas. Te mando un beso.

  • Agnieszka Kaniuk
    22 lutego, 2025

    Bardzo cenny post. Kasza jaglana i Kasza kuskus, to moje ulubione.

  • angiesrecipes
    22 lutego, 2025

    Are those pictures AI generated? I don’t eat any grain, but my husband enjoys some of them.

  • jotka
    22 lutego, 2025

    Kasza, ryż i makarony, to u mnie podstawa, ziemniaki prawie nieobecne, chyba że w postaci frytek.
    Ja zagotowuje kasze lub ryz, potem wyłączam gaz i wszystko dochodzi pod przykryciem, trzeba tylko uważać, by nie za długo….
    Najbardziej lubię kaszę owsianą, ma niepowtarzalny smak!

  • Beites
    22 lutego, 2025

    Dobre, praktyczne pomysły *,~`))))))
    Piękna sobota, miłego weekendu, beijinhos.

  • Serpentyna
    22 lutego, 2025

    Tak gotuje ryz i kasze – u mnie bardzo waznym jest by nie przegotowac jej, by nie zrobic papki, lubie taki 3/4 miekki i sypki. Nigdy nie gotuje w zupie tylko osobno.

  • Myśli Potarganej
    22 lutego, 2025

    Bardzo przydatny wpis, choć muszę powiedzieć, że ja się nie zastanawiam jak ugotować kaszę, czy ryż. Na każdy rodzaj ryżu, czy kaszy, mam odpowiedni program w moim Thermomixie 🙂

  • Ja bardzo lubię kaszę gryczaną, jaglaną, perłową, ryż biały (różne odmiany), a także kuskus. Generalnie uwielbiam różne kasze, które są dla mnie dość istotnymi produktami żywnościowymi, które są idealne do przygotowywania kotletów wegetariańskich, czy dań warzywnych z dodatkiem kaszy. 👍😊
    Pozdrawiam cieplutko i od serca 🥰💖

  • PS. Dodam jeszcze od siebie to, iż kasze można gotować też w zależności od konsystencji, jaką chcemy uzyskać, więc czas trwania obróbki cieplnej (termicznej) kasz się różni z punktu widzenia technologii gastronomicznej.
    I tak kasze rozklejone rzadkie – stosunek objętości kaszy do wody 1:6, czas obróbki cieplnej 0,5 – 1 h
    kasze gotowane na półsypko – stosunek 1:2,5,
    kasze gotowane na sypko – 1:1,5-2
    kasze rozklejone gęste – 1:4
    ryż sypki wg metodą absorbcji, czyli zalanie ryżu zimną wodą, doprowadzenie do wrzenia i gotowanie na wolnym ogniu pod przykryciem lub drugą metodą, czyli wypłukany i odsączony z wody ryż gotujemy w dużej ilości wody wrzącej, wcześniej osolonej, po ugotowaniu odcedzenie ryżu i przelanie zimną wodą.
    Każde metody gotowania kasz jest zależnie od zastosowania kasz w kulinariach (produkcji gastronomicznej), np. kasze rozklejone gęste stosuje się jako kostka do zupy, czy też deserów, a kasze rozklejone rzadkie np. do zupy krupnik, kleików, a kasze gotowane na sypko jako dodatek do zup (kasze drobne zaciera się jajkiem przed gotowaniem, a kasze grube z dodatkiem tłuszczu). Chciałem się z Wami tutaj podzielić dość ważnymi wskazówkami, jeśli chodzi o sposób przeprowadzania obróbki termicznej kasz z punktu widzenia technologii gastronomicznej, co też może być pomocne dla wielu osób 🙂

  • PKanalia
    22 lutego, 2025

    u mnie na pierwszym miejscu gryczana, jako samotny lider, a potem dopiero reszta…
    co do ryżu to sprawa nie jest taka do końca prosta… od dawna dla nas w Europie standardem jest ryż na sypko, tymczasem na Dalekim Wschodzie przeważnie jest odwrotnie, ryż ma się kleić po przyrządzeniu, wiele odmian jest selekcjonowanych pod tym właśnie kątem… zapewne ma to związek z samą techniką jedzenia, innymi narzędziami, niż w Europie, a w konsekwencji konsystencją wielu potraw… choćby takie sushi, jeszcze niedawno nieznane, a teraz wręcz modne… życzę powodzenia podczas przygotowywania i spożywania sushi z ryżu na sypko…
    p.jzns 🙂

  • Monika
    22 lutego, 2025

    Bardzo przydatny wpis 🙂 Gotowanie jest prawdziwą sztuką, nawet przy pozornie „łatwych w obsludze” produktach.

  • Brian's Home ~ Forever
    23 lutego, 2025

    I really like couscous. You make the whole process sound easy and worth trying!

  • Ważne.by nie w woreczkach 🙂 O, kasza kukurydziana, to dla mnie nowość 🙂

  • Fá menor
    23 lutego, 2025

    Preciosas dicas! Grata.

    Beijos.

  • Veronica Lee
    24 lutego, 2025

    Great guide! I love how you break down the cooking methods for different groats and rice varieties. The step-by-step instructions and tips make it easy to get the perfect texture. Thanks for sharing! 😊

  • urocznica
    24 lutego, 2025

    Przydatny post, często sięgam po różne kasze i odmiany ryżu. 🙂

  • Domogrod
    25 lutego, 2025

    Przydatne porady, zwłaszcza dla osób, które zaczynają swoją przygodę z gotowaniem, Pamiętam młodość, kiedy nie wszystko wydawało się tak proste, jak dla kogoś z przebytą choćby niewielką praktyką

  • Ania
    26 lutego, 2025

    Ależ kompleksowy przewodnik! Teraz już nikt nie ma wymówki, żeby coś rozgotować albo przesuszyć. Szczególnie doceniam wskazówki o płukaniu kaszy jaglanej i ryżu – niby oczywiste, ale ile razy ktoś pomija ten krok i potem narzeka na dziwny smak? A amarantus to dla mnie nowość, może w końcu się odważę spróbować. Dzięki za ten wpis, zapisuję do kulinarnej ściągawki!

  • Krystyna 7 8
    28 lutego, 2025

    Bardzo lubię wszystkie kaszę, ryże. Te produkty są wygodne do przygotowania i są bardzo smaczne. Rodzina je lubi.

  • Aisab
    28 lutego, 2025

    Za kaszą nie przepadam; z wyjątkiem kaszy manny; lecz często źle gotuję bo robią mi się grudy; po prostu za wolno mieszam a za szybko sypię;
    ryż lubię; lecz jego gotowania nie celebruję; dzieci miały radochę kiedy ryż spał (dochodził) pod pierzyną 🙂

  • JoAnna
    1 marca, 2025

    Karo, mam nadzieję, że dzięki Twoim wskazówkom polubię wreszcie jakąś kaszę, oprócz manny, której i tak nie jadam. Dobrego marca!♥️

  • EwaS1993
    2 marca, 2025

    Za kaszą nie przepadam, ale ryż uwielbiam 🤩
    Swoją drogą nawet nie wiedziałam że jest tyle rodzajów ryżu.
    Pozdrawiam

  • Magda
    3 marca, 2025

    Przydatny post 🙂 niektóre kasze warto przepłukać zimną wodą przed gotowaniem 🙂

  • Ismena
    4 marca, 2025

    Uwielbiam wszystkie kasze.
    Bardzo ciekawy i przydatny post
    Pozdrawiam przedwiosennie

  • Beites
    5 marca, 2025

    Z miłością jedzenie smakuje lepiej *,~`)))))))))

    Życzę miłej reszty tygodnia, dzień dobry i piękny dzień, beijinhos.

  • Alicja
    9 marca, 2025

    Świetny kulinarny poradnik . Chętnie skorzystam. Pozdrawiam :-).

  • AnSa
    11 marca, 2025

    witam Karo💚
    świetny post, jakże przydatne informacje.. miło do Ciebie zajrzeć i zawsze przeczytać coś interesującego..
    uwielbiam kasze i ryż.. niby wszystko wiem i stosuje, ale zawsze warto przeczytać chociażby dla sprawdzenia siebie 😊
    – pozdrawiam Cię serdecznie i ciepło, życzę dobrych dni 🍀🥰

  • Melody Jacob
    13 marca, 2025

    Your guide to cooking groats and rice is fantastic—so informative and helpful for anyone trying to perfect their grains! I especially appreciate the detailed proportions and cooking times for each type of grain. It’s great to see how easy it can be to create a variety of dishes with such simple ingredients. I’ll definitely keep these tips in mind next time I cook!

    I just shared a new post you are invited to read: https://www.melodyjacob.com/2025/03/devils-pulpit-finnich-glen-liars-spring-outlander.html
    Have a lovely Thursday.

  • Justyna Parucka
    13 marca, 2025

    Bardzo ciekawy i przydatny post.
    Pozdrawiam i zapraszam na nowy post 🙂 magdatul-fan.blogspot.com.

  • Asia Czytasia
    14 marca, 2025

    Często jemy kasze i ryże

  • Justyna Parucka
    15 marca, 2025

    Bardzo ciekawy i przydatny wpis.
    Pozdrawiam i zapraszam na nowy post 🙂 magdatul-fan.blogspot.com.

  • Angelika
    17 marca, 2025

    Lubię gotować ryż/kaszę bez woreczków, tylko trzeba dać odpowiednią ilość wody. Mam już pewne proporcje i fajnie się sprawdzają 🙂
    Czy nie powinnaś oznaczyć zdjęć jako AI?
    Miłego dnia 🙂
    Angelika

  • CookUp
    17 marca, 2025

    Bardzo przydatne wskazówki! Czasem gotowanie ryżu czy kaszy potrafi zaskoczyć, a odpowiednie proporcje robią różnicę. Warto mieć to pod ręką!

  • tomthebackroadstraveller
    19 marca, 2025

    …all of these grains are beautiful.

  • Venus
    23 marca, 2025

    Rzetelne rady i sugestie

  • kathy leonia
    24 marca, 2025

    ja niestety nie przepadam ani za kaszą ani za ryżem

  • Karolina
    28 marca, 2025

    Odmian tych wszystkich produktów jest całkiem sporo a taki konkretny post co i jak gotować zdecydowanie przydatny 🙂

  • Melody Jacob
    1 kwietnia, 2025

    Okay, this post just made me realize I’ve been cooking rice and groats completely wrong my whole life. Who knew proportions and rinsing made such a big difference? Also, I had no idea amaranth was such a powerhouse—it’s like the superhero of grains. Now I’m kind of curious, do you have a personal favorite, or do you just rotate based on mood? Because I feel like I need to step up my grain game after reading this.