Witamina B7 – dla pięknych włosów i paznokci
Masz problem z łamliwymi paznokciami, wypadającymi włosami i zmiany skórne, które doprowadzają Cię do rozpaczy? Być może w Twojej diecie brakuje niektórych składników. Witamina B7 znana też jako witamina H lub biotyna jest ważnym składnikiem nie tylko dla kobiet, ale i dla diabetyków. Poznajmy się więc lepiej.
Witamina B7 jak wszystkie witaminy z grupy B jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, a jej nadmiar wydalany jest wraz z moczem. W naszym organizmie odpowiada ona za metabolizm i wytwarzanie energii, ale wpływa także na kondycję włosów, skóry i paznokci oraz stabilizuje poziom glukozy we krwi. Odpowiada także za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Od innych witamin odróżnia ją to, że wytwarzana jest w jelitach. Rzadko więc występują jej poważne niedobory. Ale na jej obecność w diecie powinny zwrócić szczególną uwagę kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.
Biotyna, bo tak w istocie nazywamy substancję oznaczoną B7, występuje w tkankach roślinnych i zwierzęcych. Jej niedobór może mieć poważne konsekwencje dla organizmu. Do symptomów niedoboru witaminy B7 można zaliczyć:
- wypadanie włosów,
- czerwoną wysypkę wokół nosa, ust i oczu
- pęknięcia w kącikach ust
- stany depresyjne
- utratę apetytu
- suchość oczu
- ból języka
- spadek nastroju
- osłabienie
- apatię
- stany lękowe
- rozdrażnienie
- zapalenie spojówek
- drętwienie stóp i dłoni
- łamliwość paznokci
- łuszczenie się skóry.
Witamina B7 jest niezwykle ważna dla osób chorujących na cukrzycę. Jej dodatkowe dawki mogą stabilizować poziomu cukru we krwi. Osoby z hiperglikemią i insulinoopornością również powinny zadbać o dostarczanie jej do organizmu. Skutki niedoborów mogą odczuwać także osoby chore na padaczkę oraz aktywnie uprawiające sport.
Biotyna wpływa na dobre samopoczucie, witalność, odpowiada za wrażliwość czuciową i odczuwanie bólu. Wspiera działanie mięśni i stawów, więc jej niedobory bardzo szybko objawią się drżeniem rąk i bólami mięśni. Wspomaga również wchłanianie witaminy C i współdziała z witaminą K przy procesie krzepnięcia krwi. Suplementacja biotyną często zalecana jest osobom z trądzikiem, wypadającymi włosami, czy też narzekającymi na łamliwość paznokci.
Na niedobory biotyny są narażone osoby stosujące ubogo odżywczą dietę i chorzy poddawani długotrwałej kuracji antybiotykowej. Zbyt niski poziom witaminy B7 może być również konsekwencją uszkodzeń śluzówki jelita, gdzie odbywa się produkcja tej witaminy.
Naturalnie biotyna występuje w drożdżach, wątróbce oraz innych podrobach, soi oraz mące sojowej, żółtku jajka, orzechach, sardynkach, krabach, migdałach grzybach, brązowym ryżu, mące pełnoziarnistej oraz roślinach strączkowych, szpinaku, marchwi, awokado, batatach i pomidorach.
Bezpiecznym sposobem na uzupełnienie niedoborów biotyny jest wsparcie się preparatami zawierającymi witaminę B7 o wysokiej biodostępności. Warto jednak taką suplementację przedyskutować z lekarzem. O suplementacji warto pomyśleć zwłaszcza w sytuacjach stresowych, w okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną, przy intensywnym trybie życia oraz spożywaniu dużej ilości żywności przetworzonej, jeśli pijemy dużo kawy i herbaty oraz pijamy alkohol, a także w okresach po chorobie.
Jeśli zainteresował Was temat witamin, przypominam wcześniejszy alfabet:
Witamina A
Witamina B1
Witamina B2
Witamina B3
Witamina B4
Witamina B5
Witamina B6
Jak tam u Was z witaminą B7?
Sakuranko
27 października, 2019Oh very interesting darling
xx
Anna piekneperfumy
27 października, 2019Wydaje mi się, że mogę mieć za mało tej witaminy…
Anna piekneperfumy
27 października, 2019Chyba mam niestety za mało tej witaminy…
Kasia Dudziak
27 października, 2019Od jutra zaczynam brać tą witaminę. Przyda się przede wszystkim na moje biedne wypadające włosy. Samopoczucie też nie najlepsze ostatnio. Jakaś taka osłabiona jestem.
Pozdrawiam serdecznie
Frida
27 października, 2019Jakoś rok temu zmieniłam dietę, tak całkowicie, po prostu na…zdrowsze jedzenie. I myślę, że w obecnej sytuacji jedyne niedobory, których muszę pilnować, to witamina D….chociaż, jak wiemy, licho nie śpi 🙂
https://honestjessicaalba.wordpress.com
27 października, 2019Nie zauważyłam u siebie wymienionych objawów, więc chyba nie mam niedoborów tej witaminy. Ja w okresie jesienno-zimowym stale przyjmuję witaminę D.
Monika Olga
27 października, 2019Niestety pomimo (wydawało mi się) zróżnicowanej diety mam spore niedobory witamin i żelaza 🙁
Radiomuzykant-ka
27 października, 2019Wyapadają mi włosy, ale to raczej skutek zażywanych leków. Jadam dużo z tych produktów, ktore maja biotynę, więc chyba nie mam niedoborów.
The Yum List
27 października, 2019I have heard B vitamins are also good for depression.
Matka na Szczycie
28 października, 2019Ja nawet chyba nigdy nie słyszałam o tej witaminie,nie mówi się o niej tyle, co o innych!
Asunción Artal
28 października, 2019Very good post!!!
Aisab
28 października, 2019W moim wieku odczuwa się brak wielu witamin; także tych z grupy B, czy B compleks to załatwi???
to dlatego ciągle kwękam i narzekam na różne dolegliwości; tylko nie mam przyzwyczajenia łykania tabletek; nie dbam o to a nawet nie pamiętam [skleroza] o uzupełnianiu braków witaminowych; jak już mnie przyciśnie, to wtedy sięgam po piguły.
il bello di essere donna
28 października, 2019sempre consigli interessanti
jotka
28 października, 2019Staram się jadać różne rzeczy, ale problemy i tak miewam, wieku nie oszukasz!
Federica Di Nardo
28 października, 2019Looks yummy!
Federica
http://www.federicadinardo.com
Truskaweczka
3 listopada, 2019Niestety nie za bardzo zwracam uwagę no to ile witamin daję swojemu organizmowi.
Sara
28 października, 2019Great post… Vitamins are so important for healt. Kisses
https://chicchedimamma.com/
Magda
28 października, 2019Ciekawy post, na pewno warto jeść produkty, które zawierają tę witaminę 🙂
Asia czytasia
28 października, 2019Nie lubie sztucznej suplementacji, wiwc super, ze napisalas jakimi produktami sie ratowac
Magdalena
28 października, 2019ostatnio osłabiły mi się paznokcie…. Przyda mi się ta witaminka 🙂
Patrycja Reszko
28 października, 2019Patrząc na objawy braku tej witaminy, chyba dostarczam organizmowi wystarczająco…
Kathy Leonia
28 października, 2019ja ciągle chrupię orzechy:)
PKanalia
28 października, 2019obecnie właściwie wcale się nie suplementuję, ale kiedyś w okresach ostrego, intensywnego trenowania bardzo chętnie i owszem… ale nawet wtedy wszystko dokładnie sprawdzałem, wybrzydzałem, grymasiłem, niczym blondynka w sklepie obuwniczym, bo niestety większość tego, co jest na rynku jest nic nie warta…
p.jzns 🙂
Magdalena
28 października, 2019Każda kobieta potrzebuje tej witaminy, i kiedy mamy jesień zauważam naocznie jej brak. Ale ostatnio zapodałam na obiadki wątróbkę i ptrzegryzam orzechy… i o dziwo jest już poprawa 😉
Carmy
28 października, 2019such an important vitamin!
Gąska
28 października, 2019Czuję, że mi może brakować tej witaminy…
Iwetta Żelaznowska
28 października, 2019Na orzechy jestem uczulona niestety. Ale za to mogę jeść inne produkty zawierające tę witaminę 🙂 Widać, że czyni ona cuda i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu 🙂
Selvaggia Capizzi
28 października, 2019I am currently using a food supplement that contains this kind of vitamins, it is working!
Don’t Call Me Fashion Blogger
Facebook
Bloglovin’
Somewhere in Ireland
28 października, 2019Very informative post.
Gaja
29 października, 2019Kiedy tylko włosy zaczynają mi wypadać w większej ilości, sięgam po biotynę i to naprawdę skutkuje. Na wypadanie włosów mamy szeroką gamę produktów ale mam wrażenie, ze tylko biotyna działa szybko i skutecznie.
Mama z różową torebką
29 października, 2019W sumie ewentualny niedobór u mnie objawia się wypadaniem włosów, ale z tego co czytam to raczej go dostarczam, chyba że mam problem z wchłanianiem się 😛
letizia valeri
29 października, 2019ci proponi sempre articoli molto molto interessanti che leggo con molto piacere!
https://nettaredimiele.blogspot.com
Serpentyna
30 października, 2019Bardzo ciekawe i pomocne! Dziekuje Karo!
Nie mam klopotu z paznokciami ale z metabolizmem owszem. Chcialabym go wzmocnic – wiec zaczne brac ta witamine, tymbardziej iz mam pdstawy przypuszczac ze mi jej brakuje – nie toleruje siarczanow czyli unikam orzechow, grochu i wielu innych produktow co napewno spowodowalo obnizenie poziomu tej witaminy.
Ivana Split
30 października, 2019I didn’t know this vitamin is so important. Great info!
Magdalena Szymańska
30 października, 2019Ja od jakiegoś czasu zażywam kompleks witamin B i w końcu, pierwszy raz w życiu mam rozsądny poziom hemoglobiny 🙂
napiecyku
30 października, 2019Przydatne informacje, lubię takie wpisy :). Na szczęście dzisiaj zjadłam pomidora, jajko i garść migdałów 🙂
Ula
30 października, 2019Fajny wpis, bardzo informatywny
Kinga
30 października, 2019Dbam o dobór witamin i swoje zdrowie, ważne też przy tym dobrze się odżywiać..
Krystyna 7.8
31 października, 2019Właściwie powinno jadać się wszystkiego po trochu, różnorodnie. Serdeczne pozdrowienia znad sztalug malarskich przesyła Krysia
Marzena
31 października, 2019Bardzo ciekawy artykuł kochana. Przyda mi się bo ten problem mnie bardzo dotyczy. Pozdrawiam cieplutko 🙂
My Strawberry Fields
31 października, 2019Ostatnio rozpoczęłam suplementację witaminą B i mam nadzieję, że faktycznie zauważę różnicę w stanie moich paznokci, ostatnio bardzo się rozwarstwiają 🙁
Leyraa
31 października, 2019Możliwe że niedobór tej witaminy był przyczyną mojego wypadania przez lata włosów garściami. Na wsi nikt nie przykładał uwagi do jedzenia, zawsze był znikomy wybór w lodówce.
Cyrysia
31 października, 2019Staram się zawsze dostarczać swojemu organizmowi odpowiednią dawkę witaminy B7, choć teraz w okresie jesienno zimowym muszę brać jej jeszcze więcej.
L.
31 października, 2019Lubię wpisy o witaminach, chociaż sama jakby nie kontroluję tego. Jem, co jem, co lubię, nigdy w wynikach mi jakiś niedobór nie wyszedł, żelazo tylko zawsze mam trochę mniejsze, ale w sumie mieści się w granicach.
Sakurakotoo
31 października, 2019Ja ostatnio czytałam że cukier utrudnia prawidłowe wchłanianie się witamin w organizmie, dlatego jeśli wypadają włosy i wprowadza się suplementację oraz produkty spożywcze bogate w określone mikro i makroelementy to warto na jakiś czas z niego zrezygnować, albo chociaż ograniczyć. Bo pomijając fakt, że sam w sobie jest niezdrowy to jeszcze dodatkowo osłabia działanie innych 'dobrych’ składników 😉
Sakurakotoo ❀ ❀ ❀
emily tang
1 listopada, 2019great post. We need variety of food for enough nutrients
30plusblog
1 listopada, 2019Chyba nie najgorzej 🙂 U mnie od lat jest suplementacja witaminą B12 😉
Katarzyna
1 listopada, 2019U mnie problem wypadania włosów występuje tylko wiosną. Wiadomo, po zimie brakuje nam witamin, Muszę zimą bardziej przykładać się do tego co jem i zobaczę jakie będą efekty.
Old Memoria
1 listopada, 2019Bardzo przydatny wpis 😉
Asia
2 listopada, 2019Szczególnie jesienią warto o nią zadbać
Na niedobór są narażone również kobiety przechodzące menopauzę
Zdaje się, że również produkty rybne, głównie tych pochodzących z zasolonych mórz są bogatym źródłem witaminy B
Chociaż nie jestem tego teraz pewna w 100 procentach
Beatrycze
2 listopada, 2019Biorę biotynę w tabletkach, chociaż powiem szczerze, że często zapominam. Jak na razie nie przynosi rezultatów, koleżanka poleciła inne, teraz chcę kupić i zobaczymy 🙂 Na pewno warto też zaopatrzyć się w witaminę C na jesień i zimę 🙂
Pozdrawiam!
Meggie
2 listopada, 2019Dobrze wiedzieć 🙂
Monika Pawelec
3 listopada, 2019To śmieszne jak wiele naszych pozornie wielkich problemów zależy od diety. Sama się o tym niejednokrotnie przekonałam. I wierzę,że warto poświęcić sobie to minimum uwagi. Po to, by zdrowo, wartościowo jeść i zadbać o swoją jakość życia. 🙂
Ściskam z całego serca! Miłego wieczoru 🙂
Monika Pawelec
3 listopada, 2019To śmieszne jak wiele naszych pozornie wielkich problemów zależy od diety. Sama się o tym niejednokrotnie przekonałam. I wierzę,że warto poświęcić sobie to minimum uwagi. Po to, by zdrowo, wartościowo jeść i zadbać o swoją jakość życia.
Ściskam z całego serca! Miłego wieczoru!
Sady Sana
3 listopada, 2019Ja ogółem mogę mieć problem z każdą witaminą, bo już nawet nie chodzi o to co jem (staram się urozmaicać zdrowo posiłki) ale ile. Po prostu muszę jeść więcej 😛 Ale witaminowy alfabecik przydatny ^^
Milena M
3 listopada, 2019Suplementuję witaminy z grupy B 😉
Carolina g. Ticala
4 listopada, 2019Se ve todo muy bonito! Te espero por mi blog! Feliz semana! ♡♡♡
yonosoymillenium
4 listopada, 2019muchas gracias no conocía esta información sobre la vitamina B7
Celeste
4 listopada, 2019It sounds so interesting
XO
C
tanza erlambang
4 listopada, 2019love for useful info….thank you for sharing
Ervi
5 listopada, 2019Jem różnorodnie i bogato .NIe powinnam mieć niedoborów 😉
Jola [Manager Pixeli]
6 listopada, 2019U mnie zdecydowanie niedobory, ale uzupełniam.
Kalina
14 listopada, 2019Ja posiadam duże niedobory witaminy które są widoczne na włosach. Niestety miejscami widać jakby umierały… jednak od pewnego czasu kupuje dodatkowe odzywki i pomaga. do tego prawidłowe odzywanie to podstawa zdrowych włosów i paznokci. Na paznokciach szybciej jest to widoczne, jednak na włosach dłużej trzeba pracować aby odbudować ich strukturę.
SlodkiZakatek
11 grudnia, 2019Patrze na moje paznokcie. ten artykuł jest o mnie??? 😉
Iwona
31 maja, 2020To ważne, żeby właściwie się odżywiać. Polecam też skrzyp 🙂
Retromama.blog
14 marca, 2021Lista objawów świadczących o niedoborach jest długa. Na szczęście nie ma żadnego z nich .
Patryk
4 grudnia, 2021Bardzo ważna jest dieta, która skomponowana jest z przeróżnych produktów spożywczych. Dzięki temu mamy mniejsze ryzyko na niedobory witamin, czy składników mineralnych, aczkolwiek objawy opisane w ww. artykule mogą także mieć inne przyczyny. Suplementacja powinna być tylko wyłącznie pod kontrolą lekarza/dietetyka, jeśli oczywiście zaleci.
Dużo biotyny znajduje się w nasionach soi ( 65 µg/100 g) lub orzechach (30 µg/100 g)
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Patryk