Ona – o samotności w cyfrowym świecie

„Ona” to film, który w 2014 roku został nagrodzony za najlepszy scenariusz oryginalny. I rzeczywiście pomysł na fabułę jest dość oryginalny… choć mam wrażenie, że jesteśmy o krok przed rzeczywistością pokazaną w filmie. Akcja rozgrywa się w Los Angeles w niedalekiej przyszłości, a życie codzienne bohaterów opanowane jest przez technologię. Co ciekawe, choć od powstania filmu minęło zaledwie sześć czy siedem lat, można odnieść wrażenie, że coraz bardziej zbliżamy się do tego, co pokazano nam w filmie. Coraz bardziej samotni bohaterowie w wygodnym świecie technologii coraz bardziej odczuwają samotność i pustkę, którą chcą sobie wypełnić na własnych, bezpiecznych warunkach… To film o samotności, którą teraz, w dobie pandemii odczuwamy być może jeszcze bardziej.

o samotności

Grany przez Joaquina Pheonixa główny bohater, Theodore, deklaruje wieczną miłość niewidzialnej bratniej duszy i zapada się w tę relację bez reszty. Theodor jest samotnym pisarzem, który nosi nieatrakcyjnego wąsa i okulary oraz spodnie z wysokim stanem, które wydają się krzykiem mody przyszłości (oby nie!). Pracuje w firmie, która zajmuje się pisaniem okolicznościowych listów w imieniu ludzi, którzy niezbyt zręcznie posługują się słowem. Wydaje się, że jest to dość luksusowa usługa przyszłości, bo Theodore mieszka – mimo rozwodu – w bardzo komfortowym mieszkaniu. Jego inteligenty telefon zarządzany głosem, który być może kilka lat temu zdawał się jeszcze wyobrażeniem przyszłości, dziś staje się już trochę znaną nam rzeczywistością.

Sam motyw romansu rodzącego się w elektronicznym ekosystemie, który zastosowano w tym filmie, nie jest niczym nowym w filmach s-f, bo był on wykorzystywany już w wielu tytułach. Tym razem bohater znajduje nieoczekiwane szczęście dzięki systemowi operacyjnemu, który kupuje, by ułatwił mu życie. Bohater bardzo szybko zakochuje się w sztucznej inteligencji systemu, która deklaruje absolutną lojalność i czyta go jak otwartą książkę, sprawiając wrażenie, że czyta w jego myślach. A wszystko zaczyna się niewinnie od poleceń związanych z organizacją pracy i biura, potem relacja z Samanthą zaczyna się zacieśniać, aż przechodzi w etap cyberseksu. Theodor zapomina o samotności, która mu towarzyszyła. Głos „systemu” radośnie wita go rano i z seksowną chrypką życzy mu dobrej nocy wieczorem. Porządkuje jego pliki, organizuje życie i w przeciwieństwie do niektórych wielozadaniowych kobiet, nie narzeka, co czyni ją idealnym towarzyszem, nawet jeśli jest tylko oprogramowaniem.

o samotności

Ich związek dochodzi do pewnego rodzaju kryzysu, kiedy ona, tęskniąc za fizycznym wymiarem ich związku, sugeruje „surogatkę”: kobietę, którą znalazła w sieci, a która jest gotowa uprawiać seks z Teodorem w jej imieniu, z wykorzystaniem miniaturowej kamery i mikrofonu na ciele. W ten sposób Samantha może w pełni doświadczyć ich miłości. To jednak sprawia, że ich romans już nigdy nie będzie taki sam. To scena, która pokazuje absurd sytuacji.

Choć na pierwszy rzut oka wydawać się może, że „Ona” to film o technologii, tak naprawdę jest tutaj coś więcej. To przede wszystkim film o samotności, o związkach i o tym, jak manifestują się one w naszym życiu. Choć Samantha to wyłącznie inteligenty i przyjemny głos z komputera, jest ona nie mniej prawdziwa niż Theodore ze swoim bagażem życiowych doświadczeń. Genialność tego filmu polega na jego autentyczności.

I choć niemal od pierwszych minut wiadomo, jak potoczy się ta historia, każda minuta tego dwugodzinnego filmu warta jest oglądania. Serce wypełnia się smutkiem, szczęściem, bólem, poczuciem winy, zamętem i wszystkimi innymi uczuciami, które towarzyszą nam w życiu. Porusza wszystkie najbardziej złożone i interesujące pytania, które powinniśmy sobie zadać. Jak np. to co znaczy być człowiekiem? Co to znaczy być żywym? Już w trakcie filmu zaczynasz kwestionować rzeczy, które albo nie mają sensu, albo nie muszą mieć sensu w życiu. Jak miłość, myśli i emocje. Wszystkie są tak naturalne, a jednak nikt z nas tak naprawdę nie rozumie, jak działają. To scenariusz naprawdę wart Oscara.

Ten niezwykle scenariusz, koncepcja filmu, muzyka, kolory i gra aktorska Joaquina Phoenixa, który po raz kolejny udowadnia, że jest jednym z najbardziej naturalnych i utalentowanych aktorów Hollywood sprawia, że czujesz ten film całym sobą. Muzyka zdaje się nadawać mu tempo i wciągać Cię w jego nastrój. Po napisach końcowych zostajesz sam ze sobą i zaczynasz zastanawiać się nad własnym życiem i swoimi związkami. Myślisz o samotności i zastanawiasz się na ile pcha Cię ona w tę właśnie stronę.

o samotności

I może właśnie dziś, w czasach mediów społecznościowych, gdy naszym życiem coraz bardziej sterują algorytmy, a komputery stają się trochę substytutami prawdziwych relacji, jest ostatni moment na tę refleksję? Czy jeszcze istniejemy poza „online”?

Są filmy, które może nie są doskonałe, ale to ich niedoskonałość czyni je doskonałymi. Przekraczają gatunek. Są, podobnie jak Samantha, żywe i inteligentne, zainspirowane i intuicyjne. Ci z Was, którzy właściwie odczytają przesłanie tego filmu, z pewnością nigdy go nie zapomną.

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • stylefrontier
  20 października, 2020

  This looks like a beautiful movie ! thank you for sharing

 • beti
  20 października, 2020

  Obejrzałabym z chęcią 🙂

 • Aisab
  20 października, 2020

  Tak dawno nie byłam w kinie, bo był taki czas, że miałam przesyt filmów na video i dvd, a teraz tym bardziej nie ma szans, aby tam się wybrać.
  W telewizji, pomimo że tyle programów – nie mam co oglądać. Jeśli natrafię na temat, który mi odpowiada, to w każdą historię bardzo się wczuwam. Z tego powodu nie oglądam horrorów, bo potem mam koszmary senne.

 • Dorota z kobietytomy.pl
  20 października, 2020

  Dla mnie to była bardzo smutna, a jednocześnie przerażająca wizja…bo niestety blisko nam do niej, zbyt blisko

 • Rena
  20 października, 2020

  Jeszcze nie miałam przyjemności oglądać ,może nadgonię 🙂

  https://spicetki.wordpress.com/

 • Ja bez Imienia
  20 października, 2020

  Nie jestem jakąś wielką fanką historii pt. „oh, ta zła technologia wszystko w nas zmienia na źle”, ale chętnie obejrzałabym ten film.

 • Kinga
  20 października, 2020

  Może kiedyś go obejrzę ❤

 • Barbara
  20 października, 2020

  Nie oglądałam ale myślę, że warto zobaczyć i może jakieś refkejcje? Dzięki za tak dobrą recenzję, serdecznie pozdrawiam?.. Barbara Bastamb

 • Asia
  20 października, 2020

  Napisałas taką recenzję że trudno się od niej oderwać
  Ona to film ktory koniecznie obejrzę

 • Karolina90dg
  20 października, 2020

  Trochę mi to przypomina naszą rodzimą „S@motność w sieci”.
  Trudny temat, tym bardziej że coraz więcej ludzi ucieka w wirtualny świat.

  Pozdrawiam

 • Radiomuzykant-ka
  20 października, 2020

  Ciekawa recenzja. Film też wygląda na ciekawy.

 • jotka
  20 października, 2020

  Psychologia, relacje, uczucia – to w filmach i książkach lubię, więc na pewno dla mnie:-)

 • Magda
  20 października, 2020

  Oglądałam ten film kilka lat temu i zrobił na mnie duże wrażenie 🙂 cała historia trochę smutna, a jednocześnie wciągająca 🙂

 • Venus
  20 października, 2020

  Chyba do tego już nie długo dojdzie . Jeszcze ten wirus to pogłębia . Smutne , ale prawdziwe

 • Venus
  20 października, 2020

  Chyba do tego już nie długo dojdzie . Jeszcze ten wirus to pogłębia . Smutne , ale prawdziwe 🙁

 • jointyicroissanty
  20 października, 2020

  Mam wrażenie, że wirtualny świat coraz bardziej pożera prawdziwe relacje.
  Zaciekawiłaś mnie tym filmem – świetna recenzja!

 • Lili93
  20 października, 2020

  Chciałabym napisać że dojdzie do tego ,ale to już chyba nadeszło i nie znaczy że tak ma zostać -to wszystko od nas zależy ,wystarczy „odłączyć się ” od wirtualnego świata
  Być może ,brzmi to trudno i będzie jeszcze trudniejsze w wykonaniu…
  A filmu nie oglądałam-nie moje klimaty
  Pozdrawiam
  P.S chciałabym dodać bloga do obserwowanych,ale masz nigdzie tego gadżetu „obserwatorzy”

 • Sakuranko
  21 października, 2020

  Oh so nice darling
  xx

 • Iwetta
  21 października, 2020

  Film porusza niezwykle ważny temat. Muszę obejrzeć! 🙂

 • Rashmi
  21 października, 2020

  This sounds like an amazing movie… thanks for sharing dear 🙂
  Beauty and Fashion/Rampdiary/Glamansion

 • Marzena
  21 października, 2020

  Oglądałam i bardzo mnie poruszył. Pozdrawiam kochana i życzę miłego dnia 🙂

 • domowe-potrawy.pl
  21 października, 2020

  Znam ten film. Podobał mi się, choć jest bardzo smutny. Świetna rola Phoenixa. Wydaje mi się, że wiele filmów wyprzedza naszą rzeczywistość.

 • Magdalena
  21 października, 2020

  oglądałam, bardzo smutna wizja przyszłości i ta samotnośc….

 • Mama z różową torebką
  21 października, 2020

  Muszę przyznać, że wszystko co o nim napisałaś przyciąga mnie 😛 No i oczywiście Joaquin Phoenix 😀 Muszę go zobaczyć 😛

 • Sara
  21 października, 2020

  pierwszy raz słyszę o tym filmie ale przyznam że zapowiada się niezwykle ciekawie aż muszę obejrzeć pozdrawiam 🙂

 • My Strawberry Fields
  21 października, 2020

  Filmu nie widziałam, ale czuję, że ta samotność będzie dotyczyła coraz większej ilości osób. Pandemia też dodaję swoją cegiełkę.

 • Gina Beltrami
  21 października, 2020

  non ho visto il film, mi hai incuriosito.
  baci, Gina.

  new post
  Gina Beltrami

 • pola
  21 października, 2020

  kurczę, mimo, że tak chwalisz, nie jestem przekonana, ponieważ nienawidzę przewidujących historii, zwłaszcza, że od samego początku będę wiedzieć jak to wygląda. To jak oglądanie filmu, który zna się na pamięć.

 • Pola
  21 października, 2020

  nie mam pojęcia czy mój komentarz z przed chwili się dodał, więc piszę go jeszcze raz.
  Mimo, iż zachwalasz – nie jestem pewna czy to dla mnie właśnie dlatego, że historia jest przewidywalna. To tak jakby oglądać film, który zna się na pamięć, mnie to nie do końca satysfakcjonuje.

 • madziakowo
  21 października, 2020

  kocham ten film i tego aktora 🙂

 • Ann
  21 października, 2020

  Oh I remember that movie,
  Joaquin was outstanding in there.

  Ann
  https://roomsofinspiration.blogspot.com/

 • Meggie
  21 października, 2020

  Muszę obejrzeć 🙂

 • Antonia
  21 października, 2020

  Por el argumento se ve muy interesante. Gracias por oofrecer tan buena información.

  Besos

 • Sara
  22 października, 2020

  This looks an amazing movie… Have a beautiful day!
  https://chicchedimamma.com/

 • L
  22 października, 2020

  Widziałam go. Też mi się podobał, chociaż obejrzałam go głównie ze względu na występującą w nim Scarlett Johansson.

 • Dorota
  22 października, 2020

  Nie lubię science fiction, nie znam tego filmu, ale temat jest chyba nam wszystkim bliski. Samotność, uczucie, miłość i jej ogromna potrzeba. Trzeba mieć nadzieję, że ta futurystyczna wizja miłości do wirtualnego partnera to jedynie temat książki czy filmu

 • Tanza Erlambang
  22 października, 2020

  well written review of good movie.
  thank you for sharing

 • Stefania
  22 października, 2020

  Interesting review!

  The World Of A Vet
  Bloglovin
  Instagram

 • Beautiful Duty
  22 października, 2020

  ojaaa nie znam zupełnie, ale na maksa mam ochotę obejrzeć!

 • Agnieszka Kaniuk
  22 października, 2020

  Temat trudny. Tym bardziej, że bardzo ponadczasowy. Chętnie bym zobaczyła ten film.

 • Kathy Leonia
  22 października, 2020

  oglądałam. Mega emocjonalny…

 • Carmy
  22 października, 2020

  must be a great movie 🙂

 • Karolina
  23 października, 2020

  Miejmy nadzieję, że nie dojdzie do sytuacji, w której zamiast kontaktów z ludźmi będziemy zakochiwać się w głosie sztucznej inteligencji. Związki na odległość w obecnym stanie pandemicznym to nic pięknego, ale koniecznego. Mimo to dalej potrzebujemy tej fizycznej bliskości.
  Wydaje mi się, że oglądałam ten film, ale chętnie wrócę do niego w czasie wolnym. 😀

 • Selvaggia Capizzi
  23 października, 2020

  I always wanted to watch this movie you know?
  Don’t Call Me Fashion Blogger
  Facebook
  Bloglovin’

  • Nika
   21 grudnia, 2023

   Ostatnio siedzę dość mocno w tych tematach. Filmu nie oglądałam, ale niedawno wszedł mi do głowy, bo było o nim głośno i chcąc nie chcąc znam fabułę. Tylko to takie smutne. Łatwiej nam budować relację bezpieczną, daleką, niż realną i narażoną na destrukcję. A koniec końców cierpimy, że nie możemy doświadczyć czegoś prawdziwego.

 • Marzena T (Mania)
  23 października, 2020

  Chciałabym obejrzeć sobie ten film.
  P.s włącz sobie przekierowanie strony zblogera na tą. W necie znajdziesz instrukcje 🙂 Nie będzie trzeba było tyle klikać

 • weronika
  23 października, 2020

  Widziałam, zrobił na mnie duże wrażenie. Sporo przemyśleń. Polecam każdemu na jesienny wieczór.

 • Kasia
  23 października, 2020

  Wooow, nie słyszałam o tym filmie, ale chyba się skuszę :O Kojarzy mi się mocno z motywami z Black Mirror, a niektóre odcinki wręcz poruszały tę samą tematykę. Coś idealnie dla mnie!

 • EwaR
  23 października, 2020

  Pewnie spodobałby mi się ten film. Zachęciłaś mnie, poszukam.

 • The Yum List
  24 października, 2020

  Oh that was a very good movie.

 • Ula H.
  24 października, 2020

  Och ! Jak ja lubię takie filmy… są nietuzinkowe i nie zobaczymy w nich znanych aktorów, ale mają w sobie to „coś”, co skłania do przemyśleń i nigdy już o nich nie zapomnisz. Poszukam w sieci. Pozdrawiam !

 • Di bloguje
  25 października, 2020

  Nie znam, ale z chęcią bym obejrzała…

 • Ivana Split
  25 października, 2020

  Thank you for this movie recommendation! This film about loneliness of a writer and how it relates to our modern times (and technology we use) sounds very interesting. I agree that such films are especially relevant now in the pandemic.

 • Iwona
  25 października, 2020

  Nie znałam tego filmu, ale w wolnym czasie chętnie go obejrzę 🙂

 • Sady Sana
  25 października, 2020

  Trochę jak smutna wizja przyszłości… Jesteśmy wszyscy coraz bardziej samotni, nie potrafimy ze sobą rozmawiać, dużo ludzi nie znajduje swojej drugiej połówki a i w związku często jesteśmy samotni. Za to technologia rozwija się coraz bardziej zaspokajając nasze potrzeby, które kiedyś spełniał drugi człowiek. Może czas to zatrzymać. Tylko czy się da? Film chętnie obejrzę.

 • optymista13
  26 października, 2020

  Przyszłość jawi nam się bardzo nieciekawie a filmowe wizje lubią się sprawdzać w życiu.

 • Mysza w sieci
  12 listopada, 2020

  Film przepiękny. Mąż zrobił mi niespodziankę i zaprosił na niego do kina, nie mówiąc na co idziemy 🙂 Trafił w dziesiątkę, pomimo smutnego wydźwięku..
  Pozdrawiam serdecznie..