Moje miasto – wehikuł czasu czyli muzeum 3D

Zastanawialiście się czasami jak żyło się w czasach naszych dziadków? Od niedawna w moim mieście można nie tylko znaleźć odpowiedź na to pytanie, ale także spojrzeć na miasto właśnie tak, jak widzieli je nasi dziadkowie. Wszystko to za sprawą otwartego niedawno muzeum 3D, które przenosi nas w czasy z początku XX wieku. I to dosłownie, bo wchodząc do niego znajdujecie się na ulicy miasta sprzed stu lat – nie tylko ją widzicie, ale do waszych uszu docierają wszystkie je odgłosy…

muzeum 3d

 

Muzeum 3D to obiekt, który otwarty został zaledwie miesiąc temu na parterze ostrowskiego Ratusza czyli w samym sercu  miasta – na Rynku. Myślę, że jest to obiekt wyjątkowy nie tylko w skali lokalnej, ale także w skali kraju. Znajdziecie tutaj ekspozycję, która pozwala Wam przenieść się w czasy z początku ubiegłego wieku i to bardzo namacalnie.

Wchodząc do muzeum trafiacie na uliczkę Ostrowa Wielkopolskiego z początku XX wieku. Zewsząd otaczają nas wystawy sklepowe i to sklepów z dawnymi branżami. Jest tutaj sklep bławatny, sklep z artykułami metalowymi, szewc czy zegarmistrz. Naszą uwagę zwraca także oryginalnie wyposażony salon fryzjerski. Możecie wejść do środka, bo przecież to muzeum 3D. Tutaj dowiecie się, jak w latach 20. panie falowały sobie włosy oraz… co może zszokować… zobaczyć ostrzałkę do żyletek, które kiedyś były na tyle cennym przedmiotem, że nie traktowano ich jako przedmioty jednorazowego użytku. W zakładzie fryzjerskim, dzięki dobrodziejstwu multimediów można także podejść do specjalnego ekranu i… zobaczyć siebie w stroju z epoki, w którą się przenieśliśmy.

muzeum 3d

Wychodząc na ulicę mijamy kolejne wystawy, ale też możemy przysiąść na ławeczce… Wtedy naszych uszu dobiegają dźwięki dawnej ulicy, słychać wołanie gazeciarza, który sprzedaje właśnie najnowszy numer miejskiej gazety. W rogu stoi słup ogłoszeniowy, gdzie zobaczyć można dawne afisze i ogłoszenia. Tuż obok wejście do kina. Ono również dalekie jest od dziś znanych nam sal kinowych. Urządzone w starym stylu, wyświetla filmy, które zachowały się z czasów naszych dziadków.

Spacerując ulicą docieramy do kawiarni – to „Cafe Muzeum”. Lokal urządzony w stylu belle epoque zawiera wiele elementów oryginalnego wyposażenia z dawnych restauracji, kawiarni i cukierni. Można zobaczyć dawną zastawę, sprawdzić, co pijali nasi przodkowie, przyjrzeć się produkcji rodzimego browaru sprzed stu lat, przeczytać dawne menu, albo usiąść i poczytać gazetę. Jedynym bólem muzeum jest to, że nie można się tutaj napić kawy… póki co. Obiekt powstał z dofinansowania unijnego, a w związku z tym nie może prowadzić działalności zarobkowej. A taką byłaby podobno sprzedaż kawy. Ma to jednak też swoją dobrą stronę, która być może skusi Was do odwiedzenia tego obiektu – wstęp do muzeum jest całkowicie bezpłatny.

muzeum 3d

W kawiarni czekają nas jeszcze dwie ciekawostki – przy kawiarnianych stolikach siedzą Gustaw Bojanowski i Jadwiga Żylińska. To literaci, którzy żyli w dawnym Ostrowie Wielkopolskim. Można nie tylko dosiąść się do nich, ale także posłuchać, co mają do powiedzenia… Jadwiga Żylińska snuje swoją opowieść o mieście dzięki fragmentom wywiadu, jaki zachował się w archiwach Polskiego Radia. Przemawia się swoim oryginalnym głosem. Gustaw Bojanowski nie przemówi natomiast swoim własnym głosem, ale przysiadając się możemy usłyszeć jego opowieść.

muzeum 3d

Mam nadzieję, że zachęciło Was to do podróży w czasie i jeśli będziecie – choćby przejazdem – w Ostrowie Wielkopolskim zajrzycie tutaj, by przekonać się na własne oczy, że warto. Gdyby tak się stało, mam dla Was jeszcze garść przydatnych informacji:

Jak wszystkie muzea w Polsce (a przynajmniej większość), ekspozycja nie jest czynna w poniedziałki. We wtorki, środy i piątki muzeum czynne jest w godz. 9.00-15.00, a zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczyna się o godz. 9.00, 11.00 i 13.00. Wycieczka trwa ok. 1,5 h.

W czwartki muzeum czynne jest od godz. 10.00 do 17.30, a przewodnik rozpoczyna oprowadzanie o godz. 10.30, 12.30, 14.30 i 16.00. W drugi i czwarty weekend miesiąca muzeum można zwiedzać w soboty i niedziele w godz. 10.15-14.30. Przewodnik jest wtedy do dyspozycji grup o godz. 11.00.

muzeum 3d

Tak jak już pisałam wcześniej, wstęp na ekspozycję muzeum 3D jest bezpłatny. Maksymalna liczba zwiedzających przebywających w pomieszczeniach ekspozycyjnych to 50 osób. Należy więc liczyć się z koniecznością poczekania na wejście na ekspozycję w przypadku dużej ilości zwiedzających.

 

Wejścia grupowe są możliwe wyłącznie po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Można to zrobić telefonicznie pod numerem tel. 62-592-80-52 w. 21. Liczba zwiedzających grupowo to minimum 10 osób, ale nie więcej niż 40.

Obiekt można także zwiedzać indywidualnie. Wówczas odbywa się to bez przewodnika, ale można bezpłatnie wypożyczyć audioguida. Ilość dostępnego sprzętu jest jednak również ograniczona, z czym trzeba się liczyć.

muzeum 3d

Lubicie zwiedzać tego typu obiekty? A może podpowiecie mi jakieś inne, równie godne uwagi muzea w naszym kraju? Nowe technologie stwarzają tak wiele możliwości, że z pewnością wiele jest podobnych miejsc godnych uwagi…

Buziaki!
signature
Subskrybuj, żeby nie przegapić żadnego posta!
Podaj swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach!
Tagi

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • jotka
  1 kwietnia, 2018

  Fajnie, że powstają takie miejsca, jest ich coraz więcej. Polecam też w Bydgoszczy Muzeum mydła i historii brudu 🙂

  • Frau Be
   1 kwietnia, 2018

   Jotko, pal sześć mydło, ale historia brudu… To musi być wielka rzecz! 🙂

 • Frau Be
  1 kwietnia, 2018

  Cudowne, jestem zachwycona i czuje ogromny niedosyt!!! W podobnym muzeum byłam tylko w Estonii i tak samo mi się tam podobało, byłam oczarowana. Być może zdjęcia na blogu tego tak nie oddają, ale warto, bardzo warto było to zobaczyć ( https://fraube2.blogspot.com/2016/12/374-duchy-i-wehiku-czasu.html ). Znam przeszłość mojego miasta, wiele fotografii z XIX wieku jest eksponowanych w miejscach publicznych, ale tego rodzaju muzeum baaardzo by mnie usatysfakcjonowało. Może prezydent wpadnie na ten pomysł?

 • Z.B
  1 kwietnia, 2018

  Interesujące, ale wolę własną wyobraźnię od cudzej☺

 • Vika
  1 kwietnia, 2018

  Thanks for the interesting post! Have a nice evening)

 • Milena M
  1 kwietnia, 2018

  Wygląda ciekawie 🙂

 • aradna
  2 kwietnia, 2018

  Lubię takie miejsca. A gdzie jest coś podobnego? Ja spotkałam się z podobnym wystrojem przebywając w pobliżu Osówki w pensjonacie PRL. Polecam! Choć to miejsce na nocleg, a nie do zwiedzania, znaleźć tam można takie rekwizyty, że człowiek zapomniał o ich użytkowaniu i że były obecne w naszym życiu 🙂

 • Matka na Szczycie
  2 kwietnia, 2018

  Ale fajne miejsce i jakie świetne zdjęcia! 🙂

 • Lisa
  2 kwietnia, 2018

  Very interesting museum! Especially I liked that you can see yourself in the clothes of that era

 • pirelka
  2 kwietnia, 2018

  Ale świetne miejsce, chętnie bym odwiedziła 🙂

 • 30plus blog
  2 kwietnia, 2018

  Zerknę tam przy ponownej wizycie w Ostrowie 😉

 • Kathy Leonia
  2 kwietnia, 2018

  lubię takie miejsca łapiące historie i zatrzymujące czas:)

 • The Yum List
  2 kwietnia, 2018

  A 3D museum seems cool.

 • Gronercik
  2 kwietnia, 2018

  To miejsce musi być super! `

 • Ervisha
  2 kwietnia, 2018

  Tego typu miejsca są świetne i oby powstawało ich jak najwiecej 🙂

  Spokojnego i radosnego ostatniego dnia świąt :*

 • monika olga czyta
  2 kwietnia, 2018

  Historia podana w ciekawej formie. Aż chce się zwiedzać takie muzeum 🙂

 • Więcej serca niż rozumu
  2 kwietnia, 2018

  Super, bardzo ciekawy artykuł, cieszę się, że trafiłam na Twojego bloga. Do Ostrowa Wlkp mam blisko, więc może rzeczywiście kiedyś się skuszę 🙂

 • Kamila
  2 kwietnia, 2018

  Rewelacyjne miejsce i muszę je w przyszłości odwiedzić 🙂

 • herbata
  2 kwietnia, 2018

  Super. Taka retro podróż

 • Bea
  2 kwietnia, 2018

  Fantastyczny pomysł, bardzo lubię takie rzeczy i chętnie bym odwiedziła to muzeum 🙂

 • JoAnna
  2 kwietnia, 2018

  Już sobie zapisałam, świetny pomysł, rewelacja.
  Może mi się uda kiedyś podjechać, jak będę
  śmigać nad morze, bo zapewne warto.

 • Mozaika Rzeczywistości
  2 kwietnia, 2018

  Lubię tego typu miejsca, bo w zwykłych muzeach często mam tak, że bardzo szybko się nudzę.

  U mnie nadal chmury i nieco deszczu, mam jednak nadzieję na wiosnę już niedługo. 🙂

  Pozdrawiam!

 • honestjessicaalba.wordpress.com
  3 kwietnia, 2018

  Takie muzea to jest naprawdę fantastyczny pomysł, zwłaszcza pod kątem dzieci, które bardziej są zainteresowane obrazem i dźwiękiem niż tylko opowiadaniem przewodnika. Ja gdziekolwiek nie jestem to zawsze staram się miejscowe muzea odwiedzić, więc jak będę w Ostrowie to wstąpię 🙂 Na Pomorzu, a dokładnie w Gdyni podobnie zrealizowane jest Muzeum Emigracji, polecam 🙂

 • Alessandra
  3 kwietnia, 2018

  Beautiful place
  Alessandra

 • Magda
  3 kwietnia, 2018

  Świetne miejsce, bardzo mnie zachęciłaś, jeśli tylko będę w pobliżu na pewno odwiedzę to muzeum 🙂

 • Jola (Pixel Kolor)
  3 kwietnia, 2018

  Bardzo lubię takie miejsca odwiedzać.

 • Rose
  3 kwietnia, 2018

  I would enjoy my time spending this museum. Feel like back in time.

 • Carmy
  3 kwietnia, 2018

  thanks for sharing 🙂

 • Agnieszka
  3 kwietnia, 2018

  Jakie fajne miejsce! Chciałabym zobaczyć to kiedyś na własne oczy:)
  pozdrawiam serdecznie z nad filiżanki kawy:)

 • Lakierowniczka
  3 kwietnia, 2018

  Byłam kilka razy w tego typu muzeach i jednak te do mnie znacznie bardziej przemawiają niż klasyczne 🙂

 • Ewa
  3 kwietnia, 2018

  Ciekawe miejsce, nigdy w tego typu muzeum nie byłam 🙂

 • Dorota
  3 kwietnia, 2018

  Nigdy jeszcze w Polsce nie miałam okazji być w tego typu miejscu. Chętnie odwiedzę, jeśli będę w pobliżu:)

 • Vika
  3 kwietnia, 2018

  As usual very interesting) thanks a lot for sharing)

 • Domogród
  3 kwietnia, 2018

  Lubie ten okres międzywojenny i zajrzę z przyjemnością

 • sophi clickn
  4 kwietnia, 2018

  I wish I could visit this place, everything looks so wonderfull dear..!
  https://clicknorder.pk online shopping in pakistan

 • Fajnie byłoby wybrać się z naszymi dziadkami, którzy chętnie opowiadaliby pewnie własne historię podczas zwiedzania 🙂

 • Asia
  4 kwietnia, 2018

  Niesamowita wycieczka w nieznaną przeszłość. Jeżeli mi czas pozwoli chętnie się wybiorę
  Pozdrawiam
  https://londynsrondyn.blogspot.com/

 • An O
  4 kwietnia, 2018

  Przy najbliżej wizycie w Ostrowie chętnie odwiedzę to miejsce :))) Pozdrawiam

 • Renata
  4 kwietnia, 2018

  uwielbiam takie miejsca:)
  a biorąc pod uwagę meble i bibeloty w moim domu to nawet śmiem powiedzieć że w takim miejscu mieszkam;)

 • Teresa
  4 kwietnia, 2018

  Królowo to macie nie lada atrakcję. Fajnie. 🙂 .

 • Bambi
  4 kwietnia, 2018

  Wow, ale fajne miejsce, przypomina mi cukiernię do której chodziłam jako dziecko, a którą jak zwykle musieli zniszczyć, bo lepiej chińczyka postawić 🙁

 • Agnieszka Wieczorek
  4 kwietnia, 2018

  Lubię takie miejsca, w których można poczuć się jak w dawnej epoce. Pomysł z muzeum bardzo ciekawy, mam nadzieję, że takie coś powstanie również w innych miastach 🙂

 • Gina Beltrami
  4 kwietnia, 2018

  interesting post!
  xoxo Gina

  new post
  F-Lover Fashion Blog by Gina Beltrami

 • Magical Garden
  5 kwietnia, 2018

  Nie byłam w Ostrowie, ale lubię podróżować po Polsce, aż się chce zaglądnąć:)

 • Małgorzata G.
  5 kwietnia, 2018

  Lubię zwiedzać w nowe miejsca w Polsce. Często podróżuję z mężem w weekendy.

 • Noel
  5 kwietnia, 2018

  Takie muzeum z chęcią bym odwiedziła ?

 • Dorota z kobietytomy.pl
  5 kwietnia, 2018

  I właśnie takich muzeów powinno być więcej. Robi wrażenie i przemawia do wyobraźni 🙂

 • Pani KoModa
  5 kwietnia, 2018

  Oj mnie by się tam na pewno spodobało 🙂 Lubie takie klimaty!

 • Vika
  5 kwietnia, 2018

  Looks so interesting) Have a nice weekend)

 • Katarzyna
  5 kwietnia, 2018

  Uwielbiam zwiedzać takie obiekty :)- Muzeum wpisane do planów wycieczkowych na ten rok 🙂

 • Gabrielle
  5 kwietnia, 2018

  I love the historic old-style vibe to this place! Have a lovely weekend!

  aglassofice.com x

 • Mercy
  6 kwietnia, 2018

  Interesting shop, the glassware looks nice.

  http://www.busyandfab.com

 • Zwykła Matka
  6 kwietnia, 2018

  Mój mąż lubi czasy PRLu, lata osiemdziesiąte zwłąszcza w muzyce 🙂

 • Cyrysia
  6 kwietnia, 2018

  Jak będę przejazdem w Ostrowie Wielkopolskim, to na pewno zatrzymam się w tym mieście, żeby pozwiedzać to i owo.

 • Kinga K.
  7 kwietnia, 2018

  Piękne zdjęcia ❤

 • Gil Zetbase
  7 kwietnia, 2018

  Amazing post!
  Have a nice week-end!
  Gil Zetbase

 • sandicious
  8 kwietnia, 2018

  Uważam, że takie muzeum to świetna sprawa 🙂

 • Sibaritismos de Inma
  8 kwietnia, 2018

  anda, que lugar mas interesante, si alguna vez viajo por alli, lo tendré en cuenta

 • Eveline Bison
  8 kwietnia, 2018

  Świetne miejsce, zwłaszcza strefa w której można zobaczyć siebie w stroju z epoki 🙂

 • Fantastyczny post na temat tego muzeum 🙂 Uwielbiam odwiedzać takie muzea – są bardzo ciekawe rzeczy do obejrzenia w tym muzeum 🙂 Jeżeli kiedyś będę miał okazję być w Ostrowie Wielkopolskim, to z chęcią odwiedzę te muzeum 🙂

  Pozdrawiam serdecznie,
  Patryk

 • Vika
  8 kwietnia, 2018

  As usual very interesting) thanks a lot for sharing!

 • fashion blogger
  8 kwietnia, 2018

  it’s a beautiful place
  new review on my blog <<< make a perfect smoothie and milk-shake >>>
  have a nice day

 • Jackie Harrison
  13 kwietnia, 2018

  This look like an awesome place to visit.

 • Monika
  16 kwietnia, 2018

  Super sprawa z takim muzeum. Bardzo ciekawa atrakcja. 🙂

 • Dookola Swiata
  14 maja, 2018

  Rewelacja! Uwielbiam takie miejsca przeszlosci.

 • Jackie Harrison
  18 maja, 2018

  Interesting museum