Moje miasto – Konkatedra strzeżona przez smoki

Niedawno obchodziliśmy Święto Niepodległości, dzień wcześniej święto mojego miasta, więc dziś zabiorę Was na kolejną wycieczkę do Ostrowa Wielkopolskiego. Tym razem chciałam pokazać najbardziej charakterystyczny i najważniejszy kościół w moim mieście. Konkatedra to wyjątkowy kościół, który kojarzy mi się z dzieciństwem. Tutaj zostałam ochrzczona ja, tutaj także ochrzczony został junior.

Konkatedra

Konkatedra p.w. św. Stanisława Biskupa nazywana jest potocznie farą i jest kościołem wybudowanym w stylu neoromańskim. Tak naprawdę jest trzecim kościołem, który powstał w tym miejscu.

Pierwszy kościół powstał w pierwszej połowie XV w., prawdopodobnie w czasie zbliżonym do czasu lokacji samego Ostrowa Wielkopolskiego, czyli około roku 1404. Był to kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, św. Stanisława Biskupa i Męczennika, św. Andrzeja Apostoła oraz św. Doroty.  Początkowo parafią macierzystą dla kościoła w Ostrowie Wielkopolskim była parafia w pobliskiej wsi – Wysocku Wielkim. Osobną parafię ostrowską ustanowiono w Poznaniu z nadania kanonika kolegiaty kaliskiej, Jerzego z Ostrowa herbu Korab w 1434. Kościół konsekrowany, czyli poświęcony został jednak dopiero w XVII w. Był to kościół niewielki, drewniany z jedną nawą.

Konkatedra

Właśnie te niewielkie rozmiary świątyni, ale także jego fatalny stan techniczny, wymusiły budowę drugiego, większego kościoła – miasto bowiem rozwijało się i kościół przestał wystarczać wiernym. Nowa świątynia miała 32 metry długości i 21 metrów wysokości. Powstała dzięki ówczesnemu właścicielowi miasta Michałowi Radziwiłłowi, w latach 1781-1782. Wszystko wskazuje na to, że drugi kościół nigdy nie został konsekrowany. Jego dobrodziejami byli m.in. książęta Bogusław Fryderyk Radziwiłł i Wilhelm Radziwiłł. Drugi kościół również wykonany był z drewna, jednak był obszerny, wybudowany na planie bazyliki i posiadał już trzy nawy z 8 lub 9 ołtarzami (źródła tutaj różnie podają). Obok kościoła znajdowała się prosta, drewniana dzwonnica. Z tą drugą świątynią związani byli m.in. tacy znakomici duchowni, jak ks. Augustyn Szamarzewski, ks. książę Edmund Radziwiłł czy ks. Edmund Dalbor. Kiedy zapadła decyzja o budowie kolejnego kościoła, ten istniejący został rozebrany, a jego wyposażenie przekazano innym parafiom.

Trzeci kościół – czyli istniejąca do dziś Konkatedra – wybudowany został w latach 1905-1907 wg projektu Sylwestra Pajzderskiego, zmodyfikowanego przez Rogera Sławskiego. Jest to budowla bazylikowa posiadająca trzy nawy – z czego nawa główna jest boczna od naw bocznych. Co charakterystyczne dla budowli bazylikowych, nawa główna posiada okna ponad dachami naw bocznych. Kościół posiada również transept czyli nawę poprzeczną oraz znajdującą się w przedniej części kościoła wieżę o wysokości 55 m. Kościół wybudowano w stylu neoromański, w odróżnieniu od budowanych przez Niemców kościołów w stylu gotyckim.

Konkatedra

Kościół ten powstał staraniem proboszcza ks. Walentego Śmigielskiego i parafian, przy wsparciu materialnym księcia Ferdynanda Radziwiłła. Kamień węgielny pod budowę wmurowano w 1904 roku, czyli dokładnie w 500. rocznicę powstania pierwszego ostrowskiego kościoła. Poświęcenie i konsekracja kościoła odbyły się dwa lata później.

Konkatedra

Kościół zbudowany jest z czerwonej cegły i posiada dekoracje z białego piaskowca. Coś, co szczególnie zwraca uwagę zwłaszcza najmłodszych, to znajdujące się u zbiegu transeptu i nawy rzygacze, czyli dekoracyjne zakończenia rynien w postaci smoków. Kościół był budowany na podmokłym gruncie więc wylano pod niego metrowej grubości płytę betonową, a pod samą wieżę wbito, na głębokość 8 metrów, 200 pali.

W 1920 roku Jarosław Iwaszkiewicz pisał o tym kościele: „kościół nowy trochę niemiecki, ale najładniejszy z kościołów współczesnych jaki widziałem, szczególniej w środku biały, marmurowy, taki wykończony artystycznie w każdym szczególe, że robi nadzwyczajne wrażenie”.

Konkatedra

Jeśli miałabym wymienić wyjątkowe elementy, jakie posiada ostrowska Konkatedra, z pewnością byłby to jej ołtarz. Wykonany jest on z marmuru, zdobi go alabastrowa rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem pochodząca z Włoch oraz rzeźby adorujących aniołów autorstwa wielkopolskiego artysty Władysława Marcinkowskiego. Poza tym głównym ołtarzem w kościele znajduje się jeszcze sześć ołtarzy: Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, św. Antoniego, Serca Jezusowego, św. Józefa, św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz Matki Boskiej Częstochowskiej.

Konkatedra

Uwagę w kościele zwracają również witraże przedstawiające m.in. sceny z życia Chrystusa, Ukrzyżowanie i Wniebowstąpienie. Na sklepieniu prezbiterium namalowane są wizerunki świętych – ze św. Stanisławem na centralnym miejscu.

W kościele znajduje się również marmurowa ambona z mozaiką przedstawiającą św. Piotra oraz marmurowa chrzcielnica. Kościół posiada również 32-głosowe organy. W 1929 roku obiekt zyskał polichromie w zdecydowanych kolorach, które zmieniły charakter wnętrz kościoła i zdaniem wielu nie wpisują się one w styl świątyni.

Konkatedra

Ostrowska świątynia była świadkiem wielu ważnych wydarzeń – gościli tutaj kardynał Edmund Dalbor, kardynał Stefan Wyszyński oraz kardynał Karol Wojtyła.

Kościół św. Stanisława Biskupa wraz z utworzeniem diecezji kaliskiej w bulli Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae Populus” ogłoszonej 25 marca 1992 roku otrzymał miano Konkatedry. To zabieg, który miał podkreślić ważność tej świątyni w diecezji.

Konkatedra

Jak Wam się podoba?

Jeśli macie ochotę na wycieczkę po moim mieście, zapraszam także na pozostałe wpisy:

Buziaki!
signature
Subskrybuj, żeby nie przegapić żadnego posta!
Podaj swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach!
Tagi

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 komentarz
 • czerwonafilizanka
  15 listopada, 2017

  piękne miejsce

 • Socjopatka.pl
  15 listopada, 2017

  Pięknie!

 • Megly
  15 listopada, 2017

  Wspaniałe! Z chęcią bym się tam wybrała.
  Wygląda super.
  Świetna tematyka postu 🙂
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

 • karyn.pl
  15 listopada, 2017

  Uwielbiam stare katedry są one tak zjawiskowe i historie które ukrywają są tak ciekawe:) SUPER

  buziaki:*
  http://WWW.KARYN.PL

 • Katarzyna
  15 listopada, 2017

  Piękne miejsce, moją uwagę przykuły organy.

 • Magda
  15 listopada, 2017

  Przepiękne miejsce, na pewno warte odwiedzenia, mam nadzieję, że kiedyś zobaczę na żywo 🙂

 • Małgorzata G.
  15 listopada, 2017

  Ładnie zrobione . Lubię zwiedzać. może kiedyś wpadnę w odwiedziny do Twojego miasta.

 • Jola (Pixel Kolor)
  15 listopada, 2017

  Bardzo ładnie wygląda. Widzę tutaj ciemne kolory. U nas w kościele też są, ale tak łanie się nie prezentują.

 • J.
  15 listopada, 2017

  Kolorystyka ciekawa :). Podoba mi się

 • Marta
  15 listopada, 2017

  Przepiękne zdobienia 🙂

 • Agnieszka Wieczorek
  15 listopada, 2017

  Bardzo mi się podoba! Miejsce warte zobaczenia 🙂

 • Ania
  15 listopada, 2017

  Nigdy tam nie byłam, ale Twoje zdjęcia sprawiły, że koniecznie muszę odwiedzić to miasto 🙂 mam nadzieję, że uda się w wakacje 🙂

 • Mozaika Rzeczywistości
  15 listopada, 2017

  Bardzo podobają mi się kościoły utrzymane właśnie w takich klimatach architektonicznych.

  🙂 Też mam takie wrażenie, a drugą nagrodę powinien dostać ten policjant będący/udający Kulsona.

  Pozdrawiam!

 • monika olga czyta
  15 listopada, 2017

  Piękne zdjęcia 🙂 Miejsca z pewnością warte zwiedzenia. Pozdrawiam!

 • Blackswan
  16 listopada, 2017

  Awesome sharing, babe! Definitely in my travel list! xoxo

 • Angie@Angie's Recipes
  16 listopada, 2017

  Looks magnificent! Have a great day!

 • Matka na Szczycie
  16 listopada, 2017

  Ależ piękna katedra! A w Ostrowie nigdy nie byłam, tylko przejeżdżałam parę razy.

 • jotka
  16 listopada, 2017

  No popatrz, tak mam blisko, a nigdy nie byłam, muszę to nadrobić!

 • Rena
  16 listopada, 2017

  Piękne, bogate zdobnictwo, niesamowite kolory, magiczne miejsce.

  http://spicetki.blog.pl/

 • Kathy Leonia
  16 listopada, 2017

  ale tam jest ładnie;)

 • Jyoti
  16 listopada, 2017

  Wow! Amazing murals! I love these paintings on wall.
  Wonderful post dear!
  Beauty and Fashion Freaks

 • Renata Mój dzień
  16 listopada, 2017

  w pierwszej chwili pomyślałam o Krakowi;)
  ale Katedra piękna:)

 • L.B.
  16 listopada, 2017

  Faktycznie robi wrażenie. Fajnie, że piszesz o swoim mieście i o tym, co w nim ciekawe.

 • Cyrysia
  16 listopada, 2017

  Jaka piękna katedra. Robi naprawdę piorunujące wrażenie.

 • lekcjewkuchni.blogspot.com
  16 listopada, 2017

  Przepiękna architektura ☺

 • http://sin-nancy.blog.pl/
  16 listopada, 2017

  Nigdy nie byłam w Ostrowie Wielkopolskim. Może kiedyś się wybiorę, zwłaszcza, że ostatnimi czasy podróżuję gł. po Polsce. Kościół piękny 🙂

 • claudia
  16 listopada, 2017

  Nie byłam tam nigdy. Miejsce wygląda malowniczo.
  Ale z Ostrowem przypomina mi się znajomy z Internetu z czasów gadu-gadu z którym nie mam już żadnego kontaktu i nie ma jak go odnaleźć.

  http://stimulate-sense.blogspot.com/

 • Dorota
  16 listopada, 2017

  W Ostrowie byłam dwa razy, ale tylko przejazdem. Mamy w Polsce tyle pięknych i niesamowitych miejsc wartych odwiedzenia. Katedra robi wrażenie. Przecudna witrażowa rozeta. Pozdrawiam:)

 • Vika
  16 listopada, 2017

  Thanks for the interesting information, dear! Have a nice day)

 • 30plus blog
  16 listopada, 2017

  Ostrów bardzo lubię i latem uwielbiam na rynku wypić kawę 😉

 • Mozaika Rzeczywistości
  16 listopada, 2017

  Jak dla mnie na pewno warto odwiedzić Barcelonę. Dopóki nie wmówisz sobie, że to zupełnie niemożliwe to wszystko jest właściwie do zrealizowania. Przynajmniej tak mi się wydaje. 🙂

  Pozdrawiam!

 • Lakierowniczka
  16 listopada, 2017

  Nigdy nie byłam w Ostrowie!

 • Anna
  16 listopada, 2017

  Piękne to Twoje miasto! Nigdy nie byłam 🙂

 • iwona
  16 listopada, 2017

  Piękny kościół. Wiesz, nie znałam określenia konkatedra, ale sprawdziłam i już wiem:)

 • Bardzo fajny wpis i fajne zdjęcia. Miło się czegoś dowiedzieć o Ostrowie Wielkopolskim 🙂 Jeszcze w Ostrowie Wielkopolskim nie byłem. Mam nadzieję, że będę miał kiedyś okazję zwiedzić te miasto 🙂

  Pozdrawiam,
  Patryk

 • Paola
  17 listopada, 2017

  Wow, lovely architecture and beautiful interiors!
  xo Paola
  Expressyourself

 • LianaLaurie
  17 listopada, 2017

  Amazing post, dear! A big hello from Germany!
  Hugs ♥

 • Kamila | Uważniej.pl
  17 listopada, 2017

  Przepiękne miejsce.
  Wraz z Mężem mamy taki zwyczaj, że jak gdzieś jeździmy to zwiedzamy kościoły i poznajemy historię danego miasta.

 • Słodyczarnia
  17 listopada, 2017

  Ale ta katedra jest przepiękna! Takie miejsca mają swoją duszę 🙂

 • Kamila
  17 listopada, 2017

  Ta katedra wygląda pięknie i kiedyś z chęcią odwiedzę to miejsce 🙂

 • agata
  17 listopada, 2017

  Piękny macie Kościół – u mnie jeden, najstarszy, jest tak pełen złota i przepychu, że aż przez to mało atrakcyjny.

 • Kinga K.
  17 listopada, 2017

  Pięknie ♥

 • Carmy
  17 listopada, 2017

  thanks for sharing 🙂

 • oko
  17 listopada, 2017

  mnie za każdym razem zdumiewa, że kościoły są takie zimne… zupełnie, jakby Bóg był morsem.
  poza tym… w prawie każdym kościele człowiek czuje się bardzo mizernym stworzeniem, a ja się na to nie zgadzam – ludzie są ważni, a jako organizm są czymś zupełnie niepojętym.

 • Gil Zetbase
  17 listopada, 2017

  The pictures are amazing!
  Have a nice week-end!
  Gil Zetbase

 • Ervisha
  17 listopada, 2017

  Już na zdjęciach czuć ten niesamowity klimat 🙂

 • Magdalena
  17 listopada, 2017

  Bardzo lubię zwiedzać kościoły i jak mam okazję to spaceruję po nich naprawdę godzinami 🙂

 • Noel
  17 listopada, 2017

  Bardzo ładny i klimatyczny kościół, bez zbędnego przepychu.

 • Dominique
  18 listopada, 2017

  Wow this looks so beautiful! Wonderful photos hun xx

  http://www.thatnewdress.com

 • Alessandra
  18 listopada, 2017

  Great pictures and beautiful architecture
  http://www.alessandrastyle.com

 • Marzycielka Świata
  18 listopada, 2017

  Piękne miejsce! Zdjęcia robią duże wrażenie 🙂

 • marcepanowykacik
  18 listopada, 2017

  Piękna i odnowiona całkiem jak nasz parafialny kościół. Podobają mi się filary wewnatrz i cudne witraże

 • Sheira
  18 listopada, 2017

  Piękne 😉 Aż chciałoby się zobaczyć na żywo 😉 A jeszcze nie miałam okazji 😉

 • Rena
  18 listopada, 2017

  A dlaczego masz mieszane uczucia do takich akcji jak np. ta w której brała udział Victoria Beckham ??

  http://spicetki.blog.pl/

 • Rae
  19 listopada, 2017

  this is really beautiful! I want to hear mass in that church! <3 Anyway, just saying hello all the way from Southeast Asia! I hope you can drop by my blog too and follow if you like.

  xoxo, rae
  http://www.raellarina.net

 • The Yum List
  19 listopada, 2017

  Beautiful! Thanks for sharing your home.

 • Werka777
  19 listopada, 2017

  Podoba mi się bardzo. Lubię takie stare, pokaźne budynki sakralne. Ten robi wrażenie, przynajmniej na zdjęciach. Chętnie przekonałabym się, jaki jest w rzeczywistości i zwiedziła Twoje miasto 🙂

 • Pokularna
  19 listopada, 2017

  Byłam tam wiele razy, bo mieszka tam moja rodzina 😀
  Fajnie tak sobie pooglądać zdjęcia i poczytać o tych miejscach.

 • Iwona Zmyslona
  19 listopada, 2017

  Wspaniale opowiedziana historia pięknej budowli. Nie znam się na architekturze, ale Kontrkatedra robi wrażenie zarówno w środku jak i na zewnątrz. Ukłony dla pięknej przewodniczki i miłośniczki swego miasta.

 • Gina Beltrami
  19 listopada, 2017

  great post!
  xoxo Gina

  new post
  F-Lover Fashion Blog by Gina Beltrami

 • Mozaika Rzeczywistości
  19 listopada, 2017

  🙂 Zadowolenie z różnych zajęć czy szkoleń to podstawa.

  Też miałem na studiach licencjackich elementy zarządzania zasobami ludzkimi, teraz właściwie mało co pamiętam.

  Pozdrawiam!

 • K.
  19 listopada, 2017

  Śliczna Katedra, naprawdę. Zdecydowanie ląduje na mojej liście miejsc do zobaczenia 🙂

  https://szopit.blogspot.com

 • Ewa
  19 listopada, 2017

  Prezentuje się imponująco, i w środku i na zewnątrz 🙂

 • fimère
  19 listopada, 2017

  magnifique
  bonne soirée

 • Blackswan
  20 listopada, 2017

  The murals are so beautiful, dear! xoxo

 • Dorota z kobietytomy.pl
  20 listopada, 2017

  Jako dziecko na rodzinnych wakacjach musiałam oglądać każdy kościół, jako ważny zabytek każdej miejscowości, w której byliśmy 😉 Dopiero po latach doceniam, że to rzeczywiście ma/miało sens 🙂

 • Marionetka Mody
  20 listopada, 2017

  Robi wrażenie! Nigdy mnie nie było w okolicach, a pewnie jakbym była to i tak bym nie zajrzała do środka. Unikamy na wyjazdach zwiedzania kościołów jak możemy.

 • Te dekoracje kościelne są przepiękne! 🙂

 • An O
  20 listopada, 2017

  Piękne zdjęcia 🙂

 • Marzena
  20 listopada, 2017

  Przyznam że robi wrażenie 🙂 I pomyśleć, ze tyle historii się dzieje ! Ołtarz z ostrowskiej Konkatedry robi wrażenie, niby prostota le ujmuje serce. P.s fajnie że opisujesz też historie swojego miasta 🙂

 • Pani KoModa
  20 listopada, 2017

  W kościołach są dzieła sztuki. Witraże, rzeźby, obrazy. Dlatego lubię je odwiedzać 🙂

 • weronika
  21 listopada, 2017

  Cudowne miejsce – po samym oglądaniu tych zdjęć miałam wrażenie, że czuję jego zapach… wow!

 • Alice
  21 listopada, 2017

  Nie miałam nigdy okazji być w tym mieście, kościół wygląda imponująco!

 • wendee
  21 listopada, 2017

  beautiful photos
  The Glossychic

 • Gina Beltrami
  21 listopada, 2017

  have a nice day!
  xoxo Gina

  new post
  F-Lover Fashion Blog by Gina Beltrami

 • Sharon D.
  22 listopada, 2017

  What a beautiful church. I love the architecture and detailing. xx Never seen anything like it here.

 • Luna
  22 listopada, 2017

  Piękne wnętrze.

 • Zwykła Matka
  22 listopada, 2017

  Jeszcze nigdy nie byłam w Twoim mieście 😉

 • Gil Zetbase
  22 listopada, 2017

  Fantastic pictures!
  Have a nice week!
  Gil Zetbase

 • Asia
  23 listopada, 2017

  Przepiękne i bardzo klimatyczne miejsce! Musze odwiedzić!

 • mojamalakuchnia
  23 listopada, 2017

  przepiękne fotografie !

 • amazing places
  NEW REVIEW ON MY BLOG <<< Gift for man >>>
  have an happy day
  kisses

 • Domogród
  23 listopada, 2017

  Mój wzrok zawsze przykuwają witraże, ale i cała reszta cudna, rozjaśniona. Może kiedyś uda mi się na żywo zobaczyć…

 • justek
  24 listopada, 2017

  Przepiękne miejsce, kusisz tym Ostrowem, oj kusisz;)

 • napiecyku
  24 listopada, 2017

  W świątyniach moją uwagą zawsze przyciągają witraże, piękne miejsce 🙂

 • pirelka
  26 listopada, 2017

  Piękne miejsca, z chęcią kiedyś odwiedzą!

 • Angel
  26 listopada, 2017

  love the gorgeous art and architecture of this church <3 simply stunning!

  http://www.pinkoolaid.com/

 • Sara
  26 listopada, 2017

  Great post… Beautiful pictures! Have a nice day!
  https://chicchedimamma.com/

 • Ania_S
  26 listopada, 2017

  Ja niestety nie umiem doceniać piękna takich miejsc, ale na pewno wnętrze wygląda bardzo klimatycznie 😉

 • Rena
  26 listopada, 2017

  Czekam już na nowy post :-).

  http://spicetki.blog.pl/

 • Marta
  26 listopada, 2017

  Piękny kościół!!!

 • Dorota K
  26 listopada, 2017

  Wspaniale się ogląda, z każdej strony wygląda cudownie 🙂 Pozdrawiam cieplutko 🙂

 • Kathrine Eldridge
  27 listopada, 2017

  This church is incredible! I would love to see this in person.

  https://www.kathrineeldridge.com

 • Ania
  27 listopada, 2017

  Ołtarz faktycznie jest piękny, jak zresztą cała katedra

 • Irreplaceable fashion
  27 listopada, 2017

  Przepiękny Kościół:)

 • karodos.pl
  27 listopada, 2017

  Przyznam, że to piękny kościół. Bardzo ciekawie opisałaś świątynię. Niestety nie miałam możliwości bycia w Ostrowie Wielkopolskim.

 • Maggie Dallospedale
  27 listopada, 2017

  Woww amazing pictures kisses
  Maggie Dallospedale
  Indiansavage.com

 • heather noire
  28 listopada, 2017

  Beautiful photos this is such a gorgeous post 🙂 http://www.bauchlefashion.com/2017/11/old-world-charm-classic-elegance.html

 • Kathy Leonia
  28 listopada, 2017

  przepiękna jakość zdjęć:)

 • Emilia
  28 listopada, 2017

  Ale piękne wnętrze i te detale, w Ostrowie nigdy nie byłam, ale chętnie się kiedyś wybiorę 🙂

 • Vika
  28 listopada, 2017

  Looks really interesting, dear! Thanks a lot for sharing)

 • Meggie
  28 listopada, 2017

  Piękne zdjęcia 🙂 Ostrowa nigdy nie odwiedziłam.

 • Gina Beltrami
  28 listopada, 2017

  thanks for sharing, have a nice day!
  xoxo Gina

  new post
  F-Lover Fashion Blog by Gina Beltrami

 • Margaret Dallospedale
  29 listopada, 2017

  Hello!
  Waiting for your new post!
  Wish you a great day!
  Kiss
  Maggie D.
  IndianSavageBlog by Maggie Dallospedale

 • Greenelka
  29 listopada, 2017

  Piękny kościół, przepiękny… I ,pomyśleć, że nigdy w Ostrowie Wielkopolskim nie byłam, choć wychowałam się w Poznaniu.:)

 • My Strawberry Fields
  29 listopada, 2017

  Ale piękna katedra! Jak będę w okolicy to na pewno zajrzę!

 • Magda
  29 listopada, 2017

  Przepiękne wnętrze 🙂
  Zapraszam na nowy post 🙂
  http://www.stylishmegg.pl/2017/11/czerwien-i-krata.html

 • www.love-your-life.pl
  29 listopada, 2017

  przejeżdżałam z milion razy, ale nigdy nie miałam okazji zatrzymać się na dłużej 🙂 może w przyszłym roku się uda!

 • Nerline
  30 listopada, 2017

  Such beautiful architecture! Thanks for sharing!

 • boja
  30 listopada, 2017

  Iwaszkiewicz miał rację. Kościół rzeczywiście robi nadzwyczajne wrażenie!

 • mrsfox
  30 listopada, 2017

  świetny pomysł żeby przybliżyć innym swoje miasto poprzez takie wpisy

 • madziakowo
  1 grudnia, 2017

  przepiekne miejsce

 • Paloma
  2 grudnia, 2017

  Amazing pics!!

  Kisses,

  https://www.theartofpaloma.com/

 • Renia
  2 grudnia, 2017

  Nigdy nie byłam w Ostrowie Wielkopolskim a szkoda:))))piękna katedra:)))bardzo lubię takie miejsca:))Pozdrawiam serdecznie:))

 • kasztanowydomek
  3 grudnia, 2017

  Urocze miejsce!
  Miłej niedzieli 🙂

  xxBasia

 • Tea
  3 grudnia, 2017

  Piękny kościół!

  Na pewno warty zobaczenia 😉

  Pozdrawiam 😉

 • Jackie
  9 grudnia, 2017

  Beautiful Church it reminds me a little of ST. Patrick Cathedral in New York

 • Młoda Mama
  10 grudnia, 2017

  Zachwycające wnętrze. Bardzo lubię takie kościoły. Maja swojw klimat, że aż chce się w nim być.

 • pirelka
  11 grudnia, 2017

  Ale pięknie !

 • Carmy
  11 grudnia, 2017

  lovely place 🙂

 • Beautiful place!

 • Piękny kościół, jest co podziwiać 🙂