Moje miasto – kardynał na wygnaniu
Dziś zabieram Was znów na wycieczkę do mojego miasta. W Ostrowie Wielkopolskim nie mamy zbyt wielu pomników, ale ten jeden zdecydowanie góruje nad pozostałymi. Pierwszy pomnik stanął tutaj w 1925 r. jako wotum Wielkopolan i Ostrowian za odzyskaną wolność po latach niewoli. Ten współczesny stoi tutaj od 1984 roku. Z cokołu spogląda kardynał Mieczysław Halka – Ledóchowski, który w latach 1874-1876 przetrzymywany był w ostrowskim więzieniu.
Ksiądz kardynał Mieczysław Ledóchowski stał się mieszkańcem Ostrowa z przymusu. Został on osadzony w ostrowskim więzieniu za obronę Kościoła i Polski. Mieszkańcy Ostrowa wystawili mu pomnik wdzięczności aż dwa razy. Pierwszy raz 28 czerwca 1925 roku. Ten pomnik stanął na fundamencie cokołu, na którym stał cesarz Wilhelm II. Po 14 latach Niemcy zburzyli pomnik. Drugi pomnik, który mogą podziwiać współcześni, stanął przy ostrowskim kościele w 1984 roku, choć nieco w innym miejscu. Autorką rzeźby jest Łucja Skomorowska-Wilimowska.
Pomnik odbudowano w szczególnych okolicznościach. Pomysł odbudowy pomnika zrodził się w trudnym czasie, gdy trwał stan wojenny. Władze komunistyczne niepokoiły się, bo podejrzewały, że przy tym pomniku będą gromadzić się mieszkańcy, aby wyrazić swoje nastawienie na prawdziwą wolność. Prezydent miasta zgodził się jednak na zbieranie składek, ale komitet musiał do Urzędu Miasta dostarczać dokładne sprawozdania. Poświęcenie gotowego pomnika odbyło się w niedzielę, 30 września 1984 roku. Była to wielka uroczystość, której towarzyszyło nawiedzenie Ostrowa przez relikwie św. Wojciecha na znak zwycięstwa prawdy nad przemocą.
Kim był kardynał Mieczysław Ledóchowski? Historia rodziny Ledóchowskich zaczyna się od legendarnego Halki z dziesiątego wieku, który wprowadził prawosławie do Kijowa, stolicy Rusi Kijowskiej. Od tamtego czasu rodzina wydała na świat wiele wybitnych postaci. Tysiąc lat później wspominane są ich w Polsce, Austrii i we Włoszech jako wzorcowych katolików.
Mieczysław był synem hrabiego Józefa Zachariasza Ledóchowskiego i Marii Rozalii z Zakrzewskich. Matka oprócz wiedzy, ogłady i znajomości języków przekazała mu także głęboką wiarę. Mieczysław uczył się w gimnazjach w Radomiu i Warszawie, a następnie studiował w Seminarium św. Krzyża w Warszawie oraz w Rzymie, gdzie uzyskał doktorat z teologii i prawa kanonicznego. Był głęboko uduchowiony, sam czuł powołanie. Myślał jednak raczej o klasztorze, dopiero później zmienił pierwotne zamiary. Po studiach rozpoczął pracę w dyplomacji watykańskiej, działając m.in. w Belgii, Portugalii i Ameryce Południowej. W kolejnych latach był delegatem apostolskim w Boliwii, Ekwadorze, Kolumbii, Peru i w Wenezueli. Otrzymał sakrę biskupią jako tytularny arcybiskup tebański, a w 1866 roku objął funkcję arcybiskupa poznańskiego i gnieźnieńskiego.
W pierwszym okresie sprawowania urzędu zyskał sobie życzliwość władz pruskich, zobowiązując się do powstrzymywania Kościoła od popierania ruchów narodowych, zwiększenia udziału Niemców w zarządzie diecezji i wychowaniu kleryków w duchu lojalności wobec państwa pruskiego. Zakazywał organizowania nabożeństw o charakterze narodowym. Zakazał nawet śpiewania w kościołach hymnu „Boże coś Polskę”. Zyskał sobie w tym czasie tak duże zaufanie władz pruskich, że doprowadził do dymisji niesprzyjających mu urzędników władz lokalnych. Taka polityka doprowadziła do tego, że przez polskie społeczeństwo było on traktowany niechętnie, a nawet wrogo.
Od ugodowej polityki Ledóchowski odszedł dopiero w okresie kulturkampfu, gdy w 1873 r. nie zgodził się na zniesienie języka polskiego w nauce religii, a także mianował urzędników diecezjalnych wbrew zaleceniom władz niemieckich. Nie zgodził się również na państwową kontrolę kształcenia księży, co doprowadziło do zamknięcia seminariów w Poznaniu i Gnieźnie. Pomimo wysokich kar finansowych nie zaprzestał działalności na rzecz utrzymania niezależności Kościoła od państwa, co doprowadziło do uwięzienia go w 1874 r. właśnie w Ostrowie Wielkopolskim. Wówczas stał się bardzo popularny wśród polskich diecezjan. Cały czas też wspierał go papież, który nadał mu w 1975 r. godność kardynalską. Nominację tę miał mu potajemnie dostarczyć książę Edmund Radziwiłł. To uratowało go od dalszego więzienia, bo w myśl prawa niemieckiego kardynałów traktowano na równi z członkami rodziny królewskiej i nie można ich było więzić. W 1876 r. został więc zwolniony, ale musiał opuścić kraj.
Kardynał Ledóchowski udał się do Watykanu, skąd zarządzał diecezjami przez tajnych delegatów. Gdy rozpoczęły się negocjacje między Niemcami a Watykanem, musiał się zrzec arcybiskupstw. Pozostał w Watykanie pełniąc różnorodne stanowiska. Nadal interesował się życiem politycznym Wielkopolski, wspierając nurty konserwatywne i ugodowe, co przyczyniło się do złagodzenia pod koniec jego życia konfliktu z władzami niemieckimi. Po wymuszonej rezygnacji nie chciał być już biskupem żadnej diecezji.
Zmarł 22 lipca 1902 w Rzymie. W 1927 jego prochy spoczęły w katedrze poznańskiej. Jego serce znajduje się za ozdobną płytą z jego wizerunkiem w katedrze gnieźnieńskiej.
Jardian
27 września, 2022Karolino, to jest bardzo skomplikowana postać . Czytałem o nim w książce ” Jak się pisze i rozumie historię” Topolskiego. Pozdrawiam serdecznie, blogger pokazuje niestety posty z opóźnieniem : / .
Agnieszka Kaniuk
27 września, 2022Piękny pomnik i bardzo interesująca historia człowieka.
Iwetta Żelaznowska
7 października, 2022Bardzo ciekawa historia, nie słyszałam o kardynale Mieczysławie Ledóchowskim 🙂 Wspaniale, że pomnik tego kardynała powrócił 🙂
Dorota
7 października, 2022Bardzo ciekawie opisałaś tę historię 🙂
Jardian
27 września, 2022Nie dodaje komentarzy – a chciałem napisać, że wiele o nim czytałem w książce Topolskiego – :Jak się pisze i rozumie historię ” 🙂 . Pozdrowienia, blogger pokazuje też niestety posty z opóźnieniem, pozdrawiam 🙂 .
Klaudia Lind
27 września, 2022Nie znałam wcześniej jego historii. Dobrze, że pomnik odbudowano, warto upamiętniać takich ludzi.
Karolina90dg
27 września, 2022Ciekawa postać, myślę że jego życie to gotowy scenariusz na film. Na tym pomniku wygląda bardzo sympatycznie. Pozdrawiam serdecznie
jotka
27 września, 2022U nas stoi pomnik wdzięczności dla św.Wojciecha, tylko nie rozumiem za co mam być wdzięczna?
Wioleta Sadowska
27 września, 2022Nie słyszałam nigdy o tej postaci, więc z zainteresowaniem przeczytałam jego życiorys.
Aisab
27 września, 2022W Ostrowie Wielkopolskim nigdy nie byłam. Historię kardynała Mieczysława Ledóchowski przez Ciebie opisaną – przeczytałam i teraz mam co rozważać.
Nazwisko Ledóchowski skojarzyłam z Urszulą Ledóchowską założycielką Urszulanek Serca Jezusa Konającego.
Urocznica
27 września, 2022Ciekawy temat. Czasem pomniki kryją całkowicie niezwykłe historie i postaci.
Radiomuzykant-ka
27 września, 2022Fajna wycieczka. 🙂
Byłam w tym miescie tylko raz i nie za wiele widziałam.
Patryk, żywienie zbiorowe-gastronomia
27 września, 2022Bardzo ciekawie wygląda Ostrów Wielkopolski. Widziałem widok z góry w video na YouTube. Nigdy nie byłem w tym mieście. Nie mniej jednak dziękuję Tobie za to, że dzielisz się z nami takimi dość intersującymi wpisami. Dobrze wiedzieć o różnych miejscach i historii z tym związane 🙂👍
Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę Tobie miłego oraz pozytywnego dnia 🙋♂️🤗
Patryk
Iwona
28 września, 2022Kiedyś ludzie posiadali kręgosłup. Teraz często szuka się przeciw nim dowodów, zeby udowodnić, ze byli tak samo miałcy jak ci współcześni. Dzisiejsi historycy szukają przeważnie sensacji, a nie przewodników i autorytetow.
R.A. Ciężka
28 września, 2022Na początku myślałam, że nie kojarzę postaci, ale po przeczytaniu posta trochę sobie przypomniałam :). Miło poznać szczegółowo Twoje miasto i związane z nim osoby.
Citu
29 września, 2022Linda estatua Te mando un beso.
Greg
29 września, 2022Thank you for sharing this!
Radi
29 września, 2022Love the way the history is saved and relearned with the help of city monuments. Reminds us where we came from!
http://www.fashionradi.com
Serpentyna
30 września, 2022Bardzo interesujace, tym bardziej ze nie znalam Ostrowa W. ani takich szczegolow historycznych.
Kathrine Eldridge
1 października, 2022This statue is beautiful!
https://www.kathrineeldridge.com
tomthebackroadstraveller
1 października, 2022Your comment*…a beautiful tribute.
Rocío
2 października, 2022A very nice place. Have a good day!
Mozaika Rzeczywistości
3 października, 2022Jak na razie sytuacja u Babci się unormowała o tyle, że mniej jest cierpienia. Bo leki zrobiły już swoje. Nie mniej wszystko w jednym kierunku zmierza. Pytanie kiedy nastąpi to co ostateczne.
Pozdrawiam!
L
4 października, 2022Nie byłam w Ostrowie, ale jak będę to obejrzę sobie ten pomnik. 😉
Lili93
4 października, 2022Ja niestety nie słyszałam o tym kardynale- dziwne że mało się o nim mówi/pisze, a bardzo interesuje się historią i nigdzie nie natknęłam się na tą postać.
Pozdrawiam
The Yum List
5 października, 2022History is so fascinating!
Ania
6 października, 2022Niestety nie zam Twojego miasta i co z tym idzie postaci o której wspominasz tez nie 🙂 ale miło było dowiedzieć się o nim 🙂
Justyna Żelaznowska-Łazarz
7 października, 2022Niesamowita historia! 🙂
Cieszę się, że odbudowano pomnik 🙂
Pozdrawiam serdecznie
domowe-potrawy.pl
7 października, 2022Niestety nigdy nie byłam w Twoim mieście, a szkoda. Może kiedyś przejazdem 🙂
Brian Frum
7 października, 2022That was really very interesting and thank you for telling us about your special Cardinal.
Milena M
8 października, 2022Nigdy tam nie byłam 🙂
Nancy Chan
8 października, 2022I do not know this person but it is a great tribute to him.
ellie
8 października, 2022Such a rich history! Awesome post!
Cherry Blossoms
8 października, 2022Great to know his history. Thanks so much!
Hollyn'Stevie
8 października, 2022Such a wonderful post! Very intriguing.
Cherry Blossoms
8 października, 2022Beautiful statues! Love the commentary.
Ivy's Closet
8 października, 2022Such a beautiful post! Thank you so much!
Pani Ogrodowa
9 października, 2022Nie znałam jego historii, więc z ciekawością przeczytałam 🙂
Serpentyna
9 października, 2022Bardzo ciekawa osoba – i malo znana wiec dobrze ze zamiescilas o nim informacje.
Mieszkasz w bardzo przyjemnym miescie.
Giorgio
9 października, 2022Have a nice Sunday 🙂
Thanks for sharing your point of view through my blog!
tomthebackroadstraveller
9 października, 2022Your comment*…a beautiful statue!
Kasia Futka
9 października, 2022Nie słyszałam nigdy o tym Kardynale. Bardzo ciekawy artykuł.
Muszę kiedyś odwiedzić Ostrów Wielkopolski 🙂
Magdalena
10 października, 2022dziękuję za przybliżenie mi tej postaci!
Kathy Leonia
10 października, 2022bardzo ciekawa historia tego kardynała, nie słyszałam o nim wcześniej
Karolajna
10 października, 2022Nigdy nie byłam w Ostrowie, ale fajnie jest dowiedzieć się czegoś nowego. Ciekawa historia.
Catalin
13 października, 2022Imposing statue.
ClaudiaMorningstar
18 października, 2022Nie znam człowieka.
Joanna
24 października, 2022Lubię czytać takie historie. O tej wcześniej nie słyszałam.
Gizem
25 października, 2022Thanks for your sharing. Have a good day 🙂
Iwona
25 kwietnia, 2023Dziękuję za przedstawienie tego kardynała 🙂