Lewków – zwiedzamy pałac Lipskich

Pokazałam Wam ostatnio we fragmencie Ostrów Wielkopolski, dziś chciałam Was zaprosić na wycieczkę po okolicy. Będzie to wycieczka bardzo ekskluzywna, bo w najbliższych miesiącach tego pałacu zwiedzać nie będzie można. Wszystko przez planowany remont, który ma przywrócić mu dawną świetność. Nie mniej Lewków to miejsce, które warto oznaczyć na swoich mapach podróżniczych i odwiedzić, gdy tylko remont dobiegnie końca.

Lewków

Lewków to wieś położona ok. 5 km od Ostrowa Wielkopolskiego, a pierwsze wzmianki o tej miejscowości można znaleźć w źródłach z 1403 roku. Na początku XV wieku Lewków był własnością rycerskiego rodu Doliwów. W późniejszym okresie przyjęli oni nazwisko Lewkowskich herbu Doliwa. Majątek pozostawał w ich rękach do XVI wieku. Wówczas jego dziedziczka, Anna Lewkowska, żona Tomasza Lubieńskiego, przekazała posiadłość synowi Tomaszowi. W XVII wieku miejscowość ta przeszła w ręce Piotra Radolińskiego, a po jego śmierci otrzymały ją jego dzieci. Około połowy XVIII wieku, jako posag Ludwiki Koźmińskiej, córki podkomorzego Ignacego Koźmińskiego i Marianny z Sapiehów, przeszedł w posiadanie chorążego poznańskiego, Franciszka Ksawerego Sokolnickiego. W związku ze sprawą rozwodową przeprowadzoną w 1779 roku, dobra zostały początkowo zastawione, a następnie sprzedane Marcinowi Krzyżanowskiemu. Po jego śmierci w 1782 roku, spadkobiercy sprzedali majątek Lipskim herbu Grabie – i tak zakończyła się dynamiczna wymiana właścicieli.

Lewków

Pałac w Lewkowie powstał w  latach 1786–1791 według projektu Jana Chrystiana Kamsetzera, architekta króla Stanisława Augusta. Był to jeden z najlepszych architektów końca XVIII w. Lewkowski pałac stał się siedzibą rodową rodziny Lipskich herbu Grabie – wzniesioną dla generała Wojciecha Lipskiego – adiutanta króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz jego żony Salomei z Objezierskich Lipskiej.

Rodzina Lipskich była w posiadaniu pałacu aż do wybuchu II wojny światowej. Po śmierci Wojciecha Lipskiego w 1810 roku, dobra dziedziczył Michał Lipski, który zmarł w 1813 roku. Po nim posiadłość przypadła jego synowi, Wojciechowi, ożenionemu ze Stanisławą z Grodzickich. Ten ostatni był uczestnikiem powstania listopadowego, odznaczonym krzyżem Virtuti Militari, powstańcem z 1848 roku, a później posłem na sejm. Jego dziedzicem został Józef Lipski, ożeniony z Antoniną z Koczorowskich. Po nim z kolei majątek przejął jego syn, Antoni Jan Wojciech, poseł na sejm i członek pruskiej Izby Panów, pierwszy starosta powiatu ostrowskiego po 1918 roku. Ostatnim właścicielem Lewkowa był jeden z dwóch jego synów, Jan, zmarły w 1943 roku. Przez ten czas rezydencja nie ulegała większym przeróbkom – prowadzono jedynie niezbędne prace konserwatorskie.

Lewków

W czasach swej świetności w pałacu przebywał w 1812 r. król Westfalii Hieronim Bonaparte (brat Napoleona) idący z wojskiem na Moskwę. Rok później w Lewkowie gościł gen. Karol Kniaziewicz – wybitny dowódca wojsk polskich w czasach Napoleona I, lecząc rany odniesione w wojnie z Rosją. W 1928 roku Lewków odwiedził prezydent Ignacy Mościcki. Ostatnimi przedwojennymi właścicielami Lewkowa byli Jan Lipski oraz jego brat, Józef Lipski, ostatni ambasador Rzeczpospolitej w Berlinie, a w czasach II wojny światowej doradcy premiera i naczelnego wodza gen. Władysława Sikorskiego. Jeszcze w XIX w. w pałacu Lipskich wytworzył się nieoficjalnie polski ośrodek kulturalny i polityczny. Pod koniec lat 80-tych podjęto próbę reaktywacji tej działalności, organizując w pałacu spotkania o charakterze patriotycznym, koncerty, a także spotkania z politykami i artystami.

W czasie wojny pałac w miejscowości Lewków zajęli Niemcy. Hitlerowcy ograbili go, skuli częściowo sztukaterie oraz polichromie salonu egipskiego. Jako ciekawostkę dla miłośników książek dodam, że w 1939 roku pałacowy księgozbiór liczył ponad 10 000 tomów. Były to przede wszystkim opracowania prawnicze, historyczne oraz poświęcone rolnictwu. Wiele z nich trafiło na makulaturę już po wojnie. Po wkroczeniu Armii Czerwonej w 1945 roku pałac został przeznaczony na szpital dla wojska sowieckiego.

Lewków

Po wojnie pałac został przejęty przez Skarb Państwa i przekazany do PGR. To wtedy budynek został w dużym stopniu zdewastowany. W rezydencji i oficynach lokowano różne instytucje, w tym gminną bibliotekę, przedszkole, kawiarnię czy mieszkania. Przez pewien czas trzymano tutaj… żywy inwentarz. Obiekt odrestaurowano w latach 1972–1987. Dziś w pałacu mieści się muzeum. W 1991 na tzw. piętrze reprezentacyjnym otwarta została ekspozycja wnętrz zrekonstruowanych zgodnie z pierwotnym stanem w stylu klasycystycznym. Druga kondygnacja budynku nie jest w tej chwili dostępna dla zwiedzających. W 1989 r. Lewków zyskał muzeum wnętrz pałacowych XVIII i XIX w. z kolekcją m.in. mebli gdańskich oraz portretów szlacheckich. Oryginalne meble i wyposażenie wnętrz się nie zachowało, choć… można tam jednak zobaczyć należący do rodziny Lipskich stół. W poszczególnych pomieszczeniach można zobaczyć także fotografie pokazujące, jak naprawdę prezentowały się pałacowe wnętrza.

Lewków

Budynek zbudowany został w stylu klasycystycznym, a otacza go piękny park w stylu angielskim o powierzchni 8 ha ze stawem oraz wyspą.  Park posiada bogaty drzewostan z pomnikowymi drzewami – rośnie tutaj około 800 drzew i krzewów. To jeden z pierwszych obiektów wybudowanych w tym stylu w tym rejonie. Stał się on swojego rodzaju prototypem dla polskiego wiejskiego budownictwa pałacowego. Fasadę frontową budynku zdobi czterokolumnowy portyk joński z trójkątnym tympanonem. W jego wnętrzu znajduje się podtrzymywana przez gryfy tablica z napisem „Sobie, Swoim, Przyjaciołom, Potomności”. Jego bogata w dekoracje sztukatorskie, malarskie oraz rzeźby elewacja ma charakter unikalny w skali polskiej. Na ścianach zewnętrznych pałacu wypatrzeć można herby, monogramy, ornamenty roślinne, figury alegoryczne. Nad głównym wejściem widnieje namalowany monogram Wojciecha Lipskiego.Na południowej fasadzie – od strony parku – znajduje się data 1791 i figury kobiece podtrzymujące kartusze z literami SL czyli Salomea Lipska oraz herbem Świnka rodziny Objezierskich.

Lewków

Przed elewacją frontową rezydencji rozciąga się honorowy dziedziniec. Elewacje, ale także i pomieszczenia są bogato dekorowane sztukateriami.  Budynek jest piętrowy, podpiwniczony, nakryty prostym czterospadowym dachem. Obok pałacu, na dziedzińcu, znajdują się dwie oficyny. W pobliżu umiejscowione są również dawne budynki gospodarcze, z których jeden przebudowano po wojnie na magazyn zbożowy.

W stylu klasycystycznym utrzymane są również wnętrza pałacu. Na osi głównej pałacu znajduje się sień, za nią dwukondygnacyjny, okrągły salon tzw. Sala Rotundowa wychodząca w fasadę ogrodową półowalnym ryzalitem (czyli występem z bryły budynku) ze spłaszczoną kopułą. W Sali Rotundowej warto zwrócić uwagę na wysmukły piec kolumnowy, który, podobnie jak cała sala, ma kształt kolisty. Częściowo zachowana jest w tej sali także dekoracja sztukatorska i malarska.

Lewków

Salon krajobrazowy urządzony został meblami w stylu Ludwika Filipa. Pomieszczenie to zdobią właśnie tzw. iluzjonistyczne malowidła ścienne. Tego typu malowidła znajdują się w całym pałacu i nawiązują one do najważniejszych kultur świata: egipskiej, chińskiej, greckiej i rzymskiej. Są to oryginalne polichromie z początku XIX w. W salonie krajobrazowym znajdziemy również dekoracje oparte na motywach krajobrazu polskiego. Bogata dekoracja znajduje się również w buduarze pani domu.

W dawnym Salonie Egipskim znajduje się galeria portretów sarmackich (są to niestety kopie), natomiast tzw. pokój dzienny mieści kolekcję obrazów o treściach patriotycznych. Są to m.in. portrety polskich bohaterów narodowych z XIX w. W zbiorach muzeum znajduje się także obraz Jana Moniuszki. Sale te to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenia pałacu.

Lewków

Zespół Pałacowo-Parkowy w Lewkowie można zwiedzać od wtorku do piątku w godz. 9.00 do 15.30 oraz w niedziele od godz. 10.00 do 15.00. Ta ostatnia jest dniem bezpłatnego wstępu do obiektu. Na bezpłatne zwiedzanie mogą liczyć także dzieci do lat 7. Ceny biletów nie są wygórowane, bo kosztują 5 zł (normalny) i 3 zł (ulgowy) oraz 7 zł (rodzinny). Za wynajęcie przewodnika trzeba zapłacić 25 zł. Od razu jednak uprzedzam, że w najbliższym czasie zwiedzanie obiektu będzie utrudnione, a nawet niemożliwe, ze względu na zaplanowany remont.

Lewków

To co? Skusicie się na wycieczkę?

Buziaki!
signature
Subskrybuj, żeby nie przegapić żadnego posta!
Podaj swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach!
Tagi

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • Blackswan
  4 grudnia, 2017

  Awesome sharing, babe! xoxo

 • Ania
  4 grudnia, 2017

  Bardzo lubię zwiedzać takie miejsca, ale niestety nie mam okazji zbyt często. Śliczne zdjęcia 🙂

 • jotka
  4 grudnia, 2017

  To jest to, co lubię najbardziej i chyba nie byłam…
  Jeśli mają remontować, to super. Rogalin też długo był restaurowany, ale efekt jest zdumiewający 🙂

 • Megly
  4 grudnia, 2017

  Nigdy tam nie byłam.
  Musi być bardzo pięknie.
  Mam nadzieję, że kiedyś się wybiorę.
  Pozdrawiam 🙂

 • Anna
  4 grudnia, 2017

  Fajne, klimatyczne miejsce! 🙂

 • Mercy
  5 grudnia, 2017

  Looks like a grand place inside and out.

  http://www.busyandfab.com

 • Alessandra
  5 grudnia, 2017

  Such a beautiful location
  Alessandra

 • ariadna
  5 grudnia, 2017

  A jakże – pewnie, że bym się skusiła! 🙂

 • Wnętrza są piękne 🙂 Byłyśmy w jednym pałacu w naszej okolicy ale i tak nie był tak ładny jak ten powyżej 🙂

 • Asia
  5 grudnia, 2017

  Takie miejsca powinny służyć nie tylko zwiedzaniu, ale ukulturalnieniu w praktyce. Gdyby to zestawić z teatrem przemawiającym głosem tamtych czasów, lub zabawą w żywą historię, pewnie dodatkowo takie miejsce mogłoby zarabiać…
  Zdjęcia jak z bajki 🙂
  Pozdrawiam
  zolza73.blogspot.com

 • Jola (Pixel Kolor)
  5 grudnia, 2017

  Ciekawe miejsce. Trzeba poczekać na koniec remontu i się wybrać. 🙂

 • karodos.pl
  5 grudnia, 2017

  Uwielbiam pałace i inne zabytki. Z wykształcenia jestem historykiem sztuki, choć nie praktykującym 🙂 Bardzo piękny obiekt. Z chęcią tam kiedyś pojadę 🙂

 • Paola Lauretano
  5 grudnia, 2017

  Amazing place and great pics!
  Kisses, Paola.

  Expressyourself

 • Ola Wlaźlak
  5 grudnia, 2017

  Pięknie tam!:)

 • Noel
  5 grudnia, 2017

  Piękne wnętrza. Chętnie zobaczyłabym na żywo.

 • Margaret Dallospedale
  5 grudnia, 2017

  Oh these photos are incredibly stunning! Such a nice place!
  Kiss
  Maggie D.
  IndianSavageBlog by Maggie Dallospedale

 • Vika
  5 grudnia, 2017

  As usually very interesting! Thanks a lot for the post!

 • An O
  6 grudnia, 2017

  Uwielbiam zwiedzać zamki i pałace. Jak tylko będę miała możliwość na pewno i ten odwiedzę 🙂 Pozdrawiam

 • Julia
  6 grudnia, 2017

  Such beautiful photos! I love the architecture and the decor is amazing
  Julia x
  http://www.thevelvetrunway.com/

 • L.B.
  6 grudnia, 2017

  Interesujące i piękne miejsce. Uwielbiam pałace i zamki.

 • Agnieszka Wieczorek
  6 grudnia, 2017

  Piękne i ciekawe miejsce 🙂 Chętnie kiedyś je odwiedzę

 • Renata Mój dzień
  6 grudnia, 2017

  uwielbiam takie wnętrza!

 • Bardzo ciekawa jest ta historia tego pałacu 🙂 Bardzo lubię takie artykuły 🙂

  Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia,
  Patryk

 • weronika
  7 grudnia, 2017

  Piękny, nigdy nie widziałam go na żywo. Po remoncie pewnie będzie jeszcze piękniejszy.

 • Gil Zetbase
  7 grudnia, 2017

  Wonderful post and so great pics!
  Have a nice evening!
  Gil Zetbase

 • Luna
  7 grudnia, 2017

  Piękne zdjęcia:) Bardzo zachęcają do odwiedzenia tego miejsca 🙂

 • Vika
  7 grudnia, 2017

  Looks really interesting! As usual great post!

 • Dorota z kobietytomy.pl
  8 grudnia, 2017

  Te pomieszczenia, żyrandole…:) Super, pewnie będzie jeszcze ładniej po remoncie

 • agata
  8 grudnia, 2017

  Lubię zwiedzać miejsca, gdzie przed laty mieszkali ludzie uważani za „wyżej postawionych” 🙂 takie moje małe hobby 🙂 tam jeszcze nie byłam 🙂

 • Kamila
  8 grudnia, 2017

  Jakie piękne miejsce i z chęcią sobie je zwiedzę 🙂

 • Sport to Pestka
  8 grudnia, 2017

  Cudnieee tam! 🙂

 • Zwykła Matka
  8 grudnia, 2017

  Piekne są takie miejsca, mają niesamowity klimat 🙂

 • Tea
  9 grudnia, 2017

  Ależ tam musi być piękni!

  Wcale nie trzeba dalekich, zagranicznych podróży by poznać przepiękne miejsca 😉

  Pozdrawiam 😉

 • monika olga czyta
  10 grudnia, 2017

  Będę miała na uwadze, gdy będę wybierać się w tamte strony. Pozdrawiam 🙂

 • Ervisha
  10 grudnia, 2017

  Przepiękne miejsce 🙂

 • Lakierowniczka
  10 grudnia, 2017

  Lubię zwiedzać takie fajne miejsce 🙂

 • Mozaika Rzeczywistości
  10 grudnia, 2017

  Bardzo ciekawe miejsce, miałem okazję zwiedzać już kilka ładnych dworków czy pałacy, jednak ten podoba mi się wyjątkowo jakoś. 🙂

  O to nie wiedziałem o tym, a przynajmniej tak mi się wydaje. Akurat wczoraj na WP w telewizji u pana Orłosia był Krzysztof Skiba.

  Pewnie, parę razy już spotykałem sobowtórów różnych osób.

  Pozdrawiam!

 • Paola Lauretano
  10 grudnia, 2017

  Beautiful interiors!
  Kisses, Paola.

  Expressyourself

 • Młoda Mama
  10 grudnia, 2017

  Uwielbiam takie miejsca.
  Jakie piękne wnętrza i jakie meble.
  Lubię taki klimat choć we wlasnymw domu mam całkiem inny. 😉

 • czerwonafilizanka
  10 grudnia, 2017

  ja uwielbiam wycieczki, i chętnie bym się wybrała:) co do remontu to świetnie że zadbają o ten piękny pałac

 • Kathy Leonia
  11 grudnia, 2017

  jaki tam klimat niepowtarzalny;)

 • Magda
  11 grudnia, 2017

  Pięknie tam, nie wiedziałam, że we wnętrzach tyle pięknych mebli i zdobień 🙂

 • Rena
  11 grudnia, 2017

  Widzę że ostatnio Cię wzięło na opisywanie takich klimatycznych miejsc….fajna sprawa..nie byłam tam jeszcze nigdy… Pozdrawiam

  http://spicetki.blog.pl/

 • Kobieta po 30
  11 grudnia, 2017

  Już widzę córki biegające po tym pałacu 🙂

 • miraga
  11 grudnia, 2017

  Bardzo tam ładnie. Jest co oglądać.

 • Gina Beltrami
  11 grudnia, 2017

  so beautiful!
  xoxo Gina

  new post
  F-Lover Fashion Blog by Gina Beltrami

 • Marzena
  12 grudnia, 2017

  Piękne miejsca, nigdy tam nie byłam a bardzo lubię zwiedzać nowe zakątki 🙂

 • www.love-your-life.pl
  12 grudnia, 2017

  Piękny taki pałac 🙂 w moich rodzinnych stronach sporo takich cudów 🙂

 • Matka na Szczycie
  12 grudnia, 2017

  Piękne miejsce, a na żywo musi być jeszcze bardziej niesamowite!

 • Vika
  12 grudnia, 2017

  Thanks a lot for the interesting post! Have a nice evening)

 • stunning pictures my dear
  New review on my blog <<< kailijumei flower jelly lipstick >>>
  have an happy day
  kisses

 • Słodyczarnia
  14 grudnia, 2017

  Ale piękne miejsce! Ma magiczny klimat 🙂

 • Dorota
  14 grudnia, 2017

  Piękne miejsce. Jeśli tylko będę w tym rejonie Polski, na pewno odwiedzę. Remont pewnikiem trochę potrwa. Moglibyśmy się szczycić wieloma innymi perełkami, gdyby nie zamierzona, idiotyczna komunistyczna polityka niszczenia dworów, pałacyków i in.dóbr naszej kultury materialnej:)

 • Katarzyna
  14 grudnia, 2017

  Przepiękne miejsce, cieszy mnie fakt, że coraz więcej pałaców i zamków odzyskuje dawną świetność. Jeśli będę w tamtych stronach, chętnie zawitam do Lewkowa.

 • Cyrysia
  14 grudnia, 2017

  Ale piękny zamek. Aż chciałoby się zobaczyć go na żywo.

 • pirelka
  15 grudnia, 2017

  Nie byłam, nie zwiedzałam ale może będzie ku temu kiedyś okazja.

 • Michalina
  15 grudnia, 2017

  Oczywiście, że się skuszę. W takich miejscach jest tyle ciszy i spokoju, że to samo w sobie przyciąga. Kocham stare miejsca, uwielbiam zapach, który przywołuje liczne wspomnienia. Uwielbiam wyobrażać sobie ludzi, którzy kiedyś mieszkali w takich miejscach. Co robili? Jak wyglądali? Pasjonuje mnie to 🙂

 • Ewa
  16 grudnia, 2017

  Piękne miejsce, takie z duszą, klimatyczne 🙂

 • Iwona Zmyslona
  16 grudnia, 2017

  Z okazji Świąt życzę żebyś ” królowała” nie tylko przy wigilijnym stole, ale przez cały nadchodzący rok. Wszystkiego co najlepsze, niechaj będzie Twoim udziałem.

 • Małgorzata G.
  16 grudnia, 2017

  Wnętrze zachwyca

 • J.
  16 grudnia, 2017

  Wygląda całkiem ciekawie, choć na poziomie zameczku, który mamy w mojej rodzinnej miejscowości :).

 • Pani KoModa
  18 grudnia, 2017

  Ale fajnie 🙂
  I do tego ten sekretarzyk – na niego na pewno znalazłabym miejsce w moim domu 🙂

 • Kinga K.
  22 grudnia, 2017

  Piękne miejsce 🙂

 • Emily Tang
  23 grudnia, 2017

  looks like an interesting to visit 😀

 • Iwona
  4 stycznia, 2020

  Bardzo mnie cieszy renowacja każdej starej kamienicy i każdego starego pałacu. To są takie piękne budowle zamiast współczesnych klocków 🙂