Kalisz – zwiedzamy gród Piastów

Choć trudno precyzyjnie ustalić, które miasto w Polsce jest rzeczywiście najstarsze, z pewnością najstarszy pisany rodowód ma Kalisz. Wszystko wskazuje na to, że to drugie co do wielkości wielkopolskie miasto zostało wymienione już przez Klaudiusza Ptolemeusza w II wieku n.e. pod nazwą Calissia. Aż tak bardzo nie będziemy się dzisiaj cofać w czasie, ale chciałam zabrać Was w podróż do czasów pierwszych Piastów. Pokażę Wam dziś kaliski gród na Zawodziu.

z1

Według danych historycznych Kalisz okresu piastowskiego był jednym z głównych ośrodków państwa polskiego. Jedna z koncepcji naukowych nie wyklucza, że to właśnie tutaj znajdowała się kolebka pierwszych polskich władców. Podbijając sąsiednie plemiona stopniowo dotarli oni stąd w okolice Ostrowa Lednickiego, Gniezna i Giecza. Sercem Kalisza był wówczas gród położony wśród rozlewisk rzeki Prosny – dziś to historyczna dzielnica o nazwie Zawodzie. O wczesnośredniowiecznym grodzie na Zawodziu można przeczytać także w kronikach Galla Anonima.

Kaliski Gród Piastów

Pod koniec 1106 roku w wyniku wojny toczonej między Bolesławem Krzywoustym i jego przyrodnim bratem Zbigniewem, gród stał się własnością tego pierwszego. Szczyt świetności grodu przypada na czasy panowania Mieszka III Starego, który wzniósł w II poł. XII wieku w obrębie grodu jednonawową kolegiatę romańską p.w. Św. Pawła. W 1193 r. został w niej pochowany syn Mieszka Starego Mieszko Mieszkowic. W 1202 roku spoczął tam sam Mieszko III.

gród

Po przeprowadzonych wykopaliskach stwierdzono, że zanim powstał tutaj gród piastowski, od VII do VIII w. istniał w tym miejscu cmentarz ciałopalny z grobami kurhanowymi, a być może również pogański ośrodek kultowy. Pierwsza, niewielka, ufortyfikowana osada plemienna została założona w tym miejscu w połowie IX w. Później weszła ona – jako jeden z najważniejszych grodów wczesnośredniowiecznej Polski w skład „państwa gnieźnieńskiego”.

gród

Na początku X w. z powodu licznych powodzi, teren wnętrza grodu, otoczonego potężnymi wałami drewniano-kamienno-ziemnymi, został podwyższony. W X i XI w. nastąpiły zmiany w charakterze i rozplanowaniu tego grodu. Powstał jego podział na część sakralną i rezydencjalną. Na początku XI w. na terenie grodu zbudowano niewielki, drewniany kościół oraz dom mieszkalny, który prawdopodobnie był siedzibą zamożnego kupca lub miejscowego dostojnika.

gród

W okresie wczesnego średniowiecza kaliski gród Piastów był ośrodkiem władzy administracyjnej i kościelnej, siedzibą kasztelani oraz ważnym centrum gospodarczo-handlowym południowej Wielkopolski. W 1233 r. kaliski gród Piastów uległ zniszczeniu w trakcie najazdu wojsk księcia śląskiego Henryka Brodatego, który zbudował nowy gród w innym miejscu – oddalonym około 1,5 km na północ od Zawodzia i od tego czasu stary gród zaczął stopniowo niszczeć, a ostateczny kres położył mu najazd Krzyżaków z 1331 r, którzy zniszczyli także romańską kolegiatę i znajdujące się wewnątrz książęce pochówki.

gród

Dziś na Zawodziu znajduje się rezerwat archeologiczny, który składa się ze zrekonstruowanego w 2007 roku grodu otoczonego wałem obronnym sięgającym momentami 5 m wysokości. Zrekonstruowane zostały fundamenty historycznych obiektów budowlanych oraz fragmenty wałów ziemnych i kurhan, most dla pieszych nad stawem, bramy wjazdowe z palisadą i ostrokołem. Zrekonstruowano także zabytkową zagrodę składającą się z budynku mieszkalnego i budynków inwentarskich.

gród

Główny akcent położono na rekonstrukcję fundamentów przyziemi kolegiaty pod wezwaniem św. Pawła (w skali 1:1) z kamienia piaskowego z wizualną ciągłością murów i podziałem na: prezbiterium z absydą, mury nawy, emporę, czworoboczną wieżę, ołtarz na fundamencie oraz zaznaczonym wewnątrz zarysem kościółka drewnianego. Kolejny element to rekonstrukcja czworokątnej, dwukondygnacyjnej wieży obronnej, w miejscu dawnych fundamentów. Na terenie rezerwatu znajduje się również siedem budynków mieszkalnych różniących się wielkością, techniką konstrukcji ścian oraz dachów. Wnętrze każej z nich urządzone jest w inny sposób i wskazuje, kto ją zamieszkiwał – mamy tutaj m.in.  chatę drużynnika, siedzibę straży grodowej, dwór seniora i karczmę.

Wewnątrz grodu znajduje się także grób kurhanowy z czasów plemiennych oraz makiety grodu i kolegiaty. Ciekawostką dla zwiedzających jest także pochodzący z nieco późniejszych czasów – bo schyłku XVIII w. – budynek mieszkalny. Jeśli mieliście rodzinę na wsi, pewne akcenty znajdujące się wewnątrz możecie pamiętać jeszcze z niedalekiej przeszłości. Wejście do grodu prowadzi przez zrekonstruowany drewniany most i bramę wjazdową wykonaną z bali drewnianych usytuowaną w linii wału.

gród

Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu-Zawodziu czynny jest we wtorki, środy i piątki od 10.00 do 15.30, a w czwartki, soboty i niedziele od godz. 10.00 do 18.00. Nie planujcie sobie jednak wycieczki w długi weekend sierpniowy, bo 15.08 będzie on nieczynny. Warto natomiast wybrać się tam w ostatnią sobotę sierpnia, bo wówczas odbywa się tam „Biesiada Piastowska” w scenerii wczesnośredniowiecznego grodziska.

Zwiedzanie Rezerwatu Archeologicznego to koszt 7 zł (bilet normalny) lub 5 zł (bilet ulgowy). Dostępne są także bilety szkolne, rodzinne i wycieczkowe. Warto jednak wybrać się tam w niedzielę, bo jest to dzień nieodpłatnego zwiedzania. Dla dzieci do lat 7 zwiedzanie jest nieodpłatne.

gród

Kościółek p.w. św. Wojciecha

Jeśli już wybierzecie się na Zawodzie, obok rezerwatu archeologicznego znajduje się drewniany kościółek p.w. Św. Wojciecha. Pierwszy wzniesiony został prawdopodobnie już około 1198 r, a w źródłach pisanych wzmianki o nim pojawiają się od 1213 roku. Z dokumentu Przemysława II z 1292 r. dowiadujemy się również, że pełnił on funkcje parafialne, które zniesione zostały w 1406 r. przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Mikołaja Trąbę z powodu znacznego zmniejszenia się liczby wiernych.

Obiekt stojący obecnie zbudowany został dopiero w 1798 r., a o jego powstaniu informuje napis umieszczony na jednej z belek stropowych, z którego można się dowiedzieć, że: „Anno Domini 1798 die 24 Aprilis Sebastjan Zieliński kościoła tego fundator, kunsztu garncarskiego z parafianami wszystkimi. Cieśla Jan Kejner”. Jest to obecnie jedyny drewniany kaliski kościół.

gród

I to koniec dzisiejszej wycieczki po Kaliszu – a właściwie po jego najstarszej części, bo atrakcji turystycznych w tym mieście jest dużo więcej. O czym pewnie za czas jakiś Wam opowiem. Byliście w Kaliszu?

Buziaki!
signature
Subskrybuj, żeby nie przegapić żadnego posta!
Podaj swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach!
Tagi

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 komentarz
 • Gaja
  31 lipca, 2016

  Nie byłam jeszcze w Kaliszu. W pobliżu mojego miejsca zamieszkania leży Biskupin, ale jakoś nikogo nie mogę namówić na wycieczkę tam :-/

 • jotka
  31 lipca, 2016

  W Kaliszu byłam, mąż miał tam rodzinę, jest tam też piękny park, chociaż tego miejsca, które polecasz nie znam. Blisko Kalisza jest także zamek w Gołuchowie, o którym pisałam i często tam jeździmy by spacerować po parku i nie tylko…

 • Lawyerka
  31 lipca, 2016

  Nigdy nie byłam w Kaliszu i zupełnie nie jest mi tam po drodze. A szkoda, bo ze zdjęć wynika, że jest co zobaczyć. Bardzo ciekawy post, z kawałkiem historii. Będę go miała w pamięci, na wypadek gdybym kiedyś wybierała się w tamte okolice. Tyle jest w Polsce ciekawych miejsc…

 • Mozaika Rzeczywistości
  31 lipca, 2016

  Pewnie parę razy przejeżdżałem w okolicy Kalisza, ale nie zwiedzałem tego miasta nigdy, a wygląda ciekawie bardzo.

  Wypatrzyliśmy te krasnale z okna samochodu jak jechaliśmy przez Kościerzynę. 🙂

  Może i tak, w sumie ta zołza musiała wyrazić zgodę na nazwanie tak łodzi. 🙂

  Pozdrawiam!

 • Ania_S
  31 lipca, 2016

  Nie byłam w Kaliszu i nie wiem czy będzie mi kiedykolwiek dane tam być, ale jak patrzę na zdjęcia, to bardzo mi się to miasto podoba 😉

 • Martina Em
  31 lipca, 2016

  W sumie to nigdy nie byłam w Kaliszu, jeśli nadarzy się jednak taka okazja to chętnie pozwiedzam 🙂

 • czerwonafilizanka
  31 lipca, 2016

  W pierwszym momencie myślałam że to Biskupin.

 • ariadna
  31 lipca, 2016

  Osobiście nie byłam, ale widzę, że warto – uwielbiam takie miejsca! 🙂

 • Ania
  31 lipca, 2016

  Wow!! Cudowne miejsce <33

 • Rena
  31 lipca, 2016

  Nie byłam w Kaliszu, ale fajnie że opisałaś coś to miasto.

  http://spicetki.blog.pl/

 • miraga
  31 lipca, 2016

  Nie po drodze mi, ale chętnie obejrzałam to miejsce choć u Ciebie na blogu.

 • Hidalf
  31 lipca, 2016

  Bardzo fajnie, jest się czegoś nowego dowiedzieć! Chętnie zwiedziłabym Kalisz, tylko do wielkopolski mam trochę daleko, niestety. :/ Piękne zdjęcia! Pozdrawiam. 🙂

 • A ja myślałam, że Biskupin jest najstarszy…
  Piękne zdjęcia i bardzo fajnie piszesz o historii.
  Pozdrowienia

 • alessandra
  31 lipca, 2016

  Great pictures and beautiful location
  http://www.alessandrastyle.com

 • ineska
  31 lipca, 2016

  Nie byłam jeszcze w Kaliszu. Ale może uda się to nadrobić przy okazji 😉 Pozdrawiam.

 • Maria
  31 lipca, 2016

  Nie, nie byłam w Kaliszu, ale nigdy nie mów nigdy. Mieszkam koło Bydgoszczy, więc Biskupin jest bliżej i jest podobnym miejscem. Pięknie to pokazałaś i opisałaś – zachęcająco. Pozdrawiam Damo:)

 • Ultra
  31 lipca, 2016

  O, Królowo, tak pięknie piszesz o Kaliszu, że chociaż nie byłam w tym mieście, mam ochotę pozwiedzać, a w szczególności Rezerwat Archeologiczny. Piękne zdjęcia przybliżają urok miasta.
  Zasyłam serdeczności.

 • Slim Size Me
  1 sierpnia, 2016

  Chyba nigdy tam nie byłam, muszę koniecznie zobaczyć. Strasznie lubię tego typu atrakcje, a najszybciej uczę się przez wzrok.

 • Blackswan
  1 sierpnia, 2016

  Love your holiday shots! Have a happy week, my dear! xoxo

 • Spioszek
  1 sierpnia, 2016

  W Kaliszu nigdy nie byłam. Jedyne co wiedziałam o tym mieście, to to, że jest właśnie najstarszym miastem Polski. Raz nawet udało mi się zabłysnąć tą wiedzą na historii, bo inni myśleli, że to Gniezno jest starsze.

 • Bookendorfina
  1 sierpnia, 2016

  Tam jeszcze nie zajrzałam, ale teraz widzę, że z przyjemnością i zainteresowaniem to zrobię. 🙂 Już dopisałam do listy miejsc, które warto zwiedzić. 🙂

 • żaneta
  1 sierpnia, 2016

  Uwielbiam takie miejsca, w Kaliszu nigdy nie byłam ale w Biskupinie już tak

 • Zwykła Matka
  1 sierpnia, 2016

  W sumie mam całkiem niedaleko, a jeszcze nigdy nie byłam 🙂

 • Liz
  1 sierpnia, 2016

  Thanks for taking us into this ancient town via your blog!

 • Emilia
  1 sierpnia, 2016

  Przyznam, że nie miałam pojęcia, że kalisz jest tak interesujący 🙂

 • Caro*
  1 sierpnia, 2016

  Your photos are beautiful 🙂

 • GI.
  1 sierpnia, 2016

  great post!
  xoxo Gina

  new post
  http://f-lover-fashion-blog.blogspot.it

 • Katarzyna
  1 sierpnia, 2016

  Nigdy nie byłam w Kaliszu …może kiedyś

 • Paula
  1 sierpnia, 2016

  Jak tam jest pięknie 😀 Będę musiała się kiedyś wybrać do Kalisza 😀 😉

  U mnie http://demi-lovatooo.blog.pl/ NN zapraszam 😀

 • Agnieszka Wieczorek
  1 sierpnia, 2016

  Nie miałam jeszcze okazji odwiedzić Kalisza. Aż z ciekawości popatrzę jakie jeszcze są tam atrakcje i może się za jakiś czas wybiorę 🙂

 • WolnymKrokiem
  1 sierpnia, 2016

  Muszę się w końcu wybrać do Kalisza, bo już wiele osób mi go polecało 🙂 A wcale nie jest tak daleko z Wrocławia!

 • L. B.
  1 sierpnia, 2016

  Świetne widoki i ciekawe opisy, aż chce się pojechać, a nie byłam w Kaliszu. Z tego, co pamiętam przez Kalisz wiódł szlak handlowy dawniej… Tak mi się coś kojarzy. 😉

 • Ola i Agata
  1 sierpnia, 2016

  Nie byłam jeszcze w Kaliszu. Może uda mi się kiedyś to nadrobić:)

 • apetyczna-kuchnia
  1 sierpnia, 2016

  Jeszcze nigdy nie bylam w Kaliszu…

 • love-your-life.pl/
  1 sierpnia, 2016

  o proszę co za przypadek! 🙂 Wybieram się tam w piątek 🙂

 • Noel
  1 sierpnia, 2016

  Nigdy nie byłam w Kaliszu.
  Uwielbiam wycieczki, na których można się czegoś dowiedzieć o przeszłości:)

 • Pani KoModa
  1 sierpnia, 2016

  Ale fajnie – dobrze pamiętać o takich miejscach aby o nich nie zapomnieć na szlaku zwiedzania 🙂

 • troche-ironii
  2 sierpnia, 2016

  Zawsze, gdy odwiedzam takie miejsca, zastanawiam się, czy powietrze będzie pachnieć historią 🙂
  /troche-ironii.blog.pl

 • Aneczka
  2 sierpnia, 2016

  Ja kocham takie miejsca 🙂 chętnie bym tam przesiedziala urlop 🙂 można w takim miejscu odpocząć 🙂

 • Maleńka bloguje
  2 sierpnia, 2016

  Świetne miejsce na wycieczkę historyczną – szkoda, że w szkole nigdy nie zaproponowano nam takiej 🙁

 • Katarynka
  2 sierpnia, 2016

  W pierwszym momencie myślałam, że to Biskupin.;)
  W Kaliszu nigdy nie byłam. Ale kto wie, być może trafi się okazja.

 • Patrycja
  2 sierpnia, 2016

  Zazdroszczę wycieczki 🙂 sama chętnie bym się na taką wybrała

 • Takie miejsca kojarzą nam się głównie z wycieczkami szkolnymi 😀

 • Kate
  2 sierpnia, 2016

  Pięknie tam:)

 • kosmetykofanki
  3 sierpnia, 2016

  Ale tam pięknie, muszę koniecznie odwiedzić to miejsce z rodziną 🙂

 • Agnieszka
  3 sierpnia, 2016

  Super relacja! Poczułam się jakbym naprawdę tam była! 🙂 A w Kaliszu byłam tylko raz i to na warsztatach tanecznych więc za dużo nie widziałam niestety 🙁

 • weronika
  3 sierpnia, 2016

  Dla mnie to miasto to również nowość:) Ale, teraz to już muszę zobaczyć!

 • Bina
  3 sierpnia, 2016

  Calissia brzmi super 🙂 nigdy nie byłam w Kaliszu, dzięki Tobie sporo dowiedziałam się o tym mieście 😀 zaciekawiłaś mnie, bo uwielbiam jeździć, zwiedzać i odkrywać, a Kalisz nigdy nie przyszedłby mi do głowy xD pozdrawiam!

 • Traveling Rockhopper
  3 sierpnia, 2016

  Bardzo ciekawe, chyba w końcu będę musiała się tam wybrać! 🙂

 • luciam
  3 sierpnia, 2016

  Nigdy tam nie byłam 🙂 Miejsce godne zobaczenia – mam nadzieję, że kiedyś uda mi się tam wybrać 🙂

 • Ela Dziurkowska
  3 sierpnia, 2016

  Fajna wycieczka i młody jaki zaciekawiony 🙂

 • Łukasz
  3 sierpnia, 2016

  Nigdy nie byłem w Kaliszu, heh, a mam tak niedaleko. I to chyba jedno z najstarszych polskich miast, z tego co kojarzę.

 • Ja co prawda nie byłem w Kaliszu, ale za to byłem w Gnieźnie, Biskupinie, Kudowie Zdrój oraz w Gołuchowie, gdzie byłem w jednym znanym zamku, jaki się tam znajduje 🙂 Muszę przyznać, że ciekawe jest miejsce archeologiczne w Kaliszu. Bardzo mi się również podoba opis tego miejsca z punktu widzenia historycznego 🙂 Czekam z niecierpliwością na kolejne posty związane z ciekawymi miejscami, które można zwiedzić 🙂 Pozdrawiam.

 • W Domogród
  3 sierpnia, 2016

  Mam całkiem niedaleko a jeszcze tam nie byłam. Czytałam co nieco, ze to stary gród… Chętnie kojarzę z muzyką pianino Calisia

 • Ewa (Ind)
  4 sierpnia, 2016

  Okazuje się, że sporo osób ominęło Kalisz. Ja też. Jakoś zupełnie nie kojarzy mi się on z drewnianym grodem.

 • Andrzej Rawicz (Anzai)
  4 sierpnia, 2016

  W Kaliszu nie bywałem, chociaż wielokrotnie przejeżdżałem różnymi środkami lokomocji. Jak z historii wynika, kiedyś był to gród potężny, i bogaty, czy jest nim dzisiaj?

 • shoppingtips.pl
  4 sierpnia, 2016

  I mam motywacje na nastepną wyprawę

 • Magdalena N.
  4 sierpnia, 2016

  Mam tak blisko a jeszcze tam nie byłam. Ostatnio skusiłam się na stawy milickie, pięknie tam 🙂

 • My Home Rules
  4 sierpnia, 2016

  Interesujące miejsce na weekendową wycieczkę.

 • hegemon
  4 sierpnia, 2016

  Kalisz, świetnie trafiłaś z tym wpisem (jak dla mnie oczywiście :-), właśnie w ten weekend jadę w okolice Kalisza, więc i gród na Zawodziu obejrzę 🙂 Z tą starością Kalisza – niekiedy jest podawana w wątpliwość, że to nie o Kalisz chodziło, tylko jakieś inne miejsce. Wątpliwości nigdy nie zostaną wyjaśnione, chyba, że ktoś wynajdzie maszynę czasu 🙂

 • Keep Your Balance
  4 sierpnia, 2016

  Nie byłam w Kaliszu, ale to miejsce wydaje się bardzo interesujące i wręcz zagadkowe, tajemnicze. Piękne zdjęcia 🙂

 • Karolina
  4 sierpnia, 2016

  Hej:) Nigdy nie byłam w Kaliszu, ale po Twoim poście czuje się jakbym wlasnie odbyła ”internetowa” podróż. Świetnie wszystko opisalas no i piękne zdjęcia! Dziekuje Ci za tyle informacji, bardzo przydatne 🙂 Teraz sama zapragnelam wybrać się w to miejsce, a gdyby nie Ty to nawet bym o tym nie myślała. Pozdrawiam Cie!

  Zapraszam do mnie na nową recenzje:)
  (recenzentka-ksiazek.blogspot.com)

 • Creatorka
  4 sierpnia, 2016

  Fajnie tak sobie pospacerować po takim skansenie i poznawać najstarszą historię naszych czasów 🙂 Klimat grodziska czuć już na zdjęciach, a zobaczyć to na własne oczy, to naprawdę coś! 🙂

 • Helen
  4 sierpnia, 2016

  Kalisz zawsze będzie mi się kojarzył z Kalińcem z Nocy i dni.:))

 • Lenya
  4 sierpnia, 2016

  It looks like an interesting and beautiful place to visit, full of history. I am sure your and junior had a lot of fun while visiting.
  hugs
  Lenya
  FashionDreams&Lifestyle

 • Kobieta po 30
  4 sierpnia, 2016

  my mamy Biskupin 🙂 odwieczne miejsce wycieczek szkolnych 🙂

 • Marta Kraszewska
  5 sierpnia, 2016

  Bardzo lubię takie miejsca. Niestety, w Kaliszu jeszcze nie bylam. Widzę ze yrzeba Bedzie to szybko nadrobic.

 • paczucha
  5 sierpnia, 2016

  dano, bardzo dawno w Kaliszu nie byłam. Czas to zmienić :))

 • Ciekawska Magdalena
  5 sierpnia, 2016

  oooo nawet nie wiedziałam, że tam jest tak cudownie

 • Młoda Mama
  5 sierpnia, 2016

  Miejsce idealne do zwiedzenia dla mnie. Uwielbiam takie klimaty.
  Ładne zdjęcia.
  Pozdrawiam

 • http://sin-nancy.blog.pl/
  5 sierpnia, 2016

  W Kaliszu jeszcze nie byłam, ale co roku staram się odwiedzać różne zakątki Polski, więc i tak pewnie kiedyś moja noga postanie, zwłaszcza, że lubię takie historyczne miejsca, gdzie można się czegoś dowiedzieć o życiu naszych przodków 🙂

 • Fashionably Idu
  5 sierpnia, 2016

  This is such an amazing place with so much history. Glad it’s preserved well. I’d love to visit someday. Have a great weekend love.

  http://fashionablyidu.com/

 • LIFESTYLERKA - blog o dietetyce i zdrowym stylu życia
  5 sierpnia, 2016

  Świetne miejsce! Uwielbiam takie historyczne klimaty. W pierwszym momencie myślałam, że to Biskupin, który odwiedziłam chyba …. yyy z 30 lat temu:).

 • Basia Prym
  5 sierpnia, 2016

  Wspaniała fotorelacja! Pozdrawiam serdecznie! Udanego weekendu życzę! 🙂

  xxBasia
  http://kasztanowydomek.blogspot.co.uk/

 • Blondynka
  5 sierpnia, 2016

  niestety nigdy nie byłam w Kaliszu, ale bardzo chętnie bym się wybrała, uwielbiam takie miejsca jak te ze zdjęć.

 • Kathy Leonia
  6 sierpnia, 2016

  wow nie spodziewałam się że tak tam ładnie:)

 • Aisab
  6 sierpnia, 2016

  Zaglądam na różne blogi i stwierdzam, że piękny jest ten nasz kraj. W Kaliszu, ale nie tylko tam, nie byłam, a jest co podziwiać. Aby jednak to wszystko zwiedzić potrzebny koniecznie przewodnik.
  http;??ocalic-od–zapomnienia.blog onet.pl

 • cyrysia
  6 sierpnia, 2016

  Chętnie odbyłabym taką podróż w czasie.

 • Małgorzata K.
  6 sierpnia, 2016

  Byłam niedawno zwiedzać szlak piastowski, ale w Kaliszu nie byłam Trzeba nadrobić

 • Dorotka
  7 sierpnia, 2016

  Chętnie odwiedziłabym to miejsce – lubię takie klimaty. =)

 • Ciekawska Magdalena
  8 sierpnia, 2016

  jak widzę przepiekne miejsce ;D

 • Urszula
  29 sierpnia, 2016

  Znam trochę Kalisz, ale tam nie byłam 🙁

 • AnetaO
  1 września, 2016

  Świetne zdjęcia. Kocham poznawać nasz piękny kraj i liczę, że kiedyś odwiedzę Kalisz 🙂

 • Krzysztof Skrzypiec
  20 września, 2016

  Wszystko ładnie odrestaurowane. Pięknie tam jest. Będę wiedział, że gdy kiedyś tam będę choćby przejazdem to warto tam podjechać.

 • Greenelka
  6 grudnia, 2017

  Krółowo Karo, ja byłam w Kaliszu wiele razy. Urodziłam się i wychowałam w Poznaniu, a moja mama pochodzi z Gołuchowa, niedaleko Kalisza. Z pewnością znasz tę uroczą miejscowość , gdzie głównymi atrakcjami są Pałac Czartoryskich, no i hodowla żubrów. Często jeźdżiłam do Gołuchowa latem , a nawet jesienią, bo są tam przepiękne lasy z mnóstwem grzybów, no i przy okazji robiłam wycieczki do Kalisza. Przecudne miasto. Zawsze, kiedy tam byłam, myślałam o Barbarze Niechcicowej…

  • Karolina Krawczyk
   6 grudnia, 2017

   O Gołuchowie pewnie też napiszę, bo to niedaleko i to moje ukochane miejsce do spacerów. Ale poczekam na lepsze okoliczności przyrody 🙂

 • Krystek
  4 kwietnia, 2020

  w te rejony los nas jeszcze nie zaprowadził. Ale dzięki Twojemu wpisowi, liczę że Kaliski Gród Piastów ugości nas wkrótce. Dzieki za inspirację 😉

 • tomthebackroadstraveller
  13 marca, 2022

  Your comment*…this look similar to old forts that have been restored here!

 • Nika
  13 marca, 2022

  Aż poczułam tę charakterystyczną stęchliznę, bzyczenie pszczół i trawę łaskoczącą odkryte kostki 🙂 Brak mi wycieczek, lata, luzu. Wiosno, przybywaj! Btw, czy mogłam cię widzieć ostatnio w Nero w Warszawie? Jeśli to nie byłaś ty, to masz sobowtóra 😉

  • Karolina Krawczyk
   19 kwietnia, 2022

   W Warszawie nie byłam ostatnio, ale sobowtóra mam na pewno, bo wiele osób mnie z kimś myli 🙂

 • Ivana Split
  20 marca, 2022

  Such a beautiful place!

 • Rashmi
  30 marca, 2022

  Beautiful pictures and lovely location 🙂
  Beauty and Fashion/Rampdiary/Glamansion

 • L
  31 marca, 2022

  Nie byłam w Kaliszu i nie wiem, czemu kojarzy mi się to miasto z województwem świętokrzyskim… ;D. Niemniej ma ciekawą historię. Ten skansen przypomina ten w Wolinie, który widziałam w tamtym roku, ale jakiś taki ten kaliski zdecydowanie bardziej zadbany, co jest na plus.

 • Ivana Split
  1 kwietnia, 2022

  What a beautiful city. Thank you for sharing it us!

 • Świat Minimallistki
  2 kwietnia, 2022

  Ale świetne miejsce. Zapisuję sobie na wycieczkę po Wielkopolsce. Pochodzę właśnie z tych rejonów i jeszcze przed covidem z moim chłopakiem zwiedzaliśmy między innymi takie grody, parki czy osady w naszym województwie. Fajny pomysł na szybki wypad w weekend. 🙂 A w Kaliszu byłam bardziej służbowo i jedyne co pamiętam to dobry kebab. 😀

 • Kasia
  5 kwietnia, 2022

  Bardzo lubię takie miejsca, a szczególnie gdy są w nich organizowane inscenizacje życia ich mieszkańców