Choć większość z Was pewnie swoją ścieżkę kariery ma zaplanowaną, czasem w życiu stajemy przed możliwością zmiany pracy czy totalnej zmiany swojej drogi zawodowej. Czasy, gdy całe życie pracowało się w jednej firmie na tym samym lub zbliżonym stanowisku bezpowrotnie minęły. Teraz pracę zmieniamy częściej, a coraz więcej jest osób, które wypalone dotychczasowym zajęciem szukają dla siebie nowego miejsca na rynku pracy. Dziś więc o tym, jak wybrać zawód. Ten pierwszy lub zupełnie nowy. Na nową przyszłość.

Krok 1. Dokonaj samooceny
Zanim zdecydujesz się wybrać zawód, musisz zmusić się do autorefleksji. Zastanów się w jakim środowisku pracy chciałabyś pracować, jakiego rodzaju pracę lubisz, czy wolisz pracować sama czy w zespole. Wszystkie przemyślenia zapisuj, bo mogą się przydać w kolejnych krokach. Staraj się jednak zapisywać swoje pierwsze myśli, bo te spontaniczne są najbardziej szczere. Jeśli masz wątpliwości, możesz doradzić się bliskich przyjaciół, którzy dobrze cię znają.
Zastanów się jakie są dla Ciebie kluczowe wartości – czy jest to stabilizacja finansowa? Niezależność? A może ważne, abyś w swojej pracy mogła pomagać innym. Istotne będzie jakie masz umiejętności miękkie typu zarządzanie czasem czy pewność siebie oraz umiejętności techniczne, jak umiejętność analizy danych czy wielojęzyczność. Wypisz sobie także swoje naturalne predyspozycje jak np. umiejętność pisania, sprzedaży czy komunikatywność oraz cechy osobowości. Ostatnią ważną rzeczą na tym etapie będą Twoje zainteresowania.
Jeśli obawiasz się, że nie będziesz potrafiła wiarygodnie dokonać samooceny, możesz skorzystać z dostępnych w internecie różnego rodzaju bezpłatnych testów oceniających predyspozycje zawodowe. Możesz także skorzystać z pomocy doradcy zawodowego.
Krok 2. Zastanów się nad pracą, którą chciałabyś wykonywać.
To kluczowe przy wybieraniu zawodu, bo tego rodzaju selekcja pozwoli Ci wyeliminować niektóre zajęcia. Odpowiedz sobie na pytanie jaka wysokość wynagrodzenia będzie dla Ciebie satysfakcjonująca, czy praca może być związana z podróżami służbowymi, czy oczekujesz dodatkowych świadczeń typu ubezpieczenie zdrowotne czy samochód służbowy, czy chcesz pracować w biurze czy może wolisz pracować zdalnie, czy są jakieś zadania, których nie chcesz robić, czy jesteś skłonna przestrzegać narzuconego dress codu i czy są jakieś warunki pracy, w których z pewnością się nie odnajdziesz.
To bardzo istotne, bo np. jeśli oczekujesz przede wszystkim stabilizacji zatrudnienia, to automatycznie wyeliminujesz wszelkie prace na umowę zlecenie, itp.

Krok 3. Zrób listę zawodów, które bierzesz pod uwagę.
Na idealne dla Ciebie profesje mogą Cię nakierować wykonywane testy predyspozycji zawodowych, które pomagają wybrać zawód, ale możesz także stworzyć taką listę na podstawie Twoich zainteresowań, oczekiwań co do przyszłej pracy czy środowiska pracy.
Ta lista może być długa – może liczyć dziesięć, a nawet więcej zawodów, ponieważ do każdej osoby pasuje wiele ścieżek rozwoju. Nigdy nie jest tak, że jesteś stworzona do jednej jedynej profesji. Przyjrzyj się, z jakich sektorów pochodzą wybrane przez Ciebie zawody i zobacz, czy w tych sektorach nie ma innych stanowisk, które również pasowałyby do Ciebie.
Finalnie prawododpodbnie na Twojej liście znajdą się takie zawody, o ktorych już myślałaś, ale także takie, których wcześniej nie brałaś pod uwagę, ale po analizach okaały się również dobre dla Ciebie.
Krok 4. Zacznij szukać ofert pracy w wybranych zawodach.
Jeśli interesuje Cię praca w konkretnej branży zacznij od poszukiwania ofert pracy z tej konkretnej branży. Przeszukując oferty pracy zwracaj także uwagę na opisy stanowisk – czasami sama nazwa stanowiska nie do końca precyzuje to, z jakimi obowiązkami się ona wiąże. Jeśli przeczytasz opisy stanowisk, łatwiej znajdziesz takie, które pasują do Ciebie i pomogą Ci wykorzystać swoje dobre strony.
Zwróć uwagę na konieczne do wykonywania danej pracy uprawnienia, umiejętności i wymagania – to pozwoli Ci ocenić, czy nadajesz się do wymarzonej profesji czy może musisz jeszcze podnieś swoje kwalifikacje lub zdobyć dodatkowe uprawnienia. Sprawdź także, jakie są średnie zarobki w danym fachu i czy spełniają one Twoje oczekiwania.
Jeśli masz znajomych, którzy pracują w którymś z zawodów, który Cię interesuje, z pewnością odpowiedzą oni na wiele Twoich pytań i dadzą Ci wskazówki co do potencjalnej przyszłej pracy.
Myśl także o przyszłości – zastanów się co chcesz robić za 5 czy 10 lat i odpowiedz sobie, czy ta praca, o której myślisz pozwoli Ci się rozwinąć i podążać w wyznaczonym kierunku.

Krok 5. Zawęź listę zawodów
Po przejrzeniu ofert pracy i poznaniu oczekiwań pracodawców oraz potencjalnych zarobków, zastanów się, które z wybranych zawodów pasują do Twoich kwalifikacji lub do których z nich jesteś w stanie szybko się przyuczyć.
Wynotuj sobie kwalifikacje, które są Ci potrzebne – być może podobne kwalifikacje są wymagane w kilku profesjach i ukończenie dodatkowych kursów otworzy Ci wiele nowych drzwi. To także istotne, gdy chcemy wybrać zawód odpowiedni dla siebie.
Po takiej selekcji na Twojej liście powinny zostać 2-3 ścieżki kariery. Jeśli widzisz, że niektóre zawody nie są dla Ciebie stworzone lub do Ciebie nie pasują, nie negocjuj ze sobą i nie naginaj rzeczywistości.
Krok 6. Pomyśl o swoich celach krótko- i długoterminowych i stwórz swój plan rozwoju zawodowego
Cele krótkoterminowe to te, które jesteś w stanie osiągnąć maksymalnie w okresie 3 lat. Cele długoterminowe to te, których osiągnięcie może Ci zająć nawet 5 lat. Długoterminowym celem może być ukończenie nowego kierunku studiów, aby pozyskać nowe kwalifikacje. Cele krótkoterminowe mogą to być różnego rodzaju praktyki, staże, kursy i szkolenia.
Pamiętaj, że do wymarzonej kariery wiedzie wiele dróg. Możesz najpierw skupić się na zdobywaniu kwalifikacji i umiejętności. A możesz zacząć pracę w wymarzonej branży od niższego szczebla, a jednocześnie cały czas podnosząc swoje kwalifikacje piąć się po szczeblach kariery. Może się także zdarzyć, że wybrana przez Ciebie droga umożliwi Ci rozwój na wielu ścieżkach rozwoju zawodowego.
Zastanów się także, na jakie przeszkody możesz natrafić i jak będziesz im przeciwdziałać. Lepiej bowiem z góry przewidzieć pewne scenariusze i zaplanować sobie rozwiązania niż rezygnować z raz obranej drogi. No chyba, że po prostu stwierdzisz, że jednak nie jest ona dla Ciebie – np. postanowisz zostać ratownikiem medycznym, ale widok krwi będzie Cię obezwładniał.

Krok 7. Przygotuj aktualne CV.
Przygotowując CV dokładnie przeanalizuj oczekiwania pracodawcy wobec kandydatów na dane stanowisko i umieść tam wszystkie te swoje umiejętności i atuty, które mogą się okazać kluczowe na danym stanowisku.
Krok 8. Nie siadaj na laurach.
Każda zmiana w naszym życiu wymaga czasu. W nowej profesji też potrzebujemy trochę czasu na aklimatyzację. Ale wykorzystaj ten czas także na naukę, rozwój i poznanie branży, którą wybrałaś. Przez cały czas sprawdzaj, czy wybrana kariera jest zgodna z celami, które sobie wyznaczyłaś. Jeśli zauważasz, że oddalasz się od swojej wyznaczonej drogi, być może to znak, że czas na zmiany. Podążaj za tym, co lubisz i rozwijaj swoje mocne strony, a być może poprowadzi Cię to w zupełnie nowym kierunku, który okaże się dla Ciebie stworzony.

A Wy jak wybrałyście swój zawód? Czy był to wynik przypadku czy świadomie zaplanowanej kariery?
47 komentarzy
Bardzo fajny poradnik. Jak przeczytała wcześniej, to pewnie podjęłabym inną decyzję o swoim zawodzie i kształceniu się. Ja się zawsze wahałam, w którą stronę pójść i szłam w te, co mi doradzano i w których było zapotrzebowanie na rynku pracy. Jakbym teraz wybierała, to wybór byłby inny i co innego bym brała pod uwagę, ale wtedy prawdopodobnie byłabym bezrobotna.
Buenos consejos te mando un beso
Lovely post dear 🙂
Beauty and Fashion/Rampdiary/Glamansion
Wiedziałam czego z całą pewnością nie chcę robić … lubiłam pomagać ,ciągnęło mnie do ludzi i jak się potem okazało wprawdzie intuicyjnie, ale dobrze wybrałam sobie zawód, moja praca nigdy mnie nie męczyła … dziś mogę powiedzieć , że czuję się spełniona zawodowo.
Bardzo dorze, przejrzyście napisany poradnik. Przyda się na pewno tym, którzy wkarczaja na ścieżke pracy, ale nie nie tylko.
Zawsze wiedziałam co chcę robić, choć to niełatwo się utrzymać, więc oprócz mam dodatkową stała pracę, która staram się możliwie łaczyć z tym co kocham. Doskonale wiem też do czego całkowicie się nie nadajęi w czym nie jestem dobra i co zdecydowanie nie jest moją ścieżką.
Ja miałam różne pomysły na swoje życie, ale im jestem starsza to moje postanowienia się zmieniły. Na dzień dzisiejszy chciałabym pracować w logistyce, ale również jakby trafiła się oferta w bibliotece to chętnie bym przyjęła.
How interesting! Thanks for sharing.
So great post. Thank you so much for sharing these intentions. Have a beautiful day!
https://chicchedimamma.com/
Bardzo ciekawe informacje, warte przemyślenia.
Ja już kończę karierę zawodową, ale gdybym chciała cos zmienić, to na pewno Twoje podpowiedzi wzięłabym pod uwagę.
Za moich czasów wybierało się inaczej, najpierw myśleliśmy o zainteresowaniach czy pasjach, o wynagrodzeniu na końcu chyba…dziś młodzi ludzie sa bardziej asertywni i elastyczni.
Wybór zawodu to kluczowa sprawa życiowa.
Ja wyboru zawodu dokonalam już kilka lat temu. Ważne jest, abyśmy lubili swoją pracę bo w końcu spędzamu tam znaczną cześć życia 🙂 Po studiach pracuję w swoim zawodzie 😉
I thinks that this post is truly helpful for those who are looking for the right job!
Don’t Call Me Fashion Blogger
Facebook
Bloglovin'
Mój zawód to typowy przypadek. Nie dostałam się na medycyne, to poszłam na chemię – i się zakochałam w pracy w laboratorium. 🙂
great profession
Ważne, żeby lubić to co się robi, ale warto też wziąć pod uwagę względy praktycznie i zastanowić się, czy w danym zawodzie znajdzie się pracę 😉
useful tips…..
many people would like to change their career in some point in their live….
Have a wonderful day
Wybór zawodu – kiedy to było? nie opamiętam 🙂
„z braku laku dobry kit” czyli taki zawód, aby potem zarobić na chleb [ zatrudnienie].
Pociągała mnie ekonomia, a wybrałam chemię. Wybór w granicach błędu. Udało się.
Oj, jak dobrze ze okres wyboru zawodui rozpoczecia kariery mam juz za soba. Udalo mi sie byc technikiem laboratoryjnym i bylam zadowolona z mozliwosci pracowac w tym co bylo interesujace.
Dzisiaj istnieje wiecej mozliwosci, szersze pole do wyboru – i gdybym jesszcze raz musiala to znow poszlabym za sercem sklaniajac sie ponownie do tego co robilam, lub archeologii, pracy w muzeum…..
Mysle ze pracujac w zawodzie ktory sie kocha jest niezmiernie wazne .
Twa lista jest pomocna dla szukajacych i zastanawiajacych sie wiec dobrze iz umiescilas.
To jest bardzo trudna sprawa. Często wybór pracy definiują oferty najbliższe miejscu zamieszkania
Mój wybór to nie przypadek, ale powiedzieć, że świadomie zaplanowanej. Zdecydowanie poległam na planowaniu. Dobre jest to, że nie ma przymusu trzymana się kurczowo swojego wyboru.
Bardzo przydatny post.Akurat ja jestem juz w takim wieku,że na wszelkie zmiany zawodowe za późno.
Bardzo ciekawy wpis. W mojej tzw. karierze zawodowej było dużo przypadku. Coraz częściej myślę o tym, że mam ostatnią szansę na zmianę. Poszukuję…
Such a helpful post, thanks for sharing Karo!
Kisses, Paola.
Expressyourself
My Instagram
Dobre skazówki. Napewno wielu osobą się przydadzą te rady.
p.s. konkurs dalej trwa a wiersz trzeba czytać z przymróżeniem oka- nie jest on na serio
Bardzo przydatny wpis, ciężko jest znaleźć dobry zwód 🙂
Good advice when thinking about changing careers, thanks for sharing!
Super poradnik. Ja już po karierach. Pozdrawiam Królowo. 🙂 .
Very inspiring. I think this evolves over time, as well. Also, there comes a time when you might really have to listen to your friends' thoughts and those who interview you and how they see you. I always wanted to be a high school teacher, but from my look I was told..you have to be a pre-school teacher. Naturally, I wanted to defy this. Now, after being in school systems and the shape they are in. I am glad I didn’t take that route. Although, whatever you go into, you become a jack of all trades. And find yourself having to branch out and be creative. Also, it does help to like people and to learn from one another.
Zdecydowanie mnóstwo przydatnych informacji jest tym poradniku. Sama jestem na etapie dylematów takich i siakich; lubię swoją pracę (uczę w szkole), ale ciągnie mnie do rzeczy bardziej twórczych i zastanawiam się nad tym czy nie przewrócić po czterdziestce swojego życia do góry nogami 😀
Świetny poradnik, taki rzeczowy. Doskonała „piguła”. Pozdrawiam !
Really great information and a lot for people to think about. I retired at the end of 2017 and during my 50 year work career I only worked for five companies. I had multiple jobs within the same company due to promotions. Three of the five companies were because I chose to relocate to another city.
Ja zmieniłam swój pierwszy zawód, a potem powróciłam do pierwszego….. I co ciekawe, żałowałam, że nie zostałam przy drugim….. Trudno jest tak naprawdę zdecydować….
There is so much to weigh in. Sometimes, you take what’s given to you and hope for the best. I must say, it has helped to have the support of co-workers..and even ex-coworkers I have replaced. It helped when a radio DJ would call me while I was at work to help me when no one else would. You never know what opportunity waits.
Bardzo przydatny poradnik, co prawda ja już kończę karierę zawodową, ale na pewno warto zapoznać się z tymi radami 🙂
Kurde… Czterdzieści lat temu powinienem to przeczytać!
Spadłaś mi z nieba z tym wpisem 🙂
Moja córcia jest właśnie na etapie wybierania średniej szkoły co wiąże sie z wyborem zawodu. Zastanawia się na wieloma zawodami i co by chciała robić w przyszłości w wielką pasją. Podrzucę jej Twój poradnik może jej pomoże 😉
Bardzo ciekawy post i świetne porady. Dla mnie ważne jest to, żeby robić to co się lubi i żeby mieć również na uwadze stronę praktyczną. 😉
Porady świetne, ale niestety już nie dla mnie, a raczej dla młodych, którzy chcą powalczyć o miejsce na rynku i mają ku temu możliwości. Ja nad swoją karierą zawodową mogę już tylko płakać 🙂 Pozdrawiam serdecznie.
Przede mną właśnie te wszystkie punkty. Muszę się skupić jednak nie tylko na swoich własnych marzeniach i możliwościach ale także na tym co znajdę w swojej okolicy. Mój pierwszy zawód był totalnie nie trafiony, choć w tym kierunku studiowałam. Niestety nie zawsze nasze decyzje są dobre a o tym czy dany zawód do nas pasuje przekonujemy się dopiero gdy do danej pracy pójdziemy. Niektóre predyspozycje myślałam, że mam, inni mówili, że mam a okazało się, że nie mam ich wcale 😛
Ja wciąż się dziwię, że zawód, który wybrałam w liceum jest dokładnie tym, co chcę robić do końca swojego życia. Nie wiem do końca jak mi się to udało… Czuję się wybrańcem, bo niestety nie każdy tak szybko wie, co chce robić w życiu. Twoja lista może być bardzo pomocna. Pozdrawiam!
ja nie pracuję w zawodzie. Poszłam w zupełnie inną stronę haha. W zawodzie niejako spełniam się na blogu bo piszę:)
Great post!
Bjxxx
Ontem é só Memória | Facebook | Instagram | Youtube
Have a great start to the week Karo!
Kisses, Paola.
Expressyourself
My Instagram
Super poradnik kochana. Pozdrawiam cieplutko i życzę miłego dnia 🙂
Kurde, znam osoby, które wybrały zawód dla kasy lub przypadkiem – nie są zbyt zadowoleni (żyją od weekendu do weekendu). Ja już w podstawówce wiedziałam, że będę dziennikarką… I byłam 🙂 Ale po urlopie wychowawczym już do redakcji nie wróciłam – przebranżowiłam się na korektę. W sumie dalej żyję z pisania 🙂 Nie umiem i nie chcę inaczej.
Thanks for your tips!
The world of a vet
Instagram
Bloglovin'
Ciekawy i inspirujący wpis 🙂