Idealna pieczeń – temperatura to nie wszystko

Choć wydaje się to całkiem banalne, pieczenie mięs to prawdziwa sztuka. Jeśli chcemy, aby mięso nie skurczyło się podczas pieczenia, nie wyschło, ale było kruche i soczyste w środku, musimy pamiętać o dobraniu odpowiedniej temperatury. Idealna pieczeń wymaga jednak także zastosowania kilku zasad.

idealna pieczeń

Pierwsza i kluczowa to taka, aby mięso do pieczenia było świeże i pochodziło z dobrego źródła. Jeśli kupimy kiepskiej jakości mięso naszpikowane wodą, podczas pieczenia woda odparuje, a mięso wyschnie na wiór. Jeśli marynujemy mięso przed pieczeniem, nie dodawajmy do marynaty soli, bo wyciągnie ona z mięsa wilgoć. Warto też wybierać kawałki, które nie będą idealnie chude. Jeśli mięso ma być soczyste, musi zawierać trochę tłuszczu, a do tego pamiętajmy, że to właśnie tłuszcz jest nośnikiem smaku. Nim włożymy mięso do piekarnika, należy doprowadzić je do temperatury pokojowej. Najlepiej wyjąć je z lodówki około 2 godziny przed pieczeniem. Dzięki temu proces pieczenia będzie odbywał się równomiernie, a mięso będzie soczyste.

Mięso możemy przygotowywać na dwa sposoby – albo pieczemy krótko w wysokiej temperaturze albo długo w temperaturze niskiej. Tak naprawdę zasada ta obowiązuje w kuchni bez względu na to, czy dusimy, pieczemy, gotujemy na parze, grillujemy, gotujemy, smażymy czy przygotowujemy coś w kuchence mikrofalowej.

W procesie pieczenia mięsa, kluczowa jest nie tyle temperatura, do jakiej rozgrzejemy piekarnik, ale temperatura, jaką mięso osiągnie wewnątrz. Standardowo do pieczenia mięsa używam piekarnika rozgrzanego do 190 stopni Celsjusza. Temperaturę wewnątrz mięsa regulujemy czasem pieczenia. Temperatura 62 stopnie Celsjusza wewnątrz mięsa to moment, w którym białko się zetnie, a mięso przestanie być surowe. Aby mięso było soczyste i wilgotne musimy uwolnić tłuszcz, a do tego potrzeba ok. 82 stopni Celsjusza wewnątrz pieczeni.

Jak długo więc piec mięso?

Idealna pieczeń – wołowina

  • krwista – 60 stopni wewnątrz – czas pieczenia 20 min. dla 0,5 kg w porcjach + 20 minut jeśli mięso jest w jednym kawałku
  • średnio wysmażona – 70 stopni wewnątrz – czas pieczenia 25 min. dla 0,5 kg w porcjach + 25 minut jeśli mięso jest w jednym kawałku
  • dobrze wysmażona – 80 stopni wewnątrz – czas pieczenia 30 min. dla 0,5 kg w porcjach + 30 minut jeśli mięso jest w jednym kawałku

Idealna pieczeń – jagnięcina

  • krwista – 60-70 stopni wewnątrz – czas pieczenia 20 min. dla 0,5 kg w porcjach + 20 minut jeśli mięso jest w jednym kawałku
  • średnio wysmażona – 70-75 stopni wewnątrz – czas pieczenia 25 min. dla 0,5 kg w porcjach + 25 minut jeśli mięso jest w jednym kawałku
  • dobrze wysmażona – 75-80 stopni wewnątrz – czas pieczenia 30 min. dla 0,5 kg w porcjach + 30 minut jeśli mięso jest w jednym kawałku

Idealna pieczeń – wieprzowina

  • 35 minut dla 450 g – temperatura wewnątrz 80-85 stopni

Optymalna tutaj będzie temperatura 80 stopni C, potem mięso zacznie wysychać.

Idealna pieczeń – kurczak

  • 25 minut dla 450 g – temperatura wewnątrz 80-85 stopni

Nieco inaczej niż z kurczakiem, postępujemy z indykiem. Pieczemy go w temperaturze ok. 160 stopni. Indyka o wadze ok. 2-4 kg pieczemy ok. 3-4 godzin. Indyka o wadze 4-6 kg pieczemy ok. 4,5 godziny, a indyk o wadze 6-7 kg wymaga ok. 6-7 godzin pieczenia. W temperaturze 160 stopni C pieczemy także gęś i kaczkę. Mięso zawsze pieczemy na środku piekarnika, aby temperatura rozkładała się równomiernie.

idealna pieczeń

Oczywiście w każdym mięsie są kawałki, które szczególnie nadają się na pieczeń. Są to:

  • w przypadku wołowiny – polędwica, rostbef, łopatka, mostek, udziec, żeberka, karkówka, rozbratel.
  • w przypadku cielęciny – karkówka, polędwica, łopatka, udziec
  • w przypadku wieprzowiny – schab, polędwica, łopatka, żeberka, szynka, golonka, biodrówka, boczek.
  • w przypadku jagnięciny – comber, łopatka, karkówka, udziec.

Należy pamiętać, że mięso w czasie pieczenia kurczy się i traci na wadze. Optymalnie więc jest piec kawałek mięsa nie mniejszy niż kilogram. Wtedy nawet jeśli mamy niewielkie umiejętności, jest mniejsze ryzyko, że wysuszymy mięso na wiór. Aby soki zatrzymać wewnątrz mięsa, dobrze jest je przed pieczeniem obsmażyć, aby zamknąć pory mięsa i zatrzymać wilgoć w środku. Należy także pamiętać, aby nie nakłuwać mięsa podczas pieczenia, bo soki wypłyną z niego na zewnątrz i mięso będzie suche i twarde.

Piekąc mięso w piekarniku włączamy grzałkę górną, dolną i wymuszony obieg powietrza. Mięso najlepiej zamknąć w rękawie. Jeśli nie używamy rękawa, to podczas pieczenia warto podlewać mięso wodą, aby działała na nie gorąca para. To pozwoli zachować wilgotność mięsa. W przypadku mięs tłustych nie musimy już używać tłuszczu do pieczenia. Mięsa chude dobrze jest natrzeć tłuszczem.

Do mierzenia temperatury wewnątrz mięsa należy wykorzystać specjalny termometr. Ważne jest jednak, aby podczas mierzenia temperatury nie dotknąć termometrem kości, która zawsze ma wyższą temperaturę niż mięso.

W przypadku drobiu faszerowanego do czasu pieczenia należy dodać ok. 15-30 minut więcej. Temperatura wewnątrz farszu powinna wynosić ok. 70-75 stopni Celsjusza. W przypadku pieczenia tuszy kurczaka, temperaturę wewnątrz mięsa sprawdzamy w najgłębszej części uda, skrzydła lub piersi. W przypadku kurczaka szczególnie ważne jest, aby mięso nie było surowe. Jeśli nie mamy termometru, możemy sprawdzić stopień upieczenia mięsa za pomocą łyżki. Wpychamy łyżkę pod nogę ptaka tak, aby przebiło skórę i sprawdzamy soki zbierające się w łyżce. Jeśli są jasnozłote i przejrzyste, mięso jest gotowe. Jeśli są w nich ślady krwi mięso musi wrócić do piekarnika na 10-15 minut, a następnie ponownie wykonujemy test łyżki.

A kiedy już upieczemy mięso warto pamiętać o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Każde mięso będzie smaczniejsze, jeśli po pieczeniu damy mu odpocząć 15 minut, nim trafi na stół. Wówczas wewnątrz pieczeni temperatura i wilgoć równo się rozłożą, a mięso będzie soczyste w całym kawałku.

Na koniec pamiętajcie, że podane przeze mnie temperatury traktujcie jako umowne, bo tak naprawdę każdy piekarnik jest inny. Oprócz sztywnych zasad należy też kierować się intuicją.

idealna pieczeń

A może macie jakieś swoje patenty na pieczenie mięsa?

Buziaki!
signature
Subskrybuj, żeby nie przegapić żadnego posta!
Podaj swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach!
Tagi

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 komentarz
  • Sara
    19 września, 2018

    This food is very delicious… So yummi! Have a great day.
    https://chicchedimamma.com/

  • jotka
    19 września, 2018

    Chyba sobie wydrukuję sobie Twoje rady, bo pieczenie to moja pięta Achillesa, niestety.

  • Ania
    19 września, 2018

    Bardzo fajne te porady przygotowałaś 🙂 Nie wystarczy mieć fajny kawałek mięsa i przyprawy, aby dobrze je upiec i smacznie zjeść 🙂

  • Słodyczarnia
    19 września, 2018

    Bardzo fajne i praktyczne rady 😀 Na pewno do wykorzystania w przyszłości 🙂

  • weronika
    19 września, 2018

    ja to muszę wydrukować! KONIECZNIE! dzięki za ten wpis!

  • Danusia
    19 września, 2018

    Dziękuję Karo za ten bardzo wartościowy i przydatny wpis. 🙂 Niejeden raz z niego skorzystam. 🙂

  • Dorota
    19 września, 2018

    Widzę, że popełniłam mnóstwo błędów przygotowując pieczyste. Fajnie, że dzięki Twoim radom będę mogła te błędy naprawić:)

  • Rena
    19 września, 2018

    Dziękuję Ci bardzo za odpowiedz. Właśnie dziś na obiad piekłam w piekarniku nóżki z kurczaka, bardzo pyszne były, w marynacie, z neta wzięłam przepis. Może masz jakiś pyszny przepis na łososia ??

    https://recenzentkaa.wordpress.com/

  • Domogród
    19 września, 2018

    Królowo Dawno mnie Tutaj nie było. Bardzo przydatny poradnik i piękne fotki. Dodałabym jeszcze: Pomocne jest obsmażanie przed pieczeniem, wtedy łatwiej zatrzymać soczystość.

  • W. Domogród
    19 września, 2018

    Królowo Dawno mnie Tutaj nie było. Bardzo przydatny poradnik i piękne fotki. Dodałabym jeszcze: Pomocne jest obsmażanie przed pieczeniem, wtedy łatwiej zatrzymać soczystość.

  • GlamourZONE
    19 września, 2018

    I am so motivated to try these. They look yummy. Kisses!

  • Lena
    20 września, 2018

    nie ma to jak domowa pieczeń, najlepsza na niedzielny obiad:)

  • Lena
    20 września, 2018

    Nie ma to jak domowa pieczeń, najlepsza na niedzielny obiad 🙂

  • Blackswan
    20 września, 2018

    Your food shots certainly caught my attention, dear! xoxo

  • Sady
    20 września, 2018

    Wszytki najważniejsze porady w jednym miejscu 🙂 ja w kuchni dwie lewe rączki będę się uczyć od mistrzyni 🙂

  • Marta
    20 września, 2018

    Niby takie drobnostki, a mają taki wielki wpływ na smak…

  • Cherry Belle
    20 września, 2018

    Moja babcia była mistrzynią w kuchni i znała takie sekrety 🙂

  • My Strawberry Fields
    20 września, 2018

    Ja niestety nie jestem zbyt dobrą kucharką i w kuchni wyżywa się mój chłopak. Bardzo fajny wpis!

  • joshi daniel
    20 września, 2018

    So yummy 🙂

  • karyn.pl
    20 września, 2018

    Wołowinę jest mega trudno przygotować, gdyż może być za twarda:)

    Buziaki:*
    Nowy czwartkowy post -> WWW>KARYN>PL

  • Sharon D.
    21 września, 2018

    Oh, this looks so delicious! Thank you for the tips xx

  • Ervisha
    21 września, 2018

    Moja Mama piecze schab w brytfance i nie jest wysuszone – kroi po ostygnięciu aby zachował soki

  • Sajjida
    21 września, 2018

    Bardzo dobre rady 🙂 Zwłaszcza dla osób, które nie mają dobrych umiejętności kucharskich 🙂

  • Jackie Harrison
    21 września, 2018

    Now I’m hungry it looks so delicious.

  • Magdalena Szymańska
    21 września, 2018

    Najcześciej robię kurczaki, bo najłatwiej, ale dzis mi narobiłaś apetytu na wołowinę 😉

  • LianaLaurie
    21 września, 2018

    This looks so delicious!! You’re a very talented cook.
    Hugs ♥

  • Emily Tang
    21 września, 2018

    that’s look like a very good guide to roast the meat

  • Gina Beltrami
    21 września, 2018

    great post! have a nice day!
    xoxo Gina

    new post
    F-Lover Fashion Blog by Gina Beltrami

  • domowe-potrawy.pl
    21 września, 2018

    Ja zawsze obsmażam zamarynowane wcześniej mięso na dużym ogniu i dopiero wkładam do naczynia czy rękawa 🙂

  • Gil Zetbase
    21 września, 2018

    Looks so delicious!
    Have a nice week-end!
    Gil Zetbase

  • Lakierowniczka
    21 września, 2018

    Ja nie umiem robić mięsa, wydaje mi się że zawsze smakuje wszystko podobnie ;D

  • Agnieszka Kaniuk
    21 września, 2018

    Dziękuję za cenne porady. 😊

  • angiesrecipes
    22 września, 2018

    o my I am drooling 🙂 Wish I could sink my teeth in them 🙂

  • Jola | Pixel Kolor
    22 września, 2018

    U mnie w domu temperatura pieczonego mięsa praktycznie wcale nie była i nie jest sprawdzana. Przy parzeniu wędzonego mięsa, zawsze.

  • Kathy Leonia
    22 września, 2018

    aż zgłodniałam:D

  • Agnieszka
    22 września, 2018

    Przydatne informacje. Co tu dużo mówić pierwsza rada jest chyba najważniejsza – mięso musi być dobrej jakości. Bez tego nawet najbardziej uważne pieczenie nic nie da…
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  • Magda
    22 września, 2018

    Bardzo ciekawy wpis i bardzo pożyteczne rady. Po ich przeczytaniu od razu nabiera sie ochoty na przygotowanie pieczeni 😉

  • Małgorzata G.
    23 września, 2018

    Nigdy nie robiłam jagnięciny a lubię bardzo. Może obawa, że źle ją przyrządzę

  • Fashionably Idu
    24 września, 2018

    It looks so mouthwatering good!!!!!!!!

    https://www.fashionablyidu.com/

  • Idu
    24 września, 2018

    It looks so mouthwatering good!!!!!!!!

    https://www.fashionablyidu.com/

  • Dorota z kobietytomy.pl
    24 września, 2018

    Niby prosta sprawa, a w praktyce często nie wychodzi tak, jak chcemy. Dzięki za te rady

  • Testerka
    24 września, 2018

    Fajne porady, na pewno skorzystam 🙂

  • Klaudia Jaroszewska
    26 września, 2018

    ja dośc rzadko robię jakieś mięso, ale gdy już robię, to jakoś instynktownie mi to wychodzi 😉

  • Ania
    27 września, 2018

    Ja zawsze mam problem co i w jakiej temperaturze się piecze. Teraz juz będę miała wszystko pod ręką 😉 dzięki za ten wpis

  • pirelka
    4 października, 2018

    O rany steki wyglądają obłędnie, jak z amerykańskiego filmu!

  • Mama z różową torebką
    16 października, 2018

    Zawsze wysuszę, więc unikam, ale czas się zmierzyć z tym wyzwaniem 😛

  • Pani KoModa
    18 października, 2018

    A ja to wszystko na oko 🙂

  • Sharon D.
    22 października, 2018

    These are awesome tips. Thank you!

  • Vera M
    22 października, 2018

    This looks incredibly delicious! I’d like to try it!

  • Dookola Swiata
    16 listopada, 2018

    Swietna sciaga 🙂

  • London Caller
    16 grudnia, 2018

    Everything looks so delicious.

  • Iwona
    20 sierpnia, 2019

    Dzięki za rady 🙂