Jeden koc i dwa odpowiednie ramiona…

Gonimy w życiu za pieniędzmi, awansem, chcemy czuć się ważni, być postrzegani jako atrakcyjni, a kiedy już to wszystko mamy, uświadamiamy sobie często, że tak naprawdę nie mamy nic i jesteśmy strasznie samotni. Bo to nie rzeczy materialne – nie pieniądze, nie władza, nie wpływy nadają życiu sens, ale relacje z ludźmi. I to niesamowite, jak spełnionym można być człowiekiem, mając tylko jeden koc i odpowiednie ramiona obok siebie. I jak miotać się mając wszystko, czego inni nam zazdroszczą.

odpowiednie ramiona

W moim życiu miałam różne etapy. Wynikało to z tego, że gdy robię coś, staram się to robić całą sobą, na 100%. Bywało więc i tak, że życie prywatne schodziło na naprawdę odległy plan, bo na pierwszym, drugim, a czasami nawet trzecim planie była praca. Ocknęłam się, gdy zaczął buntować się mój organizm i zaczęły się problemy ze zdrowiem. Wtedy jednak nie mogłam liczyć na wsparcie w pracy, bo zachłanna machina chciała, abym dalej dawała z siebie 200% normy. No może nie dziś, skoro jestem chora, ale przecież jutro już na pewno poczuję się lepiej…

Dużo czasu i zawodowych zakrętów kosztowało mnie, zanim uświadomiłam sobie, jak ważny jest balans między życiem prywatnym i pracą. Jak ważne jest to, by w pracy nie rozpraszać się sprawami prywatnym, ale też nie przynosić pracy do domu. Przyznaję, że do dziś mi się to nie udaje ze względu na charakter pracy, ale staram się stawiać granice. Coraz mocniej, z coraz większą determinacją bronię czasu prywatnego. Bo przecież tak naprawdę w natłoku codziennych obowiązków coraz mniej nam go zostaje. A paradoksalnie ten czas dla siebie jest potrzebny nie tylko dla zdrowia, także psychicznego, ale i do efektywnej pracy. Przepracowany człowiek może i jest oddany swojej pracy, ale z pewnością nie jest efektywny.

odpowiednie ramiona

Kilka tygodni temu z mojego życia zawodowego odeszła osoba, która była dla mnie dużym zawodowym autorytetem jeśli chodzi o szeroko pojęte zarządzanie. Na odchodne otrzymałam jedną radę, która być może jeszcze bardziej zdeterminowała moje podejście do życia. I wiem, że choć brzmiała ona banalnie, to najcenniejsza rada, jaką można dostać w życiu. Powiedział, że cokolwiek w moim życiu zawodowym by się nie działo – czy będą to sukcesy czy porażki, które będą wymagały jeszcze więcej pracy, mam pamiętać, że najważniejsze jest życie prywatne. Bo najważniejsze jest, by po wszystkich zawodowych bataliach móc wrócić do kogoś, kto jest i swoją obecnością sprawa, że wszystko inne jest nieważne. Odpowiednie ramiona, w które można schować się przed całym światem. Kogoś, kto będzie trzymał za rękę, dodawał otuchy, motywował, a czasem puknie się w głowę, bo patrząc z boku dostrzeże, że problemy, które sobie stawiamy tak naprawdę są małymi barierkami do przeskoczenia.

I tę radę chcę przekazać Wam dalej – otrzymaną jak prezent, ale też popartą własnymi doświadczeniami. Nie poświęcajcie wszystkiego dla pracy, nawet jeśli to takie modne. Nie stawiajcie jej w swoim życiu na pierwszym miejscu. Ona nie powinna być celem samym w sobie, ale środkiem do celu. Do spełniania marzeń. Bo życie macie tylko jedno. Krótsze niż by się chciało. Wiem to na pewno. I choć moje życie przynosi małe, ale i całkiem spore sukcesy, nigdy nie czułam, że żyję bardziej, niż w tych chwilach, gdy mam jeden koc i odpowiednie ramiona obok siebie.

Buziaki!
signature

Subskrybuj, żeby nie przegapić żadnego posta!
Podaj swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach!

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • Zib
  8 września, 2018

  W całej rozciaglosci popieram, a nawet wiecej. Żadna kasa i żadna „pozycja” nie jest warta jednego dnia gdy mozesz powiedziec : jestem szczesliwy/a.
  Co wiecej Karolinko , należy nie tylko dbac o życie prywatne. Nie ma po prostu innego. Reszta to niewola, nawet jesli z syndromem sztokholmskim.
  Pozdrowienia Zbyszek ☺

 • Ania
  9 września, 2018

  Masz rację, praca nie jest najważniejsza. Praca jest tylko dodatkiem do życia, a nie naszym życiem 😊

 • Stokrotka
  9 września, 2018

  Najważniejsza jest Miłość i ktoś bliski…
  🙂

 • Kinga K.
  9 września, 2018

  Rzeczy materialne same w sobie szczęścia nigdy nie dadzą 🙂

 • Frau Be
  9 września, 2018

  Praca to jest w moim życiu coś, co jest konieczne, a nielubiane. Ślubowałam sobie uroczyście nie poświęcić dla niej ani minuty więcej niż to jest konieczne i tego się trzymam.

 • Francesca Romana Capizzi
  9 września, 2018

  Tell me about it. I quit my job because it was keeping me away form my family.
  Now I am a very happy person!
  Don’t Call Me Fashion Blogger
  Facebook
  Bloglovin’

 • Marta z Mikrożycie
  9 września, 2018

  Piękny i mądry wpis. Akurat jestem w momencie sporych zawodowych zmian i czuję, że jest mi ta rada bardzo potrzebna. Dziękuję :*

 • Karolina90
  9 września, 2018

  I ja się z tym zgadzam. Pozdrawiam

 • jotka
  9 września, 2018

  Prawda tak znana, że aż banalna. Gdy mój syn kończył studia i byliśmy na uroczystości absolutorium, pani dziekan zwróciła się do studentów słowami – gdzie byście nie pracowali i jakich karier nie robili , pamiętajcie o założeniu rodziny!

 • Sara
  9 września, 2018

  Very interesting post… Have a great day!
  https://chicchedimamma.com/

 • Magdalena
  9 września, 2018

  Najważniejsza rzecz to rodzina obok siebie i przyjaciele. Bo sukcesy w samotności zdecydowanie nie smakują jak powinny:)

 • Agnieszka Kaniuk
  9 września, 2018

  Można mieć wiele rzeczy materialnych, otaczać się luksusem, ale jeśli nie masz osoby, z którą możesz to wszystko dzielić, Twoje życie staje się puste i bezbarwne.

  • Ervisha
   13 września, 2018

   Podpisuje się…. Nic nie zastąpi ukochanej osoby z którą swoje szczęście bedzie można dzielić…. bez niej człowiek nie zazna prawdziwego szczęścia

 • Barbarossa
  9 września, 2018

  Masz rację Karolino.
  Dla mnie najbliższe osoby są najważniejsze, rzeczy materialne to tylko rzeczy…
  Pozdrawiam Cię serdecznie.

 • The Yum List
  10 września, 2018

  Yes very true. Without health and relationships we really have nothing.

 • A.
  10 września, 2018

  Najważniejsze jest zdrowie…Bez niego nic nie cieszy….

 • Renata
  10 września, 2018

  Masz całkowitą rację.
  Samotność nigdy nie jest dobra, a najgorzej gdy jest sie samotnym i chorym.

 • Zwykła Matka
  10 września, 2018

  Nie poświęcam wszystkiego dla pracy, znajduję czas na wszystko i to mnie cieszy. Poza tym moja praca mnie rozwija, bo to moja pasja 🙂

 • Kathy Leonia
  10 września, 2018

  bardzo mądry post i wartościowy

 • Agnieszka
  10 września, 2018

  Dobry tekst i wspaniała rada. Wezmę do serca.
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

 • matkapolka89
  10 września, 2018

  Staramy się w wielu kwestiach, przejmujemy się i gonimy, bo chcemy właśnie wszystkie na raz. Niestety życie takie nie jest. Chcielibyśmy często zadowolić cały świat, a tak się nie da. Piękne właśnie jest to przesłanie, żeby dbać o to co mamy, nasze domy, rodziny, bliskich, życie prywatne.
  Ja przeżywam bardzo, że muszę wziąć kolejne zwolnienie bo syn choruje (przedszkolak), boje się, że stracę prace chociaż mam umowę na stałe i nic na to nie zanosi, przejmuje się i po co ? Jak nie ta praca, to kolejna. Mój syn przecież jest najważniejszy.
  Pozdrawiam

 • Śpioszek
  10 września, 2018

  Co prawda jeszcze życie zawodowe i praca sa mi obce, bo studiuję, ale u mnie czas jaki rozdzielam opiera się na nauce i życiu prywatnym. Tu też staram sie nie przeginać i życiu prywatnemu poświęcać czas. Co więcej mogę dodac, bardzo wartościowy wpis.

 • Magda
  10 września, 2018

  To prawda, życie prywatne jest najważniejsze 🙂

 • DİLEK
  10 września, 2018

  Fantastic post!

  Kisses …

  Dilek .

 • Carmy
  10 września, 2018

  thanks for sharing 🙂

 • alessandra
  10 września, 2018

  Great post
  Alessandra Style

 • Pololistka
  10 września, 2018

  Święte słowa! Sama czasem łapię się na tym, że za bardzo uciekam w obowiązki, zapominając o rozmowie z kimś bliskim, o telefonie do mamy czy wiadomości do przyjaciółki. Tak naprawdę relacje wpływają na to jakimi ludźmi jesteśmy, bez nich moglibyśmy być zwykłymi cyborgami…
  Pozdrawiam!

 • napiecyku
  10 września, 2018

  Zgadzam się z tym co napisałaś, w końcu mamy tylko jedno życie 🙂

 • Kobieta po 30
  10 września, 2018

  Tak. Cała prawda. Najważniejsze jest życie prywatne, to ono nas napędza do wysiłku, a jednak tak wiele osób się dzisiaj gubi, nie wie, jak to wszystko poustawiać…Niestety samą równowagę trudno osiągnąć. Warto co jakiś czas porządnie się jednak ustawić do pionu i takie teksty jak te w tym pomagają. Dzięki

 • Meggie
  10 września, 2018

  Też uważam, że nie należy żyć tylko pracą. Jest bardzo ważna, ale życie prywatne i zainteresowania także 🙂

 • Marta
  10 września, 2018

  Relacje międzyludzkie są najważniejsze 🙂

 • Joanna
  11 września, 2018

  Rada bardzo mądra, o której w dzisiejszych czasach wiele ludzi zapomina.

 • Dorota z kobietytomy.pl
  11 września, 2018

  Sama prawda, potrzebujemy stosunkowo niewiele…a wydaje nam się, że tak dużo. I ciągle mamimy się, że jak będę miała, jak się uda, to wtedy. Najgorsza ściema naszych czasów

 • Milena M
  11 września, 2018

  Szkoda, że wiele osób zapomina o takich prostych rzeczach.

 • honestjessicaalba.wordpress.com
  11 września, 2018

  Pięknie napisane 🙂 Każdy z nas niby to wie, ale dobrze sobie o tym od czasu do czasu przypomnieć, bo rzeczywiście w pogoni za sukcesami i kolejnymi podwyżkami, można trochę zaniedbać swoje życie rodzinne czy związek. A dla mnie nie ma nic wspanialszego, jak wracam z pracy i córeczka do mnie biegnie, żeby się przywitać 🙂

 • Paola Lauretano
  11 września, 2018

  Such a lovely topic, great post!
  Kisses, Paola.

  Expressyourself

 • Sharon D.
  11 września, 2018

  Good advice – thank you. Life is short, make it sweet 🙂

 • Ania
  12 września, 2018

  Ja to ciągle powtarzam mojemu mężowi, że nie sama pracą człowiek żyje… życie jest tylko jedno a doceniamy je wtedy gdy coś sie wydarzy… czasami może być już za późno i czasu nie cofniemy…
  Ja staram się pilnować żeby w naszym domu było czas na pracę, karierę i miłość miedzy nami 🙂

 • STYLECOME
  12 września, 2018

  Thank you for sharing

 • Ewela
  12 września, 2018

  racja. Ja przez etap pochłonięcia pracą również przeszłam. Głównie przez mój charakter perfekcjonisty i ambicjonalne podejśćie do siebie trudno było mi zmienić nastawienie. Ostatecznie udało się i bardziej stawiam na angażowanie się w życie rodzinne i w życie w ogóle 🙂

 • boja
  12 września, 2018

  Tak proste, że aż genialne!

 • weronika
  12 września, 2018

  Masz zdecydowanie rację. Jestem z moim mężem od 5 lat i każdego dnia dziwię się, że mogę kochać go jeszcze mocniej. Nie ma większej wartości w życiu niż miłość i rodzina. Piękny tekst.

 • natalia20041989
  12 września, 2018

  Zgadzam się w 1000%☺

 • tr3ndygirl
  12 września, 2018

  very cute post my dear
  new review on my blog gluten free foods
  have a nice day

 • Meggie
  12 września, 2018

  Zgadza się 🙂 Dobrze napisane.

 • Noel
  12 września, 2018

  Taka prosta rada, a w obecnych czasach jakby trudna do zrealizowania… Ja na szczęście mam taką pracę, że nie ma wyścigu szczurów i nie muszę p9swiecac się tylko jej.

 • Mozaika Rzeczywistości
  12 września, 2018

  Bardzo ważne słowa, są osoby, które powinny sobie je wydrukować w dużym formacie i powiesić np. nad łóżkiem. Bo najgorzej jest jak miesza się ze sobą te dwa światy.

  Jestem w domu już. Muszę powiedzieć, że wyjazd był idealny, wypocząłem, zobaczyłem parę nowych miejsc, czyli tak jak lubię.

  Pozdrawiam!

 • Linka
  12 września, 2018

  Ja chyba staromodna jestem… Dla mnie nigdy praca nie była najważniejsza ani pieniądze… Mieszkanie wybraliśmy tak by był krótki czas dojazdu do pracy, bo wybierać willę daleko i tracić życie w korkach?… Bez sensu, tak samo z pracą… Wybraliśmy tak by było czasu dużo dla nas. Może nam się trafiło… Mąż potrafi wracać do domu jeśli trzeba wcześniej, a nawet nie pójść do pracy albo wziąć ją do domu. Wraca i nie ma pracy w domu, nie przenosi tego. U mnie ciut trudniej bo nawet jak etat mam krótszy to rady, wywiadówki, jakieś kursy… I zamiast być w pracy 4-6 h to siedzę od 7 do 19… A i emocje czasem są silne. Jednak nie codziennie, w miesiącu rzadko, ale się zdarza. Więc nie ma tragedii. Ciesze się, że mamy czas na to by cieszyć się „luksusem” własnego „m”, wakacji, drobnych wyjść, randek, kina… A czasem po prostu siedzenia na sofie we dwoje.

 • Magda Carvalho
  12 września, 2018

  Great sharing!
  https://retromaggie.blogspot.com/

 • Aisab
  13 września, 2018

  Bardzo ważna w życiu stosowanie hierarchii wartości. Faktem jest, że każdy ma inne upodobania, inne priorytety i inne potrzeby. Czasami sytuacja zmusza do tego, żeby praca była na pierwszym planie, ale przecież nic nie trwa wiecznie i te „plany” można korygować w zależności od etapu życiowego na jaki się wdrapiemy.

 • Klara van Pure
  13 września, 2018

  pięknie to napisałaś <3

 • 30plus blog
  13 września, 2018

  W wielu przypadkach praca jest na pierwszym planie tylko ze względu na finanse. Więcej pracujemy to trochę większa wypłata. Ale to takie błędne koło. Szkoda, że zarobki w naszym kraju są tak niskie. Myślę, że sama wtedy zdecydowałabym się na pracę po 8 godzin dziennie a nie 10 czy 12 :/

 • sandicious
  13 września, 2018

  To właśnie w życiu jest najgorsze,że gonimy za tym, co wcale nam niepotrzebne lub za tym, co można stracić. Ja sama przekonałam się, że najważniejsze w życiu to mieć kogoś, z kim się idzie przez życie . Ludzie gonią za pracą, tracąc zdrowie, wydają pieniądze na zdrowie i tak w kółko…

 • Vera
  13 września, 2018

  I totally agree with you! It is very important even though rather hard to find the perfect work-life balance.

 • Adriana R.
  14 września, 2018

  Great post! I agree with you.

 • Gil Zetbase
  14 września, 2018

  Amazing pics!
  Have a nice end of the week!
  Gil Zetbase

 • Emily Tang
  14 września, 2018

  good sharing 😀
  Thanks for your advice!

 • Marionetka Mody
  14 września, 2018

  Nie wyobrażam sobie pracy, dla której bym mogła poświęcić życie. Mój mąż za to swoje zajęcie uwielbia i poświęca mu dłuuugie godziny. Kompletnie go nie rozumiem i sporo spięć między nami jest na tym polu.

 • Dominique
  14 września, 2018

  This is adorable hun! Thank you so much for sharing doll xx

  http://www.thatnewdress.com

 • Marzycielka Świata
  15 września, 2018

  Świetny post, który zarówno podczas czytania jak i później zmusza do refleksji.
  dreamerworldfototravel.blogspot.com

 • oko
  16 września, 2018

  wspólny koc, to dobra rzecz. ale bez pracy na ogół nieosiągalna.
  marzyć małe marzenia jest trudno, kiedy wokół marzą się duże.
  trzeba dorosnąć do mniejszych. jeśli się udało, to gratuluję.

 • Kathrine Eldridge
  16 września, 2018

  Love the new look of your blog! These photos are wonderful.

  https://www.kathrineeldridge.com

 • Mama z różową torebką
  16 września, 2018

  Nie można się nie zgodzić 🙂

 • Bardzo mądre słowa i podejście. Nam też się ten przekaz przyda w życiu 🙂

 • Agnieszka Wieczorek
  16 września, 2018

  Równowaga pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym to podstawa. Wiadomo do życia potrzebne są pieniądze, szczególnie gdy myśli się o dzieciach, ale same sukcesy zawodowe i pieniądze szczęścia nie dadzą. Czasem warto odpuścić, mieć mniej w portfelu, ale za to nie być samotnym, mieć do kogo wrócić po ciężkim dniu pracy 🙂

 • Cidália Sola
  16 września, 2018

  Great topic and pics! 🙂
  Kisses

 • An O
  16 września, 2018

  Cudowny i jakże prawdziwy wpis. Podpisuję się pod tym co napisałaś w całości :))) Pozdrawiam cieplutko

 • karodos.pl
  16 września, 2018

  Potrzebowałam takich słów, bo ostatnio trochę zatraciłam się w pracy i stała się nie wiedzieć czemu dla mnie najważniejsza. Zdrowy dystans jest potrzebny. Dziękuję za ten wpis 🙂

 • Kinga
  16 września, 2018

  Miłego wieczoru 🙂

 • Harija
  16 września, 2018

  Have a wonderful weekend!!

  I am glad you enjoyed reading my recent post and thank you for the comments!!

  Harija Ravi

 • heather noire
  17 września, 2018

  This is a great post. I love your photos so much 🙂 http://www.bauchlefashion.com/2018/09/why-are-so-many-men-dressing-god-awful.html

 • Alice
  17 września, 2018

  To prawda, życie prywatne jest najważniejsze ale nie każdy zdaje sobie z tego sprawę…

 • Ken.G
  17 września, 2018

  Ja bym skróciła tę radę do „najważniejsze jest życie prywatne”. Już za dobrze nie pamiętam, jak to jest być samej, ale wiem, że to było coś cudownego, nie strasznego. A tu wychodzi jakby tylko we dwójkę warto było żyć – jakby wszyscy bez pary byli nieszczęśliwi (bo brak ramion wsparcia). A to bzdurka jest 🙂 Każdy ma swój własny plan na życie i każdy taki plan jest dobry. Najważniejsze to nie zatracać się w pracy i mieć czas na prywatne życie. Inaczej egzystencja jest smutna, bo poza tą pracą nie ma nic.

  Też przeszłam przez etap „nie mogę mieć wolnego, bo firma się zawali”. Masowe zwolnienia szybko pokazały, jak firma ceni pracowników. Teraz mam trochę „wylane”, bo wiem, że w każdej chwili mogę podzielić los osób, które dowiedziały się, że nie pracują, w tym samym dniu, w którym je zwolniono.

 • Francesca Romana Capizzi
  17 września, 2018

  Have a great day!

 • Kamila
  17 września, 2018

  Ale pięknie napisany wpis 🙂

 • Jola | Pixel Kolor
  17 września, 2018

  Cenna rada. Nie ma po co poświęcać się tylko pracy, kiedy w domu ktoś na nas czeka.

 • Eveline Bison
  17 września, 2018

  Zgadzam się z radą, którą otrzymałaś. Sama na początku mojej ścieżki zawodowej pogrążyłam się w pracy i dawałam z siebie 500%. Mimo, że odnosiłam spore sukcesy na polu zawodowym nie czułam w ogóle spełnienia i szczęścia. Dopiero kiedy złapałam równowagę pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym i oddaliłam pracę na dalszy plan, poczułam się na nowo spełniona i szczęśliwsza 🙂

 • Boris Estebitan
  17 września, 2018

  Que belleza, la felicidad es lo importante.

 • Lotka
  17 września, 2018

  Wiesz, ja kilka dni temu w pracy usłyszałam, że nie można oddzielać życia prywatnego od pracy. Pracą należy żyć! Bez komentarza….:/

 • J.
  17 września, 2018

  Jak najbardziej, wewnętrzna równowaga ważna :). Właściwy balans praca – życie prywatne to konieczność. Tylko czasami ciężko do tego dojść.

 • Ivana Split
  17 września, 2018

  beautiful words, spending time with loved ones is important!

  https://modaodaradosti.blogspot.com/

 • Rakhshanda
  18 września, 2018

  Very true, without family and relationship, there is nothing in life. Very nice post.
  Have a lovely day. Kisses <3
  http://www.rakhshanda-chamberofbeauty.com/

 • Katarzyna
  18 września, 2018

  Pięknie przesłanie. Życie mamy tylko jedno , przeżyjmy je tak, aby przed śmiercią powiedzieć – miałam szczęśliwe życie .

 • My Strawberry Fields
  18 września, 2018

  Już dawno doszłam do wniosku, że praca to nie wszystko. To tylko dodatek, który umożliwia nam spokoje życie z osobami, które są najważniejszą wartością w życiu.

 • Paola Lauretano
  18 września, 2018

  Have a great day hun!
  Kisses, Paola.

  Expressyourself

 • Gąska
  18 września, 2018

  O tak, ostatnio siedziałam i rozmyślałam o swoich problemach, a potem pomyślałam o mężu – najważniejszej osobie w moim życiu. Nie jest tak źle do póki go mam. Samotność to chyba najgorsza rzecz, zaraz po chorobie.
  Pozdrawiam!

 • Gabrielle
  18 września, 2018

  The imagery in this post is so sweet; Autumn feels like such a romantic time of year 🙂

  aglassofice.com x

 • oironio
  18 września, 2018

  Ja mam ostatnio jakiś kryzys w pracy. Nie czuję już motywacji, nie wiem czy przyszedł czas na zmianę, czy wystarczy mi dłuższa przerwa..? W każdym razem Twoje słowa przypomniały mi, że dom to moje miejsce szczęścia. Najważniejsze, że mam gdzie wracać i być szczęśliwa. 🙂

 • Marzena T (Mania)
  18 września, 2018

  Bardzo cenna rada 🙂 I zgadzam się w tym 100%. Najważniejsze jest życie prywatne. Pracoholizm prędzej czy później zbierze swoje żniwo….

 • Rena
  18 września, 2018

  Cieszę się Twoim szczęściem, oraz bardzo dobre spostrzeżenie

  https://recenzentkaa.wordpress.com/

 • Sady
  20 września, 2018

  Piękne słowa. Tak naprawdę niewiele nam do szczęścia potrzeba 🙂

 • Pani KoModa
  18 października, 2018

  Dokładnie tak – ja tez tak myślę – praca jest środkiem do… a nie sensem .

 • Kamila
  26 lutego, 2019

  Zgadzam się z tym absolutnie 🙂 praca nigdy nie powinna być najważniejsza. Relacje między ludzkie są najważniejsze i rodzina powinna być na pierwszym miejscu.

 • Iwona
  2 marca, 2019

  Najważniejsza jest miłość, szacunek i zaufanie 🙂