Nie bądź świnia – podziel się!

Jakiś czas temu pisałam Wam o podziale tuszy wołowej, dziś przyszła pora na popularną w naszym kraju wieprzowinę. Tak jak w przypadku każdego innego mięsa, również tutaj jego rodzaj ma wpływ na przeznaczenie, a właściwe jego dobrania może decydować o udanym (lub nie) efekcie. Dziś będzie więc o tym, jak wykorzystywać mięso wieprzowe w naszej kuchni. Podział będzie typowo polski, choć jeśli będziecie kiedyś korzystać z przepisów angielskich czy amerykańskich, warto zajrzeć, o jaki kawałek mięsa chodzi, bo tam świnia dzielona jest nieco inaczej.

świnia

Mięso wieprzowe jest bardzo popularne w naszym kraju ze względu na jego dostępność i cenę. Warto przy tym wiedzieć, że jest ono zupełnie nieobecne w kuchni żydowskiej i muzłumańskiej ze względów religijnych – świnia jest tam uważana za zwierzę nieczyste. Wieprzowina jest za to bardzo popularna w Chinach. Przejdźmy jednak do podziału i zastosowania – oto jak dzieli się świnia.

Ucho – nadaje się do gotowania na wywary i ucho gotowane peklowane.

Ryjek – nie zawiera kości, nadaje się do gotowania, na galarety, jako dodatek do pasztetu czy innych farszów mięsnych

Głowizna – nadaje się do gotowania, peklowania i gotowania lub duszenia, na galarety oraz jako dodatek do farszów mięsnych i pasztetów, jest głównym składnikiem salcesonów.

Podgardle – nadaje się do wytopienia na smalec, jako dodatek do gotowanych warzyw, bigosu, kapusty oraz do gotowania jako dodatek do pasztetu. Wykorzystuje się je także w produkcji wędlin.

Karkówka – nadaje się do duszenia, do smażenia na steki, kotlety, do grillowania i gotowania.

Schab – do przygotowywania pieczeni, podawanych z różnymi sosami, kotletów panierowanych lub saute. Podaje się go również w formie duszonej po uprzednim podsmażeniu. Ponadto schab doskonale nadaję się do wędzenia, marynowania oraz peklowania.

Biodrówka – nadaje się na pieczeń wieprzową duszoną, zrazy bite i duszone, bryzol, sznycel oraz gulasz.

Szynka – nadaje się do smażenia na sznycle, do duszenia na pieczeń lub zrazy, można z niej robić bryzole oraz filety, a także wędlinę.

Łopatka – przeznaczona do duszenia na pieczeń, zrazy, do gotowania jako mięso peklowane gotowane oraz na mięso mielone.

Polędwica – najbardziej ceniony element wieprzowiny o szerokim, uniwersalnym zastosowaniu.

Żeberka – do gotowania przed lub po zapeklowaniu oraz do duszenia, również do wędzenia i na zupy. Bardzo popularne są również żeberka grillowane. Często dodaje się je również do bigosów i innych dań z kapusty.

Boczek – możemy piec, dusić, wędzić, gotować oraz grillować. Stanowi dodatek do rolad mięsnych, wędlin oraz pasztetów. Świeży boczek można również wędzić i jeść jako przekąskę lub wykorzystywać go do nadziewania i obkładania mięs podczas pieczenia w piekarniku.

Pachwina – do potraw z mięsa mielonego, a tkanka tłuszczowa do przetopienia.

Golonka tylna – do gotowania i pieczenia.

Golonka przednia – do gotowania, pieczenia i duszenia przed lub po zapeklowaniu.

Nogi – na galarety mięsne, do gotowania, jako dodatek do mięs duszonych.

Słonina – wykorzystywana jako tłuszcz. Surowa do bezpośredniego spożycia lub na przetwory, do pozyskiwania skwarek lub wytapiania na smalec. Nadaje się do wędzenia i solenia.

Ogon – do gotowania na wywary do zup lub jako ogon peklowany gotowany.

świnia

Oprócz tego w kuchni wykorzystujemy także podroby wieprzowe. Te najczęściej obecne w naszych kuchniach to:

Serce – wykorzystywane jest w przetwórstwie wędliniarskim jako dodatek do pasztetów, kaszanek oraz farszów mięsnych. Można również je dusić oraz smażyć.

Wątroba – przed dalszą obróbką, należy ostrożne usunąć błonę, jeśli ciężko schodzi, należy namoczyć wątrobę przez 10 min. w zimnej wodzie. Podaje się ją w formie smażonej lub duszonej z wcześniejszym podsmażeniem. Popularne stało się również grillowanie wątróbki. Jest jednym z najważniejszych składników pasztetów, nadającym im charakterystyczny smak. Wątróbka będzie delikatniejsza, jeśli pokrojoną na kawałki namoczymy na 1-2 godz. w mleku.

Nerki – podawane są po uprzednim duszeniu lub podsmażeniu. W przetwórstwie mięsnym stosowane są jako dodatek do pasztetów, konserw, rolad i farszów. W celu usunięcia nieprzyjemnego zapachu trzeba przez około pół godziny moczyć nerki w letniej, osolonej wodzie.

Ozór – podaje się na gorąco-smażone lub gotowane. Na zimno są dodatkiem do galaret oraz wędzonek. Wykorzystuje się je do wyrobu wędlin podrobowych, takich, jak: kiszki, salcesony, rolady. Ozory można także peklować i wędzić.

Kości – nadają się do zup, gulaszy i bulionów. Z kości pozyskiwana jest żelatyna, która ma szerokie zastosowanie kulinarne, jako środek żelujący i zagęszczający.

świnia

Przy przygotowaniu wieprzowiny warto pamiętać o właściwym jej przyrządzaniu. Mięso należy rozbić. W przeciwnym razie za długo je opiekamy, przez co danie jest twarde i suche.

Wieprzowina ma kolory od jasnego różu do czerwieni, w zależności od kawałka mięsa. Schab jest różowawy, polędwiczka – pomarańczoworóżowa, łopatka – czerwona. Najważniejsza zasada jednak, to omijać mięso w odcieniach szarości. Ono na pewno nie nadaje się do jedzenia. Wieprzowina jest łatwo dostępna i jest jej sporo w sklepach, bo świnia to chyba najpopularniejsze w naszym kraju zwierzę hodowlane, warto więc kupować zawsze świeże mięso, zamiast korzystać z mrożonek.

Jestem ciekawa, która z części wieprzowych najczęściej znajduje zastosowanie w Waszej kuchni.

Buziaki!
signature
Subskrybuj, żeby nie przegapić żadnego posta!
Podaj swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach!
Tagi

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 komentarz
 • Anna
  15 kwietnia, 2016

  Jest jeszcze jeden, szalenie ostatnio popularny i bardzo smaczny kawałek – policzki:).

 • piekno-z-natury.pl
  15 kwietnia, 2016

  Bardzo lubię te Twoje przewodniki. Niby wszystko się wie, ale jak przyjdzie co do czego to czasami coś umyka, a u Ciebie można sobie odświeżyć wiadomości i przy okazji dowiedzieć się czegoś nowego 🙂

 • Lena
  15 kwietnia, 2016

  ja tam chyba każdą część świnki lubię:)

 • Futka
  15 kwietnia, 2016

  Świetny i bardzo pomocny wpis. Dobrej wiedzy, jak i dobrej wieprzowinki nigdy za wiele 🙂

 • jotka
  15 kwietnia, 2016

  No powiem Ci, że chyba sobie skopiuję i wydrukuję, fajne to! Wieprzowiny jadamy mało, syn lubi, więc gdy przyjeżdża to robię najczęściej karkówkę lub gulasz z łopatki. Za schabem nie przepadam, bo suchy lub ja nie umiem robić. Nasze babcie potrafiły wykorzystać każdą część każdego zwierzęcia, jak dziś Chińczycy.
  Lubiłam zupę na ogonach i ozory w sosie chrzanowym.
  Pozdrawiam smakowicie 🙂

 • Anna
  15 kwietnia, 2016

  Królowo, kupuję mielone, schab, żeberka na zupę oraz ogonówkę, którą poleciła mi znajoma pani sprzedająca rąbankę. Stwierdziłam, że ogonówka jest o wiele smaczniejsza niż szynka bez kości. Nieco ją podsmażam i potem duszę. Nie jadamy z mężem żadnych podrobów, kupujemy je jedynie dla kotów żyjących na naszej działce.
  Przejadł już nam się drób, bo ileż można go jeść?
  Serdecznie pozdrawiam.

 • Należy pamiętać, aby jeść mięso wieprzowe ze sprawdzonego źródła (mięso musi przejść badania weterynaryjne), gdyż mięso wieprzowe może być źródłem włośni krętej – pasożyt zaliczany do grupy nicieni i jeszcze ważne jest to, aby mięso te było zawsze poddane obróbce cieplnej, gdyż wysoka temp. i długa obróbka termiczna pozwala na wyginięcie tych pasożytów. To taka ważna informacja ode mnie, gdyż włośnicę da się wyleczyć w porę, ale może być ta choroba nieuleczalna, kiedy pasożyty te dostaną się do naszych mięśni. Pozdrawiam.

  • Dodam jeszcze, że ja za bardzo nie przepadam za wieprzowiną 🙂 Dla mnie najlepsze jest mięso z kurczaka, w szczególności pierś z kurczaka 🙂 Pozdrawiam.

 • Lena Blackrose
  15 kwietnia, 2016

  Ja to jadam schabowego i mielone z wieprzowiny i raczej nic więcej, jeśli chodzi o świnię. A wywar z ogona mnie zagiął. ;D Widzę, że tak naprawdę każdy kawałek się nie zmarnuje i można go jakoś wykorzystać w kuchni. Mięso lubię, nie mogłabym z niego zrezygnować.
  Pozdrawiam. 😉

 • Paula
  15 kwietnia, 2016

  Aż mi smaka narobiłaś.

  U mnie http://demi-lovatooo.blog.pl/ NN zapraszam

 • DOMCIA
  15 kwietnia, 2016

  powiem ci, że bardzo fajny i przydatny post 🙂 wiele rzeczy nie wiedziałam 🙂
  barsmelody-polska.blogspot.com

 • bookworm
  15 kwietnia, 2016

  Ciekawy post 🙂 Ja za wieprzowiną nie przepadam, głównie jem mięso drobiowe.

 • Justyna
  15 kwietnia, 2016

  Niestety nic ciekawego tu nie wniosę, bo mięso jem bardzo rzadko… A wieprzowiny to prawie nigdy 😉 Nie jestem wegetarianką, ale nigdy nie byłam mięsożerna 😉

 • Paulina
  15 kwietnia, 2016

  Ja w szczególności lubię boczuś 😀 w jajecznicy na przykład.

 • Marzena
  15 kwietnia, 2016

  Ja niestety nie lubię bawić się przy mięsie. Wybieram mięso z popularnych ,,tacek” ale patrzę na jakość produkcji. Standardowo schabowe i boczek 😀 Świetna ściągawka, szkoda że już jestem po szkole – wtedy by mi się bardzo przydała

 • Mozaika Rzeczywistości
  15 kwietnia, 2016

  Wolę chyba pierś kurczaka, jednak od czasu do czasu zjem też coś ze świnki. Zwłaszcza w wykonaniu pobliskiego szefa kuchni wietnamskiej. Bardzo jestem na tak wtedy. 🙂

  Chyba po tych dwóch latach remontu nic mnie już nie zdziwi.

  Jak przeczytam to coś skrobnę o książce.

  Pozdrawiam!

 • Helen G.
  15 kwietnia, 2016

  Osobiście najbardziej smakuje mi karkówka oraz szynka:)

 • Liz
  15 kwietnia, 2016

  We love both beef and pork around here—I need to utilize more cuts 🙂

 • GI.
  15 kwietnia, 2016

  yummy yummy!
  xoxo Gina

  new post
  http://f-lover-fashion-blog.blogspot.it

 • Paola Lauretano
  15 kwietnia, 2016

  Interesting post Karo!
  Kisses, Paola.

  Expressyourself

  My Facebook

 • feel-sexy
  16 kwietnia, 2016

  Przyznam, że zawsze przerażały mnie rysunki z podziałem tuszy… Za bardzo działają na wyobraźnie 😉 ale wpis bardzo cenny. Warto wiedzieć jake mięsko w jakiej postaci najlepiej będzie smakować 🙂

 • Monika
  16 kwietnia, 2016

  świetny pomysł na ciekawy wpis:)

 • Marzena
  16 kwietnia, 2016

  Super wpis, dla mnie bardzo przydatny. Dziękuje i pozdrawiam serdecznie 🙂

 • Bookendorfina
  16 kwietnia, 2016

  Jakoś tak ostatnio coraz mniej wieprzowiny pojawia się w naszym menu, może już się nam przejadła?
  Wpis super, w jednym miejscu cała wiedza, którą metodą doświadczeń zdobywa się przez dłuższy czas. 🙂

 • Sonia
  16 kwietnia, 2016

  Uwielbiam u Ciebie to jak prosto, przystępnie i ciekawie przekazujesz pewne rzeczy 🙂

 • Meggie
  16 kwietnia, 2016

  Najczęściej szynka bądź karkówka wieprzowa :).

 • napiecyku
  16 kwietnia, 2016

  Najczęściej jemy wieprzowinkę w postaci mielonej łopatki, czasami kotlety zawsze od karkówki, są najlepsze 🙂

 • Anushka
  16 kwietnia, 2016

  Szkoda, że nie jadam wieprzowiny, po prostu mi nie służy, ale zawsze dobrze wiedzieć, jak można świnkę podzielić. Ja tak z innej beczki, nie zawsze bywam poważna i kilka razy z zaskoczenia zapytałam panie w sklepie mięsnym o skrzydełka wieprzowe i o dziwo – za każdym razem usłyszałam, że dzisiaj nie mają 🙂 Bardzo mnie to za każdym razem bawi, a potem zastanawiam się, że w zasadzie to ja jestem świnia 🙂

  A tak przy okazji nie wiedziałam, ze istnieje coś takiego jak „skrzydło wołowe” i sądziłam, że to jakiś żart, a okazało się, że taka część faktycznie istnieje, choć to wcale nie jest tym, co mogłoby się wydawać.

  Super post, może kiedyś kupię kawałek świnki, a przy okazji będę wiedziała co kupuję.

  Pozdrawiam z uśmiechem 🙂

 • magfashion.pl
  16 kwietnia, 2016

  Ja to jem głównie kurczaka 😉 Nie jestem za bardzo mięsna

 • Becomingbeauty
  16 kwietnia, 2016

  ojjj hahaha ja sama nie wiem co jemx DDD

 • Agnieszka SportyGirl
  16 kwietnia, 2016

  Wstyd się przyznać, ale zazwyczaj gości u mnie schab, polędwiczka lub boczek 😉

 • Noel
  16 kwietnia, 2016

  U mnie 2 razy do roku zabija się świnie, więc wykorzystuje się wszystko. Ale ja najbardziej lubię polędwiczki:)

 • Kompletnie się na tym nie znamy 😀 Akurat nie jesteśmy fankami wieprzowiny więc ten temat jakoś specjalnie nas nie kręcił 😛

 • Teresa
  17 kwietnia, 2016

  Królowo przypomniałaś mi czasy świniobicia na wsi. Pamiętam, jak taka jeszcze ciepła tuszka wisiała, a moja mama podchodziła, kroiła kawałeczek i ze smakiem zjadała. Pamiętam też te wywary ogonowe, to ucho, ten ryjek np. salceson, kaszanka……, /rodzice robili/ a teraz Królowo za żadne skarby bym tego nie zjadła. Kiedyś kupowało się półtusze, przerabiało…..a teraz to ewentualnie schab, albo polędwiczki. Właśnie polędwiczki robiłam na święta z cebulką i smażonymi na maśle jabłkami, bardzo wszystkim smakowały. Dobrej niedzieli Królowo. 🙂 .

 • Renata - Mój dzień
  17 kwietnia, 2016

  nie mam dostępu do ryjka, podroby wieprzowe raczej omijam ( oprócz wątroby) ale resztę używam, bo lubimy 🙂
  teraz tylko czekam na wędzarnie i bedzie sie działo:)

 • Kathy Leonia
  17 kwietnia, 2016

  dla mnie golonka jest nie do zjedzenia;p

 • cyrysia
  17 kwietnia, 2016

  Ja najczęściej wykorzystuje schab i karkówkę. To moje ulubione wieprzowe mięso.

 • justekmakemesmile
  17 kwietnia, 2016

  Ostatnio mam problem z wieprzowiną…tyle się naczytałam, że jest najmocniej zakwaszającym mięsem, że mam opory przed swobodnym jedzeniem. Najbardziej jednak uwielbiam schabowego i karkówkę;)))

 • Magdalena N.
  17 kwietnia, 2016

  Ja lubię tylko całe świnki i przede wszystkim żywe 🙂

 • Kocia
  17 kwietnia, 2016

  U mnie najczęściej jadamy karkówkę, szczególnie w sezonie grillowym 😉

 • Magda
  17 kwietnia, 2016

  Sama miałam kiedyś ogromne opory by zjeść policzki, ale okazały się być pyszne.

 • JoAnna
  17 kwietnia, 2016

  Temat zupełnie nie dla mnie.
  Nie umiem nie być wegetarianką.

 • Katarynka
  17 kwietnia, 2016

  Bardzo ciekawy temat. Ale chyba i tak ryjka i ucha do ust nie wezmę.:) Natomiast uwielbiam karkówkę grilowaną (wcześnie marynuję z przyprawami i miodem).

 • Ava Valk
  17 kwietnia, 2016

  Mięso jem czasami jestem bardziej warzywkowo 🙂

 • Ann
  17 kwietnia, 2016

  Uczyłam się tego kiedyś w szkole :p (na techniku ekonomie ;D )

 • Świnka
  17 kwietnia, 2016

  Mniam, mniam! Dobry schabowy nie jest zły :))

 • Ewelina
  20 kwietnia, 2016

  No proszę człowiek uczy się całe życie, o tylu zastosowaniach nie miałam pojęcia 🙂