Zioła w pigułce
W mojej kuchni staram się do minimum ograniczać sól. (Niestety z cukrem tak dobrze mi nie idzie). Zamiast tego od wielu lat w mojej kuchni królują zioła oraz inne przyprawy, które dają takie spektrum smaków, że sól czasami wydaje się zbędna. Jeśli w swojej kuchni boicie sięgać się po inne, niż te standardowo przyjęte w polskiej kuchni, przygotowałam dla Was małą ściągawkę.
Bazylia – dodaje się ją do sałaty, sałatek, sosów, warzyw, zup, potraw mięsnych, zupy rybnej i pomidorowej, pomidorów, bakłażanów, ogórków, ryby gotowanej i smażonej, wieprzowiny, jagnięciny, cielęciny, baraniny, mięsa mielonego, drobiu i pizzy. Jej smak podkreśla czosnek.
Cząber – zupa fasolowa, grochowa, jarzynowa, warzywa strączkowe, ziemniaki, mięso duszone, jagnięcina i farsze mięsne.
Estragon – do pieczeni z białego mięsa, sosów, przetworów z warzyw, rosołu, potraw rybnych, cielęciny, jagnięciny oraz baraniny, pieczeni wołowej „na dziko”, wątróbki.
Hyzop – do dziczyzny, pasztetów, pieczonej i duszonej cielęciny, twarogu, dań z roślin strączkowych i zup – zwłaszcza fasolowej i ziemniaczanej, sosów do sałatek, jajek i potraw rybnych, wieprzowiny, pieczeni na zimno, rolad mięsnych, grzybów. Kwiaty można dodawać do sałatek, używany także do doprawiania likierów ziołowych.
Kolendra – do doprawiania sosu pomidorowego, wędlin, sosów, zup i dań warzywnych, a także ciast.
Koper włoski – nasiona do sosów, dań rybnych, chleba, liście i łodygi – do sałatek, zup i gotowanych warzyw, białego sera i ziemniaków.
Lubczyk – liście do bulionu, zup, duszonych i pieczonych mięs, sera, potraw z drobiu, zmielone nasiona – do chleba, pasztetów, sałatek, ryżu i tłuczonych ziemniaków.
Majeranek – do gotowanych, pieczonych i duszonych mięs, fasoli, kapusty, sałatek, potraw z drobiu, zup – szczególnie ziemniaczanej i grochowej, ale także pomidorowej i jarzynowej, sosów do mięs, smażonych ziemniaków, wieprzowiny, mięsa mielonego, baraniny, wątróbki, cynaderek, drobiu. Niezastąpiony do doprawiania flaków.
Melisa – do sałatek, zimnych mięs i jajek na twardo, białego sosu do dań rybnych, sosów, sałatek owocowych, budyni i farszów, drobiu i grzybów. Warto też obłożyć nią przygotowanego do pieczenia kurczaka.
Mięta – do sosów, octów, syropów, deserów czekoladowych, sałatek owocowych, gotowanego groszku, zupy cytrynowej, sosów do sałatek warzywnych i owocowych, baraniny, jagnięciny, cielęciny, wołowiny, mięsa mielonego. Świeży napar znakomicie gasi pragnienie.
Natka pietruszki – do sałatek, sosów, kanapek, potraw z jaj, zup jarzynowych, ryb.
Oregano – do zupy pomidorowej, fasolowej, grochowej, rosołu, sosów do makaronów i sałatek, pomidorów, wszystkich warzyw strączkowych, wieprzowiny, cielęciny, gulaszu, nadzienia do drobiu, pizzy.
Rozmaryn – do tłustych potraw mięsnych, pomidorów, ziemniaków, kapusty włoskiej oraz masła ziołowego, zupy grzybowej i pomidorowej, bakłażanów, białego sera, ryby smażonej, wieprzowiny, wołowiny, cielęciny, kiełbasy, drobiu, dziczyzny, grzybów.
Szałwia – do tłustych mięs, cielęciny, ryb i farszów, rosołu, zupy rybnej, sosów do sałatek, pomidorów, brukselki, wszystkich warzyw strączkowych, kury, kaczki, gęsi, indyka, dziczyzny.
Trybula – do zupy ziemniaczanej, sosów do sałatek, pomidorów, szpinaku, grochu, ziemniaków, ryby gotowanej i smażonej, potraw z kurczaka.
Tymianek – do bulionów, marynat, farszów, zup, sosów, dań z papryki, pomidorów, grochu, fasoli, kapusty, kiełbas, pasztetów, potraw z drobiu i dziczyzny oraz tłustych mięs.
Ciekawa jestem, jakie zioła królują w Waszej kuchni…
Elisabeth Brzeski
20 września, 2014Swietna sciagawka!! Jutro przepisze ja na kartke i wkleje na wewnetrzna strone gornej szafki kuchennej. Warto ja miec….juz kiedys mialam taka liste, ale przy zmianie mebli kuchnennych gdzie sie zawieruszyla:) Ciesze sie, ze znow bede mogla ja miec!! Serdeczne dzieki Ci za nia Karolino i milo pozdrawiam :):)
Monika N
20 września, 2014U mnie gotuje mój facet i on często korzysta z różnych ziół. Ja to lubię potrawy jak najmniej przyprawione. A jak już to delikatnie 🙂 Ale ściągawka fajna 🙂
byCarol
20 września, 2014Dziękuję za post. Ja jestem w kuchni dopiero uczennicą więc każda wiedza się przyda 🙂
Patrycja Pieguska
21 września, 2014oj nie dam już teraz rady, ale jutro sobie przysiądę do dłuższej lektury:)
nie powiem czekałam;)
:*
Patrycja Pieguska
24 września, 2014dopiero dotarłam – świetne to zestawienie, krótko i na temat… skopiuję sobie i wydrukuję – powieszę w kuchni i będzie mi łatwiej:)
A hyzop to dla mnie kuchenna nowość:P
SZYMKA A
21 września, 2014Uwielbiam ziola , nie wyobrzam sobie gotowania bez nich 🙂
Renata Walczak
21 września, 2014Podebrałaś mi temat, ale i tak wykorzystam go w innym terminie, bo zioła są fenomenalnym dodatkiem, tylko trzeba wiedzieć do czego je wykorzystać:) pozdrawiam cieplutko:)
Anna Tym
21 września, 2014Mojej kuchni nie byłoby bez bazyli , świeżej , rozmarynu i Majeranku …..
Lubie tez smak świeżego tymianku .
I gałka muszkatałowa !!!
I fasola beZ cząbru nie istnieje 😉
A post zapisuje !
Anna Tym
21 września, 2014Ach i jeszcze kminek – sos paprykowy bez niego nie istnieje …. Gulasze z pieca , i Kapuśniak 😉
Ewelina K
21 września, 2014Ja z kolei trochę przesadzam z solą;)
justynka ma kota...
21 września, 2014Uwielbiam świeże zioła, mam ich kilka w moim mini ogródku na balkonie 😉 Bazylia przede wszystkim, rozmaryn, tymianek…
Nieidealna Perfekcjonistka
21 września, 2014też staram się ograniczać sól.
bazylia, oregano, tymianek do sosów pomidorowych 🙂
ja dodaję prawie do wszystkich obiadów ostrą paprykę 😉
Mango Mania
21 września, 2014W mojej kuchni również górują zioła, a sól używana jest owszem, ale w bardzo małych ilościach:) cukier natomiast stosuję ewentualnie jak piekę ciasto na co dzień dla mnie nie istnieje.
Zdeterminowana Ana
21 września, 2014Mam wrażenie, że używanie do minimum soli jakoś łatwiej przychodzi niż cukru.. Może to nie wrażenie, pewnie po prostu tak jest.. 🙂
Wiola N.
21 września, 2014Wiele z tych ziół nie znam, a z chęcią bym wypróbowała. Ja uwielbiam bazylię, oregano, miętę i natkę pietruszki 🙂
Kordian Królik
21 września, 2014Nie ma nic lepszego niż świeże zioła, prosto z doniczki, pełne aromatu. Na szczęście u mnie w domu właśnie temu się hołduje, więc całe parapety mamy w kuchni obsadzone sadzonkami bazylii, mięty, estragonu, lubczyku, rozmarynu…no czego dusza zapragnie:) I trudno mi powiedzieć, którego się używa najczęściej, bo to już zależy od rodzaju kuchni, co do czego pasuje. Ale nie ulega wątpliwości, że u mnie w domu po prostu korzysta się z dobroci ziół maksymalnie:)
Marionetka Mody
21 września, 2014o! na pewno będę tu wracać, chociaż zwykle potrawy doprawiam na czuja 🙂
Magda C.
21 września, 2014Bardzo lubię zioła, ale u mnie suszone. Niestety żywe u mnie się nie trzymają 😉
margaritum
21 września, 2014Ja bym jeszcze dorzuciła kurkumę. Jest skandalicznie zdrowa 😉 I ma taki nienachalny smak, że dodaję ją do wszystkiego, czasem nawet ciast.
Nuna2225
21 września, 2014ja uwielbiam dobrze doprawione potrawy, ale także staram się unikać soli, w zasadzie często w ogole jej nie używam.Bardzo lubię świeży czosnek, bazylie, lubczyk do domowego rosołku mmm 🙂 w ogole uważam że zioła to rewelacyjna sprawa, dodają smaku i aromatu 🙂
awiola
21 września, 2014Od jakiegoś czasu staram się urozmaicać posiłki różnego rodzaju ziołami. Powoli mi to wychodzi, ale jeszcze długa droga przede mną.
Baba Jedna
21 września, 2014Ja polecam szczególnie świeże przyprawy – różnica w smaku jest nie do przecenienia. A z suszonych dodałabym paprykę wędzoną do zup, sosów
i fasoli.
Lia Crystal
21 września, 2014Very useful post, I love using herbs in meals. They give very specific taste to them. 🙂
Fashion Happenss
Krystyna Boner
21 września, 2014Bardzo przydatny post. Prawie każdy, kto choć trochę kucharzy używa w kuchni różnych ziół, ale tak naprawdę nie zawsze wiadomo co z czym łączyć. Mam swoje ulubione, ale chętnie skorzystam z Twojej ściągi 🙂
Magdalena N.
21 września, 2014Zioła bardzo lubię i mam ich nie małą gromadkę 🙂 Natkę pietruszki uwielbiam i oddaje ją do wielu potraw 🙂
Weronika z SAE
21 września, 2014Bazylia, cząber, oregano, majeranek, cynamon, kmin rzymski… oj! Ja zbieram do swojej kuchni wszelkie możliwe przyprawy! Uwielbiam je i nie wyobrażam sobie bez nich gotowania.
Kate
21 września, 2014cząber już dawno skradł moje serce 🙂
lubię bazylię, oregano, kminek, jałowiec :-))
Natalia K
21 września, 2014Dziękuję Karolinko za te wskazówki… bardzo mi się przydadzą!
buziaki
Anonimowy
21 września, 2014Ja równiez staram się ograniczać sól, nie jest to niestety łatwe…
http://www.magfashion.pl
Ja i moje urwisy
21 września, 2014Przyda mi się ten poradnik 🙂
Dieta moja pasja.
21 września, 2014Też mam sporo ziół, polecam natkę jako składnik panierki, nadaje ciekawego smaku kotletom. Pozdrawiam
Ania W
21 września, 2014bardzo fajny poradnik, dużo ziół używam w kuchni, więc jak najbardziej mi się to przyda 🙂
Gaja
21 września, 2014Hyzopu i trybuli nigdy nie używałam, ba nawet nie spotkałam się z nimi nigdy. Używam bardzo dużo ziół i rzeczywiście, dzięki nim nie potrzebuję tyle solić. Najbardziej lubię zioła w doniczkach – zielona bazylia to coś wspaniałego, suszona się nie umywa 🙂 Natomiast z kolendrą się nie zaprzyjaźniłam.
Zamiast cukru używam stewii (już od roku). Na początku jej słodycz wydawała mi się niepodobna do tej cukrowej, ale można się przyzwyczaić.
Zapraszam Cię do zabawy "Nieperfekcyjna Pani Domu" – ten tag, to wreszcie coś nowego, a przynajmniej ja go do tej pory nie widziałam. Może Cię zainteresuje? 🙂
Lenya
21 września, 2014I love reading your great and informative post Karo and this one is no exception. Great writing again. Thx for sharing.
xox
Lenya
FashionDreams&Lifestyle
Karolina G.
21 września, 2014Tak się zastanawiam – na zdjęciu czosnek, a w spisie go nie ma. A ja czosnku używam na potęgę, więc stąd moje zainteresowanie 😉 I z połowę tego, co wypisałaś.
admin
21 września, 2014Nie ma go w spisie, bo tym razem postawiłam na zioła, ale chyba przygotuję drugi post na temat pozostałych przypraw.
Madame Madeleine
21 września, 2014Bardzo duzo rzeczy dowiedzialam sie o ziolach! Swietne informacje! Co do ograniczania cukru tez mam z tym problem, slodze zawsze bardzo duzo.
Poezja Smaku
21 września, 2014Zioła, zawsze staram się używać świeżych i to jak najwięcej 🙂
Shirley Tay
22 września, 2014Love the shots! I can almost smell the ingredients from here, dear. xoxo
Luxury Haven
pirelka
22 września, 2014Zioła są bardzo przydatne i ten post też, dzięki niemu każdy można zapamiętać jakie zioło na co wspaniale działą 🙂
bernikula
22 września, 2014Oprócz trybuli używam wszystkich tych ziół- przeważnie suszonych, codziennie. Dzięki za odpowiedzi w komentarzach- również lubię Chmielewską, teraz czytam "Książkę poniekąd kucharską" i można się uśmiać, ja bardzo uważam no to co jem- od jakiegoś czasu cukier pozyskuję tylko z owoców, Budapeszt mam w planach, też jestem cholerykiem- mamy trochę wspólnego:)
Kameralna
22 września, 2014Używam często bazylii i mięty, pozostałe raczej w formie suszonej. Ściąga świetna, nie raz zastanawiałam się do czego jeszcze (poza napojami i sałatkami owocowymi) pasuje mięta.
Mariska
22 września, 2014Przyznam szczerze, że ja za bardzo z ziołami nie obcuje..
Paola Lauretano
22 września, 2014I love herbs in meals, great post darling!
Love, Paola.
Expressyourself
My Facebook
Patrycja Chrzanowska
22 września, 2014Uwielbiam zioła !!!! Latem obowiązkowo bazylia (w sensie świeża), a tak to nawet nie potrafiłabym wymienić, ile tego używam 😉
Asik
22 września, 2014Świeże zioła to chyba najlepsze, co może być w kuchni 🙂 Herbatka ze świeżej mięty, czy melisy to po prostu rewelacja w letnie wieczory. A o samych przyprawach nie wspominając 🙂 W moim domu na pewno ich nie zabraknie 🙂
Weronika Domogród
22 września, 2014W mojej kuchni zioła to podstawa, bo i rzeczywiście nie trzeba tyle solić
Sissi Paris
22 września, 2014fajna ściągawka – na pewno skorzystam 🙂
BEATA REDZIMSKA
22 września, 2014Uwielbiam te Twoje sciagawki, przesliczne zdjecia. pozdrawiam Beata
domowacukierniaewy.blox.pl
22 września, 2014Uwielbiam bazylię, tymianek, miętę… Zdrowe, pachnące 🙂
Anelise
22 września, 2014Ja uwielbiam bazylię i oregano, czasem zdarza mi się też dodawać czosnek, który niestety ma w składzie sól. Soli też unikam, ale głównie dlatego bo za nią nie przepadam 🙂
Katsunetka
22 września, 2014Nie wyobrażam sobie swojej kuchni bez ziół i odrobiny soli jednak, ona potrafi lepiej wydobyć smak wszystkiego. 🙂
Monnie
22 września, 2014Uwielbiam zioła w gotowaniu, używam ich mnóstwo, ale moim numerem jeden jest kolendra 🙂
Marta
22 września, 2014Taka wiedza zawsze się przydaje 😉
żaneta serocka
22 września, 2014moja mama hoduje oprócz owoców i warzyw różne zioła, są nie tylko bardzo aromatyczne i nadają potrawą charakter ale i zdrowe.
Jackie Harrison
22 września, 2014I like adding herbs to my recipes it perks up the flavor great post.
http://tifi11.blogspot.com
ulabrzydula
22 września, 2014Również uwielbiam zioła, jednak soli nie żałuję… Nie potrafię się przestawić..
Ola Wilczek
22 września, 2014Ja nie wyobrażam sobie mojej kuchni bez świeżych ziół – ostatnio mam fazę na tymianek, dodaję do wszystkiego 🙂
Marcela
22 września, 2014ja też ograniczam sól więc zioła to mój niezbędnik!
misskitin
22 września, 2014Uwielbiam zioła i zawsze dodaję je do swoich dań w dużej ilości 🙂
Pozdrawiam 🙂
Addicted to makeup!
22 września, 2014lubie zioła szczegolnie bazylia, oregano i kurkuma 🙂
cyrysia
22 września, 2014Ogromnie ci dziękuję za tę ''ściągę''. Uwielbiam zioła i często je stosuje podczas gotowania, pieczenia itp. Ale nie wszystkie wymienione przez ciebie potrawy użytkowałam, gdyż nie znałam ich docelowego zastosowania.
Pamela Basara
22 września, 2014Najbardziej lubię oregano i bazylię 🙂
Codziennośc skrzeczy.
22 września, 2014Nie znałem wszystkich ziół z Twojej notki. Fajnie jest poznawać nowe rzeczy. 🙂
Już zaplanowałem sobie co będę robi w wolnym czasie od nauki (bo będę w weekendy zajęcia miał). Prawo jazdy, język obcy, siłownia, to moje cele jak na razie do realizacji.
Pozdrawiam!
czar-życia
22 września, 2014Świetna ta ściąga, bo czasem widze jakieś zioła na półce i zastanawiam się do czego by tu ich można było użyć 🙂
Angelika Ś.
22 września, 2014kilka z tych przypraw jest w mojej kuchni:) w ogóle marzy mi się mały zielnik, najlepiej w kuchni na oknie:)
Świnka
22 września, 2014dawno mnie tu nie było! Widzę zmianę profilowego! 🙂 Co do ziół to chyba podeślę link Mamie…. Ona dodaje do wszystkiego za dużo soli, ja nie używam jej w ogóle. I tym sposobem ja nie mogę jeść tego co ona ugotuje a ona zawsze dosala moje potrawy 😛 A wiele z tych ziół rzadko można spotkać w statystycznej polskiej kuchni więc dzięki za ściągawkę 🙂 :* Pozdrawiam gorąco!!!
Alice
22 września, 2014uwielbiam zioła 🙂
mała-myśl
22 września, 2014Bazylia, oregano, majeranek i natka pietruszki 😀
Alice
22 września, 2014uwielbiam zioła 🙂
anioleek89
22 września, 2014Bardzo lubię zioła, zwłaszcza bazylię i oregano 🙂
Beautetude
22 września, 2014Amazing post hun.Happy Monday.
Beautetude
Urszula - Proste potrawy
22 września, 2014W sezonie używam dużo świeżych ziół, uwielbiam natkę, koperek, bazylię, tymianek i oregano.
pozdrawiam 🙂
Magdalena B
22 września, 2014ja sól unikam jak hmm ognia? Gorzej z cukrem ;P
Redhead
22 września, 2014ja uwielbiam zioła prowansalskie, chociaż w sumie uwielbiam wszystkie zioła, dodaję ich więcej niż soli lub cukru i tak na prawde do wszystkiego 🙂
Brzoza B
22 września, 2014tymianek, majeranek, oregano, zioła prowansalskie, bazylia…Pozdrawiam:)
Jolanta Strażyc
22 września, 2014U mnie jest podobnie – soli unikam, ale lubię słodycze 🙂
kikusia mała
22 września, 2014ja również praktycznie przestałam używać soli w kuchni wolę pieprz 😉 przykład: klasyczne jajko sadzone traktuję pieprzem i zjadam 😉
Lena
22 września, 2014ostatnio kocham czosnek niedźwiedzi -chyba tylko do ciast go nie daję 😉
Alicja R.
23 września, 2014Uwielbiam wszelakie zioła! Nie wyobrażam sobie przygotowania mięsa bez oregano czy też bazylii, a zupy bez pietruszki 😉
Lady Lilith
23 września, 2014Yum. There is nothing like fresh herbs.
Gosia-Stare Pianino
23 września, 2014sól to też powinnam ograniczać, pozdrawiam:)
Aneta Flow
23 września, 2014Boski post! Zawsze mam problem, gdy sama mam wybrać zioła do potrawy
Paola Lauretano
23 września, 2014Have a Lovely day doll!
Love, Paola.
Expressyourself
My Facebook
Share a Secret
23 września, 2014Happy Week!!
http://shareasecretmag.com/
xoxo
JoannaT.
23 września, 2014też ograniczam sól ; ) co do cukru – stosuję go tylko do kawy, czyli jakieś 4 łyżeczki dziennie. do tej pory był to zwykły, ale zamieniłam na trzcinowy ; D od kilku lat PRAWIE nie słodzę herbat – czasem zdarza mi się, ale miodem. z cukrem nie wypiję już, a kiedyś potrafiłam dodawać do kubka 3 łyżeczki, bleee.
Ola
23 września, 2014zioła u mnie zawsze królowały:) soli nie eliminuję, mam niepopularny pogląd, że nie jest szkodliwa, za to cukier u mnie tylko w weekendy, w tygodniu od czasu do czasu łyżeczka miodu jedynie
Patrycja Z
23 września, 2014Świetna ''ściąga'' jakich ziół do czego używać 😉
Pozdrawiam i zapraszam do mnie ;*
InfallibleLifestyle
23 września, 2014Nie znam się za bardzo na ziołach, więc dla mnie to bardzo przydatny wpis 🙂
L.M. Kamińska
23 września, 2014wstyd się przyznać, ale taką ściągawkę mogłabym wziąć i pójść z nią na zakupy, a potem do kuchni ;D
z cukrem i solą mam odwrotnie z kolei
Launna
23 września, 2014I love basil and thyme… and I adore garlic… I use all most all these spices… they really make food taste so good 🙂
Anna Bielaszewska
23 września, 2014lubię zioła i często eksperymentuję z róznymi dodatkami
Marionetka Mody
23 września, 2014dziękuję 🙂
Lena Kot
23 września, 2014Przydatne informacje. Bardzo lubię zioła w kuchni 🙂
slavic nature
23 września, 2014kurcze,a ja ze świeżych to tylko koperek i szczypiorek…ale myślę,żeby się przeorganizować i zasiać zioła z prawdziwego zdarzenia:)
The AnarCHIC
23 września, 2014we love the herbs! we always use them!
Un abbraccio,
Eva e Valentina The AnarCHIC
minawetp
23 września, 2014Musze ściągnąć sobie tę ściągawkę od Ciebie Karolino… 🙂 i dokupic kilka przypraw… ja tez je uwielbiam ale nie potrafiłam dopasować 🙂 pozdrawiam serdecznie
narja
23 września, 2014Fajny wpis:)
Dominika Gierszewska
23 września, 2014Bazylia i oregano ulubione!
Ewa
23 września, 2014Ciekawy zestaw informacji. Zioła potrafią zdziałać w kuchni cuda. Ja niestety soli ograniczyć nie potrafię.
Alicja
26 września, 2014Bazylia i Oregano 🙂 I zioła prowansalskie 🙂
Lex
26 września, 2014ja również staram się ograniczać sól
Anna
28 września, 2014Bardzo przydatna ściągawka:), oj sól też powoli idzie w odstawkę:)!
Asia
30 września, 2014Dodałabym jeszcze do tego zestawu tymianek 🙂 Zioła naprawdę potrafią zdziałać cuda i powinno się ich używać, bo diametralnie zmieniają smak potrawy i masz rację, że sól nie jest potrzebna, gdy dobrze doprawimy potrawę ziołami.
Anonimowy
30 września, 2014Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your site?
My blog site is in the exact same niche as yours and my visitors would truly benefit from some of the
information you provide here. Please let me know if this alright
with you. Regards!
Feel free to surf to my site; ray ban Clubmaster
June
30 września, 2014This looks so yum! I'm a huge garlic lover and use it a lot while cooking!
Keep in touch
xx
http://www.JuneWantsItAll.com
Barbarossa
9 października, 2014Rewelacyjna ściąga. Też stosujemy zioła, a dzisiaj na kolację u nas zupka chlebowa tzw. wodzionka z czosnkiem oczywiście. Pozdrawiam.
Emily Tang
2 kwietnia, 2015i like herbs in dish and soup
it is more flavourful
and some even provides great antioxidants
MY-Emily
Helen G.
9 lutego, 2016W mojej kuchni zioła to podstawa. Stosuję je w różnych kombinacjach. Kocham również cynamon, chyba już jestem od niego uzależniona:)