DIY: spinka do włosów z koralików

Ci, którzy dobrze mnie znają, wiedzą, że każdy stresowy czas odreagowuję manualnie. Haftowanie czy innego rodzaju robótki ręczne uwalniają mogą głowę i uspokajają. Dziś więc na fali trudnego czasu, który za mną, powstała taka oto spinka. Zrobienie jej jest dziecinnie proste, a wzór możemy wymyślić sobie sami. Jeśli wydaje się to trudne, na początek wystarczy go sobie rozrysować w kratkach, podobnie jak haft krzyżykowy. Wprawa przyjdzie z czasem… No to zaczynamy!

spinka

Co będzie potrzebne?

  • małe szklane koraliki o średnicy 2,5 mm (ja użyłam koralików w kolorach czarnym, jasnym i ciemnym różowym, srebrnym, jasnoniebieskim, czerwonym i pomarańczowym)
  • szklane koraliki rurki o długości ok. 3 cm
  • kawałek czarnej skóry o wymiarach ok. 9 x 1,5 cm
  • klips do włosów o długości ok. 8 cm
  • czarna nylonowa nić
  • igła
  • nożyczki

spinka

Zaczynamy od zaplanowania sobie wzoru, jak ma posiadać nasza spinka. Można poszukać sobie jakiegoś gotowego schematu lub rozrysować wzór na kartce w kratkę. Ogranicza was tylko wyobraźnia – można tutaj poszaleć i z wzorem, i z kolorem. Można również pomyśleć nad formą, bo przecież proponowany przeze mnie kształt jest tylko moją propozycją.

Kiedy już mamy gotowy wzór, przystępujemy do wycięcia kawałka skóry. Pierwsze pięć rzędów koralików jest naszywane do tego kawałka, pozostałe już są nawlekane luźno, pionowo, jak frędzelki. Daje to nie tylko stabilizację kompozycji, ale też ułatwia pracę, bo wzór bez podłoża zaczyna się plątać po kilku sekwencjach.

spinka

Warto zaopatrzyć się w specjalną igłę do nawlekania koralików. Jest ona cieńsza niż tradycyjne igły i łatwo przechodzi przez niewielkie otwory koralików.

Kiedy cała kompozycja będzie gotowa, skórkę nakładamy na metalową klamrę i zszywamy ze sobą końce. Ja robiłam to przy pomocy tej samej nici, którą wykorzystałam do nawlekania koralików. Nylonowe nici są wytrzymałe, a do tego odporne na rozciąganie.

spinka

I to wszystko – spinka gotowa – można nosić i cieszyć oczy otoczenia.

spinka

A jeśli polubicie robótki z koralików to odsyłam do mojego wpisu o bombce bożonarodzeniowej, którą również można zrobić z koralików. Tutaj potrzeba już jednak dużo więcej cierpliwości i wytrwałości.

Lubicie własnoręcznie wykonaną biżuterię?

Buziaki!
signature

Subskrybuj, żeby nie przegapić żadnego posta!
Podaj swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach!

Tagi

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *