Nosiłam się z dodaniem tego wpisu od kilku dni i usiadłam dzisiaj, gdy znów zaczęliśmy bać się o swoje bezpieczeństwo. Ale dodaję go wcale nie z tego powodu. Bo ja plecak ewakuacyjny mam gotowy od lat – nigdy bowiem nie wiemy, co się wydarzy i kiedy będziemy musieli opuścić swój dom. Z powodu pożaru, wichury czy innego kataklizmu, niekoniecznie wojny. Wtedy zamiast biegać w panice dobrze jest mieć gotowy bagaż, z którym spokojnie można opuścić dom.
Plecak ewakuacyjny to nic innego, jak zestaw ucieczkowy, który ma nam pozwolić przetrwać pierwsze godziny po ewakuacji. Przyjmuje się, że powinien wystarczyć nawet na 72 h po ewakuacji. Jego zawartość w pewnym stopniu zależy od każdego z nas indywidualnie, ale część wyposażenia powinna znaleźć się w każdym takim plecaku. Będą to z pewnością podstawowe narzędzia, leki i środki opatrunkowe, dokumenty, żywność i woda oraz tzw. środki ochrony osobistej.

Pozostała zawartość może zależeć od powodu ewakuacji, ilości osób, ich wieku i stanu zdrowia, ustalonego wcześniej planu ewakuacji, pory roku itp.
Zacznijmy od samego plecaka. Powinien być on nieduży, pojemny i praktyczny. Taki, do którego można przypiąć karimatę czy śpiwór. Najlepiej wykonany z materiału wodoodpornego. Powinien być prosty i szybki do otwierania, wytrzymały, dobrze też, żeby był wyposażony w pas biodrowy i system nośny.

Co warto zapakować do takiego plecaka?
- Wodę – woda pitna to jedna z najważniejszych rzeczy w takim plecaku. Minimalna ilość dzienna na osobę to litr, powinieneś mieć jej zapas na trzy dni. Lepiej jednak mieć kilka mniejszych pojemników z wodą niż jedną dużą butlę. Możemy również zaopatrzyć się w specjalny sprzęt do filtrowania wody lub tabletki do jej uzdatniania, co z pewnością zmniejszy ciężar plecaka. Należy przy tym pamiętać, że filtry nie uchronią nas przed chemicznym skażeniem wody.
- Jedzenie – w ilości wystarczającej na dwa dni. Najdłużej i w najlepszej kondycji pozwoli nam przetrwać takie, które jest wysokokaloryczne i szybko się nie zepsuje. Najlepsze będą więc konserwy, pakowane próżniowo lub suche produkty, orzechy, czekolada, batony energetyczne. Świetnie sprawdzą się także racje wojskowe lub żywność liofilizowana.
- Radio na baterie (oraz baterie)
- Kserokopie dokumentów (dowody osobiste, paszporty, akty notarialne, informacje medyczne, ubezpiecznia, akty urodzenia, małżeństwa, listę numerów kontaktowych do rodziny, książeczki zdrowia, karty szczepień itp.)
- Środki pierwszej pomocy – gaza, bandaże, plastry, maseczka do sztucznego oddychania, rękawiczki, folia NRC, płyn do dezynfekcji, maść z antybiotykiem, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, leki przeciw biegunce oraz leki, które przyjmujemy na stałe w ilości zabezpieczającej nas na tydzień.
- Latarka + baterie. Doskonale sprawdzi się także latarka czołowa, która da nam komfort „wolnych rąk”.
- Materiały wodoszczelne – m.in. cienkie płaszcze przeciwdeszczowe, a także worki, którymi można zabezpieczyć plecak i inne przedmioty,
- Narzędzia – takie jak nóż, mapa czy kompas. Dobry nóż to obowiązkowy element wyposażenia plecaka przetrwania. Warto także zapakować długopis, notes, trytytki, zapalniczkę, zapałki lub rozpałkę do grilla zabezpieczone przed wilgocią, nóż do tapet, kompas, taśmę izolacyjną, wytrzymałą srebrną taśmę, powerbank, ładowarki, linka, otwieracz do puszek, świeczka, mała łopata, nożyce do drutu)
- Gwizdek sygnalizacyjny i małe lusterko, które również można wykorzystać jako narzędzie sygnalizacyjne
- Odzież na zmianę, która zapewni Ci ciepło. Dobrze zapakować ją w worki, aby nie przemokła. Przemyśl dokładnie ilość, aby nie było jej ani za dużo, ani za mało. Dostosuj ją także do warunków atmosferycznych i pory roku. Niech to będą wyłącznie praktyczne ubrania, w postaci polaru, kurtki przeciwdeszczowej, bielizny, dresu; koniecznie kamizelka odblaskowa,
- Pieniądze – podzielone i schowane w kilku miejscach plecaka
- Maski ochronne
- Mapa z lokalnymi drogami
- Namiot, śpiwór oraz karimata
- Artykuły higieniczne – papier toaletowy, chusteczki higieniczne i nawilżane, mydło, pasta i szczoteczka do zębów, a także mały, turystyczny ręcznik. Kobiety powinny spakować również podpaski lub tampony.
- Naczynia i sztućce – ja jako stara harcerka mam na wyposażeniu menażkę i turystyczne sztućce.
- Klucze do domu i samochodu
- Worki na śmieci
Ta lista to oczywiście propozycja. Nie musisz pakować wszystkich tych rzeczy, możesz dopasować je do siebie. Ważne, aby plecak nie był też zbyt ciężki i nie utrudniał Ci poruszania się.

Jeśli masz dzieci, warto przygotować dla nich osobne plecaki ewakuacyjne, w których znajdą się także przekąski, kolorowanka, kredki czy ulubiona zabawka. Jeśli natomiast masz zwierzę, to również warto się przygotować. Zapakuj do osobnej przegródki składaną miseczkę, porcje żywieniowe, smycz, kopie książeczki szczepień.
Taki plecak ewakuacyjny warto mieć spakowany i trzymać go pod ręką w łatwo dostępnym miejscu. Jak już Wam pisałam, ja mam taki plecak od lat. Warto wtedy przynajmniej dwa razy w roku przeglądać jego zawartość, aby skontrolować daty ważności znajdujących się tam leków oraz żywności. Zawsze na podorędziu warto też mieć wygodne buty i ciepłą kurtkę, które można szybko chwycić w razie ewakuacji.

I jeszcze jedno – w razie ewakuacji, jeśli nie masz takiego plecaka, pamiętaj, że najważniejsze jest Twoje życie. Czasami jest to ważniejsze niż pospieszne pakowanie dobytku. Jeśli to możliwe, w czasie ewakuacji zabezpiecz dom: zamknij okna, wyłącz z kontaktów urządzenia elektryczne, zamknij główny zawór wody i wyłącznik prądu i gazu. Poinformuj także swoją najbliższą rodzinę, w jakie miejsce się udajesz.
Jestem ciekawa, czy jesteście gotowi do takiej nagłej ewakuacji czy do tej pory o tym nie myśleliście?

Agnieszka Kaniuk
15 listopada, 2022Oby nigdy taki plecak nikomu z nas nie był potrzebny.
Jardian
16 listopada, 2022Skomentuję jak Agnieszka oby nie był potrzebny, pozdrawiam Królowa Karo 🙂 .
Jardian
16 listopada, 2022Też mam nadzieję, że nie będzie potrzebny, pozdrawam 🙂 .
anka
16 listopada, 2022Zmroziło mnie kiedy przeczytałam sam tytuł… Z pewnością wobec wczorajszych rakiet na polskiej ziemi ma sens. Mimo to nie zamierzam się nigdzie ewakuować, co ma być to będzie, niech młodzi uciekają ja zostanę pilnować „domu i zagrody”…
Pozdrawiam serdecznie i niech plecak nigdy nie będzie potrzebny…
Aisab
16 listopada, 2022Nie jestem gotowa nie tylko na ewakuację, ale także nie spakowana do… szpitala.
Emocje powodują, że człowiek traci głowę i łapie to co pod ręką.
Wioleta Sadowska
16 listopada, 2022Ja w ogóle nie jestem przygotowana na ewakuację. Muszę więc zmienić ten stan rzeczy.
Urocznica
16 listopada, 2022Przydatny post. Też trzymam się nadziei, że nie będzie potrzebny.
jotka
16 listopada, 2022Plecaka takiego nie mam i nawet nie miałabym gdzie trzymać, bo musiałyby być dwa, a jeśli liczna rodzina?
No i niektóre elementy wyposażenia trzeba wymieniać, bo tracą ważność…
Przezorny zawsze ubezpieczony, ale wolałabym nie testować!
Radiomuzykant-ka
16 listopada, 2022Ja nie mam plecaka, mam listę…. I teraz po Twoim wpisie myślę sobie, że latanie po domu i pakowanie 72 rzeczy może zając zbyt duzo czasu…
Zastanawiam się czemu kserokopie dokumentów. A co z oryginałami? Zostawić przecież bez sensu, skoro z jakiegos powodu uciekamy.
Albo przegapiłam, albo nie napisałas karty kredytowej.
Ania
16 listopada, 2022To jesteś prawdziwym prepersem 🙂 przygotowana na każdą ewentualność. My jesteśmy troszeczkę ogarnieci, tak to można powiedzieć, ale nie całkowicie. Nke chce panikować bo jiz dwa lata temu to zrobilam i złe na tym wyszłam… Dobrze że wrob9lam do zdrowia…
Oby nigdy taki plecak i nic podobnego nie bo nam potrzebne…
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Patryk, żywienie zbiorowe-gastronomia
17 listopada, 2022Poczucie strachu przed utratą poczucia bezpieczeństwa jest czymś zupełnie naturalnym i rozumiem Twoje obawy z tym związane. Ja osobiście nie posiadam takiego plecaka. Warto jednak pamiętać o tym, że nasze życie jest bardziej cenniejsze niż rzeczy materialne, a dokumenty także można wyrobić nowe, jeśli zostały zniszczone w sytuacji np. pożaru domu.
Należy zawsze pamiętać o tym, że obecne sytuacje, jakie się wydarzyły w Polsce, mogą się pojawiać, gdyż graniczymy z Ukrainą. Warto też jednak ograniczyć media, aby nie wywołać u siebie paniki – to bardzo ważne, aby zadbać o swoje samopoczucie psychiczne.
Serpentyna
17 listopada, 2022Nie mam ewakuacyjnego plecaka ale mam szpitalna torbe – tyle ze pusta. Mam rowniez w samochodzie mala apteczke i podstawowe narzedzia. Zmobilizowalas mnie do wypelnienia tej szpitalnej torby – dziekuje.
Bardzo duzo umiescilas w tym plecaku ale faktycznie same potrzebne w razie czego artykuly.
Lili93
22 listopada, 2022Oby taki plecak nigdy nie był potrzebny.
Ja nie mam przygotowanego takiego plecaka i szczerze mówiąc, nigdy się nad tym nie zastanawiałam.
Pozdrawiam
Krystyna 7.8
17 listopada, 2022O jeszcze tak nie myślę tzn mam nadzieję , że nigdy nie będę musiała pakować takiego plecaka. Ale za sugestie i rady dziękuję.
Greg
17 listopada, 2022Seems like a great idea, and great tips for what to include as well. Be safe!
L
17 listopada, 2022Kilka razy myślałam o tym, co by było gdyby wybuchł pożar, ale nie mam takiego plecaka. W mojej pracy ludzie mają przygotowane torby na wypadek trafienia do szpitala, żeby od razu dać do karetki.
Venus
17 listopada, 2022Super ze o tym piszesz 🙂 Warto wiedzieć takie rzeczy
Jestem Magdalena
18 listopada, 2022Większość z tych rzeczy będzie również idealna na wędrówki w górach 😉
Monika
18 listopada, 2022Powiem Ci, że kiedy wybuchała wojna na Ukrainie pomyślałam sobie, że wszystko jest możliwie i myślałam o spakowaniu takiego plecaku. Nawet czytałam jak należy się zachowywać w razie wybuchu bomby nuklearnej. Kiedy emocje nie co opadły nie myślałam już o plecaku ewakuacyjnym. Może jednak warto taki mieć.
tomthebackroadstraveller
18 listopada, 2022,,,a good idea, but I doubt if I’ll do it.
Christine
18 listopada, 2022Thanks for sharing
Brian Frum
18 listopada, 2022It’s always a good idea to be prepared for any emergency and to be ready to go on a moments notice. We have our Go Bags ready including supplies for our cats.
Citu
19 listopada, 2022Ojala no pase nada y no tengan que escapar. Te mando un beso.
Julka
20 listopada, 2022Przyznam się że po ostatnich wydarzeniach nawet ja, sceptyk w tym temacie, o tym pomyślałam. Na myśli się skończyło bo ciągle staram się nie ulegać atmosferze lęku, poza tym mam maleńkie mieszkanie, brak miejsca nawet na taki plecak i dwie córki do spakowania. I może jestem w błędzie ale myślę że nie na wszystko jednak można się przygotować…
Zapraszam do mnie flowersblossominthewintertime.blogspot.com
Martyna
19 listopada, 2022Taki plecak to bardzo przydatna rzecz 😊
Alicja
19 listopada, 2022Bardzo ważne informacje podałaś. Trochę zasiałaś niepokój we mnie bo nie mam takiego plecaka. Oby się nie przydał. Pozdrawiam :-).
Magdalena
19 listopada, 2022Mam nadzieję, że takiego plecaka nigdy nie będzie potrzeby używać!
Monika Olga
20 listopada, 2022Taki plecak ewakuacyjny mam przygotowany do początku marca. Nie ukrywam, że w jego przygotowaniu pomógł nam nasz biwakowy duch 🙂
Przeczytałam Twoją listę i muszę dorzucić kamizelkę odblaskową.
Iwetta Żelaznowska
21 listopada, 2022W dziejszych czasach każdy z nas powinien mieć taki plecak… Czasy niepewne, nie wiadomo kiedy przyjdzie uciekać przed niebezpieczeństwem….
moja enklawa
20 listopada, 2022Przydatne informacje. Osobiście nie mam takiego plecaka.
Pozdrawiam
Agnieszka
20 listopada, 2022Życie stawia przed nami coraz to nowe wyzwania. Taki plecak powinniśmy mieć ukryty w szafie. Żeby w razie czego, być przygotowanym… tak. Tyle teorii. Właśnie zaczęłam sie zastanawiać, gdzie jest mój paszport;)
Pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy 🙂
Paola
20 listopada, 2022Great tips! Thanks for sharing!!!
Kisses, Paola.
Expressyourself
My Instagram
Magda
21 listopada, 2022Na pewno przydatny, chociaż życzę nam wszystkim, aby nie było potrzeby go używać 🙂
Lovely
21 listopada, 2022This is a great list. I hope there won’t be a need for this.
xoxo
Lovely
http://www.mynameislovely.com
The Exclusive Beauty Diary
21 listopada, 2022I never went for hiking or sleeping in forest so I don’t know what I need for that type of activity. Thank you for this useful post.
Myśli Potarganej
21 listopada, 2022Kurczę, też myślałam o takim wpisie. I też myślałam, żeby taki plecak sobie przygotować. Jednak nie chcę „kusić losu”. Mam nadzieję, że zdążę w razie czego, większość akcesoriów mam w domu. Chociaż powiem Ci szczerze, że moje myśli i zabiegi poszłyby w pierwszej kolejności do moich dzieciaków, które mieszkają w innych miastach i jak zaczął się konflikt, to pierwsze co przygotowałam, to obcą walutę dla nich, żeby mogły łatwo uciec z miejsca zagrożenia. A tak, staramy się żyć normalnie, pracować i być dobrej myśli.
Jola [Manager Pixeli]
21 listopada, 2022Wolałabym, żeby taki placka nigdy mi się nie przydał.
Elar91
21 listopada, 2022Fakt, muszę pomyśleć o takim zestawie. Póki co nawet mój śpiwór zrobił się zbyt mały, a przydałby się jeszcze dla mamy. Także extra wpis.
Kathy Leonia
21 listopada, 2022post bardzo przydatny. Obecne czasy niepewne…
Radi
22 listopada, 2022This is a clever idea. I don’t have one, but would be wise to put a backpack together.
http://www.fashionradi.com
Justyna Parucka
25 listopada, 2022Taki plecak jest warto mieć, ale oby nigdy nie był potrzebny.
Pozdrawiam i zapraszam na nowy post 🙂 magdatul-fan.blogspot.com.
Di bloguje
26 listopada, 2022Mam nadzieję, że nie będzie mi potrzebny.
Kinga
26 listopada, 2022Warto wiedzieć, na wszelki wypadek 😀
Dorota
28 listopada, 2022Bardzo przydatny post. Oby taki plecaczek nie był potrzebny. Obawiam się, że moje serce by tego nie nie wytrzymało 😉
Patrycja Reszko
27 listopada, 2022Wszyscy powinni mieć taki plecak!
Kasia Futka
29 listopada, 2022Mam nadzieję, że nigdy taki plecak nie będzie nam potrzebny.
Żyjemy w trudnych czasach. Najpierw epidemia, później wojna, a dookoła drożyzna i hamowanie gospodarek.
Tęsknię za „zwykłą normalnością” bez stresu, niepewności jutra oraz lęku o przyszłość.
Miłego tygodnia! :*
czerwonafilizanka
30 listopada, 2022Ważny dobry temat, brawo Ty! Racja że zawartość plecaka dla każdego może być nieco inna bo np ktoś bierze leki a ktoś nie.
Christine
1 grudnia, 2022Good to have
napiecyku
4 grudnia, 2022Wróciły wspomnienia z obozów harcerskich, na które jeździłam z z jednostki taty…….:(
Teresa Silva
6 grudnia, 2022Great post!
Bjxxx
Ontem é só Memória | Facebook | Instagram | Youtube
Justyna
9 grudnia, 2022Nie mam takiego plecaka i mam nadzieję, że nigdy nie będzie mi potrzebny.
Sandrinha
9 grudnia, 2022This was the third site I just read and it was the one that made it most clear to me. Liked it.
Cine Vision V6
Gizem
11 grudnia, 2022Your post is very helpful. I have not prepared a bag, but I am thinking of preparing it. I hope I don’t need it. Thanks for sharing. 🙂
Asunción Artal
12 grudnia, 2022Very useful post, I have taken note!!
Asia czytasia
17 grudnia, 2022Słuszne rady
R.A. Ciężka
17 grudnia, 2022Ciekawy wpis, nigdy nie myślałam, żeby w ten sposób się przygotować. Fakt, nie chce się myśleć, że coś takiego może się nam przydać, ale niestety nie możemy być niczego pewni…
Szanuję pomysł i jednocześnie życzę Kochana, abyś nigdy nie musiała korzystać z tego plecaka.
Rashmi
19 grudnia, 2022Great tips and ideas dear…thanks for sharing 🙂
Beauty and Fashion/Glamansion/Rampdiary
Mama z różową torebką
30 grudnia, 2022Oby nigdy nie był nam potrzebny … ja mam saszetkę z najpotrzebniejszymi dokumentami. Dzieciaki, koty i w samochód. Jakby był czas to wszystko mam pod ręką i przemyślane potrzeby. Dobytkiem i mieszkaniem już bym się nie przejmowała.
Carol
9 stycznia, 2023My bug-out bag is in a small suitcase with wheels. It’s surprising how much you can get in it.
Rocío
9 stycznia, 2023A very useful post.
Have a nice day.
Dorota z kobietytomy.pl
18 stycznia, 2023W sumie uważam, że niegłupie. Na pewno warto mieć. Inna kwestia, żeby się nigdy nie przydało…