Ręczniki kuchenne – bakterie je kochają

Dbanie o ścierki i ręczniki kuchenne nie jest czynnością wysoce skomplikowaną, warto jednak o tym pamiętać i stosować się do kilku zasad. Wszystko w trosce o nasze zdrowie, bo ścierki są idealnym środowiskiem do bakterii, a te ostatnie w kuchni mogą zwiastować poważne problemy ze zdrowiem.

reczniki kuchenne

Kuchnia jest jednym z najbardziej uczęszczanych miejsc w całym domu. Ręczniki i ścierki mają codziennie w domu do wykonania sporo pracy. Myjemy i suszymy naczynia, wycieramy blaty, ścieramy podłogę… Do tego zwykle trzymamy je w miejscu ciepłym, ze słabym dostępem powietrza i światła. Wszystko to sprzyja gromadzeniu wilgoci i powstawaniu pleśni, a wilgotne środowisko to idealne miejsce dla bakterii. Z pewnością wiele z Was zauważyło, że ręczniki kuchenne miewają specyficzny zapach, który utrzymuje się nawet po wypraniu. Warto o tym pamiętać podczas prania i trzymać się kilku zasad. Solidne pranie bez trudu upora się z bakteriami i nie warto z niego rezygnować. Jak wynika z badań (co prawda amerykańskich), w 90 procentach gospodarstw domowych na ręcznikach kuchennych bytują organizmy jelitowe. Dorzucę jeszcze do tego, że 25 % przypadków są to bakterie e.coli, a w przypadku 12% gospodarstw domowych wykryto bakterie salmonelli. Od tego już tylko krok do zatrucia pokarmowego, które może się dla nas skończyć bardzo poważnie.

reczniki kuchenne

Ręczniki kuchenne śmiało możemy prać w pralce. Są one zwykle wykonane z solidnych materiałów i nic im nie grozi. Takie właśnie trzeba kupować – wykonane z delikatnych tkanin będą kłócić się z dbaniem o higienę w kuchni. Warto także do prania użyć silnych detergentów, aby uporać się z plamami, które są nieuniknione podczas codziennej pracy w kuchni. Jeśli plamy są trudne do usunięcia, śmiało można użyć odplamiacza jeszcze przed praniem. W przypadku ręczników i ścierek kuchennych, podobnie jak w przypadku pieluch, warto stosować zasadę, by prać je osobno, nie łącząc z bielizną czy ubraniami, które nosimy. W przypadku prania ręczników kluczowa jest temperatura. 60 st. Celsjusza to w tym przypadku bezpieczne minimum. Zrezygnujmy też ze środków do zmiękczania tkanin, bo pozostawiona na tkaninie warstwa sprawi, że będą one mniej higieniczne w użyciu i mogą np. mazać nam wycierane naczynia lub gorzej chłonąć wodę.

O higienę możemy dbać już na etapie ich używania. Mamy ściereczki do mycia naczyń, do osuszania naczyń, do ścierania blatu – i warto, aby do każdej z tych czynności mieć osobną ściereczkę. Nie do pomyślenia jest, by wycierać ściereczką brudny blat, a potem tą samą wycierać dopiero co umyte naczynia. Warto pamiętać także o tym, że wilgoć jest idealnym miejscem dla bakterii, więc jeśli nasza ścierka jest wilgotna, lepiej ją uprać przed ponownym użyciem, niż przenosić skolonizowane tam bakterie na kolejne naczynia.

reczniki kuchenne

Ja swoje wymieniam codziennie i to samo Wam zalecam. Specjaliści zalecają, by zmieniać ściereczki nie rzadziej, niż po trzech użyciach. W ten sposób nie tylko dbamy o zdrowie i bezpieczeństwo swoje i naszych bliskich, ale jakże miło wejść rano do kuchni i zastać świeże ściereczki. I tutaj mała uwaga – zanim ręcznik trafi na stertę prania, dobrze jest go wysuszyć. W przeciwnym razie możemy pomóc nowym formom życia, które zamieszkają w koszu na pranie, a o walorach zapachowych takiego występku nie muszę chyba dodawać.

Wyprane ściereczki najlepiej suszyć na sznurku na powietrzu (jeśli mamy taką możliwość). Dostęp świeżego powietrza dobrze im zrobi i pozwoli szybko je wysuszyć.

Jak usunąć „kuchenny” zapach ze ścierek?

Sposób z octem

Będziesz potrzebować ocet, sodę oczyszczoną i proszek do prania. Napełnij pralkę ręcznikami, wsyp proszek do prania – dodaj filiżankę octu lub sody oczyszczonej do prania. Rozpocznij pranie i kiedy wszystkie środki się rozpuszczą w wodzie, wstrzymaj pranie na godzinę, aby ręczniki dobrze wymoczyły się w tej miksturze. Śmiało możesz je zostawić także na noc. Potem wznów pranie i wypierz pranie do końca. Wysusz jak zwykle. Jeśli będziesz stosować takie pranie raz w miesiącu, pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu ze ściereczek kuchennych.

Sposób z boraksem

Do tego sposobu będziemy potrzebować tylko boraksu i sody oczyszczonej. Zamiast proszku do prania dodajemy równe części boraksu i sody oczyszczonej. Uruchamiamy pranie jak zwykle.

No i na koniec jeszcze jedna rada – aby ręczniki utrzymać we właściwej czystości, czysta musi być sama pralka. Warto więc od czasu do czasu puścić cykl ze specjalnym płynem do czyszczenia pralki. Ale o tym może innym razem…

reczniki4

Teraz przyznajcie się z ręką na sercu – jak często zmieniacie ściereczki kuchenne?

Buziaki!
signature
Subskrybuj, żeby nie przegapić żadnego posta!
Podaj swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach!
Tagi

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • Kamila | Kreując życie !
  30 czerwca, 2016

  Średnio dwa razy na tydzień, ale wszystko też zależy od „tygodnia”. A ręczniki przed umieszczeniem w koszu na pranie zawsze suszę.

 • margarihes
  30 czerwca, 2016

  Uwielbiam ścierki kuchanne. Kupuję ich sporo i często zmieniam. Taki nawyk 🙂 bardzo dobry wpis, dla tych, co uważają, że ścierka nie wymaga częstej wymiany.

 • parrafraza
  30 czerwca, 2016

  Zmieniam ściereczki co kilka dni, dla mnie oczywiste jest, by każda była do czego innego, ale spotkałam się już ze stosowaniem jednej ściereczki do wszystkiego brrr. Ciekawy pomysł z octem, wypróbuję 🙂

 • Slim Size Me
  1 lipca, 2016

  Ściereczki w kuchni strasznie się szybko brudzą, staram się je jak najczęściej wymieniać.

 • Anna
  1 lipca, 2016

  od wczoraj ( wtedy tu zajrzałąm) myślę, do czego używam takich ściereczek – bo w kuchni u mnie królują papierowe ręczniki, naczynia suche wychodzą ze zmywarki lub schną na suszarce, ścieram mokre miejsca papierowym ręcznikiem, podłogę myję mopem, a przecieram mniejsze plamki czy zbrudzenia papierowym ręcznikiem… i te de, i te de. I wymyśliłam – takiej materiałowej ściereczki używam do przykrycia blachy z ciastem do wyrośnięcia… i chyba do niczego więcej:).

 • Super napisany post 🙂 Również w mojej opinii, ręczniki kuchenne powinny być dość często wymieniane, bo tak jak już Pani wspomniała na wstępie. Szczególnie zasady higieny obowiązują w gastronomii, gdzie regularnie powinny być wymieniane gąbki do zmywania naczyń oraz ścierki kuchenne do wycierania naczyń i blatów kuchennych. Ścierki to idealne środowisko do życia nie tylko bakterii, ale również i pleśni, dlatego też jeżeli już pojawiła się pleśń na ścierce, powinniśmy ścierki wymienić na czyste. Ja również mam kilka ścierek, gdzie 1 jest do wycierana blatów, a drugie do naczyń kuchennych. Mam również wydzielone ścierki na podłogę. Zawsze je stosuje kiedy coś mi przypadkowo wyleje się na podłogę 😉 Bardzo dobrze, że został poruszony temat ścierek kuchennych, gdyż ludzie naprawdę nie zważają na higienę w kuchni. Pozdrawiam.

 • Kobieta po 30
  1 lipca, 2016

  O niby taki mało istotny element w kuchni…a jednak warto o tym wszystkim pamiętać. Przewraca mi się na widok wycierania talerzy brudnymi ręcznikami kuchennymi…Nie będę pisać, gdzie mi to się zdarza widzieć 😉 ech…

 • Mozaika Rzeczywistości
  1 lipca, 2016

  O to właśnie chodzi, by pamiętać o takich zdawać by się mogło mało istotnych sprawach. Jednak po jakimś czasie może się okazać, że takie podejście do ręczników w kuchni było prawidłowe i przyniosło dobre efekty.

  Mam nadzieję, że też powoli zmierzasz do końca z nauką. Jak coś to daj znać jak Ci poszło z egzaminami itd.

  Pozdrawiam!

 • tr3ndygirl fashion blog
  1 lipca, 2016

  super interesting post
  I posted a new review, I’d love to know your opinion
  would you like to pass from my blog?
  fashion blogger
  kiss

 • weronika
  1 lipca, 2016

  ile się da to robię jednorazowymi ściereczkami. Takich używam, gdy chcę przenieść gorący garnek (jako osłona dla rąk) albo zupełnie czyściutkich używam do osłonięcia chleba, ciastek (gdy za stoją na stole i czekają na gości)

 • jotka
  1 lipca, 2016

  O, matko! własnie uświadomiłaś mi, że chyba zmieniam za rzadko, ale ostatnio używam głównie papierowych, przynajmniej do wycierania blatów itd. Muszę to przemyśleć i częściej zmieniać po prostu!

 • Gaja
  1 lipca, 2016

  Ja podobnie jak Jotka – głównie używam papierowych ręczników, a te z materiałów zmieniam wtedy zwykle po tygodniu, albo kiedy czymś je ufajdam. Ciekawa jestem czy ręcznik też można wrzucić do mikrofali tak jak gąbkę kuchenną, żeby zabić bakterie. jeszcze nie próbowałam….

  • Karolina Krawczyk
   1 lipca, 2016

   Tego nie wiem, ale nie biorę na siebie testów 😉

  • makrela
   4 lipca, 2016

   gąbkę kuchenną można wrzucić do zmywarki.

  • Gąbki nie trzeba wkładać do mikrofalówki – odradzałbym 🙂 Najlepiej jest, aby na gąbkę wlać wrzątek wody. Wysoka temp. zabija bakterie 🙂 Należy jednak pamiętać, aby regularnie wymieniać gąbki bo one są siedliskiem różnych bakterii. Pozdrawiam.

 • Babownia
  1 lipca, 2016

  Bardzo dobry wpis i troszkę nas „budzi”. Rzeczywiście sa przedmioty, które tak jak gąbeczki i ściereczki kuchenne, które mogą być siedliskiem bakterii. Ja niestety uzależniłam się od ręczniczków papierowych 🙁 kiepsko, ale już mi źle bez nich. Te z tkaniny częściej wykorzystuję, żeby wytrzeć dłonie po umyciu naczyń i do ozdoby. I fajny patent z octem 🙂 dzięki za podpowiedź. Basia

 • Andrzej Rawicz (Anzai)
  2 lipca, 2016

  Nie wiem, czy mój sposób nie będzie antytezą do tego super postu. Ja po prostu nie wyrzucam starych zużytych ręczników. W domu jestem głównym kucharzem, więc ręczników mam kilkanaście (także nylonowych), które sukcesywnie obniżają swój poziom przydatności. Wszystkie piorę w „ostatniej wodzie” z pralki. Nie martwię się zabijaniem bakterii, bo głównym wrogiem dla bakterii jest brak wody i słońce. Mikrofala to dobry sposób! Tylko po co?
  Nie przesadzajmy też z bakteriami, te „nasze domowe” są z nami zaprzyjaźnione, natomiast niezwykle groźne są te przyniesione z zewnątrz. Dlatego drzwi wejściowe otwieram kluczem a potem klamkę naciskam … łokciem. Oczywiście każdorazowe dotknięcie kluczy, albo banknotów, to niestety mycie rąk.

 • Kosmetykofanki
  2 lipca, 2016

  U mnie goszczą najczęściej papierowe ręczniki, są wygodne 🙂

 • pirelka
  2 lipca, 2016

  Przydatny post 🙂 ja staram się regularnie zmieniać i prać ściereczki. Goszczą też u mnie do wycierania ręczniki papierowe.

 • Lena
  2 lipca, 2016

  ja w sumie codziennie wkładam ściereczkę do pralki, i codziennie mam nową. Jak ręcznik:)

 • justekmakemesmile
  2 lipca, 2016

  Sporo gotuję, kuchnia to moje ulubione miejsce…wymieniam ścierki codziennie, nie ma innej opcji:)

 • cyrysia
  2 lipca, 2016

  Sporadycznie zmieniam ściereczki kuchenne, a to dlatego, że bardzo mało je używam. Wolę ręczniki papierowe.

 • Zbyszek
  2 lipca, 2016

  Używam papierowych, ale wiem że to nieekologiczne. A te kuchenne ściereczki są naprawdę piękne. Pozdrawiam 🙂

 • LIFESTYLERKA - blog o dietetyce i zdrowym stylu życia
  2 lipca, 2016

  Fuj, nie zdawałam sobie z tego sprawy, że ścierki mogą być tak niehigieniczne. Przyznam się, że często niestety używam ich też do wytarcia rąk:(.

 • Marzena
  2 lipca, 2016

  Aż wstyd przyznać ale ja ściereczki wymieniam raz na tydzień – muszę robić to znacznie częściej !

 • boja
  2 lipca, 2016

  Jak to? Ściereczki trzeba zmieniać jak rękawiczki?

 • Paola Lauretano
  2 lipca, 2016

  Very cool!!!
  Kisses, Paola.

  Expressyourself

  My Facebook

  My Instagram

 • paczucha
  2 lipca, 2016

  Używam tylko papierowych. Bardzo rzadko tych o których piszesz.

 • Paulina
  2 lipca, 2016

  O, fajne patenty!

 • Małgorzata K.
  2 lipca, 2016

  Staram się trzymać tych zasada, że każda ścierka jest do czegoś innego

 • My Home Rules
  2 lipca, 2016

  Szczerze mówiąc nigdy nie myślałam o tym jakim siedliskiem bakterii mogą być kuchenne ściereczki…za to gąbki do mycia naczyń zmieniam średnio 2 razy na tydzień 😉 Jestem przewrażliwiona na tym punkcie…

 • Liz
  2 lipca, 2016

  Great tips! I love adding vinegar to my wash, too. Have a lovely weekend.

 • vasundhara
  2 lipca, 2016

  Amazing post! love the pics!

 • Noel
  2 lipca, 2016

  Moją mama często gotuję bardzo brudne ścierki. No i obowiązkowo wymienia się je codziennie.

 • czerwonafilizanka
  2 lipca, 2016

  boraks to mi sie z mrówkami kojarzył

 • Agnieszka
  2 lipca, 2016

  Kuchenny zapach ścierek jest okropny. A niestety nie każdy dba o higienę osobistą, a co dopiero w kuchni… 🙂

 • Bookendorfina
  3 lipca, 2016

  Codziennie nowa ściereczka, taki już nawyk od wielu lat. 🙂

 • Kathy Leonia
  3 lipca, 2016

  my używamy jedynie papierowych jednorazowych:D

 • dobrycoach
  3 lipca, 2016

  Witaj
  Ważny wpis, bakterie są na tych ścierkach i to sprzyja dostawaniu się bakterii do jedzenia, ważna jest higiena lub kupowanie papierowych ręczników tylko że trzeba o tym pamiętać i dźwigać je razem z innymi zakupami….
  pozdrawiam ciepło
  dobrycoach.bloog.pl

 • Paulina
  3 lipca, 2016

  sposób z octem się sprawdził 😀

 • Mariska
  3 lipca, 2016

  łeee! u mnie na szczęście jest ściereczka każda do czegoś innego..

 • Agnieszka Wieczorek
  3 lipca, 2016

  Ja też zmieniam ściereczki codziennie. Czasem przy większej ilości pracy w kuchni nawet 2 razy w ciągu dnia. Wszystko zależy jak dużo ich używam 🙂

 • Ania
  3 lipca, 2016

  Muszę sprawić sobie nowy zapas ściereczek
  To chyba jakaś obsesja, bo teściowa mówi to ci poszyję z obrusów jakieś bo nie używa. Ja na to, że muszą być łądne i kolorowe 🙂

 • Rena
  3 lipca, 2016

  Bardzo ciekawy wpis, ja zmienia raz do dwóch razy na tydzień, także używam ręczników kuchennych. Teraz widzę jak bardzo jest ważna częsta zmiana, dzięki.

  http://spicetki.blog.pl/

 • Staram się stosować do tych zasad, ściereczki zmieniam co jakiś czas i piorę je w odpowiedniej temperaturze, ach te bakterie, zawsze uprzykrzają nam życie 😛

 • Karolina
  3 lipca, 2016

  Martin to taki dosyć znany youtuber 🙂 / bardzo przydatny post, staramy się w domu stosować do tych zasad, ale tez dowiedziałam sie czegoś nowego

 • Ela Dziurkowska
  3 lipca, 2016

  U mnie ściereczka w kuchni jest tylko jeden dzień. Mam bzika na punkcie zapachów, które i taka szmatka chłonie. Niestety następnego dnia jest dla mnie już nie do użycia. Chodziłabym i cały czas wąchała dłonie. 😀 Po każdej kolacji jak ogarniam kuchnię, wymieniam także ściereczki, te do zmywania i te do wycierania. Idą do prania.
  A co do bakterii, kiedyś też słyszałam że na desce do krojenia jest ich więcej niż na desce klozetowej, a kto by powiedział? 😀

 • Dorotka
  3 lipca, 2016

  Ja wolę używać jednorazowych ręczników. =)

 • Marzena
  3 lipca, 2016

  Super porady, z chęcią skorzystam z opcji prania z octem lub sodą 🙂 pozdrawiam kochana 🙂

 • Keep Your Balance
  3 lipca, 2016

  Trochę się przestraszyłam czytając o tych wszystkich bakteriach…ale to dobrze, że o tym piszesz i poruszasz tak ważną, a czasem zaniedbywaną kwestię. U mnie ściereczki niestety nie zmieniamy codziennie, ale widzę, że trzeba to zmienić !

 • Barbara
  3 lipca, 2016

  Interesting. I’m pretty good about changing out my dishcloths, but will be more aware from now on.
  Thanks for visiting my blog…always nice to meet new friends!
  Barbara

 • MintElegance
  3 lipca, 2016

  pytaniem na końcu postu zabiłaś mi ćwieka, bo chyba zbyt rzadko…

 • alessandra
  3 lipca, 2016

  Great products!
  http://www.alessandrastyle.com

 • Becomingbeauty
  3 lipca, 2016

  wow jestem w szoku.. nie spodziewałabym się, ze trzeba je wymieniać tak często i takie bakteria można tam znaleźc ;o ale cieszę się, bo zawsze piorę bieliznę, ręczniki, ścierki itd. własnie w 60 st. 😀

 • Ola
  3 lipca, 2016

  Na moim pierwszym mieszkaniu dziewczyna potrafiła jedną ścierką zrobić dosłownie wszystko i nawet się nie zastanawiała, czemu ta ściera śmierdzi… i żeby nie ja, to chyba nigdy żadna z nich nie byłaby wyprana. Ja jestem z osób mających fioła na czystości czy to ręczników czy ścierek i mogłabym robić pranie samych ścierek codziennie, więc nie rozumiałam, czemu ta zadbana dziewczyna o tym nie pomyślała :P.

 • cheri
  4 lipca, 2016

  Great posts, I actually change mine everyday only because I do not have a dishwasher so they do get pretty wet. Thanks!!

 • Blackswan
  4 lipca, 2016

  These are great additions to the kitchen! Have a lovely week, dear! xoxo

 • Ewelina
  4 lipca, 2016

  Ściereczki to źródło wielu bakterii, też staram się dbać o nie i zmieniać dość często 🙂

 • No takie ściereczki to serio źródło zła 🙂 nie przepadam za takimi szmatkami.

 • amanda-butikzprzepisami
  4 lipca, 2016

  Słuszne uwagi 🙂 Dla wygody (i higieny) już dawno przeszłam na ręczniki kuchenne papierowe – jednorazowe. Pozdrawiam 🙂

 • Lamodalena
  4 lipca, 2016

  właściwie to używam papierowych ale te tradycyjne bardzo lubię i raczej służa mi jako obrusiki albo ręczniki, bardzo nie lubię mieć mokrych rąk 🙂

 • Bardzo fajne porady, zwłaszcza te o usuwaniu kuchennych zapachów:)

 • Marionetka Mody
  4 lipca, 2016

  ja raczej stawiam na papierowe, tymi zwykłymi wycieram tylko wodę z blatu i suszę na haczyku 🙂

 • agata
  4 lipca, 2016

  Będę musiała poratować moje ściereczki od nadmiaru bakterii 🙂

 • Carmy
  4 lipca, 2016

  great tips, thanks 🙂
  kisses

 • makrela
  4 lipca, 2016

  używam równolegle zwykłych i papierowych ręczników kuchennych. z tym że te pierwsze są przeznaczone jedynie do polerowania sztućców, szkła i przetarcia garnków. dobrze odparowane naczynia ze zmywarki nie potrzebują dodatkowych zabiegów.

 • Emilia
  4 lipca, 2016

  U mnie różnie jest zmieniana, ale fakt – u mnie jest kilka ściereczek, każda od czegoś innego i często są zmieniane, czasem nawet nie zauważam zmiany i w mojej niewielkiej kuchni szukam takiej ściereczki przez wieki 😀

 • Magdalena N.
  4 lipca, 2016

  Zmieniam średnio dwa razy w tygodniu 🙂 Zmieniam też gąbeczki którymi myję naczynia itp 🙂

 • ivana split
  4 lipca, 2016

  I think it is better to use natural cleaning aids than chemical ones….because chemicals and detergents are usually more dangerous than bacteria. In fact, humans have always coexisted with bacteria, there is no reason for us to get a phobia of them and develop an unhealthy attitude towards/ about them.

 • MilanoTime
  4 lipca, 2016

  Amazing advice 🙂
  Have a great week dear!
  hugs
  Dili
  New post: http://milanotime.net/cuisine/what-does-the-colors-of-fruits-and-vegetables-mean/

 • Madame Malonka
  4 lipca, 2016

  Czasem niektórzy dziwią się, że tak często wymieniam zarówno ścierki w kuchni, jak i ręczniki w łazience. Dla mnie czyste materiały to podstawa, zaś 60*C to zupełne minimum. Ciekawa opcja z octem, on jest dobry chyba na wszystko 🙂

 • napiecyku
  4 lipca, 2016

  Ja zakochałam się za namową mamy, w ręcznikach papierowych. Ale bawełniane również są w kuchni, zmieniam je za rzadko :/

 • Meggie
  4 lipca, 2016

  Często używam ręczników papierowych, chociaż takie ściereczki też mam w kuchni 🙂

 • melodylaniella
  4 lipca, 2016

  Wow! Muszę spróbować tego tricku z octem! Ciekawy blog – dodałam do obserwowanych! melodylaniella.blogspot.com

 • tr3ndygirl fashion blog
  4 lipca, 2016

  interesting article
  I posted a new review, I’d love to know your opinion
  would you like to pass from my blog?
  <<< Pamela Soluri fashion blogger >>>
  kiss

 • Obżarciuch
  5 lipca, 2016

  super artykuł, niektórzy nie zwracają uwagi na to jak użytkują ścierki w kuchni, a co gorsza nie jest dla nich problemem używania jednej ścierki do wszystkiego brrr…

 • Aly
  5 lipca, 2016

  Amazing tip! Thanks so much for sharing!

  <3 | X ALY | Latest: The Hell Yeah Shirt – Style Post

 • grace
  5 lipca, 2016

  i’m very guilty of going far too long without washing my dishtowel! this post is an eye-opener. 🙂

 • Denise
  5 lipca, 2016

  So wonderful:) kiss

  https://denimakeup95.blogspot.it

 • anonim
  5 lipca, 2016

  Czyli ręczniki do ciała/rąk/twarzy/opalania wymieniacie także codziennie? A pościel-prześcieradła/poszewki, koce? Co robicie z poduszkami-nie powłoczkami a poduszkami, takimi np z pierzem lub z wełny??

 • Lawyerka
  6 lipca, 2016

  Ściereczka jest używana przeze mnie okazjonalnie. Naczynia przeważnie myjemy w zmywarce, ale jeżeli jest coś do wytarcia to używamy ręcznika papierowego. Blaty ścieramy specjalnymi ściereczkami z mikrofibry. Nie wyobrażam sobie jak można używać tej samej ściereczki do naczyń i do podłogi, ale znam osobiście takie przypadki! Może nie jest tak, że te osoby myją podłogę ściereczką do naczyń, ale jak coś im się przypadkiem chlapnie w kuchni na podłogę to wycierają tą ściereczką, która jest pod ręką. Muszę im pokazać ten wpis:) Pozdrawiam

 • To fakt, niekiedy ręczniki strasznie śmierdzą :/ Zależy to też od materiału z jakiego są wykonane.

 • pan L.
  6 lipca, 2016

  Z ręką na sercu? Ścierki do wycierania naczyń, kiedy stwierdzam na oko, że trzeba. Nie zdarza się, aby nabrały przykrego zapachu. Przeważnie naczynia po umyciu lądują na suszarce. Ręcznik frote (kuchenny) do rąk – 2 razy na tydzień. Pozostałe po każdym użyciu przepieram ręcznie. Zmywak również traktuję mydłem. Do czego tylko można używam ręcznika papierowego. A z tym boraksem to bezpiecznie(?), toż to trucizna.

  Pozdrawiam słonecznie

 • Katarzyna
  6 lipca, 2016

  Patentu z boraksem nie znałam .Dzięki za radę.

 • żaneta
  7 lipca, 2016

  Ścierki zmieniam co kilka dni chyba, że rzeczywiście się pobrudzi lub zamoczy to od razu idzie do prali, często korzystam z ręczników papierowych w kuchni.

 • Pani KoModa
  7 lipca, 2016

  O kurcze – teraz już będę zwracała na to większą uwagę!

 • jadwiga
  7 lipca, 2016

  Wpis swietny rady wspaniałe, dziękuję
  j

 • Helen G.
  10 lipca, 2016

  Przyznaję się bez bicia, że wymieniam taką ściereczkę kuchenne zwykle raz na tydzień ale sporo używam także ręczników papierowych.

 • Beata Redzimska
  11 lipca, 2016

  Karolina, musze wyprobowac te Twoje sposoby. Sama chetnie uzywam ocet w kuchni np do mycia podlog, czy ogolnie powierzchni kuchennych. Pozdrawiam serdecznie Beata

 • ariadna
  12 lipca, 2016

  Osobiście wymieniam ściereczki co kilka dni, ale za tom piorę je w wysokiej temperaturze.
  A może dobrym rozwiązaniem byłoby używanie ręczników papierowych…? 😉

 • Magda
  14 lipca, 2016

  Często zmieniam! Czasem nawet codziennie! No ale przy małym dziecku, soczkach, sroczkach, to nieuniknione 😉

 • Ola Wilczek
  22 lipca, 2016

  Staram się wymieniać codziennie, kupuję zawsze hurtem w ikei. Wychodzą najtaniej 🙂

 • Kasia
  10 stycznia, 2022

  Fajny wpis, dzięki 🙂 i dzięki za przypomienie o czystej pralce 😉

 • Gąska
  12 stycznia, 2022

  Często je zmieniam, mam na tym punkcie fioła 🙂

 • Urocznica
  13 stycznia, 2022

  Przydatny post, ja zazwyczaj stawiam na ręczniki papierowe.

 • Lonna
  14 stycznia, 2022

  Kuchennych ręczników mam sporo i muszę je często wymieniać i prać, ale tak to jest jak się tyle czasu spędza w kuchni na gotowaniu i pieczeniu 😀

 • tomthebackroadstraveller
  19 stycznia, 2022

  Your comment*…I understand tht this is a problem.

 • Iwetta Żelaznowska
  24 stycznia, 2022

  Świetne porady i informacje zawarłaś w tym poście 🙂 Kuchenne ściereczki bardzo często piorę 🙂

 • Justyna Żelaznowska-Łazarz
  24 stycznia, 2022

  Świetne porady 🙂 Higiena ścierek jest bardzo ważna 🙂

 • Asia czytasia
  27 stycznia, 2022

  Przydatny wpis 🙂

 • Christine
  2 kwietnia, 2022

  Your comment*good post, I try to change them often.