8 sposobów, jak dobrze przyrządzać warzywa
Choć pytanie wydaje się z pozoru banalne, tak naprawdę nie jest takie oczywiste. Warzywa są pełne smaku i składników odżywczych, ale należy je dobrze przygotować, by cieszyć się nimi w najlepszym wydaniu. Czyli, aby zachowały swój smak, kolor i wszystkie cenne wartości odżywcze. Jeśli nie lubisz warzyw lub jesz je niechętnie, twierdząc, że Ci nie smakują, to prawdopodobnie popełniasz jakiś błąd podczas ich przygotowywania.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie ok. 400 g warzyw i owoców dziennie. Szybki rachunek sumienia? Jak wypadasz wobec tej normy? Podobno tylko jedna osoba na dziesięć wywiązuje się z tej zalecanej dziennej porcji. Pozostałe twierdzą, że nie lubią smaku warzyw lub, że po pewnym czasie dania stają się nudne i powtarzalne. Tak naprawdę jednak możemy przygotowywać warzywa na wiele różnych sposobów, wydobywając z nich nie tylko wszystkie cenne składniki, ale również smak.
Gotowanie warzyw może nawet zwiększać ilość niektórych składników odżywczych. Poddając je więc właściwej obróbce nie tylko wydobywasz z nich wszystko co najlepsze, ale także dbasz o swoje zdrowie. Zacznijmy się od tego jak gotować warzyw w sposób tradycyjny…
1. Gotowanie
To chyba najprostsza technika przygotowywania warzyw. Zasada jest taka – jeżeli warzywo wyrasta nad ziemią, wkładamy je do wrzątku, jeśli natomiast rośnie pod ziemią, wkładamy do zimnej wody.
Do zimnej wody trafią więc: burak, ziemniak, seler, marchew, pasternak, brukiew, rzepa, bataty czy topinambur. Zawsze starajmy się, aby gotowane warzywa były podobnej wielkości, aby równo się gotowały. Zalewamy je osoloną wodą do takiej, wysokości, aby je przykryć – nie muszą pływać w wodzie, im mniej wody, tym lepiej. Garnek nakrywamy pokrywką i doprowadzamy szybko do wrzenia, a następnie zmniejszamy ogień i wolno gotujemy je do miękkości. Możemy sprawdzić czy są już gotowe, nakłuwając je czubkiem noża lub szpikulcem. Warzywa zawsze gotujemy na wolnym ogniu, gdyż zbyt gwałtowne gotowanie może spowodować, że niektóre warzywa się rozpadną. Jeśli w trakcie gotowania woda wyparuje i odsłoni nam warzywa, zawsze dolewamy wrzątku! Gotowe warzywa odcedzamy i podajemy.
„Zasada jest taka: jeśli warzywo wyrasta nad ziemią wkładamy je do wrzątku, jeśli zaś rośnie pod ziemią, wkładamy do zimnej wody.”
Do wrzątku wrzucamy: szparagi, bób, brokuły, kapustę, kalafior, fasolkę szparagową, jarmuż, kalarepę, por, groszek, szpinak, kukurydzę czy dynię. Do wrzątku wrzucamy znów warzywa podobnej wielkości. Kalafior i brokuły możemy podzielić na różyczki. Warzywa wrzucamy do wrzątku, a jeśli woda nie przykryje nam ich w całości, dolewamy jeszcze wrzątku.
Czas gotowania będzie zależał od wielkości warzyw:
- w przypadku warzyw liściastych będzie to 3-5 minut
- w przypadku jędrnych warzyw (jak brokuł, fasolka, brukselka) 8-10 minut
- w przypadku twardych warzyw (jak marchew, pasternak czy dynia) 12-15 minut
- w przypadku warzyw bogatych w skrobię (jak ziemniaki) 18-20 minut
2. Gotowanie na parze
A może lepiej gotować warzywa na parze? To najlepszy sposób, aby zachować smak, kolor i walory odżywcze warzyw. Trzeba jednak uważać, aby ich nie rozgotować, bo wtedy stracą i jędrność i smak. Gotować na parze możemy na dwa sposoby. Pierwszy to umieścić je w parowarze. Drugi – gotować we własnych sokach poprzez umieszczenie warzyw w folii i pieczenie ich w piekarniku w temperaturze 180 st. C przez ok. 20 minut. Ten sposób idealnie sprawdzi się w przypadku młodych i delikatnych warzyw.
Gotowanie na parze w kuchence mikrofalowej to kolejna opcja szybkiego gotowania, która pozwala zachować w warzywach więcej składników odżywczych, zwłaszcza witaminy C, której ilość szybko spada w przypadku innych metod gotowania.
Ponieważ nie ma nic gorszego, niż rozgotowane warzywa, mam dla Was małą ściągawkę z czasem gotowania najpopularniejszych warzyw. Możecie ją sobie zapisać, wydrukować i powiesić na lodówkę – jeśli ułatwi Wam to pracę w kuchni.
3. Duszenie
Najpierw podsmażamy warzywa w niewielkiej ilości oleju, a następnie dodajemy wodę, bulion lub wino, przykrywamy i dusimy do miękkości.
4. Smażenie powietrzem
Do tego potrzebować będziemy specjalnej powietrznej frytkownicy, która pozwala uzyskać pyszny, chrupiący smak smażonego jedzenia bez dodatkowego tłuszczu i kalorii.
5. Smażenie tradycyjne
Jedne z badań wykazały, że smażenie warzyw w niewielkiej ilości oleju pozwala zachować składniki odżywcze, zwłaszcza witaminę C, większym stopniu niż w przypadku gotowania czy smażenia bez oleju. Smażenie na dużym ogniu powoduje, że żywność gotowana jest szybko i traci mniej składników odżywczych (nie bez powodu w kuchni chińskiej używa się woków na dużym ogniu). Niewielka ilość oleju dodaje też warzywom smaku, którego często nam brakuje w przypadku warzyw gotowanych.
Smażenie uznaje się jednak za jedną z najgorszych metod przyrządzania warzyw jeśli chodzi o zachowanie składników odżywczych. Smażone potrawy mogą również zawierać tłuszcze nasycone, tłuszcze trans i nadmiar sodu.
6. Blanszowanie
Jest to technika, która pozwala zmiękczyć warzywa przed dodaniem ich do sałatki lub celem poluzowania skórki, np. na pomidorach. Warzywa blanszujemy również przed zamrożeniem, ponieważ niszczy to enzymy odpowiedzialne za psucie się warzyw. Wystarczy wrzucić warzywa do rondla z wrzącą wodą, poczekać aż woda się zagotuje i gotować przez minutę. Następnie warzywa zanurzamy w lodowatej wodzie, aby zatrzymać proces gotowania. Odcedzamy, a przed zamrożeniem osuszamy.
7. Pieczenie w piekarniku
Pieczenie warzyw z mgiełką oliwy w temperaturze 200 st. C nadaje warzywom słodszy smak. Będzie to świetna alternatywa dla tych osób, które nie lubią smaku warzyw gotowanych – czy to tradycyjnie, czy na parze. Dodatek oleju może pomóc także w przyswajaniu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
8. Grillowanie
To kolejna metoda przyrządzania warzyw, która pozwala nam uzyskać miękki, delikatny środek i kruchą powłokę na zewnątrz. Aby uzyskać najlepsze efekty trzeba umieszczać warzywa na dobrze rozgrzanym grillu czy patelni grillowej. Warzywa układamy płasko, a następnie smarujemy olejem. Nie należy ich przekłuwać w trakcie pieczenia, bo uwolni to soki i pozbędziemy się z warzyw wszystkiego co najpyszniejsze.
Aby warzywa były dobre jest jeszcze jeden warunek – muszą być to produkty dobrej jakości. Dlatego wybieraj produkty sezonowe, najlepiej od lokalnych dostawców i świeżo zbierane. Takie produkty będą smakować nieskończenie lepiej niż importowane warzywa czy owoce. W takiej sytuacji lepiej sięgnąć po mrożonki czy warzywa w puszkach.
A Wy jak najczęściej przygotowujecie warzywa?
Tanza Erlambang
16 marca, 2021useful tips….
Thank you for sharing
Agnieszka Kaniuk
27 marca, 2021Ja bardzo lubię surowe warzywa, a jeśli nie da się ich tak zjeść, to twyłącznie gotują na parze. Teraz na pewno skorzystam z innych metod przygotowywania warzyw, dzięki Twojemu poradnikowi. 😊
Kalina
16 lipca, 2021Teraz już nie mam wymówki, by nie jeść więcej warzyw 😉
Azka
30 października, 2021Like your post
Simple Girl
16 marca, 2021Good post, thanks! 🙂
7 8 Krystyna
23 marca, 2021Fajny poradnik. Na pewno się przyda.
Jardian
16 marca, 2021Ciekawy post Królowa Karo. Ja najczęściej smażę na patelni lub gotuję . Pozdrawiam !
angiesrecipes
17 marca, 2021I love those watermelon radishes! Wish my husband ate cooked veggies…
Radiomuzykant-ka
17 marca, 2021Nie znałam tej zasady dotyczącej wrzątku i zimnej wody – zastosuję. Dziękuję 🙂
AnSa
17 marca, 2021..świetny post, bardzo przydatne wskazówki jak prawidłowo gotować warzywa 🙂
– pozdrawiam serdecznie 🙂
Iwona
17 marca, 2021Lubię warzywa 🙂
ellie
17 marca, 2021Awesome foodie post! I love my airfryer for roasting veg!
Caitlin'nMegan
17 marca, 2021Wonderful! Yes, we do need more vegetables in our lives to consume!
Ania
17 marca, 2021Super post z ciekawymi informacjami, o kilku nawet nie widziałam, tak jak smarzene powietrzem o którym pierwszy raz słyszę 🙂
Ja z reguły tobie warzywa grikowane, duszone lub na surowo.
Super szta bloga, bardzo mi się podoba 😉
jotka
17 marca, 2021Oprócz smażenia powietrzem wypróbowałam wszystkie sposoby, najczęściej jemy warzywa surowe lub gotowane w szybkowarze.
Nie liczyłam nigdy ile jemy, ale prawie do każdego posiłku:-)
Ew
17 marca, 2021Przyda mi się ta widza, bo często warzywa wychodziły albo rozgotowane, albo za twarde. 🙂
Iwetta Żelaznowska
17 marca, 2021Świetne ciekawostki. Można się wiele ciekawego dowiedzieć 🙂
Magda
17 marca, 2021Bardzo ciekawy post 🙂 lubię warzywa gotowane na parze lub pieczone, smażenie powietrzem brzmi interesująco, chyba nigdy nie jadłam warzyw przygotowanych w ten sposób 🙂
Brian Frum
17 marca, 2021We eat all types of vegetables here and we do like roasted vegetables!
Brian Frum
17 marca, 2021We eat all types of vegetables here and we do like roasted vegetables.
Monika Olga
18 marca, 2021My spożywamy warzywa w każdej postaci, choć zimą nie w takich dawkach, jak powinniśmy. Nadrabiamy w pozostałe pory roku 🙂
Rashmi
18 marca, 2021Amazing tips 🙂
Beauty and Fashion/Rampdiary/Glamansion
Aisab
18 marca, 2021Nie znałam tych zasad przyrządzania warzyw;
muszę sobie gdzieś zapisać, bo nie zapamiętam;
dziękuję i pozdrawiam 🙂
Jestem Magdalena
18 marca, 2021Uwielbiam warzywa, w szczególności na surowo w sezonie 😉
Serpentyna
18 marca, 2021W zaleznosci jaki rodzaj posilku przyrzadzam, podobnie traktuje warzywa czyli u mnie w domu jemy gotowane, grillowane i przyrzadzone w parowniku. Wiazalo sie to z nauczeniem sie ktore jak dlugo ale doszlam do wprawy. Lubie warzywa w kazdym wykonaniu.
Agnieszka
18 marca, 2021Najbardziej lubię warzywa gotowane na parze. Nie są wtedy rozgotowane, a lekko chrupkie. I takie uwielbiam! Lecz przyznaję, nie zawsze lubiłam warzywa, to chyba przyszło z wiekiem i większą świadomością tego co jem ja i moja rodzina:)
Pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy 🙂
Life by Kadia
18 marca, 2021Przydatny post 😉 Ja zazwyczaj gotuję tradycyjnie lub na parze 🙂 Czasami zdarzy się blanszować 🙂
Magdalena Zlatner
18 marca, 2021Bardzo fajny artykuł. Szczególnie dla osób, które niepewnie czują się w roli kucharza. Ja chyba urodziłam się ze specjalnymi zdolnościami do gotowania, bo mimo iż nigdy nikt mnie nie uczył, a nawet o tym nie czytałam – odkąd zaczęłam samodzielnie przyrządzać potrawy, wiedziałam jak podawać warzywa. Oczywiście nie każdy ma takie wyczucie. Podstawy są najważniejsze 🙂
Uwielbiam robić warzywa gotowane na parze, a jeść te pierwsze i – grillowane oraz duszone.
Pola
18 marca, 2021Rewelacyjny, edukacyjny post Karo! Każdemu przydadzą się te informacje, a szczególnie młodym Paniom domu 🙂
Pozdrawiam cieplutko 🙂
Kinga
18 marca, 2021Ja najczęściej gotuję na parze, duszę lub przygotowuje w airfryerze, czasem też piekę:)
Urocznica
19 marca, 2021Wiele przydatnych wskazówek. 🙂
Anqelique
19 marca, 2021Najbardziej lubię grillowane lub pieczone 😉
selvaggia Capizzi
19 marca, 2021I have to try the steam cooking, it is much better than frying which is what we are currently doing
Don’t Call Me Fashion Blogger
Facebook
Bloglovin’
Kasia Dudziak
19 marca, 2021Kochana Karo wspanialy wpis. Wezme sobie te zasady do serca. Pospisuje sobie te rzeczy i zapamietam 🙂 Ale sie tu zmienilo u Ciebie, czy mi sie zdaje? Bardzo fajnie. Warzywa uwielbiam, nie wyobrazam sobie obiadu bez warzyw choc moje panny poza najmlodsza grymasza. Pozdrawiam najserdeczniej
Ananka
19 marca, 2021Good tips. I love veg so much 😀
Yolathe
20 marca, 2021No prosze, wydaje się człowiekowi , że wie wystarczająco , a tu okazuje się , że dobrze jest poczytać innych bo zawsze czegoś można się jeszcze dowiedzieć … dzięki 🙂
Radi
20 marca, 2021Yumm really love grilled vegetables for a special dinner or event.
http://www.fashionradi.com
Tanza Erlambang
20 marca, 2021I thought you have new post…
happy weekend
L
20 marca, 2021Przydatne wskazówki. Dzięki. Ja to najczęściej jem ziemniaki, kalafiora, brokuły i marchew. Gotowane.
GlamourZONE
21 marca, 2021Great tips, my best is brunching. Thanks for sharing
domowe-potrawy.pl
21 marca, 2021Ja najczęściej gotuję warzywa albo smażę. Staram się też jeść niektóre na surówo.
DEZZY
21 marca, 2021I adore veggies!
Venus
21 marca, 2021Opisałaś wszystkie możliwe sposoby 🙂 Super , że jest tyle sposób . Każdy ma swoje wady i zalety
Christine
21 marca, 2021Your comment*thanks for sharing
Citu
22 marca, 2021Gracias ´por la recomendación, amo las verduras. Gue una entrada muy completa. Te mando un beso
Rocío
22 marca, 2021Delicious!
Vademecum Mamy
22 marca, 2021Ten wpis przyda się każdemu kto gości w kuchni nie tylko od święta 🙂
oko
23 marca, 2021mniam. uwielbiam zjeść dobrze. a dobrze, nieodmiennie oznacza w domu. bo w knajpie, słowo „dobrze” chętnie zmieniane jest na „szybko”, „niezwykle”, „ekskluzywnie” – a przecież jeść trzeba każdego dnia, a nie od święta! w knajpie zjeść możne – inaczej. niekoniecznie lepiej. Przepisy na domowe rarytasy nie mogą zaburzyć pracy żołądka, który nie zna wolnych sobót i nie miewa urlopów.
mam to szczęście, że jestem konsumentem, a nie producentem.
PS – mój Producent jest zachwycony moim apetytem. Niewiele jest większych przyjemności na świecie.
czerwonafilizanka
26 marca, 2021oj tak jak ktoś mówi że czegoś nie lubi to prwdopodonie nie jadł dobrze zrobionego. sama miałam podobnie.
Joanna
27 marca, 2021U mnie najczęściej goszczą warzywa na parze. Uwielbiamy 🙂
Martyna
28 marca, 2021Świetny wpis, najbardziej lubię grillowane warzywa;)
Elar
28 marca, 2021Ciekawe pomysły. Osobiście uwielbiam warzywa gotowane a później dopieczone w piekarniku w cieście drożdżowym.
Paola Lauretano
29 marca, 2021Very interesting, I like to eat vegetables!
Kisses, Paola.
Expressyourself
My Instagram
Magdalena Maciejowska
29 marca, 2021Bardzo przydatny post 🙂
„Zapraszam także do siebie na nowy post – KLIK
Patrycja Reszko
29 marca, 2021Bez warzyw nie wyobrażam sobie obiadu, często też robię sałatki 🙂 Pozdrawiam wiosennie.
S
29 marca, 2021Very useful and healthy tips!
XO
S
https://s-fashion-avenue.blogspot.com
Kathy Leonia
29 marca, 2021bardzo przydatny post:D kocham warzywa mogę jeść je codziennie z samymi ziemniakami:D
Iwona
30 marca, 2021Najczęściej gotuję warzywa na parze lub jem surowe 🙂
Marzena Szkodzińska
30 marca, 2021Uwielbiam warzywa pod każdą postacią. Pozdrawiam kochana 🙂
Gina Beltrami
31 marca, 2021Very interesting post!
xoxo , Gina
new post
Gina Beltrami
Chocolade
1 kwietnia, 2021Nie słyszałam nigdy o tej zasadzie, że warzywa, które rosną pod ziemią, należy wrzucać do zimnej wody 🙂 Człowiek uczy się przez całe życie 😉
emily tang
2 kwietnia, 2021thanks for your tips of cooking the vegetables
DEZZY
5 kwietnia, 2021I usually steam them or boil them quickly. And never longer than 20 minutes.
tomthebackroadstraveller
5 kwietnia, 2021…vegetables are a rainbow of goodness.
Karo
11 maja, 2021Świetny post, ja osobiście bardzo lubię warzywa ( nie wszystkie, ale sporą ich część )- chętnie też jem zupy kremy 🙂
tomthebackroadstraveller
13 maja, 2021Your comment*…we had steamed broccoli for dinner this evening, it’a favorite.
Christine
29 maja, 2021Your comment*Good post!
Sady Sana
8 czerwca, 2021Tyle sposobów na smaczne przyrządzanie, a przyznaję się, że ja też warzyw jem za mało. Najlepiej smakują grilowane mmm. Ale np marchewkę to ja uwielbiam surową 😀
Pichceniomania
8 czerwca, 2021Ciekawe kompendium wiedzy, tylko te czasy gotowania takie… ryzykowne 🙂 bo to zależy od wielu czynników jednak. Ale dla kulinarnych laików fajna ściąga. Pozdrawiam
christine
15 sierpnia, 2021Yummy
Jenny Pink
16 sierpnia, 2021I love grilled or baked veg! I also like making stews out of them!
Mama z różową torebką
18 sierpnia, 2021Fajna, prosta zasada, jakoś nigdy o niej nie pomyślałam. Czasami trzeba przeczytać. Sposoby niby znam wszystkie, ale jeszcze nie wszystkie sprawdzałam. Czas to zmienić.
Marzena T (Mania)
23 sierpnia, 2021Bardzo fajny i wartościowy wpis, zmotywowałaś mnie do tego by przyrządzać więcej warzyw 😀
Barbara Elżbieta Łoś
11 września, 2021Ja gotuję na parze, od kiedy mam garnek temu służący.
bread&salt
30 września, 2021Very useful post! Generally we use the simple way for the vegetables / herbs (cooking process/boil them)! Tips about it you shared are so useful. Thanks.
Attempting Adulthood
13 października, 2021Definitley going to try these! Thanks!
tomthebackroadstraveller
30 października, 2021Your comment*…good advice.
Kasia
21 listopada, 2021Bardzo cenny wpis. Dziękuję
Patryk
4 grudnia, 2021O jedzeniu warzyw ciągle ludzie zapominają, jeżeli chodzi o ilość. Zgodnie z obecnymi zaleceniami żywieniowymi oraz zgodnie z dziennymi racjami pokarmowymi (zalecenia spożycia 12 grup produktów spożywczych w zalecanych ilościach dla poszczególnych grup konsumentów), warzyw powinniśmy ogółem spożywać dziennie 400-500 g. Szczegółowo opisują gramaturę zalecanego spożycia warzyw z podziałem na warzywa bogate w wit. C, B-karoten, warzywa strączkowe, ziemniaki i pozostała grupa warzyw.
To jest fajne właśnie w kulinari, że warzyw można przyrządzić na tyle różnych sposób,
Największym błędem jest wylewanie wody, w której wcześniej gotowaliśmy warzywa. Tam znajduje się wiele witamin i składników mineralnych, które przechodzą z warzyw podczas obróbki cieplnej, dlatego też warto z tego przyrządzić np. zupę na bazie takiego wywaru. Kiedyś właśnie pisałem to na moim dawnym blogu na temat obróbki cieplej.
Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia,
Patryk
Myśli Potarganej
11 czerwca, 2022Kurczę! Super wpis! Nie wiedziałam o zasadzie gotowania warzyw: nad ziemią, pod ziemią! Ale ma sens! Dzięki
Lamotek.pl
20 kwietnia, 2023Świetne wskazówki. Chętnie wykorzystam! 🙂
Asia czytasia
26 kwietnia, 2023Ja bardzo lubię gotować na parze
Greenelka
10 maja, 2023Serdecznie witam po dłuuugiej nieobecnosci:)
I od razu wielkie dziękuję za tak obszerne ogarnięcie tematu.Wazne dla mnie, jako, że warzywa i owoce są podstawą mojej diety.
Dzięki jeszcze raz !
Lamotek.pl
10 maja, 2023najzdrowsze oczywiście na parze lub surowe, ale ja uwielbiam grillowane! 🙂
ania
14 lipca, 2023mniam
Lili93
21 lipca, 2023Spora porcja przydatnych informacji 😀
Jeśli chodzi o przyrządzanie warzyw- najczęściej je gotuje 😀
Pozdrawiam
Nazwachristine
9 sierpnia, 2023Twój komentarz*very good
veronica lee
14 kwietnia, 2024Thank you for such an informative post! I’ve always loved vegetables but didn’t realize there were so many different ways to prepare them. I’ll definitely be trying out some new techniques, especially steaming and baking in the oven. Can’t wait to elevate my vegetable game! ????????????
Asia czytasia
2 maja, 2024Często gotuję na parze
Karolina Krawczyk
1 maja, 2021Taki trochę spamerski ten komentarz…