24 sposoby, jak uczynić świat lepszy

„Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście”. Jeśli miałabym wskazać jakąś myśl, która towarzyszy mi każdego dnia to właśnie te słowa. Ich autorem jest Robert Baden-Powell twórca światowego skautingu. Ale tak naprawdę to słowa, które można wcielać w każdej jednej dziedzinie życia – praca, ekologia, relacje z innymi, wszystko to można budować na tym jednym zdaniu.

świat lepszy

Nie musisz być harcerze lub skautem, by ta maksyma towarzyszyła Ci każdego dnia. Co możesz zrobić by zostawić świat lepszy?

1. Zostań wolontariuszem – wolontariat nie musi pochłaniać całego twojego czasu – możesz dać go innym tyle, ile chcesz. Z pewnością w swoim otoczeniu znajdziesz wiele organizacji, które potrzebują wolontariuszy, możesz wybrać takie zajęcie jakie ci najbardziej odpowiada – wyprowadzać na spacer psy ze schroniska, pomagać dzieciom odrabiać lekcje czy pomagać chorym i niepełnosprawnym.

2. Mądrze używaj energii (i oszczędzaj pieniądze) – starając się żyć bardziej energooszczędnie nie tylko dbasz o środowisko naturalne, ale także oszczędzasz pieniądze. Pomyśl o ekologicznym ogrzewaniu domu, wyłączaj komputery, telewizory i inne urządzenia elektroniczne gdy ich nie używasz, pierz ubrania w niskich temperaturach, staraj się suszyć ubrania na powietrzu, a nie w suszarce, wybieraj urządzenia energooszczędne, zadbaj o izolację swojego domu – będziesz mieć chłodno latem i ciepło zimą, wymień żarówki na energooszczędne

3. Dziel się pozytywną energią – Internet zalewa nas okropnymi nie zawsze prawdziwymi historiami, pełno jest tam hejtu i złych emocji. Zamiast pogrążać się w tym, czym zalewają nas media, szukaj pozytywnych historii, które inspirują. Udostępniaj je w swoich mediach społecznościowych, aby inspirować innym dobrem i pozytywnymi emocjami.

4. Masz głos, użyj go – jesteśmy pierwszym pokoleniem, które jest tak bardzo świadome, że niszczymy świat i prawdopodobnie ostatnim, które jeszcze może coś z tym zrobić. Mów o tym głośno, bo to jedna z najpotężniejszych i najprostszych rzeczy, które możesz zrobić. Sprawdzaj, w jaki sposób marki, które kupujesz, pozyskują swoje produkty. Używaj mediów społecznościowych i mów głośno o tym, że musimy się zmienić, aby uratować świat. Zachęcaj do wprowadzania pozytywnych zmian swoich sąsiadów, przyjaciół i współpracowników. Mów, mów i mów – a twój głos zostanie usłyszany.

5. Oddawaj krew – to jeden z najbardziej satysfakcjonujących sposobów na zmienianie świata. Poświęcasz zaledwie godzinę swojego czasu, a możesz uratować komuś życie. Czy może być coś ważniejszego, by uczynić świat lepszy?

świat lepszy

6. Korzystaj z odnawialnych źródeł energii – dążenie do czystszej i zdrowszej energii to najlepszy wybór dla środowiska i gospodarki. To mniejsze koszty i bezpieczniejsza planeta.

7. Zasadź ogród – zdziwiłbyś się jak wiele mały obszar zieleni może zrobić dla środowiska. Jeśli sadzisz i zbierasz owoce i warzywa, mniej trzeba importować z innych krajów, a to mniejsza ilość paliwa, która trafi do atmosfery. Jeśli zamiast jedzenia wolisz ogród z kwiatami i ziołami, posadź takie, które przyciągają i karmią zapylacze – czyli pszczoły, motyle i ptaki. Wiele z nich ginie w alarmującym tempie z powodu stosowania pestycydów i środków owadobójczych. Jeśli natomiast nie masz własnej ziemi, ale masz zacięcie do ogrodnictwa, możesz zaangażować się w projekt ogrodów społecznych – pomożesz innym w rozwijaniu umiejętności ogrodniczych i nauczysz, jak być samowystarczalnym żywnościowo i wspierać owady oraz małe zwierzęta.

świat lepszy

9. Bądź świadomy – to jedna z lepszych rzeczy, jakie możesz zrobić. Im więcej wiesz, tym lepiej. Dzięki temu możesz rozmawiać z przyjaciółmi i rodziną. Bądź na bieżąco z faktami i najnowszymi wiadomościami o stanie naszego świata i zastanów się, co możesz zrobić. Ucz się od wpływowych ludzi, bądź na bieżąco z organizacjami badawczymi, które pracują nad tym, aby nasza planeta była lepszym miejscem.

10. Oddaj używaną odzież – zamiast wyrzucać, przekaż potrzebującym. Jest wiele organizacji, które zbierają odzież – jedne przekazują je do osób potrzebujących, inne sprzedają w celu zbierania funduszy na szczytny cel. Każda droga jest dobra, by uczynić świat lepszy.

11. Jedz dla klimatu – twoja dieta ma ogromny wpływ na środowisko. Aby była bardziej przyjazna dla klimatu jedz więcej posiłków bezmięsnych, kupuj produkty ekologiczne i lokalne, nie marnuj jedzenia, a najlepiej wyhoduj własną żywność.

12. Medytuj – nie musisz wyznawać żadnej konkretnej religii lub filozofii, aby medytować, a medytacja nie musi oznaczać siedzenia ze skrzyżowanymi nogami na podłodze podczas intonowania w języku, którego nie rozumiesz. Medytacja jest praktyką uważności, która polega na uspokojeniu myśli i emocji. Ten wewnętrzny spokój odbija się na innych aspektach życia: możesz mieć więcej cierpliwości wobec innych lub lepszą samoocenę, a nawet doceniać drobiazgi, które napotykasz, zamiast dać się zalać frustracją pochodzącą ze świata.

świat lepszy

13. Uczestnicz w życiu politycznym – każdy człowiek powyżej 18. roku życia może głosować. To okazja by oddać głos na kogoś, kto reprezentuje ciebie i twoje poglądy i sprawi, że środowisko stanie się priorytetem. Zaangażowanie polityczne to nie tylko głosowanie – każdego roku coraz więcej młodych ludzi łączy się, by pokazać przywódcom politycznym, że chce zmian. To my wybieramy polityków i mamy prawo od nich oczekiwać, że będą słychać naszego głosu. Możesz zacząć choćby zaraz. Wyślij e-mail do swojego posła i upewnij się, że natura w Polsce ma głos.

14. Wychowuj zwierzę – to bardzo satysfakcjonujące doświadczenie. Nawet jeśli rozstałeś się z przybranym zwierzakiem i masz dziurę w sercu, pielęgnowanie kolejnego pomaga ją wypełnić, a ty zmienisz życie tego stworzenia.

15. Ekologicznie dojeżdżaj do pracy – transport odpowiada za znaczny procent emisji dwutlenku węgla i szkodliwych pyłów. Zmniejszając emisję z transportu sprawiasz, że będziesz zdrowszy, szczęśliwszy i zaoszczędzisz pieniądze. Zawsze, gdy możesz korzystaj z transportu publicznego, jeźdź na rowerze, idź pieszo, a jeśli masz duży, niewydajny pojazd, zmień go,. Ogranicz także korzystanie z transportu lotniczego.

16. Sprzątaj – nawet jeśli sam nie śmiecisz, inni mogą nie być aż tak sumienni. Jeśli zobaczysz leżące wokół śmierci, które ktoś wyrzucił przez okno samochodu lub po prostu rzucił na ziemię, sprzątnij je. Świat jest naszym wspólnym domem, więc wspólnie powinniśmy dbać o porządek. Włączaj się w akcje z okazji Sprzątania Świata czy Dnia Ziemi.

17. Redukuj odpady – musimy ograniczyć marnowanie zasobów we wszystkich aspektach naszego życia. Każdy kupowany przez nas produkt pozostawia ślad w środowisku i może skończyć na składowisku odpadów. Nasze oceany są coraz bardziej zanieczyszczone tworzywami sztucznymi, co ma drastyczny wpływ na życie morskie. Zużyty słoik możesz wykorzystać jako świecznik, a stare puszki jako doniczki. Możliwości są nieograniczone! Szacuje się, że jedna trzecia całej żywności produkowanej na świecie jest marnowana. Jedz resztki i wykorzystuj wszystkie składniki, które masz w domu, tworząc ciekawe posiłki. Staraj się marnować jak najmniej żywności i kompostuj odpady organiczne, których nie możesz jeść.

18. Podaruj swoje rękodzieło organizacji, która może je wykorzystać – jeśli w wolnym czasie robisz biżuterię, czapki, szaliki i inne rzeczy, możesz je podarować potrzebującym. Biżuterię możesz przekazać na aukcję charytatywną, a czapki i szaliki dla bezdomnych. Jeśli masz jakiś talent – wykorzystaj go, by czynić dobro.

19. Być zamiast mieć – koncentrowanie się na prostych przyjemnościach, jak spędzanie czasu na łonie przyrody, przebywanie z bliskimi daje więcej szczęścia niż kupowanie i konsumowanie. Gdy konsumujemy mniej, ograniczamy szkodliwą emisję i jesteśmy lepsi dla Ziemi.

20. Nie zanieczyszczaj wody – nasze ciała składają się z prawie 70% wody, a prawie wszystkie zwierzęta i rośliny potrzebują wody, aby przetrwać. Tylko 2% całej wody na ziemi nadaje się do picia, a znaczna jej część jest zanieczyszczona. Każda kropla chemicznego środka czyszczącego, każda kropla farby do włosów, każda odrobina pestycydu, farby, niebiodegradowalnego detergentu do prania, środka do czyszczenia itp. dostaje się do systemu wodnego i chociaż woda pitna w miastach jest bardzo mocno filtrowana, większość tych toksyn wciąż wycieka do gleby i zwierciadła wód podziemnych, zabijając życie na całej planecie. Ludzie i zwierzęta na całym świecie często muszą wybierać między śmiercią z pragnienia a zatruciem się skażonymi zapasami wody. Bądź świadomy tego, co wylewasz do kanalizacji lub używasz do trawników, i staraj się być jak najbardziej ekologiczny. Jeśli farbujesz włosy, spróbuj barwników roślinnych lub henny. Zamiast drastycznych domowych środków czyszczących, wykorzystaj ocet, sodę oczyszczoną i olejki eteryczne.

21. Patrz co kupujesz – bądź świadomy, co kupujesz i skąd to kupujesz. Kupując mniej, zaoszczędzisz pieniądze, zmniejszysz ilość odpadów i poprawisz swój wpływ na środowisko. Prowadzenie mniej konsumpcyjnego stylu życia może przynieść korzyści Tobie i naszej planecie. Wspieraj ekologiczne produkty, które są mniej szkodliwe dla środowiska. W ten sposób zachęcasz firmy do pozyskiwania i produkcji swoich produktów w sposób zrównoważony.

22. Zostań dawcą szpiku – zarejestruj się jako dawca szpiku. To łatwe i nigdy nie wiadomo, czy nie uratujesz komuś życia.

23. Wspieraj ruchy młodzieżowe – młodzi ludzie mają największe znaczenie, jeśli chodzi o zmiany klimatu. Ich przyszłość jest zagrożona. Na całym świecie dzieci, młodzież i młodzi dorośli biorą sprawy w swoje ręce w inspirujący sposób. Pomóż im rozwijać ruch, przyłączając się i wspierając ich, jak możesz.

24. Bądź miły – wszyscy jesteśmy sfrustrowani i zdenerwowani, ale energia, którą wysyłamy do wszechświata, ma zwykle efekt domina: osoba, na którą krzyczałeś w ruchu drogowym, może przenieść swoje frustracje na baristę w kawiarni, który następnie wróci do domu i krzyknie na swoje dzieci, ponieważ miał zły dzień, a dzieci będą kłócić się ze sobą, ponieważ nie wiedzą, jak poradzić sobie z przekazanymi im złymi emocjami. Negatywne emocje są jak kula śnieżna. Jeśli czujesz się zirytowany lub sfrustrowany, cofnij się o krok i zastanów się, co się dzieje. Oprócz pozytywnego reagowania na niepokojące okoliczności, możemy również podjąć inicjatywę, aby wlać trochę dobrego w świat. Praktykowanie przypadkowych aktów dobroci również tworzy efekt domina, ponieważ inni doceniają to, co zostało dla nich zrobione, a następnie decydują się przekazać to dobro dalej.

Ciekawa jestem, ile z tych punktów towarzyszy Wam w życiu? Co robicie, by uczynić świat lepszy?

Buziaki!
signature
Subskrybuj, żeby nie przegapić żadnego posta!
Podaj swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach!
Tagi

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 komentarz
 • boja
  20 czerwca, 2020

  Jakoś nie mam przekonania do wolontariatu, kojarzy mi się z niegdysiejszymi czynami społecznymi. Pozostałe punkty są w porządku. Z niektórymi mam coś wspólnego, ale nie będę się chwalił.

 • domowe-potrawy.pl
  20 czerwca, 2020

  Inspirujący wpis 🙂

 • L
  20 czerwca, 2020

  Byłam kilka miesięcy wolontariuszka, jak chodziłam na studia. Bardziej mi się podoba wolontariat akcyjny, bo widać efekty i myślę, że ta forma daje więcej satysfakcji. Jak kogoś lubię to raczej jestem dla niego mila cały czas, a jak mnie ktoś wkurza to i jest chamski i fałszywy to nie jestem miła. Czasem mam wyrzuty sumienia przez to, bo dlaczego być takim jak ktoś. Z drugiej strony przypominam sobie pewien cytat, który mówi w skrócie: traktuj innych ze wzajemnością. Sądzę, że angażowanie się w politykę wymaga dużej dozy cierpliwości oraz…zdrowia. pozdrawiam

 • Krystyna 7.8
  21 czerwca, 2020

  Bardzo ciekawy, (dużo do przemyślenia) wpis. Można się zastanowić co by się działo, gdyby wszyscy tak postępowali wg tych zasad. Nie prędko do tego jednak dojdzie, ogólnie chyba ludzie są egoistami i myślą tylko o sobie.

 • Monika Olga
  21 czerwca, 2020

  Och, gdyby każdy z nas wprowadził w życie te punkty świat byłby piękny….
  Część z tych punktów już realizuję. I wierzę w to, że działanie mikro też ma znaczenie 🙂

 • Selvaggia Capizzi
  21 czerwca, 2020

  I follow some of these habits however I still have to adopt several of them
  Don’t Call Me Fashion Blogger
  Facebook
  Bloglovin’

 • Iwona
  21 czerwca, 2020

  Bardzo słuszne wskazówki. Każdy powinien robić to, co należy, a nie oczekiwać, że zrobią to inni 🙂

 • Agnieszka Kaniuk
  21 czerwca, 2020

  Cenne wytyczne. Warto wziąć je sobie do serca. ?

 • Radiomuzykant-ka
  21 czerwca, 2020

  Bardzo mądra lista.
  Ja zawsze chciałam oddawac krew i ile razy poszłam, tyle razy było cos nie tak. Potem wyszło dlaczego.

 • jotka
  21 czerwca, 2020

  Wolontariat jako zorganizowana forma pomocy urósł dziś do rangi rywalizacji, co nie do końca mi się podoba, choćby punkty za wolontariat…
  Kiedyś tez pisałam o tym, że przeciwna jestem zrzucaniu winy i odpowiedzialności za dbanie o lepsze jutro na indywidualnych obywateli, podczas gdy politycy, prezesi firm, wielki przemysł mają to w nosie.
  Globalnie i indywidualnie – jak najbardziej.

 • Teresa
  22 czerwca, 2020

  Na pewno wiele ludzi robi to, o czym Królowo piszesz. I chociaż trochę świat staje się lepszy. Tylko co robią z tym światem decydenci? Mam wrażenie, że niektórych z nich nie obchodzą przyszłe pokolenia…….

 • Magdalena
  22 czerwca, 2020

  bardzo cenne rady! wiele staram się wprowadzić w życie!

 • Gina Beltrami
  22 czerwca, 2020

  I love this post my dear!
  xoxo, Gina

  new post
  http://www.ginabeltrami.com

 • Di bloguje
  22 czerwca, 2020

  Bardzo fajny tekst do przeczytania dla każdego.

 • Magda
  22 czerwca, 2020

  Gdyby każdy z nas stosował chociaż połowę z tych sposobów wszystkim byłoby lepiej, a przecież niektóre działania nie wymagają wielkiego wysiłku, tj. oszczędzanie wody, uśmiech, małe rzeczy a cieszą 🙂

 • Jackie Harrison
  22 czerwca, 2020

  Perfectly outline with important information to consider

 • Kathy Leonia
  22 czerwca, 2020

  świetny tekst!!! Podpisuję się pod każdym punktem:)

 • Dorota
  22 czerwca, 2020

  Moje ulubione: 3 i 14 i 24. Z 15 wciąż walczę 😀

 • weronika
  23 czerwca, 2020

  Wiele z tego wprowadzam w życie, dla mnie najważniejszy jest punkt nr 1. Jestem wolontariuszem od najmłodszych lat, najdłużej trzymam się w Kilometrach Pomocy, gdzie robimy masę dobrych rzeczy razem.

 • Mama z różową torebką
  23 czerwca, 2020

  Nawet nie wiedziałam, że tak wiele punktów jest dla mnie naturalnych 🙂 Obecnie chyba najbardziej zmagam się z odpychaniem wszystkiego co negatywne …

 • david
  23 czerwca, 2020

  awesome article guys 🙂

 • Pani KoModa
  23 czerwca, 2020

  Super pomysły. Z wielu korzytam ale wieloma mnie zainspirowałaś 🙂

 • Paola Lauretano
  24 czerwca, 2020

  Great habits, your posts are always so interesting!
  Kisses, Paola.

  Expressyourself

  My Instagram

 • Karolina90dg
  24 czerwca, 2020

  Kilka punktów stosuję na co dzień, jednak wiem, że np. raczej nie zostanę ani dawcą krwi ani dawcą szpiku…
  Pozdrawiam

 • Agnieszka
  24 czerwca, 2020

  Staram się dzielić dobrymi myślami. Myślę pozytywnie. Zdarza mi się medytować. Oszczędzam wodę. Uczę moje Baby ekologicznego podejścia do codzienności. Jestem dawcą szpiku. Właściwie większość punktów spełniam. Prócz wolontariatu (narazie to moje Baby są na pierwszym planie) i nie interesuję się przesadnie polityką, bo to mnie po prostu irytuje.
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy 🙂

 • Kinga
  27 czerwca, 2020

  Zawsze chciałam oddać krew 🙂

 • Magdalena Szymańska
  28 czerwca, 2020

  W tym roku założyliśmy panele, by czerpać energię ze słońca, sortuję śmieci, ale krwi oddać nie mogę, bo mam za słabą 🙂

 • Serpentyna
  29 czerwca, 2020

  Kilka punktow z listy realizuje bo rozsadne i praktyczne ale tylko kilka.
  Wiem ze nie bede medytowac, oddawac krew czy szpik, ze nie bede juz w niczym wolontariuszka, trzymajac sie spontanicznego i okazyjnego udzialu we wszelkich pomocach – co nawet lepsze od slomianego zapalu, od wciagniecia sie w cos z czego bym sie nie wywiazywala.

 • Katarzyna
  29 czerwca, 2020

  Wprowadziłam w życie wiele z wymienionych tu punktów.

 • napiecyku
  29 czerwca, 2020

  Wydaje mi się, że jestem z ekologią za pan brat 🙂

 • The Yum List
  30 czerwca, 2020

  I love these ideas. What a positive post.

 • Ja bez Imienia
  30 czerwca, 2020

  Jestem ostatnio coraz bardziej wkręcona w życie bardziej eko i sprawia mi to tyle radości! A jeszcze dodatkowo pomagam planecie 😉

 • Kasia Dudziak
  30 czerwca, 2020

  Wspaniale jest choć trochę zastosować się do tych zasad. Najbardziej podoba mi się sprzątanie Ziemi, oszczędzanie wody energii, bycie dawcą krwi i szpiku. My z mężem jesteśmy zapisani do WWF i co miesiąc wspieramy rysie oraz wilki. Pozdrawiam serdecznie Karo. Przepraszam że dawno mnie nie było. Teraz nadrabiam zaległości na blogach.

 • Ayuna
  3 lipca, 2020

  Wspaniały wpis który warto wziąć sobie do serca. Dajmy z siebie jak najwięcej, by zmienić świat na lepsze 🙂
  Pozdrawiam ciepło ♡

 • Sara
  3 lipca, 2020

  Great post and very great informations. Have a beautiful day!
  https://chicchedimamma.com/

 • Pola
  6 lipca, 2020

  Bardzo pożyteczny wpis, jestem jak najbardziej za. Wydaje mi się, że sporo robię, jednak to nie jest wystarczająco, więc niedługo zamierzam zostać wolontariuszem, jeśli w końcu pozwoli mi na to czas. Na obecną chwilę oczywiście np. piszę o swoim blogu o rzeczach, o których chcę powiedzmy – uświadamiać innych, żeby zaczęli coś zmieniać w swoim życiu, żeby pamiętali, że mają wybór, swój głos itp., poza tym mniej publicznie – po prostu pomagam ludziom.
  Pozdrawiam cieplutko 😉

 • Tanza Erlambang
  8 lipca, 2020

  all points are good……Most love is point „7. Plant a garden”

  Have a great day

 • Emily Tang
  11 lipca, 2020

  Agree with you 🙂
  Let’s make positive changes to our environment

 • Marzena T (Mania)
  20 lipca, 2021

  bardzo fajny i mądry wpis 🙂 Jeśli każdy z nas spełniłby chociaż jedną rzecz z listy, świat byłby lepszy