Stand up – sprzeciw się molestowaniu

Zdarzyło Ci się słyszeć pogwizdywanie czy cmokanie za Tobą, gdy szłaś ulicą? Ktoś wykonywał wobec Ciebie dwuznaczne i bardzo wymowne gesty? A może ktoś pozwalał sobie pod Twoim adresem na komentarze o podtekście seksualnym lub żarty z Twojej cielesności? Wiesz, na zasadzie „jakie Ty masz piękne, niebieskie 'oczy’ „. Nie, to wcale nie „nic takiego”. Jeśli, na którekolwiek z pytań odpowiedziałaś tak, to znaczy, że należysz do 84% kobiet, które doświadczyły molestowania w miejscach publicznych. Te, które miały szczęście i go nie doświadczyły, z pewnością były jego świadkami. Dlatego właśnie L’Oreal w ubiegłym roku zainaugurowało kampanię „Stand up”. Firma mówi „sprzeciw się” – bez względu na to, czy jesteś ofiarą czy świadkiem.
Kampania Stand Up realizowana była w 37 krajach świata. W każdym z nich firma robiła ją we współpracy z organizacjami pozarządowymi. Być może pamiętacie zdjęcia gwiazd z literą D napisaną na wnętrzu dłoni – to właśnie była ta kampania. I mam wrażenie, że w Polsce ona wybrzmiała dość słabo. A szkoda, bo temat jest ważny i dotyczy bardzo wielu z nas. Bo przecież każdy z nas jest ofiarą, świadkiem lub… sprawcą.

Choć molestowanie kojarzy się nam dość jednoznacznie, wydaje nam się, że w miejscach publicznych nie dochodzi do niego zbyt często. Czy na pewno? To każde werbalne lub niewerbalne zachowanie czy kontakt o podłożu seksualnym, które są przez nas niepożądane. To może być przypadkowe ocieranie się, żądanie „uśmiechnij się do mnie” czy dwuznaczne komplementy. Może to być wpatrywanie się lub gapienie się uzupełnione wymownymi gestami. Ale także gwizdy, zaczepki słowne, cmokanie czy wydawanie zwierzęcych odgłosów.
Molestowaniem jest obmacywanie, naruszanie przestrzeni osobistej czy też napaść seksualna w postaci łapania za pośladek czy pierś. Może to być nagabywanie na randkę, wymuszanie informacji osobistych, zwracanie się do kogoś niunia czy laska czy publiczne upokarzanie. Molestowanie w miejscach publicznych może mieć wiele twarzy, a definiują je Twoje osobiste granice. Gdy czujesz, że ktoś je przekracza w sposób nieakceptowany przez Ciebie, możesz mieć do czynienia z molestowaniem. Jestem przekonana, że niemal każda kobieta spotkała się choć raz z takim zachowaniem.

Te, które otwarcie mówią, że tego doświadczyły, zwracają uwagę, że zostały same w obliczu zagrożenia. Tylko jedna trzecia kobiet molestowanych w przestrzeni publicznej otrzymała od kogoś pomoc. Porażająca statystyka prawda? Tymczasem doświadczenie molestowania w miejscu publicznym kwestionuje wiarę w siebie u każdego człowieka. Pod każdą szerokością geograficzną, niezależnie od orientacji seksualnej, czy przekonań. Gdy przyglądamy się procederowi molestowania, nie podejmując reakcji, pogłębiamy traumę osoby molestowanej. A dodatkowo osobie dopuszczającej się molestowania pokazujemy, że jej poczynania są w porządku.

I właśnie po to powstała kampania L’Oreal – która głośno mówi „sprzeciw się”. Sprzeciw się, gdy ktoś dopuszcza się takich zachowań wobec Ciebie. Ale sprzeciw się także, gdy jesteś świadkiem tego, gdy ktoś zachowuje się w ten sposób wobec innej osoby. Właśnie po to powstała metoda 5D – dekoncentruj, dołącz innych, dokumentuj, daj wsparcie, dojdź do głosu. Nie będę tutaj rozpisywała się w szczegółach, bo informacje i szkolenia nadal dostępne są na stronach L’Oreal (klik). Tam możecie jeszcze dokładniej poznać statystyki i przejść szkolenia online, by wiedzieć jak zachować się w takich sytuacjach. Bo to nie ofiary powinny się wstydzić w takich sytuacjach. Wstydzić powinni się wyłącznie sprawcy!

Zjawisko molestowania w miejscach publicznych okazuje się być ogromne, ale jego świadomość ciągle jeszcze znikoma. Gdy w 2019 roku firma Ipsos na zlecenie marki L’Oréal Paris zaczęła badać skalę zjawiska w ośmiu krajach, okazało się, że aż 78 proc. kobiet z liczącej 15 500 osób grupy badawczej doświadczyło molestowania seksualnego w przestrzeni publicznej. Jeszcze bardziej zaskakujące okazały się wyniki badań z Polski. U nas skala tego problemu jest nawet wyższa, 84 proc., a szacuje się, że statystyki te są zaniżone. W powszechnym odbiorze wiele zachowań noszących znamiona molestowania jest bowiem kulturowo dopuszczalnych lub lekceważonych.

Słyszeliście wcześniej o tej kampanii? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? A może sami spotkaliście się z takimi zachowaniami?

Agnieszka Kaniuk
1 lipca, 2023Bardzo ważna inicjatywa, którą trzeba wspierać.
Wioleta Sadowska
2 lipca, 2023Trzeba cały czas uświadamiać w tym temacie, ale jeszcze dużo pracy jest do zrobienia w tym temacie.
Patryk, żywienie zbiorowe-gastronomia
2 lipca, 2023Witam Cię serdecznie 🙋♂️
Nie słyszałem wcześniej o tym kampanii, choć tematyka ta nie jest mi obca, to dzięki Tobie dowiedziałem się o tej kampanii Stand up. Dziękuję, że miałem okazję co nieco dowiedzieć się na temat tej kampanii na Twoim blogu i super, że poruszasz bardzo ważne tematy, które dotyczą problemów społecznych. Nie można przyzwalać na zjawiska tj. mobbing w pracy, molestowanie, czy przemocy, a w szczególności przemocy seksualnej. Bardzo ważne jest to, aby nie utwierdzać w przekonaniu, iż zjawisko molestowania dotyczy wyłącznie kobiet, gdyż takie zjawisko, podobnie jak przemocy seksualnej i mobbingu pracy, również dotyczy mężczyzn. Na temat molestowania w przestrzeni publicznej m.in. z psychologicznego punktu widzenia pod kątem naukowym można przeczytać w tym artykule, który znajduje się pod tym linkiem:
Bardzo obszerny artykuł poświęcony molestowaniu w przestrzeni publicznej, również pod względem psychologicznym, znajduje się pod tym linkiem 📰 https://www.niebieskalinia.pl/aktualnosci/aktualnosci/molestowanie-w-przestrzeni-publicznej.
Dodam, że kiedyś sam byłem świadkiem przejawów molestowania w przestrzeni publicznej, a dokładnie w sklepie, co sam zwróciłem uwagę na takie zachowanie klientowi.
Dziękuję serdecznie za ten ważny wpis 👍🙂
Pozdrawiam cieplutko, serdecznie i z całego serca 🤗🥰🧡
Patryk
Beites
2 lipca, 2023Pięknej reszty niedzieli w radości
i dobrego tygodnia w harmonii. najlepsze w życiu, Bonita *,~`)
Belo resto de Domingo com alegria
e boa Semana em harmonia. o melhor da vida. Beijinhos *,*`)
jotka
2 lipca, 2023Chyba faktycznie jeszcze mało rozpropagowana, bo nie słyszałam, a to wartościowa akcja.
Wzrost świadomości w społeczeństwie gwarantuje zmianę pewnych zjawisk lub całkowite wyeliminowanie negatywnych.
Greg
2 lipca, 2023So true. and society changes soooo slowly. It takes forever to get some of these changes through or change attitudes.
Radiomuzykant-ka
2 lipca, 2023W ogóle do mnie nie dotarła ta kampania, a taka jest potrzebna…
Brian Frum
2 lipca, 2023You sure would have thought that as a society we would have moved way beyond that this day and age.
Citu
3 lipca, 2023Es una buena iniciativa. Uno no debe permitir esas conductas. Te mando un beso.
Serpentyna
3 lipca, 2023Nie, nie slyszalam. Mam nadzieje iz byla uswiadamiajaca i pozyteczna.
AnSa
3 lipca, 2023Witam Cię Karo ♥ 🙂
..świetny post ! ..nie słyszałam o tej zainaugurowanej przez firmę L’Oreal kampanii 'Stand up’, czyli 'sprzeciw się molestowaniu’, dzięki Tobie już wiem..
..temat jest bardzo ważny i potrzebny, jestem za tym aby propagować, żeby uświadamiać tych co nie wiedzą..
oczywiście zajrzę na stronkę z info o szkoleniu..
– pozdrawiam serdecznie i ciepło, życzę moc uroczych chwil każdego dnia
Myśli Potarganej
3 lipca, 2023Bardzo ważna akcja. Dobrze, że o niej piszesz. Wcześniej nie słyszałam o niej
Lili93
3 lipca, 2023Słyszałam o tej kampanii- świetna inicjatywa.
Trzeba reagować na takie rzeczy.
Pozdrawiam
Venus
3 lipca, 2023Ciekawy materiał i dobrze, że poruszasz ten temat
Urocznica
4 lipca, 2023Ważny temat i ciekawa kampania.
White and Vintage
4 lipca, 2023Ein interessanter Beitrag. Kenne diese Kampagne nicht.
Lg Christine
Magdalena
4 lipca, 2023bardzo ważna inicjatywna!
moja enklawa
9 lipca, 2023Nie słyszałam o tej kampanii, bardzo dobra inicjatywa.
Czasem trafiam na rolki o podobnej wymowie.
Pozdrawiam
Alicja
9 lipca, 2023Nie słyszałam o tej kampanii więc jest mało nagłośniona.Dobrze że o tym piszesz. Pracuję z klientami i czasami słyszę różne teksty wcale nie na miejscu i nie wiem jak się zachować bo przecież ktoś powie to nic takiego. Dziękuję za artykuł. Pozdrawiam :-).
Nika
9 lipca, 2023Widziałam tę kampanię i… prawdę mówiąc nie była dla mnie zrozumiała. Na koniec tak, przy wytłumaczeniu, ale sama nazwa wydawała mi się jakaś trywialna: ot, stan up, pośmiejmy się
Klaudia Zuberska
9 lipca, 2023Witam serdecznie ♡
Nie słyszałam wcześniej o tej kampanii, szkoda, że u nas nie była tak głośna bo faktycznie temat jest ważny. Trzeba to nagłośnić, im więcej głosów tym dalej dociera dźwięk.
Pozdrawiam cieplutko ♡
czerwonafilizanka
9 lipca, 2023Tak o kampanii słyszałam, niestety świadomość i kultura pozostają wiele do życzenia, dobrze że cokolwiek sie dzieje oby ku zmianie
Beites
10 lipca, 2023Dobrego tygodnia z radością
i cała harmonia
na miły i piękny letni dzień Bonita *,~`)
Martyna Myszke
10 lipca, 2023Bardzo ważny temat!
Patrycja Reszko
10 lipca, 2023To bardzo ważny temat i poważny problem, tak jak mobbing
Jestem Magdalena | 30plusblog
11 lipca, 2023Ważny temat zpewnościa dla wielu osób 🙂 Mi troszkę obcy ponieważ takie sytuacji mi się nigdy nie zdarzały. Co innego chociażby mobbing w pracy.
Kathy Leonia
11 lipca, 2023to jest bardzo ważny temat i trzeba go nagłośnić!
Justyna Parucka
12 lipca, 2023Bardzo przydatna inicjatywa.
Pozdrawiam i zapraszam na nowy post 🙂 magdatul-fan.blogspot.com.
Beites
14 lipca, 2023Dobrego i pięknego weekendu
z radością i opieką z ciepłem. Beijinhos *,~`)
ania
14 lipca, 2023mocny przekaz
tomthebackroadstraveller
14 lipca, 2023…we have a 20 year granddaughter. God help a guy who tries to mess with, she knows martial arts.
Kasia Futka
14 lipca, 202384 % kobiet w Polsce doświadczyło molestowania w miejscu publicznym. To naprawdę alarmujące i bardzo smutne statystyki.
Świetna akcja i bardzo potrzebna.
Monika
16 lipca, 2023Zdarzyło mi się być ofiarą takiego molestowania. Teraz jestem już bardziej asertywna, ale jako nastolatka nie wiedziałam jak w takich sytuacjach reagować. Dobrze, że prowadzone są tego typu kampanie.
7 8 Krystyna
18 lipca, 2023To ważny temat, ale chyba najpierw wyszkolić, przeszkolić część męska społeczeństwa. Trudne to i uciążliwe będzie , bo to dość głęboko jest zakorzenione w umysłach mężczyzn. Uważają, że nam się to podoba itd. powinno się o tym mówić, zwracać uwagę, ale to kwestia jeszcze kilku pokoleń. Pozdrawiam
Magda
20 lipca, 2023To na pewno bardzo przydatna akcja, dobrze że o niej piszesz, bo szczerze mówiąc do tej pory o niej nie słyszałam. Może przydałaby się też jakaś akcja uświadamiająca dla mężczyzn, że ich zachowanie nie zawsze jest odpowiednie i akceptowalne przez kobiety, żeby zdali sobie sprawę z granic, których nie należy przekraczać.
Kinga
20 lipca, 2023Bardzo ważna akcja!
Beites
21 lipca, 2023Dobrego i pięknego weekendu z radością i letnią melodią.
Pocałunki *,~`))))
Ultra
22 lipca, 2023Wspaniale, że o tym przypominasz. Jeśli nie my same, to kto zajmie się tak ważną dla kobiet sprawą?
Zasyłam serdeczności
Sikorkowe Pasje
23 lipca, 2023Ciekawa inicjatywa. Nawet nie miałam o niej pojęcia, a jest bardzo ważna.
Muszę poszperać coś więcej na ten temat by wiedzieć jak sobie radzić będąc w takiej sytuacji – bez względu na to czy jestem uczestnikiem czy obserwatorem.
Pozdrawiam.
Asia czytasia
23 lipca, 2023O kampanii nie słyszałam, ale jestem jak najbardziej na tak
Karolina
23 lipca, 2023Zdecydowanie ważny temat poruszający niezwykle ważną kwestię społeczną – molestowanie seksualne jest niestety obecne bardziej niż większość z nas myśli 🙁
Rashmi
27 lipca, 2023We sure need change in society’s mindset and I really appreciate you talking about this ..
Beauty and Fashion/Glamansion/Rampdiary
Venus
27 lipca, 2023Genialne że ten problem jest poruszany . Może w końcu coś się zacznie zmieniać
R.A.Ciężka
28 lipca, 2023Nie słyszałam o tej kampanii, chętnie dowiem się więcej. Myślę, że w tym temacie ważne jest też uświadamianie mężczyzn. Przez to, że niektóre formy molestowania zwłaszcza właśnie słowne są kulturalnie dozwolone, mężczyźni nawet nie wiedzą, że robią coś złego, ba nie raz są święcie przekonani, że dziewczyna się dowartościuje kiedy skomplementują jej cycki, czy rzucą seksualnym podtekstem. Tutaj też oczywiście dochodzi kwestia naszych własnych granic.
Jedna kobieta sobie nic z tego nie zrobi i sama rzuci podobnym podtekstem, inna poczuje się z tym źle i ma prawo sobie tego nie życzyć. Także z czystej kultury takie teksty nie powinny padać, już na pewno jeśli kogoś dobrze nie znamy. Na pewno nie jest do dobry sposób na podryw. Z tego też powinny być szkolenia 🙂
Kathrine Eldridge
31 lipca, 2023What a powerful message! Yes to standing up to bullying of any kind.
https://www.kathrineeldridge.com
Pani Ogrodowa
31 lipca, 2023Tak, spotkałam się z takimi zachowaniami, ale o kampanii nic nie słyszałam. To bardzo dobrze, że nagłaśnia się takie sytuacje. Dla mnie jest to godne potępienia i jak najbardziej powinno być eliminowane… Pozdrawiam.
Beites
31 lipca, 2023Dobrego tygodnia z radością, pięknego popołudnia też, taki jest świat, jak morze krzyków do usłyszenia. Trudno mi się poruszać po Twoim blogu drogi przyjacielu, nie ma on dat edycji, co jest dla mnie problemem. Beijinhos *,~`))))))
Mozaika Rzeczywistości
31 lipca, 2023Słuszna akcja. Oby przyniosła jak najwięcej dobrego.
Chyba aż taki nie byłem jak miałem te ,,naście” lat. Nie wiem skąd się biorą te wszystkie negatywne emocje w ludziach dookoła.
Pozdrawiam!
Mama z różową torebką
1 sierpnia, 2023Dobrze, że powstała taka inicjatywa. Mam wrażenie, że powinniśmy być uczeni, jak reagować. Bo mam wrażenie, że przez całe życie wpajano mi bierną postawę.
JoAnna
2 sierpnia, 2023Eh. Ja zawsze drżę ze strachu, nawet czytając o tym i dobrze, że są takie kampanie. Bardzo dobrze.
Beites
4 sierpnia, 2023Dobrego i pięknego weekendu i niech będzie radosny. Beijinhos *,~`)
Melody Jacob
4 sierpnia, 2023Thank you for sharing this information.
http://www.melodyjacob.com
Ania
7 sierpnia, 2023To bardzo ważny temat, który wymaga szerokiej dyskusji i edukacji. Molestowanie w miejscach publicznych jest problemem, który dotyka wiele osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Ważne jest, aby społeczeństwo razem stanęło w obronie ofiar i zdecydowanie powiedziało „nie” dla takiego zachowania. Kampanie takie jak „Stand Up” mają potencjał podniesienia świadomości społeczeństwa w tej kwestii.
Sakuranko
7 września, 2023Oh what a great initiative, thank you very much for sharing it