Najlepsze diety dla Twojego zdrowia

Zbliża się nowy rok, a wraz z nim nowa tura postanowień noworocznych. Z pewnością na wielu listach pojawi się utrata wagi i zmiana diety na zdrowszą. Bez względu jednak na to, czy chcesz zrzucić wagę, zmienić dietę, ograniczyć cukier czy zrezygnować z przetworzonej żywności, dobrze poznać zasady zdrowej diety. Dziś więc najlepsze diety zdaniem naukowców i kilka słów o tych mniej bezpiecznych.

Dobre diety

Pewnie nikogo szczególnie nie zaskoczą diety z czołówki najlepszych diet – to dieta śródziemnomorska oraz dieta DASH. W czołówce najlepszych diet znajduje się także dieta MIND, która łączy dwie poprzednie, a służyć ma poprawie zdrowia mózgu oraz zmniejszeniu upośledzenia umysłowego. W dobie współczesnych chorób cywilizacyjnych ograniczenie ryzyka choroby Alzheimera oraz zachowanie jak najdłużej zdolności poznawczych staje się coraz ważniejsze dla wielu ludzi. Dobre notowania ma także coraz popularniejsza dieta fleksitariańska. Przyjrzyjmy się zatem tym dietom.

najlepsze diety

Dieta śródziemnomorska to w zasadzie plan zdrowego odżywiania. Jest szczególnie wskazana dla osób, które borykają się z chorobami serca. Zainteresowanie tą dietą pojawiło się w latach 50. ubiegłego stulecia, gdyż zaobserwowano, że osoby zamieszkujące basen Morza Śródziemnego cierpią na choroby serca znacznie rzadziej, niż mieszkańcy innych części świata. Badania naukowe potwierdziły, że osoby stosujące tę dietę znacznie rzadziej zapadają na choroby serca i udary mózgu.

Podstawią diety śródziemnomorskiej są produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce, rośliny strączkowe, orzechy, nasiona, zioła i przyprawy. Głównym źródłem tłuszczu w tej diecie jest oliwa z oliwek. Dostarcza ona tłuszczu jedno nasyconego, który obniża cholesterol całkowity oraz tzw. zły cholesterol. Podobne tłuszcze zawierają orzechy i nasiona stosowane w posiłkach. Ryby, owoce morza, nabiał i drób podawane są tutaj z umiarem, a czerwone mięso i słodycze zupełnie sporadycznie.

Tłuste ryby, jak makrela, sardynki, śledź, tuńczyk i łosoś wykorzystywane w diecie śródziemnomorskiej są przede wszystkim źródłem kwasów omega-3, które pomagają zwalczać stany zapalne w organizmie, obniżają poziom trójglicerydów, zmniejszają krzepliwość krwi, a tym samym zmniejszają ryzyko udaru mózgu i niewydolności serca.

Dieta śródziemnomorska kojarzy nam się z winem i rzeczywiście można jej spożywać, ale z umiarem. Bo choć wino może zmniejszać ryzyko chorób serca, może niekorzystnie wpływać na inne dolegliwości.

Chcesz spróbować diety śródziemnomorskiej? Stosuj następujące zasady:

  • Twórz posiłki w oparciu o produkty pełnoziarniste, produkty strączkowe oraz warzywa
  • Dwa razy w tygodniu jedz ryby
  • Zamiast masła do przygotowania posiłków używaj oliwy z oliwek
  • Na deser podawaj świeże owoce
  • Pamiętaj, że śródziemnomorski styl życia to także aktywność fizyczna i celebrowanie posiłków z przyjaciółmi!

Dieta DASH to zdrowe odżywianie, które ma służyć obniżaniu ciśnienia krwi i poprawie stanu zdrowia. Jest więc stosowana w profilaktyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi. W diecie DASH akcent położony jest więc na spożywanie produktów bogatych w potas, wapń i magnez. Ograniczamy natomiast produkty o wysokiej zawartości sodu, tłuszczów nasyconych oraz węglowodanów.

Badania wykazały, że dieta DASH pozwala na obniżenie ciśnienia krwi już w dwa tygodnie, a dodatkowo pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu. Standardowa dieta DASH przede wszystkim ogranicza poziom sodu do około jednej łyżeczki soli kuchennej dziennie.

Dieta DASH nie wiąże się ze szczególnymi restrykcjami to raczej elastyczny plan żywieniowy, który pozwala na stworzenie zdrowego dla serca stylu odżywiania się na całe życie. Można to robić w oparciu o dostępne w sklepach produkty, zwracając jednak uwagę na ich skład.

Dieta DASH jest bogata w warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste. Dopuszcza także nisko tłuszczowe lub beztłuszczowe produkty mleczne, drób, ryby, orzechy i produkty strączkowe. Ogranicza natomiast produkty o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych, jak tłuste mięso i pełnotłuste produkty mleczne.

Zasady diety DASH:

  • stosuj produkty bogate w magnez, potas i wapń
  • wybieraj produkty o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych
  • wybieraj produkty o niskiej zawartości sodu
  • stosuj zasady dotyczące zalecanych dziennych porcji – 6-8 porcji ziarna, 4-5 porcji warzyw, 4-5 porcji owoców, 2-3 porcje nisko tłuszczowych produktów mlecznych, 170 g lub mniej chudego mięsa, drobiu lub ryb, 2-3 porcje tłuszczów lub oleju. Po orzechy, nasiona i rośliny strączkowe sięgamy 4-5 razy w tygodniu, a słodycze – nie więcej niż 5 razy w tygodniu.
najlepsze diety

Dieta MIND to dieta, która ma na celu zapobieganie demencji i utraty sprawności mózgu wraz z wiekiem. To nic innego jak połączenie dwóch wcześniejszych diet, skoncentrowane na zdrowiu mózgu właśnie poprzez dobieranie odpowiednich składników. Np. obie diety zalecają spożywanie owoców, a dieta MIND dodatkowo wskazuje na te owoce, które są dobre dla naszego mózgu. W istocie nie ma więc szczegółowych wytycznych dotyczących diety MIND – należy po prostu zwiększać spożycie zalecanych produktów i ograniczać te niewskazane.

10 pokarmów wskazanych na diecie MIND:

  • zielone warzywa liściaste – jarmuż, szpinak, gotowane warzywa i sałatki – należy spożywać co najmniej 6 porcji tygodniowo;
  • pozostałe warzywa – przynajmniej jedno warzywo dziennie – najlepiej wybierać warzywa nisko skrobiowe, ponieważ mają bogaty skład odżywczy przy niskiej kaloryczności;
  • owoce jagodowe – truskawki, jagody, maliny, jeżyny – co najmniej dwa razy w tygodniu;
  • orzechy – przynajmniej pięć razy w tygodniu;
  • oliwa z oliwek – używaj oliwy z oliwek jako głównego oleju do smażenia;
  • produkty pełnoziarniste – płatki owsiane, komosa ryżowa, brązowy ryż, makaron pełnoziarnisty, pieczywo pełnoziarniste – spożywaj trzy porcje dziennie;
  • ryby – łosoś, sardynki, pstrąg, tuńczyk, makrela – przynajmniej raz w tygodniu;
  • rośliny strączkowe – fasola, soczewica, soja – co najmniej cztery razy w tygodniu;
  • drób – kurczak lub indyk – przynajmniej dwa razy w tygodniu;
  • wino – białe lub czerwone – nie więcej niż jeden kieliszek dziennie.

5 produktów, których należy unikać w diecie MIND:

  • masło i margaryna – jedz mniej niż łyżkę dziennie, staraj się zastąpić je oliwą z oliwek;
  • ser – mniej niż raz w tygodniu
  • mięso czerwone – wołowina, wieprzowina, jagnięcina – nie więcej niż trzy razy w tygodniu;
  • smażone jedzenie – mniej niż raz w tygodniu;
  • słodycze – lody, ciasteczka, ciasta, desery, pączki, cukierki – nie więcej niż cztery razy w tygodniu.

Dieta MIND istnieje od niedawna – pierwsze wzmianki na jej temat pojawiły się w 2015 roku. Nie ma więc wielu badań na jej temat, jednak te, które są są bardzo obiecujące.

Dieta fleksitariańska – to styl żywienia, który zachęca do spożywania głównie produktów pochodzenia roślinnego, jednak dopuszcza spożywanie z umiarem produktów pochodzenia zwierzęcego. W tym względzie jest więc bardziej elastyczna niż dieta wegetariańska czy wegańska. Dieta ta nie ma jasnych zasad ani zalecanych ilości kalorii i makroskładników. W rzeczywistości jest to bardziej styl życia niż dieta, przypadnie więc do gustu wszystkim tym, którzy po prostu chcą jeść zdrowiej.

Zasady diety fleksitariańskiej:

  • jedz głównie owoce, warzywa, rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste
  • skoncentruj się na białku roślinnym
  • od czasu do czasu włączaj do diety produkty pochodzenia zwierzęcego
  • jedz najmniej przetworzoną, najbardziej naturalną formę żywności
  • ogranicz węglowodany i słodycze

Najgorsze dla zdrowia

Badania naukowe jednoznacznie wskazują na szkodliwość stosowania diety niskowęglowodanowej. Z tego powodu na liście najgorszych diet znalazły się popularna ostatnio dieta ketogeniczna oraz dieta Whole30.

Dieta ketogeniczna – to dieta nisko węglowodanowa i wysoko tłuszczowa. Polega ona na drastycznym ograniczeniu spożycia węglowodanów i zastąpieniu ich tłuszczem. To wprowadza organizm w stan metaboliczny zwany ketozą. Ciało staje się niezwykle wydajne w spalaniu tłuszczu w uzyskania energii. Zamienia również tłuszcz w ketony w wątrobie, które mogą dostarczać energię do mózgu.

Pozostanie na diecie ketonowej w dłuższej perspektywie może mieć negatywne skutki, takie jak:

  • niski poziom białka we krwi
  • dodatkowy tłuszcz w wątrobie
  • kamienie nerkowe
  • niedobory mikroelementów

Prowadzone są dalsze badania w celu określenia bezpieczeństwa diety ketonowej w dłuższej perspektywie, lepiej więc tego rodzaju dietę skonsultować ze swoim lekarzem.

Dieta Whole30 – to program, który zwolennicy opisują jako reset żywieniowy. Nie obiecuje on utraty wagi, ale promuje samoświadomość w odniesieniu do tego, jak twoje ciało reaguje na jedzenie. Whole30 to 30-dniowa dieta eliminacyjna, która polega na unikaniu pewnych pokarmów, które według założycieli mogą powodować stany zapalne i łaknienie oraz negatywnie wpływać na hormony i zdrowie jelit.

Nie jest to dieta zalecana przez lekarzy, ponieważ nie ma recenzowanych badań potwierdzających jej skuteczność. Niektórzy eksperci wyrazili zaniepokojenie tym, jak bardzo restrykcyjny jest to program, a także jak dalece eliminuje produkty bogate w składniki odżywcze, takie jak pełne ziarna i fasola.

Jednym z problemów jest to, że za każdym razem, gdy usuwasz całą grupę żywności, usuwasz główny składnik odżywczy dostarczany przez grupę żywności. W przypadku Whole30 usuwa się nabiał, usuwając w ten sposób główne źródło wapnia i witaminy D z diety, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i utrzymania kości.

Buziaki!
signature
Subskrybuj, żeby nie przegapić żadnego posta!
Podaj swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach!
Tagi

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 komentarz
  • Ananka
    26 grudnia, 2021

    I have been researching the Mediterranean Diet. But I don’t eat meat or fish and have lactose intolerance, so will need to cut out a lot. Yet I still can eat plenty!

    Hope you had a nice Christmas and are all ready for 2022!

    • Radiomuzykant-ka
      26 grudnia, 2021

      Zgadzam się, te dwie ostatnie diety sa dość niebezpieczne, natomiast ja przy moich chorobach mam zalecaną śródziemnomorską, z tym że z pewnymi modyfikacjami ze wzgledu na stan zdrowia.

  • Jardian
    26 grudnia, 2021

    Bardzo pomocny wpis Królowa Karo. O większości tych zaleceń czytałem i słyszałem , niektóre stosuję – od kilku lat nie słodzę ani herbaty, ani kawy 🙂 Pozdrawiam serdecznie, ale ze Starbucksa trudno czasem zrezygnować 😉

  • A.
    26 grudnia, 2021

    Bardzo interesujące porady.

  • Greg
    26 grudnia, 2021

    Fascinating info! And well laid out. I’ve been trying thr Mediterranean diet for a while now and while I’m not always successful, I love eating that way!

  • tomthebackroadstraveller
    26 grudnia, 2021

    Your comment*…some of this is easy while some isn’t.

  • Patryk
    26 grudnia, 2021

    Praktycznie dieta fleksitariańska również jest dietą, gdyż każda dieta jest jakimś sposobem odżywiania się. Słowo dieta właśnie pochodzi z języka greckiego, które oznacza właśnie styl życia 😉 Tą dietę zalicza się w dietetyce do diet alternatywnych. Z produktów przetworzonych nie da się zrezygnować, gdyż głównie nasza dieta składa się z tychże produktów tj. mleko, nabiał, pieczywo, kasze, mąka, przetwory, płatki zbożowe, tłuszcze roślinne. Raczej produkty wysokoprzetworzone powinniśmy ograniczyć lub unikać. Do tej grupy produktów zaliczamy np. słodycze, chipsy, przekąski słone, ciastka. Często mylone są te grupy produktów żywnościowych, dlatego też ludzie mają obawę (strach) przed spożywaniem produktów przetworzonych, gdyż m.in. w mediach, w gazetach źle się określa (nieprawidłowo), co odbiorca odbiera to jako produkty, które są szkodliwe dla zdrowia, a niesłusznie. Rozumiem obawy ludzi przed produktami przetworzonymi, gdyż codziennie jesteśmy zalewani informacjami o szkodliwości żywności, co dla konsumenta lęk, obawa, starch przed produktami przetworzonymi jest normalna. Powinniśmy jasno i klarownie określić różnicę pomiędzy produktami przetworzonymi, które od wielu lat istnieją w naszej diecie a produktami wysokoprzetworzonymi oraz dlaczego produkty przetworzone przeważają w naszej diecie. Należy lęk, obawę, strach zminimalizować u ludzi poprzez rzetelne przekazywanie informacji odnośnie żywności.
    Moim zdaniem podoba mi się te zestawienie diet, które podałaś w artykule i ich zasady. W moim odczuciu najlepszą dietą jest po prostu dieta podstawowa, która będzie w oparciu o obecne zalecenia żywieniowe, zgodnie z obecnymi opublikowanymi normami żywienia. Do tego ruch jako podstawa naszego stylu życia.
    Mam poczucie, że czasami ludzie gubią się w natłoku informacji o różnych dietach odchudzających, które są szkodliwe i z desperacji stosują je, by szybko schudnąć. Tyle, że nie da się od tak schudnąć, jeżeli nie ma motywacji i celu. Nieraz czytam opinie ludzi, którzy stosowali szkodliwe diety typu wysokobiałkowa, wysokotłuszczowa i mówią, że im dieta służy. Rozumiem doskonale, dlaczego ludzie te diety zachwalają, Moim zdaniem ludzie po porostu zmienili dietę, a każda zmiana diety wpływa na nasze samopoczucie, czyli „o, widzę, że już zrzuciłem/am trochę wagi”. Już widzimy jakieś zmiany i czujemy się z tym lepiej. Ten stan trwa do czasu, kiedy ta dieta zaczyna źle wpływać na nasze zdrowie i czujemy się źle. Niektórzy ludzie nie dostrzegają objawów stosowania złej diety, usprawiedliwiając, że to normalne. Nie dostrzegają tego, że ta dieta naprawdę nie służy im. Nawet nie chcą dostrzec tego nawet jeśli ktoś bliski zasygnalizuje.
    Bardzo ciekawa jest zresztą dla mnie psychodietetyka, bo pozwala mi bardziej rozumieć problemy związane z żywieniem i nawykami żywieniowymi u ludzi pod względem psychologii.
    Napisałem dość duży komentarz, gdyż chciałem podzielić się moimi przemyśleniami odnośnie tego wpisu.

    Pozdrawiam serdecznie,
    Patryk

  • Brian Frum
    26 grudnia, 2021

    It sure is diet season after all that yummy holiday food. Diets are just too confusing so maybe I’ll just eat heathy and cut out sweets. Hmmm, maybe not.

  • Citu
    27 grudnia, 2021

    Buenos consejos. Pasaba a desearte un genial año para ti y tu familia. Te mando un abrazo.

  • The Yum List
    27 grudnia, 2021

    I think the best diet is one you’ll stick to.

  • Lovely
    27 grudnia, 2021

    Such an informative and helpful post! Thanks for sharing!
    xoxo
    Lovely
    http://www.mynameislovely.com

  • Aisab
    27 grudnia, 2021

    Znam jedną dietę skuteczną na odchudzanie się; z francuska brzmi mniej więcej tak:
    „mani zer”
    pozdrawiam Basia

  • Urocznica
    27 grudnia, 2021

    Przydatny post. Dieta śródziemnomorska często jest polecana, muszę ją kiedyś wypróbować. 🙂

  • jotka
    27 grudnia, 2021

    Nie lubię słowa DIETA.
    Lubię poznawać nowe smaki i słuchać organizmu, gdy cos mi nie służy, nie jem.
    Przetestowałam kiedyś różne diety/sposoby żywienia, ale tak naprawdę każdy musi wybrać to, co jest dla niego dobre, a nie co modne w danym czasie.

  • Tatjana
    27 grudnia, 2021

    Thanks for the interesting article. My husband adhered to the keto diet, lost almost 20 kilograms, but now he has left it and adheres to a more nutritious diet. But the keto diet still helped him lose weight.

  • Paola
    28 grudnia, 2021

    Great info, interesting post!
    Happy holidays,
    Kisses, Paola.

    Expressyourself

    My Instagram

  • Marzena T (Mania)
    28 grudnia, 2021

    Ja byłam na diecie keto, przez około dwa tygodnie. Jak dla mnie taki okres czasu przy typowo dietach eliminacyjnych jest w porządku i może przynieść dużo korzystnych efektów ( ja chociażby do teraz nie mam takiego głodu na słodkie i tutaj faktycznie się chudnie ). To taka fajna forma do zaczęcia zdrowszego stylu odżywiania się. Ale na dłuższą metę ? Faktycznie tylko pod okiem lekarza, nie wyobrażam sobie na stałe mieć takiej diety. Przyznam się, że niektóre dania z diety keto mnie bardzo posmakowały 🙂 A najlepsza dieta ? To według mnie indywidualnie dopasowana, do nas samych naszych charakterów i stylu życia 😀

  • Serpentyna
    28 grudnia, 2021

    Oooo – niewatpliwie porady dietetyczne okaza sie koniecznoscia poswiateczna 🙂
    Nie obzeralalam sie ale pozwolilam sobie z sernikami……
    Dobrego Nowego Roku Krolowo.

  • Subiektywne Piękno
    28 grudnia, 2021

    Najlepsza dieta to zdrowa dieta, bez objadania 🙂 Totalna eliminacja podstawowych składników nie ma sensu, bo białka, tłuszcze i węgle pełnią określoną rolę w organizmie.

  • © Artbook
    29 grudnia, 2021

    ’Sprawdź czy jesteś dobrym słuchaczem.
    Jak?
    Słuchaj swojego organizmu…’

    Pozdrawiam! 🙂🖐️

    • Monika Olga
      31 grudnia, 2021

      I to jest najlepsze podejście 🙂
      Dodam tylko, że warto opierać się głównie na lokalnych produktach…

  • The Tote Trove
    29 grudnia, 2021

    Great advice and beyond gorgeous pictures! I like that you call out some popular but risky diets such as keto. More bloggers should tell it like it is! 🙂

  • Agnieszka Kaniuk
    29 grudnia, 2021

    Zdecydowanie temat diety jest dla wielu z nas postanowieniem noworocznym nr 1. Tymczasem warto pamiętać, że nie chodzi o dietę, a wyrobienie sobie zdrowych nawyków żywieniowych. Diety są zazwyczaj krótkotrwałe, a nawyki zostają z nami na zawsze.

  • Cyrysia
    29 grudnia, 2021

    Najbardziej odpowiada mi dieta MIND.

  • Ann
    29 grudnia, 2021

    This is really helpful.
    But sadly, I am not really into diet fads or any form of dieting.
    I just watch what I eat but I eat anything I want.

    Happy New Year ♥

    Ann
    https://roomsofinspiration.blogspot.com/

  • PKanalia
    29 grudnia, 2021

    ciekawie wygląda też koreańska dieta K-pop…
    usłyszałem o niej jakoś niedawno i okazuje się, że ogólne wskazania zbliżone są do mojego stylu odżywiania, który mi podpowiada intuicja…
    p.jzns 🙂

  • Kathy Leonia
    29 grudnia, 2021

    ja uważam że najlepsza dieta to taka gdzie jemy wszystko tylko z umiarem:)

  • Stef
    29 grudnia, 2021

    Thanks for your tips!

    The world of a vet
    Instagram
    Bloglovin’

  • Nika
    29 grudnia, 2021

    Musiałam wyeliminować gluten jakiś czas temu i jest mi o wiele lepiej. Teraz zrezygnowałam z mięsa, nabiału i słodyczy – przynajmniej na jakiś czas. Detoks jest jak porządki w szafie. Czy chcesz, czy nie, co jakiś czas trzeba zrobić czystkę 🙂

  • Iwetta Żelaznowska
    30 grudnia, 2021

    Ryby uwielbiam także dieta śródziemnomorska to coś dla mnie, może spróbuję w Nowym Roku 🙂

    Pozdrawiam i życzę Szczęśliwego Nowego Roku 🙂

  • Venus
    30 grudnia, 2021

    Ja sobie chwale wegetrianską od kiedy jestem na niej jestem bardzi zdrowa a wyniki mam wzorcowe . Z Keto się zgadzam rozwala układ pokarmowy . Gdyby jadła ryby pewne byłabym na tej zdrowiej diecie co opisujesz

  • Sady Sana
    30 grudnia, 2021

    Ja co prawda schudnąć nie planuję (bo zniknę ;p) wręcz przeciwnie przydałoby się przytyć, choć z pięć kilo. Jednak staram się zawsze zdrowo odżywiać, dzięki temu po prostu dobrze się czuję :). Przeglądając wymienione diety dochodzę do wniosku, że biorę z każdej po trochę. Dobrze też sobie urozmaicać. Trochę za mało ryb jem i postaram się to zmienić 🙂
    Dobrze, że pisze o mniej bezpiecznych dietach. Nigdy mnie nie kusiło ale o keto np sporo słyszałam.

  • Iwona
    31 grudnia, 2021

    Ooo, po Świętach trzeba się wziąć za siebie 😊

  • Iwona
    31 grudnia, 2021

    Ooo, po Świętach trzeba się wziąć za siebie. Dzięki 😊

  • alElkla
    1 stycznia, 2022

    Klik dobry:)
    Pozdrawiam noworocznie i życzę wszystkiego dobrego.

  • L
    1 stycznia, 2022

    Ja się nie skuszę, choć brzmi ciekawie. Nie wytrawałabym raczej.

  • Brian Frum
    1 stycznia, 2022

    Happy New Year from all of us!

  • Katarzyna Dudziak
    1 stycznia, 2022

    Jak dla mnie to chyba te pierwsze trzy od gory najciekawsze diety. U mnie niestety najgorzej idzie odzwyczajanie sie od slodzenia kawy i herbaty. Poza zielona, tej nigdy nie slodze i smakuje mi. Pozdrawiam serdecznie Kochana

  • Mama z różową torebką
    1 stycznia, 2022

    Czasami alergie pokarmowe krzyżują dobre chęci :/

  • moja enklawa
    1 stycznia, 2022

    Ciekawy przegląd diet.
    Nie stosowałam żadnej z nich. W moim wydaniu to raczej walka ze złymi nawykami, wprowadzanie zmian małymi krokami. Ciężka praca, dwa kroki w tył, jeden w przód.
    Szczęśliwego Nowego Roku. Zdrowia, radości,pomyślności.

  • Iness
    2 stycznia, 2022

    znam większość z tych rad. Cukier to moja słaba strona. O ile potrafię nie posłodzić kawy o tyle kawę musze mieć słodką 😀

  • Karolina90dg
    2 stycznia, 2022

    Chociaż nie jestem na żadnej diecie, to nie ukrywam – lubię dania kuchni śródziemnomorskiej. Pozdrawiam

  • Justyna Parucka
    2 stycznia, 2022

    Też słyszałam o tym, że te dwie ostatnie diety są niedobre dla zdrowia.
    Pozdrawiam i zapraszam na nowy post 🙂 magdatul-fan.blogspot.com.

  • Justyna Parucka
    2 stycznia, 2022

    Też słyszałam o tym, że te dwie ostatnie diety są niezbyt dobre dla naszego zdrowia.
    Pozdrawiam i zapraszam na nowy post 🙂 magdatul-fan.blogspot.com.

  • Pichceniomania
    3 stycznia, 2022

    Ja mam doświadczenie z dietą keto. Mądre podejście- pozostawanie pod kontrolą lekarza, suplementacja i dobranie odpowiedniej wersji, może przynieść korzyści dla zdrowia, nie mówiąc o gubieniu kg. Pod warunkiem, oczywiście, że nie ma do niej przeciwskazań. Ja czułam się świetnie na tej diecie i była to wersja śródziemnomorska. Jeśli komuś się wydaje, że ta dieta to objadanie się boczkiem i smalcem, to faktycznie do niczego dobrego nie doprowadzi 😉 Pozdrawiam!

  • Paola
    4 stycznia, 2022

    Your comment*Wishing you a very happy new year!
    Kisses, Paola.

    Expressyourself

    My Instagram

  • ElaR
    4 stycznia, 2022

    Najlepszą dietą jest urozmaicanie sobie potraw co dnia, tak żeby nawet co tydzień jeść co innego. A do tego zastosować umiar. Słodkie jeść ale 2 razy w tygodniu. Przede wszystkim zaś uprawiać jakąś aktywność fizyczną. 🙂 Kiedyś tak właśnie robiłam i byłam mega szczupła. Oczywiście z racji tego, że jestem niska i mam spory biust, wszyscy i tak uważali, że jestem gruba. Teraz rzeczywiście przytyłam bo zmieniłam pracę na bardziej siedzącą. Myślę, że nie widzą różnicy.

  • Jyoti
    5 stycznia, 2022

    This is such a healthy diet! Thanks for sharing. Happy New Year 2022. Have an amazing year ahead!
    Rampdiary | Fineartandyou | Beautyandfashionfreaks 

  • Klaudia Lind
    5 stycznia, 2022

    Byłam na diecie keto i bardzo dobrze się czułam, chociaż faktycznie na dłuższą metę mogłaby szkodzić. Obecnie staram się jeść niewiele węglowodanów, ale nie ograniczam ich do minimum. Jem kaszę, pieczywo bezglutenowe (po przennym puchnie mi brzuch), produkty kukurydziane, nie jem za to słodyczy, ani cukru, bo nie lubię 😉

  • Marisa Cavaleiro
    6 stycznia, 2022

    Happy New Year! A great New Year’s resolution is to start a new diet! Thanks for the comments on my blog! I wish you all the best in this new year!
    xoxo

    marisasclosetblog.com

  • Retromama.blog
    9 stycznia, 2022

    Nie raz już się zastanawiałam nad dietą śródziemnomorską. Dlaczego we Włoszech tyle ludzi chorych na Alzheimera a ta dieta przecież wywodzi się stamtąd też. Wiem jedno, nie ma diety idealnej, ale też dotrzymać jakiś sposób żywienia przez dłuższy czas nie jest łatwo.

  • Pantherka
    11 stycznia, 2022

    That’s a great post.
    (pity you don’t have a translator on your blog … somehow I always can’t find the last post)