Języki obce efektywniej – 10 sposobów na naukę

Każdy z nas chyba zdaje sobie sprawę, że funkcjonowanie dziś bez znajomości jakiegokolwiek języka obcego to bariera, która zamyka nam wiele drzwi. Większość z nas uczy się angielskiego, bo to najbardziej podstawowy język obcy, by odnaleźć się na świecie. Ale coraz więcej podróżujemy i coraz chętniej uczymy się też innych języków obcych. Ja posługuję się językiem niemieckim, z którego przygotowywałam się do matury, językiem angielskim oraz znam podstawy francuskiego. Ciągle jednak korci mnie, by nauczyć się kolejnego języka, bo zauważyłam, że z każdym kolejnym jest łatwiej. Co zrobić, by języki obce wchodziły nam do głowy bardziej efektywnie?

języki obce

1. Zacznij od motywacji – jeśli odpowiesz sobie w jakim celu chcesz się nauczyć danego języka i wypiszesz sobie, jakie korzyści przyniesie ci nauka, będzie ci łatwiej motywować się w chwilach zwątpienia. Zwykle bowiem do każdej nauki języka podchodzimy z dużym entuzjazmem, a z czasem gdy robi się trudniej, zapał opada i ogarnia nas zniechęcenie. Wówczas właśnie warto wrócić do motywacji i przypomnieć sobie, na co nam te czy inne języki obce.

2. Baw się nauką – aby skutecznie i chętnie uczyć się języka obcego należy sprawić, by nauka była przyjemna. Aby tak się zaś stało warto sięgać po tematy, które nas interesują – dla jednych będzie to nauka czy literatura, dla innych teksty piosenek czy plotki z życia gwiazd. Nieważne, co cię motywuje, ale sięgając po ulubiony temat, chętniej i z większym zapałem podejdziesz do nauki.
Dobrze jest również dobrać sposób nauki do siebie. Jeśli jesteś wzrokowcem, możesz wybrać naukę przez oglądanie filmów czy seriali. Jeśli zaś jesteś słuchowcem, warto sięgnąć po podcasty i audiobooki w wybranym języku. Jeśli lubisz czytać, sięgnij po literaturę w języku, którego się uczysz.

3. Naucz się właściwych słów – rozpoczęcie nauki języka to nauka ogromu nowych słów. Ale zdradzę ci pewien sekret – aby mówić w wybranym języku, wcale nie musisz znać wszystkich słów. Na dobrą sprawę mogę się założyć, że nie znasz przecież wszystkich polskich słów zapisanych w słowniku. Jeśli znasz zasadę Pareto (80/20), to wiedz, że działa ona także w nauce języków obcych. Można powiedzieć, że 20% wysiłku włożonego w naukę nowego słownictwa pozwoli ci rozumieć 80% danego języka. Dla przykładu w języku angielskim znając 300 słów jesteś w stanie zrozumieć 65% wszystkich tekstów. W każdym języku bowiem są słowa, którymi ludzie posługują się częściej niż innymi. Aby odczytać większość współczesnych angielskich tekstów, potrzebujesz ok. 3000 słów. Nie takie więc tej języki obce straszne, jak się wydaje.

języki obce

4. Ucz się języków pokrewnych – jeśli znasz jeden język, masz już dobry start do kolejnego. Z dużym prawdopodobieństwem znasz już bowiem kilka słów w nowym języku właśnie z powodu tego pokrewieństwa. Na przykład języki romańskie, takie jak francuski, hiszpański, portugalski, włoski i inne, mają wiele słów wspólnych z angielskim. Tysiące słów są pisane dokładnie tak samo po francusku jak po angielsku, musisz tylko nauczyć się innej wymowy. Jeśli zmienisz -tion na -ción, będziesz mieć te same słowa w języku hiszpańskim. Włoski to -zione, a portugalski to -ção. Wiele języków także zapożycza angielskie słowa i integruje je w nowym języku ze zmienioną wymową, wciąż jednak łatwo je rozpoznać. Są też takie, które mają wspólny rdzeń łaciński lub grecki, więc bardzo łatwo je rozpoznać.

5. Poszukaj partnera do rozmowy – bywa, że język, którego uczymy się w podręcznikach jest przestarzały lub zbyt literacki i nienaturalny w stosunku do tego, którym posługują się ludzie w danym kraju. Lepiej więc nawet ucząc się podstaw języka słuchać jego rodzimych użytkowników, bo z czasem trudno będzie pozbyć się wyuczonych nawyków i staromodnego sposobu mówienia. Dobrze więc znaleźć partnera do rozmowy, który na bieżąco będzie cię poprawiał – w dobie internetu o to wcale nie tak trudno, możesz użyć do tego celu Skype’a. Dobrze też oglądać treści w danym języku adresowane do rodzimych użytkowników – wtedy usłyszysz, jak naprawdę brzmią języki obce, których chcesz się uczyć.

6. Gramatyka bez spiny – gramatyka jest ważna i z pewnością warto ją znać. Ale większość z nas przeraża nawet polska gramatyka, a co dopiero mówić o tej w obcym języku. Z pewnością gramatyka jest niezbędna jeśli musisz pisać profesjonalne maile, naukowe teksty czy eseje akademickie. Ale jeśli język jest ci potrzebny przede wszystkim do codziennej komunikacji, nie torturuj się gramatyką bez końca. Naucz się podstaw, a reszta stopniowo przyjdzie sama. Zanurzając się w języku, słuchając go, otaczając się nim, mimowolnie zaczniesz przyswajać także tę straszną gramatykę. Wtedy sam zaczniesz drążyć, dlaczego coś mówi się w taki, a nie inny sposób.

języki obce

7. Kontakt z językiem bez podróżowania – wiele osób twierdzi, że o wiele łatwiej nauczyć się języka będąc w kraju, w którym się go używa. Dlaczego? Bo język otacza cię zewsząd. Ale co stoi na przeszkodzie, abyś otaczał się tym językiem także tutaj, gdzie jesteś? W internecie możesz znaleźć wiele rozgłośni radiowych w najróżniejszych językach. Możesz oglądać materiały w danym języku na Youtube, poszukać swoich ulubionych seriali z dubbingiem w języku, którego się uczysz albo oglądać serwisy informacyjne online. Możesz także czytać blogi czy popularne serwisy w danym języku. Internet to nieograniczone możliwości.

8. Urozmaicaj naukę – jeśli zdecydujesz się na jakąś formę nauki i będziesz się jej trzymać, w końcu ci się znudzi. Jeśli postanowiłeś oglądać serial w danym języku i robisz to przez cały tydzień, to spróbuj w kolejnym tygodniu poczytać coś w tym języku i nauczyć się słów, które pojawiły się w tekście, a których nie znasz. W następnym tygodniu spróbuj znów porozmawiać z kimś w danym języku. Nasz mózg nie lubi monotonii i urozmaicenie bardziej sprzyja nauce.

9. Słuchaj, słuchaj, słuchaj… – ucząc się języka obcego uczymy się przede wszystkim słownictwa i gramatyki. Potrafimy pisać, czytać i mówić, ale wpadamy w panikę, gdy słyszymy dany język. To przekleństwo, które jest w dużej mierze wynikiem tego, jak uczy się nas języków obcych w szkołach. Tymczasem to właśnie słuchanie jest kluczem do zrozumienia języka i komunikacji. Okazuje się, że sprawne mówienie w języku obcym, a rozumienie go ze słuchu to dwie zupełnie różne rzeczy. Dlatego tak ważne jest słuchanie i należy ćwiczyć je codziennie. Zacznij od oglądania filmów z napisami, słuchaj audycji radiowych, staraj się rozumieć swoje ulubione piosenki, a czas stracony na słuchaniu TEDx na pewno nie będzie stracony.

języki obce

10. Bądź jak dziecko – bo one uczą się języków obcych niezwykle szybko. Dlaczego? Bo uwielbiają się bawić i nie boją się popełniać błędów. Jeśli będziesz dobrze się bawić podczas nauki i przestaniesz myśleć o swoich zahamowaniach i blokadach, będziesz uczyć się dużo bardziej efektywnie.

I na koniec jeszcze jedno – w nauce języka ważna jest systematyczność. Lepiej więc uczyć się mniej, a częściej i systematycznie powtarzać to, co już potrafisz. Aż nauka wejdzie ci w nawyk.

A Wy jakie macie sposoby na naukę języka? Może o czymś zapomniałam?

Buziaki!
signature
Subskrybuj, żeby nie przegapić żadnego posta!
Podaj swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach!
Tagi

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • Marzena
  20 stycznia, 2020

  Ja chyba zupełnie nie ma do tego głowy, albo czasu. Sama nie wiem 🙂 pozdrawiam kochana 🙂

 • Radiomuzykant-ka
  20 stycznia, 2020

  Systematyczność jest bardzo ważna. 🙂

 • Ania
  20 stycznia, 2020

  Ja od kilku lat uczę się norweskiego i najlepsza nauka języka jest z ludźmi. W pracy gadamy cały czas, oni poprawiają, pomagaja i każdego dnia uczę się coś nowego. Zanim jednak trafiłam między ludzi byłam na kilku kursach żeby się o słuchać tego języka… to był dobry pomysł bo na kursie się osłuchałam i tylko podstaw nauczyłam a prawdziwa jazda z językiem zaczęła się jak przyszlo gadać… ja niestety nie mam głowy do języków i dla mnie to męczarnia 🙂

 • Gąska
  20 stycznia, 2020

  Mój mąż ma jakąś aplikację do nauki i codziennie poświęca jej chwile czasu 🙂

 • Recenzownia książkowa
  20 stycznia, 2020

  Mnie pomagają filmy i książki po angielsku 🙂

 • Rena
  20 stycznia, 2020

  ooo fajne podpowiedzi, jak się uczyć szybciej i sprawnej. Dzięki

  https://spicetki.wordpress.com/

 • Rena
  20 stycznia, 2020

  Zapraszam też na mojego drugiego bloga :-). Buziaki

  https://recenzentkaa.wordpress.com/

 • Babownia
  20 stycznia, 2020

  Słuchanie często sprawia kłopoty, bo nie słyszymy jak native speakerzy łączą głoski i wyrazy. Rzeczywiście jest to chyba najtrudniejsza sprawność do opanowania. Ja jestem zdania, że warto uczyć się całymi zlepkami wyrazowymi, tzw „chunks”, bo własnie zlepkami mówimy. Co do gramatyki, trzeba ją znać w pewnym zakresie przynajmniej, bo gramatyka jest jak szkielet na którym wieszamy całą resztę 🙂 Pozdrawiam!

 • Brian
  20 stycznia, 2020

  Being able to communicate in multiple languages is such a great idea. I do think that most Americans are too lazy to learn a foreign language, sadly.

 • angiesrecipes
  21 stycznia, 2020

  Interesting!

 • Magdalena
  21 stycznia, 2020

  żałuję,że przykładałam się tylko do angielskiego, i olałam nieco niemiecki. Uczyłam się na odczep przez 6 lat…..

 • Aisab
  21 stycznia, 2020

  Nie masz pojęcia, jak Ci zazdroszczę tego talentu do języków obcych; u mnie to ….dramat;
  chciałbym a nie wychodzi mi; nawet język rosyjski już „zabyłam”, bo nie używałam.
  Na stare lata, gdy skleroza daje znać o sobie za późno na naukę; bo sama zobacz;
  napisane jest do you speak english, zaś czytać należy inaczej, a to tylko 1przykład/1000000
  co ja bym dała, żebym jakimkolwiek językiem obcym się posługiwała; och…

 • Serpentyna
  21 stycznia, 2020

  Mieszkam w USA 36 lat ale moj jezyk angielski ma braki – bo uczylam sie „z ulicy’, sluchajac innych i z TV. Owszem, zaraz zaczelam czytac ale moja skladnia do dzis zostala niedoskonala. Niemniej nie mam problemow z porozumiewaniem sie czy zalatwianiem swych spraw.
  Masz racje mowiac ze poza wyjatkowymi sytuacjami (np gdy tego wymaga praca) do codziennego bycia nie musi sie znac wszystkich wyrazow. Poza tym, oprocz tego codziennego slownictwa istnieje fachowe , np jezyk inzynierow, lekarzy, adwokatow – nie sposob kazdy poznac. Jesli sie nie musi to lepiej doskonalic to co niezbedne , wygladzac, zamiast chwytac kilka srok za ogon a kazda niezupelnie.
  Maz i ja w domu rozmawiamy po polsku i juz dawno temu zauwazylam ze obracamy wciaz tymi samymi wyrazami i zwrotami a gdy czasem uzyjemy jakiegos „nowego” to nas zadziwia, nawet zdarza sie ze chwile zejdzie zanim przypomnimy sobie polskie slowko nam potrzebne.
  Inna ciekawostka – nasze dzieci przybyly tu do USA gdy mialy 12 lat i z polskim jezykiem mialy do czynienia jedynie w rozmowach z nami co po odejsciu z domu ktory tylko czasem odwiedzaly nie bylo codziennym wydarzeniem, a wogole nie zapomnialy, nadal mowia dobrze po polsku i nawet zachowaly akcent.
  Duzo dobrego, nawet wspanialego, slysze o aplikacji Babel – podobno uczy dowolnego jezyka w 3 miesiece .
  Dobrze jest znac obcy jezyk i masz racje mowiac ze angielski jest takim miedzynarodowym w ktorym mozna sie porozumiec z calym swiatem, bardzo pozytecznym.
  Mam dzieki temu frajde bo kocham ksiazki wiec jego znajomosc pozwala mi czytac do woli.

 • Jackie Harrison
  21 stycznia, 2020

  That is for the outline information.

 • jotka
  21 stycznia, 2020

  Z ta systematycznością jest największy problem, jak nie mam bata nad sobą to ciężko…

 • Magdalena
  21 stycznia, 2020

  Przyznam, że ostatnio uczę się pomagając w nauce dziecku. Bo to, czego nauczyłam się w swojej szkole niestety za bardzo mi się nie przydało.. no może do znajomości wielu słów angielskich..

 • Dorota z kobietytomy.pl
  21 stycznia, 2020

  U mnie sprawdza się częste, ale krótkie powtarzanie i uczenie się w sytuacjach dnia codziennego. 🙂 A najprościej się uczyć, pomagając innym, na przykład dzieciom, o czym pisze wyżej Magdalena

 • Cyrysia
  21 stycznia, 2020

  Ja niestety z powodu pewnej ”ułomności” nie dam rady przyswoić języków obcych. Nawet w czasach szkolnych miałam specjalne zwolnienie z niemieckiego i z angielskiego.

 • Klimaty Agness
  21 stycznia, 2020

  Talent do języków obcych to coś, czego można pozazdrościć. Zawsze najważniejsza jest systematyczność i niezniechęcanie się 😀
  Pozdrawiam ciepło, Agness:)

 • asia
  21 stycznia, 2020

  Obca mowa otwiera drzwi do obcych kultur. Masz rację, nic tak nie podnosi możliwości komunikacji jak motywacja i systematyczność. Dodam tylko tyle, że oglądam filmy na Netfix w j. niemieckimi i tłumaczę sobie artykuły z gazet, które mnie interesują i oczywiście dużo mówię, nawet z błędami , ale mówię

 • Paola
  21 stycznia, 2020

  I love languages, I know 4… I would like to learn more!
  Kisses, Paola.

  Expressyourself

 • Anna piekneperfumy
  21 stycznia, 2020

  Ja zawsze lubiłam się uczyć języków i przychodziło mi to łatwo:). Fajne sposoby podałaś, sama z wielu korzystałam:).

 • Magda
  22 stycznia, 2020

  Myślę, że systematyczność i motywacja, to klucz do nauki języków obcych, na pewno łatwiej się uczyć przebywając wśród ludzi mówiących językiem, którego się uczymy 🙂

 • Milena M
  22 stycznia, 2020

  Niestety z wiekiem coraz ciężej przychodzi nauka języków obcych.

 • The Yum List
  22 stycznia, 2020

  I would love to get a few more languages under my belt.

 • Agnieszka
  22 stycznia, 2020

  Gramatyka bez spiny…no właśnie. Chyba napiszę sobie to wielkimi literami na ściance motywacyjnej…
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy 🙂

 • Matka na Szczycie
  22 stycznia, 2020

  Ja miałam zawsze ten plus, że z ogromną łatwością przychodziła mi nauka języków, zresztą, kiedy mieszkałam w innych krajach, to po prostu naturalnie je łapałam, ale teraz to już mi by się nie chciało uczyć 😉

 • Di bloguje
  22 stycznia, 2020

  Ja jestem leniwym wzrokowcem.

 • Ayuna
  22 stycznia, 2020

  Moje sposoby na naukę języka to dużo piosenek i filmów w języku, którego chce się nauczyć oraz aplikacje przeznaczone do nauki języka jak duolingo 🙂
  Pozdrawiam ciepło ♡

 • Karolina90
  22 stycznia, 2020

  Języki obce to moja pięta achillesowa(chociaż sama uczę się angielskiego) więc każda rada jest na wagę złota. Pozdrawiam

 • L.
  22 stycznia, 2020

  Też zdawałam maturę z niemieckiego. Ale po 3 latach braku kontaktu z tym językiem już niewiele umiem. Z angielskim niedawno się oswoiłam, oglądając seriale z napisami. Ale tak naprawdę żadnego nie potrafię poza polskim. Bardzo bym chciała się nauczyć włoskiego lub rosyjskiego. Mam słowniki, myślałam o aplikacjach, ale one są zazwyczaj płatne. No i brak mi motywacji. Muszę coś o tym pomyśleć.

 • Agu Agula
  22 stycznia, 2020

  Przydatny wpis. Mój mąż zna biegle język angielski i trochę jemu zazdroszczę i wykorzystuję jako tłumacza na wyjazdach ? Jako dziecko oglądał bajki po angielski, potem lekcje w szkole i nadal kontynuuje poszerzanie swojej wiedzy i ogląda różne programy i filmy w języku angielskim. Szkoda, że ja kiedyś olałam sprawę i nie przyłożyłam się do nauki ?

 • domowe-potrawy.pl
  22 stycznia, 2020

  Ja czasem słucham sobie na yt Sherlocka Holmes’a po angielsku albo inne filmiki. To dobry sposób, by osłuchać się z językiem 😉

 • https://honestjessicaalba.wordpress.com
  23 stycznia, 2020

  Mogę się zgodzić z każdym punktem. Systematyczność i osłuchanie się z językiem to podstawa, bo niestety jak się robi długie przerwy, to zapomina się słownictwa. Dla mnie zawsze była najgorsza blokada językowa – znałam sporo słów, rozumiałam język, jak ktoś do mnie mówił, ale sama miałam obawy przed mówieniem, bo tak jak napisałaś bałam się popełnić jakąś gramatyczną gafę albo że użyję niewłaściwego słowa.

 • Karolajna
  23 stycznia, 2020

  Przydałoby mi się powtórzenie znanych języków obcych, więc porady przydatne. 😉

 • Mama z różową torebką
  23 stycznia, 2020

  U mnie systematyczność zawsze jest problemem :/ Ale może znowu za jakiś czas uda mi się ruszyć na zajęcia 🙂

 • Gina Beltrami
  23 stycznia, 2020

  I would like to know English well!
  xoxo Gina

  new post
  Gina Beltrami

 • coosure
  23 stycznia, 2020

  Pisanie z kims w tym języku, w którym chcemy się nauczyć – jest dużo grup do pisania listów, korespondowania na różne sposoby 🙂 Ja uwielbiam słuchać muzyki lub oglądać filmy w j. angielskim 🙂 i czesto dzięki temu wyłapuje błedy w tłumaczeniach co mnie jeszcze bardziej motywuje do nauki ☺

 • Kamila
  24 stycznia, 2020

  Bardzo ciekawe pomysły na naukę języka i na pewno wezmę te sposoby pod uwagę 🙂

 • Monika Olga
  24 stycznia, 2020

  Właśnie zmotywowałaś mnie, aby powrócić do nauki języków obcych. Ostatnio coraz częściej myślę o hiszpańskim 🙂

 • Kasia Dudziak
  24 stycznia, 2020

  Kiedyś uczylyśmy się z siostrą portugalskiego jak nam się nudziło w wakacje. Dla mnie metodą nauki jest oglądanie seriali z pol napisami czy słuchanie audiobookow. Świetny post Karo ? Przydatny. Dzieci najszybciej się uczą języków bo dużo słuchają i dla nich to zabawa.

 • Jola [Manager pixeli]
  2 lutego, 2020

  Z tą paniką w momencie słuchania języka i bycia zmuszoną do odpowiedzi, potwierdzam. Jak słucham z boku, faktycznie rozumiem prawie wszystko, ale jak mam rozmawiać, mam wrażenie, że wcale nie znam języka. Zainspirowałaś mnie do nauki.

 • Sady Sana
  5 lutego, 2020

  Ludzie otwierają oczy ze zdziwienia kieyd im oznajmiam, że nie znam angielskiego. Tyle różnych sposobów na naukę a to jakiś mi nie wchodzi. Kiedy ktoś do mnie mówi po angielsku robię się głucha i prostego pytania o godzinę nie rozumiem. Może właśnie dlatego, że w szkołach głównie się skupia na pisaniu i czytaniu. Sama też nie mam z kim szlifować angielskiego. Na maturze na słuchankach wszystko strzelałam a ustną zdałam chyba dlatego, ze egzaminator był miły xD Niemieckiego też się uczę od pierwszej klasy a jeszcze gorzej nawet nic nie przeczytam 🙂 Mam wrażenie, że jak nie wyjadę to już się nie nauczę ;p

 • Tang Emily
  14 lutego, 2020

  Some languages not easy to learn for beginners
  if we know English and those alphabets, I guess not that hard to catch up French since the characters used almost similar
  but if you wanna catch up Korean, Japanese, Thai, Chinese to name a few then it’s totally different characters used in the language