35 sposobów, by przyspieszyć metabolizm

Przed nami Boże Narodzenie. Czas, kiedy będziemy zajadać się świątecznymi smakołykami i spotykać z najbliższymi przy suto zastawionych stołach. Jeśli nie chcemy, żeby nadmiar świątecznych kalorii skutecznie zepsuł nam efekt sylwestrowej kreacji warto pamiętać o kilku trikach, które sprawią, że nasz organizm będzie spalał więcej kalorii. Trzeba po prostu przyspieszyć metabolizm. Warto jednak o tym pamiętać nie tylko od święta, bo wraz z wiekiem nasz metabolizm się rozleniwia. Czas jednak można oszukać. A jak?

1. Jedz śniadanie

Każdego jednego dnia. Jeśli tego nie robisz, Twój organizm pracuje w trybie głodu i broniąc się przed nadmiernym zużyciem energii spowalnia metabolizm. W efekcie nie jedząc śniadania ryzykujesz dodatkowe kilogramy dużo bardziej, niż spożywając ten pierwszy posiłek. Śniadanie daje organizmowi energetycznego kopa i rozpędza metabolizm na resztę dnia. Warto wybierać na śniadanie potrawy bogate w błonnik, bo dają one uczucie sytości na dłużej.

2. Wybieraj ćwiczenia aerobowe

To najlepszy sposób na spalanie kalorii. Należy zadbać, by w ciągu tygodnia poświęcić na tego rodzaju ok. 150 minut. Możesz spacerować, biegać, pływać lub jeździć na rowerze. Dobrze jest zastosować trening interwałowy, który pomaga spalać 3 razy więcej kalorii niż trening jednostajny, a do tego korzystnie wpływa na poziom cholesterolu. Jeśli dodatkowo chcesz schudnąć, musisz ćwiczyć jeszcze więcej i zadbać o właściwą dietę.

3. Wstawaj wcześnie!

Wstawanie wraz z pierwszymi promieniami słońca, a co za tym idzie funkcjonowanie zgodnie z zegarem biologicznym zdaniem naukowców pomaga nam utrzymać szczupłą sylwetkę. To właśnie ów zegar biologiczny reguluje wszystkie procesy w naszym organizmie, w tym także metabolizm.

przyspieszyć metabolizm

4. Buduj mięśnie

Organizm spala kalorie także wtedy, gdy nic nie robisz. Spoczynkowe tempo metabolizmu jest jednak większe u osób, które mają więcej mięśni, bo mięśnie zużywają więcej kalorii niż tłuszcz. Każdy trening na siłowni to większa aktywność mięśni, a tym samym szybszy metabolizm. Nie oznacza to od razu, że musisz wyglądać jak kulturysta, nie mniej warto nad mięśniami pracować. To jeden ze sposobów, by przyspieszyć metabolizm.

5. Nie tnij kalorii

Jeśli dostarczysz organizmowi niedostateczną ilość kalorii, zrobi on dokładnie to samo, o czym wspominałam przy temacie śniadań. Organizm zacznie oszczędzać energię i spowalniać, spodziewając się „chudego” czasu. Nie dość więc, że nie dostarczymy organizmowi wszystkich niezbędnych składników, to jeszcze blokujemy sobie utratę wagi. Najlepiej więc dostarczać tyle kalorii, ile wymaga nasz metabolizm spoczynkowy. Dla kobiety jest to ok. 1300 kcal, a dla mężczyzny ok. 1800 kcal.

6. Pij kawę!

To dobra wiadomość dla mnie i wszystkich tych, którzy nie wyobrażają sobie życia bez kawy. Jak wynika z badań naukowych, kawa (ale wyłącznie ta z zawartością kofeiny) przyspiesza metabolizm nawet o 16%. Kofeina pobudza układ nerwowy, przyspiesza tętno i oddech, a to przekłada się na nasz metabolizm.

przyspieszyć metabolizm

7. Pij zimną wodę

Rozpoczynanie dnia szklanką chłodnej wody również przyczynia się do pobudzenia naszego metabolizmu, bo organizm musi najpierw ogrzać wypitą wodę. Badania naukowe dowodzą, że osoby, które wypijają więcej niż 4 szklanki wody dziennie, spalają więcej kalorii. Może nie jest to jakaś spektakularna utrata kalorii, ale nawet jeśli wychodzimy finalnie na zero, warto się nawadniać. Organizm potrzebuje wody do przetwarzania kalorii. Każde odwodnienie to spadek metabolizmu. Zamiast przekąsek typu chipsy czy paluszki, wybieraj raczej owoce i warzywa, które również dostarczają organizmowi wody. Jeśli chcesz przyspieszyć metabolizm, nawadniaj organizm!

8. Dostarczaj organizmowi białka

Osoby, które spożywają więcej białka mają korzystniejsze stężenie glukozy we krwi przez cały dzień. Dodatkowo białko buduje masę mięśniową, a ta jak wiemy pomaga nam spalać więcej kalorii. Warto więc sięgać na śniadanie po jajka lub jogurt grecki, które to dostarczają organizmowi solidną porcję białka.

9. Pij zieloną herbatę

Jeśli nie lubisz kawy, zielona herbata stanowi również duże wsparcie dla metabolizmu. Wypijanie 4-5 filiżanek zielonej herbaty dziennie, przekłada się na szybszą utratę kalorii. Jak to się dzieje? Napar zawiera katechiny – są to przeciwutleniacze, które powodują uwalnianie tłuszczu z komórek tłuszczowych i przyspieszają jego przekształcanie w energię.

przyspieszyć metabolizm

10. Dostarczaj więcej witaminy D

Witamina D ma istotne znaczenie dla metabolizmu i reguluje działanie tkanki mięśniowej. Niestety większość ludzi ma jej niedobór. Warto więc zadbać, aby w naszej diecie znalazł się łosoś, tuńczyk, mleko z płatkami zbożowymi i jajka. To kolejny krok, by przyspieszyć metabolizm.

11. Jedz częściej

Może wydaje się to nielogiczne, bo jak niby schudnąć, jedząc więcej. Chodzi jednak o to, by jeść 5-6 posiłków, ale mniejszych. To utrzyma Twój metabolizm w dobrym rytmie. Dbając, by odstępy między posiłkami nie przekraczały 4 godzin, nie dopuścisz do powstania tak wielkiego głodu, który może skutkować przejedzeniem.

12. Dostarczaj kwasów Omega 3

Jedzenie ryb bogatych w kwasy Omega-3 (łosoś, śledź, tuńczyk) korzystnie wpływa na metabolizm poprzez regulację poziomu cukru we krwi i zmniejszanie stanów zapalnych. Osoby ćwiczące, które dostarczają organizmowi kwasy Omega-3 chudną szybciej niż ci, którzy tego nie robią. Jeśli nie lubisz smaku ryb, sięgnij po olej lniany, orzechy włoskie lub jaja, a w ostateczności po suplementy, które nie mają rybiego posmaku.

przyspieszyć metabolizm

13. Pij mleko!

Zdarzają się dni, kiedy ulegamy pokusie i sięgamy po fast food. Każdy z nas ma prawo do chwili słabości. Tym bardziej, że tę słabość możemy naprawić zjadając potem podwieczorek z dużą ilością wapnia. Ten ostatni powoduje zmniejszenie wchłaniania tłuszczu. Co ważne, efekt ten osiągniemy jedynie, gdy dostarczymy wapnia w pożywieniu. Dostarczony w postaci suplementów nie ma takiego działania. Pij więc mleko!

14. Wstań kiedy rozmawiasz przez telefon

Nie siedź przez cały dzień pracy, ale stań na nogach, gdy to możliwe. Badania wykazały, że w pozycji stojącej spoczynkowy metabolizm jest szybszy niż w pozycji siedzącej. Jeśli więc masz siedzącą pracę, staraj się niektóre czynności wykonywać na stojąco. Ot, choćby rozmowy telefoniczne. Nawet godzina w ciągu dnia to kilkadziesiąt kalorii więcej na minusie, choć jeśli naprawę chcemy przyspieszyć metabolizm, warto dążyć do tego, aby stać 3 godziny dziennie.

15. Napój energetyczny od czasu do czasu?

Niektóre składniki napojów energetycznych mogą przyspieszać nasz metabolizm. Często jest tam kofeina, która dodaje nam energii, a także tauryna i aminokwasy. Tauryna przyspiesza metabolizm i może pomóc w spalaniu tłuszczu. Korzystanie z tych napojów ma jednak również ciemną stronę – podnoszą ciśnienie krwi, powodują rozdrażnienie i mogą prowadzić do kłopotów ze snem. Lekarze odradzają ich spożywanie dzieciom i nastolatkom. Jeśli więc zdecydujemy się sięgnąć po taki napój, warto robić to sporadycznie, a nie regularnie.

przyspieszyć metabolizm

16. Używaj oliwy z oliwek, by przyspieszyć metabolizm

Nasz organizm potrzebuje tłuszczu, nie można więc go zupełnie wyeliminować z diety. Odpowiednie tłuszcze i oleje pomagają stłumić głód, zwiększyć metabolizm i wspomóc wchłanianie substancji odżywczych przez organizm. Zdrowe tłuszcze jednonienasycone, jak oliwa z oliwek, rzeczywiście mogą pomóc organizmowi spalać kalorie. Oliwa z oliwek może także podnieść poziom serotoniny w organizmie, co przekłada się na uczucie sytości. Jest jeszcze wartość dodana – polifenole i przeciwutleniacze zawarte w oliwie z oliwek pomagają walczyć z nowotworami, osteoporozą czy uszkodzeniem mózgu.

17. Wybieraj produkty organiczne

Nie karmisz silnika swojego samochodu pestycydami, więc tym bardziej nie powinieneś tego robić swojemu organizmowi. Pestycydy zawarte w żywności uszkadzają funkcjonowanie komórek, zakłócając metabolizm. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na kupowanie ekologicznej żywności, która wciąż nie jest najtańsza, sięgnij do listy najmniej skażonych owoców i warzyw. Znajdziesz ją także na moim blogu. Wybierając te mniej szkodliwe pomagasz swojemu organizmowi przyspieszyć metabolizm.

18. Zasypiaj wcześnie

Badania wykazują, że osoby, które mało śpią i są narażone na stres, mają więcej niebezpiecznego tłuszczu trzewiowego w organizmie. Jeśli walczymy ze zmęczeniem organizm zaczyna poszukiwać energii i pobudza apetyt. To właśnie z tym mam największy problem – jeśli wieczorem mam coś do zrobienia i czuję się senna, od razu nachodzi mnie ogromna ochota na przekąski. Warto więc tak sobie zaplanować dzień, aby wygospodarować 8 godzin na sen.

przyspieszyć metabolizm

19. Wybieraj dobre węglowodany

Rafinowane węglowodany, takie jak słodkie bułeczki czy biały chleb powodują gwałtowny wzrost insuliny, co sprzyja gromadzeniu tłuszczu i spowalnia metabolizm. Lepiej więc wybierać węglowodany bogate w błonnik – warzywa, owoce i pieczywo pełnoziarniste.

20. Redukuj tłuszcze trans

Każdy choć raz słyszał, że te tłuszcze nie są dobre dla naszego organizmu, ale mogą one także spowolnić spalanie tłuszczu przez organizm. Tłuszcze te wiążą się z komórkami tłuszczowymi w wątrobie i spowalniają metabolizm. Jedzenie tłuszczów trans może także spowodować insulinooporność i prowadzić do zapalenia trzustki, a to uszkadza przemianę materii i powoduje przyrost masy ciała. Dzisiejsza przetworzona żywność utrudnia wyeliminowanie ich całkowicie ze swojej diety, ale jeśli chcemy przyspieszyć metabolizm, warto przygotowywać posiłki samemu i uważnie czytać etykiety.

21. Jedz ostro

Kapsaicyna, która odpowiada za ostry smak papryki chilli, powoduje wzrost produkcji ciepła w organizmie oraz aktywuje współczulny układ nerwowy. To powoduje skok metabolizmu o ponad 20 procent. Dla wymarzonej sylwetki warto więc w kuchni stosować ostrzejsze przyprawy.

22. Zrezygnuj z napojów dietetycznych

Mogą mieć zero kalorii, ale sztucznie słodzone napoje mogą wpływać na przemianę metaboliczną organizmu. Nie wszyscy się z tym zgadzają, ale są badania, które potwierdzają zwiększenie masy ciała przez zakłócenie metabolizmu, a nawet choroby serca i cukrzycę, spowodowane spożywanie tego rodzaju napojów.

przyspieszyć metabolizm

23. Dwa jajka dziennie

Choć białko ma niewiele kalorii, tłuszczu, a sporo białka, powinniśmy  korzystać z dobrodziejstwa całych jajek. Żółtko zawiera bowiem wiele składników odżywczych, które pomagają organizmowi przyspieszyć metabolizm. Znajdziemy tutaj witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz cholinę, która zapobiega gromadzeniu tłuszczu wokół wątroby. A co z cholesterolem? Najnowsze badania wykazały, że spożycie dwóch jajek dziennie nie ma na niego negatywnego wpływu.

24. Uważaj na ubytki żelaza

Kobiety w trakcie miesiączki tracą sporo żelaza, a ponieważ żelazo pomaga w przenoszeniu tlenu do mięśni, jego niedobór może przyczynić się do spadku metabolizmu.  Dbaj więc o dostarczanie do organizmu żelaza w postaci zbóż, fasoli, soczewicy, zielonych warzyw liściastych, jak szpinak, brokuł czy jarmuż.

25. Jedz arbuzy

Arginina to aminokwas, który jest obecny w arbuzach i według najnowszych badań może on wspomagać utratę wagi. Dodanie tego aminokwasu do diety powoduje wzrost utleniania tłuszczów i glukozy oraz przyrost masy mięśniowej. Oprócz arbuza, argininę znajdziecie w owocach morza, orzechach i nasionach.

26. Ostrożnie z alkoholem

Myślisz o wypiciu drinka przed posiłkiem? Zastanów się! Alkohol pobudza apetyt, więc jest wielce prawdopodobne, że zjesz więcej. Jeśli zdecydujesz się natomiast na alkohol do posiłku, musisz mieć świadomość, że organizm zacznie trawienie właśnie od alkoholu, posiłek prawdopodobnie odłoży się więc w postaci tłuszczyku. Jeśli jednak masz ochotę na jakiś alkohol, wybierz wino, bo ma najmniej kalorii. Możesz je dodatkowo rozcieńczyć wodą – to również pomoże przyspieszyć metabolizm.

przyspieszyć metabolizm

27. Przegryzaj czekoladę

Nie chodzi o to, aby rzucać się na całe opakowanie czekoladek, ale kilka kostek dobrej, gorzkiej czekolady nie zaszkodzi. Osoby, które pozwalają sobie na taką przekąskę mają niższy poziom stresu i bardziej wyregulowany metabolizm. Stres bowiem dotkliwie go spowalnia.

28. Jedz węglowodany w nocy

Brzmi zupełnie abstrakcyjnie, ale znów ma swoje naukowe uzasadnienie. Jeśli zjemy węglowodany przed pójściem spać, organizm z pewnością przechowa je w postaci tłuszczu. Badania wykazały, że jeśli zjemy węglowodany w nocy, nazajutrz stracimy więcej kalorii na ich strawienie. Ponadto ci, którzy jedzą węglowodany w ciągu dnia mają wyższy poziom cukru we krwi w stosunku do nocnych podjadaczy.

29. Odreaguj PMS

Wahania nastroju towarzyszące PMS sprawiają, że mamy ochotę zwinąć się w kłębek i przespać ten czas. Badania wykazały jednak, że ćwicząc dwa tygodnie przed miesiączkom spalamy więcej kalorii. Przed owulacją organizm gromadzi tłuszcz na wypadek ewentualnego zapłodnienia, po owulacji organizm wykorzystuje tłuszcz do produkcji energii. Wszystko to regulują nasze hormony.

30. Śmiej się

Śmiech jest trochę jak trening. Śmiejąc się tracimy do 20% więcej kalorii, niż w normalnym nastroju. Może 10 czy 40 kalorii to nie wiele, ale warto pamiętać, że śmiech także pomaga nam zachować zdrowe serce.

31. Jedz czosnek

Ostatnie badania wykazały, że czosnek wspomaga metabolizm cukru we krwi i pomaga w regulacji tłuszczów w surowicy krwi. Dodawanie czosnku do żywności bogatej w tłuszcze i węglowodany, zapobiega ich szkodliwemu działaniu. Dodatkowo czosnek wzmacnia nasz układ odpornościowy, pomaga zapobiegać chorobom serca oraz nadciśnieniu.

przyspieszyć metabolizm

32. Nie wierz w mity

Ćwicz o poranku!  Jedz witaminę B12, a przyspieszyć metabolizm!  Nie jedz po godzinie 18.00! Ćwicz jogę bikram! (rodzaj jogi, którą ćwiczy się w bardzo wysokiej temperaturze) Jeśli słyszałaś takie rady, w żadnym razie z nich nie korzystaj, bo nie mają potwierdzenia w rzeczywistość, a niektóre są nawet niebezpieczne.

33. Pij herbatę Oolong

Tradycyjna, chińska herbata jest bogata w przeciwutleniacze, które nie tylko pomagają utrzymać na właściwym poziomie cholesterol, ale także wspomaga trawienie. Podobnie jak zielona herbata jest bogata w katechiny, które poprawiają zdolności organizmu do metabolizowania tłuszczu.

34. Jedz orzechy

Migdały stosowane przy diecie niskokalorycznej zwiększają utratę wagi. Dobre tłuszcze zawarte w migdałach mają wpływ na poziom insuliny, ale także dają uczucie sytości, przez co eliminują ochotę na podjadanie. Warto więc mieć w zanadrzu migdały, orzechy lub masło orzechowe.

35. Owoc zamiast smoothie

Oczywiście, że moda na smoothie ma swoje plusy, bo przekonała do warzyw i owoców także tych, którzy za nimi nie przepadali. Ale organizm zużywa więcej energii na trawienie całych warzyw i owoców niż tych przetworzonych do postaci płynnej. Nawet jeśli życie bez smoothie wydaje się puste, warto od czasu do czasu sięgnąć jednak po warzywa i owoce w ich podstawowej postaci.

przyspieszyć metabolizm

Myślę, że tych rad można by znaleźć jeszcze ze dwadzieścia, ale każda z nich przybliża nas nie tylko do szybszego metabolizmu i zgrabniejszej sylwetki, ale także do zdrowych nawyków żywieniowych. Zaskoczyło Was coś w tym zestawieniu? Stosujecie większość z tych rad czy może macie z czymś szczególny problem?

Buziaki!
signature

Subskrybuj, żeby nie przegapić żadnego posta!
Podaj swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach!

Tagi

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • Gosza Gosz
  18 grudnia, 2016

  Ja zawsze chodzę po całym pokoju, kiedy rozmawiam przez telefon. Chodzę po łóżku, wdrapuję się na meble, byle się ruszać. Mama zawsze mówi, bym usiadła na tyłku, bo wydreptam dziurę w podłodze 🙂
  A co do jedzenia w nocy to jestem w szoku, ale na pewno wyprobuję 🙂

 • Gaja
  18 grudnia, 2016

  To prawda, że bez śniadania przez cały dzień gnębią człowieka napady głodu. Zgadzam sie też z tym, że lepiej jest wcześnie wstawać i wcześniej chodzić spać. Tak samo dobrze działa codzienna, porządna dawka ruchu. To tyle z moich doświadczeń. Inne rzeczy, może i tak… Ale trudno stwierdzić w praktyce 😉 A-ha, ostatnio przy okazji czytania o ssaniu oleju, dowiedziałam się, że olej kokosowy pomaga utrzymać wagę w ryzach…

 • jotka
  18 grudnia, 2016

  Bardzo cenne i ciekawe porady, większość staram sie stosować, może dlatego, jak dotąd, nie mam problemów z wagą, ale też uważam na to co i ile jem. Herbaty zielonej nie mogę pic, zbytnio mnie pobudza, a i smak taki średni…

 • Becomingbeauty
  18 grudnia, 2016

  post przerewelacyjnY! nawte nie wiem ile czaus musiałaś na niego poświęcic, ale dla mnie rewelacyjnie pomocny :)!

 • Lenya
  18 grudnia, 2016

  Great post and advice, Karo. I have to confess I don’t do breakfeast, I just can’t eat that early, even as a child I couldn’t eat that early in the morning, but I get my breakfeast a couple of hours later, tho. Happy holidays, Karo dear.
  xox
  Lenya
  FashionDreams&Lifestyle

 • Katarzyna
  18 grudnia, 2016

  Mam to szczęście, że mój metabolizm jest szybki niczym wagonik metra.

 • Cracker
  18 grudnia, 2016

  Bardzo dobry wpis i mam nadzieję, że przyda się czytelnikom 🙂 Od siebie dodam, że byłabym zainteresowana tym, jak szybko i w zdrowy sposób zwiększyć masę 😀

 • Anna
  18 grudnia, 2016

  No cóż… nie jem śniadań, ponieważ mój organizm słabo przyjmuje cokolwiek przed 11. Witamina D w łososiu? Około 540 jednostek w 100 g, ile musiałabym tego zjeść, skoro potrzebuję 4000 jednostek na dobę? Muszę suplementować. jedzenie w nocy? Równiez nie dla mnie, poza tym jak to połączyć z koniecznością spania dośc wcześnie? Nie mogę jeść innego pieczywa niż białe, bo nie trawię – sporo ludzi nie trawi – ziaren. Mleko? To samo, większośc dorosłych źle go trawi, nie tylko ze względu na laktozę, również ze względu na zawarte w nim i przetworach białka, nie pamiętam teraz nazwy.
  Nie ma to jak różne mity…

 • Helen G.
  18 grudnia, 2016

  Bardzo wyczerpujący wpis:) Zgadzam się, że śniadanie to podstawa oraz więcej posiłków ale małych objętościowo:)

 • Ela Dziurkowska
  18 grudnia, 2016

  Racja, jednak co do oliwy i wszelakich olejów jest jedno ale….to że są bogactwem, nie podlega żadnej wątpliwości, ale tylko spożywane na zimno. Gdy dostaną temperatury tracą wszystko co dobre, a nawet robią się szkodliwe…
  Te wszystkie lekkie zero napoje i produkty to jedno wielkie oszustwo. Pozdrawiam 🙂

 • boja
  18 grudnia, 2016

  Punkt 26 bardzo mnie nie podoba się!

 • Noel
  19 grudnia, 2016

  Wiele rzeczy lubię o stosuję, ale nie wiem jak wpływają na mój metabolizm. Z pewnością powinnam przyłożyć się do ćwiczeń i będzie lepiej niż jest.

 • Ewelina
  19 grudnia, 2016

  Tak dawno nie piłam zielonej herbaty, koniecznie muszę sobie dzisiaj zaparzyć:)
  Większość stosuje, to bardzo trafne sposoby 🙂

 • Anszpi- Droga do perfekcyjnych włosów
  19 grudnia, 2016

  Chętnie zastosuję kilka punktów 🙂

 • Megly
  19 grudnia, 2016

  Dobre rady. Co do dawki kalorycznej – 1300 kcal dla kobiety średnioaktywnej; to za mało, aby była pełna sił i nie miała napadów głodu. Oprócz kalorii bardzo ważne jest też odpowiednie rozłożenie makroskładników. Zwykle w przypadku diet często ucinane są tłuszcze, nawet te zdrowe (a orzechy, oleje są nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu).
  Super, że sporządziłaś tak cenne zestawienie! 🙂 Przyda się! Co do postanowień noworocznych… każdy impuls jest dobry, żeby coś
  Pozdrawiam ciepło.

  • Karolina Krawczyk
   19 grudnia, 2016

   1300 kcal to kaloryczne minimum potrzebne organizmowi w trybie spoczynkowym. Wiadomo, że im większa aktywność, tym to zapotrzebowanie rośnie. Może napisałam to niezbyt precyzyjnie.

 • Pojedyncza
  19 grudnia, 2016

  Fajne porady! I nie tylko w kontekście świątecznego obżarstwa. 😉
  Większość stosuję od dawna, ale parę ciekawostek też było.
  Pozdrawiam ciepło!

 • Arleta
  19 grudnia, 2016

  Sporo tego 🙂 Wszystkiego nie dam radę wcielić w życie, ale nad niektórymi punktami mogę się zastanowić 🙂

 • CatieDove
  19 grudnia, 2016

  36. Pij każdego dnia, zaraz po przebudzeniu, 1 szklankę ciepłej wody ze świeżo wyciśniętym sokiem z połowy cytryny. 😉

 • Co do pestycydów to w bezpiecznych dawkach nie jest szkodliwy dla organizmu. Należy pamiętać, że w świetle prawa żywnościowego (m.in. ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia), każda żywność jaka jest produkowana i dystrybuowana, musi być bezpieczna dla konsumenta. Należy mieć na uwadze, iż przepisy prawa żywnościowego określają normy dopuszczalne zawartości substancji dodatkowych do żywności, metali ciężkich, czy też zawartości pestycydów, gdzie żywność nie może ich przekroczyć norm, które są uznane za bezpieczną dawkę dla organizmu. Takim aktem prawnym jest chociażby Rozporządzenie (WE) Nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 lutego 2005 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w żywności i paszy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz na ich powierzchni, zmieniające dyrektywę Rady 91/414/EWG. Zgodnie z art. 26 ust. 1 i 2 ww. rozporządzenia, każde państwa członkowskie przeprowadzają urzędowe kontrole nad naszą żywnością, która zawiera pestycydy. Tak też spożycie owoców, o którym Pani wspomniała w poście na temat listy owoców, które zawierają pestycydy, ich spożycie nie jest szkodliwe dla człowieka, tym bardziej, że mycie owoców i warzyw pływa również na zmniejszenie m.in. pestycydów. Jest to bardzo ważna uwaga, gdyż bardzo często ludzie panikują z tymi dodatkami do żywności, metalami ciężkimi, czy pestycydami. Gdyby jakieś warzywa, czy owoce przekroczyły normy zawartości pestycydów, wówczas nie dopuszczono by takiej żywności do obrotu w handlu. Proszę też pamiętać, że istnieje System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF), gdzie każda informacja o niebezpiecznej żywności dla konsumenta jest sprawdzana i jeżeli potwierdza się, że taka żywność stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia lub życia konsumentów, wówczas Państwowa Inspekcja Sanitarna wydaje decyzję o wycofaniu danej partii żywności, która stanowi niebezpieczeństwo dla konsumenta, jednocześnie nadzoruje wycofanie takiej żywności z obrotu. Jest to uregulowane w rozporządzeniu (WE) Nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r., ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia, czy też w rozporządzeniu komisji (UE) Nr 16/2011 z dnia 10 stycznia 2011 r.
  Odnosząc się do przyspieszenia metabolizmu, sama dobra dieta i aktywność fizyczna wpływa na przyspieszenie metabolizmu.
  Ogólnie artykuł jest ok, choć chcę zaznaczyć, że punkt o wapniu, to tam też dotyczy produktów mlecznych fermentowanych, które też są doskonałym źródłem wapnia. Punkt o żelazie – prócz produktów pochodzenia roślinnego, również doskonałym źródłem żelaza są produkty pochodzenia zwierzęcego 🙂
  Serdecznie pozdrawiam,
  Patryk

 • Agnieszka Wieczorek
  19 grudnia, 2016

  A widzisz! O połowie tych rzeczy nie miałam pojęcia 🙂 Czyli jednak nie tak źle, że podjadam w nocy – ważne, aby trzymać się wtedy węglowodanów 🙂

 • Młoda Mama
  19 grudnia, 2016

  Bardzo interesujący artykuł. Niektóre punkty mnie zaskoczyły.
  Pozdrawiam 🙂

 • Mozaika Rzeczywistości
  19 grudnia, 2016

  Kilka z punktów jakie proponujesz już stosuję mniej czy bardziej świadomie. Z niektórymi jednak może być ciężko w moim przypadku. 🙂

  To fakt, gitarowe granie zajmuje u mnie dość ważne miejsce, co nie znaczy, że inne gatunki mają od razu gorzej. Wszystko zależy w największej mierze chyba od wykonawcy, jak jest ktoś dobry w hip-hopie, muzyce pop czy podobnych gatunkach to chętnie sprawdzę takiego wykonawcę.

  Cóż piosenka ta nadal jest aktualna. Bo niemal każda władza traktuje ludzi jako maszynki do głosowania, a potem udaje, że wyborcy to jakiś sztuczny twór, którego nie trzeba słuchać ani nic w tym stylu.

  Pozdrawiam!

 • iwona
  19 grudnia, 2016

  Wszystko to bardzo ciekawe, ale odnoszę wrażenie, że zebrałaś zasady mądrego, zdrowego życia. Z pewnością odnoszą się one do naszego zdrowia, utrzymania zgrabnej figury, dobrego samopoczucia, zadowolenia z siebie. Jednak na przyspieszenie metabolizmu w prostej linii wpływa tylko kilka z nich, np. aktywność fizyczna, picie wody, pilnowanie regularności posiłków. Wśród tych zasad są takie, które nie każdemu służą, jak choćby picie mleka (alergie, nietolerancja laktozy), podjadanie czekolady (cukrzycy, osoby z nadwagą), picie kawy i zielonej herbaty (nadciśnienie). Dlatego lepiej nie uogólniać – każdy powinien odnosić do siebie te zasady, o których wie, że mu służą, a już z pewnością nie zaszkodzą. Pozdrawiam 🙂

 • Leseratte
  19 grudnia, 2016

  Ojej… Wychodzi na to, że mam na swoim koncie trochę „grzeszków”. Najbardziej odpowiada mi picie kawy i herbaty, a z czym mam największy problem? Hmm… Zdecydowanie regularne śniadania, wczesne zasypianie i poranne wstawanie :/

  Pozdrawiam 🙂

  (leseratte.blog.pl)

 • parrafraza
  19 grudnia, 2016

  Przyznam się, że ja mam problem odwrotny i zmagam się z nim przez całe życie. Mam bardzo szybki metabolizm. Jak widać w każdą stronę może być kłopot 😉

 • Jackie
  19 grudnia, 2016

  Great ideas i will love a chef guy for a day

 • GI.
  20 grudnia, 2016

  so interesting!
  xoxo Gina

  new post
  http://f-lover-fashion-blog.blogspot.it

 • Teresa
  20 grudnia, 2016

  To ze mną nie tak źle. Dziękuję za dobre wieści dotyczące kawy, bo ja nie wyobrażam sobie życia bez niej. 🙂 .

 • www.love-your-life.pl
  20 grudnia, 2016

  Ale super wpis! :))) rewelacja! Można jeszcze dodać, że zamiast widny korzystaj ze schodów 🙂

 • MintElegance
  20 grudnia, 2016

  super, bardzo przydatny wpis:)

 • L. B.
  20 grudnia, 2016

  Wiele dobrych i ciekawych rad, świetnie. Kawy nie piję, ale już zieloną herbatę jak najbardziej. Ze śniadaniem to mam problem, bo to zależy jak wstanę, o 6 rano na pewno nic nie przełknę. Ćwiczenia to podstawa, tak jak dieta. A sposób z gorzką czekoladą też mi bardzo odpowiada, choć lepsza mleczna ;D.

 • AnetaO
  20 grudnia, 2016

  Świetny post 🙂

 • Świnka
  20 grudnia, 2016

  Niby wszystko jasne i znane ale i tak mnie zaskoczyłaś! Super! 🙂

 • tr3ndygirl fashion blog
  21 grudnia, 2016

  fabulous guide dear
  I posted a new review, I’d love to know your opinion
  kisses
  <<< 🌲 fashion blogger 🌲 >>>

 • Żaneta
  21 grudnia, 2016

  Świetny post, waśnie drukuję sobie Twoje rady :). odchudzam się ale brakuje mi mięśni, chyba będę musiała włączyć ćwiczenia siłowe

 • BEATA REDZIMSKA
  21 grudnia, 2016

  Karolina, super zestawienie, ale sie napracowalas. Super. Uspokoilas mnie, bo ja lubie czekolade, a mam kiepskie trawienie. Ale czekoladzie, takiej czarnej 85 procent kakao nie moge sie oprzec. Pozdrawiam serdecznie Beata

 • Yolsh
  21 grudnia, 2016

  O wielu rzeczach nawet nie wiedziałam. Herbatę zieloną od jakiegoś czasu popijam, ale raczej w ilości 2 dziennie.

 • Kobieta po 30
  21 grudnia, 2016

  nie jem dwóch jajek dziennie, nie piję kawy 🙂 ale z innymi punktami jest już lepiej. dobrze, starannie przygotowane zestawienie, super

 • Zwykła Matka
  21 grudnia, 2016

  Juz przy kilku przeczytanych podpowiedziach chciałam pisać, że tak, że ja owszem stosuję się, a tu jeszcze tyle innych….. O kurczę, ale chyba nie dam rady się stosowac do wszystkiego :))))

 • Ania
  21 grudnia, 2016

  Jem często i wcześnie chodzę spać.
  piję naet zimą zimną wodę, kranówkę 🙂
  kawę oczywiscie też, ale z zieloną herbatą jestem na bakier
  Doprawiam często dość ostro potrwały

 • lekcjewkuchni.blogspot.com
  21 grudnia, 2016

  Zebrałaś mnóstwo świetnych rad:)

 • Magdalena
  21 grudnia, 2016

  ja muszę swój nieco zwolnić:)

 • SlimSizeMe
  21 grudnia, 2016

  Świetny wpis! Nie wiedziałam, że tych sposobów jest aż tyle. Często czytam o 5- 10 sposobach… Wykonałaś kawał świetnej roboty 🙂

 • Eleine
  21 grudnia, 2016

  Great post dear

  https://iameleine.blogspot.com/

 • glamourzone
  21 grudnia, 2016

  Great tips dear
  happy holidays
  Cheers

 • napiecyku
  21 grudnia, 2016

  U mnie owoce suszone działają jak miotła, szczególnie figi. Jem wieczorem, bardzo wolno, czasami popijam wodą 🙂

 • ivana split
  21 grudnia, 2016

  great advice! I think the most important thing is that we eat in moderation, even for holidays.

  I love coffee, so it good to hear that coffee is good for our metabolism.

 • Ania
  22 grudnia, 2016

  Bardzo dobre porady – szczególnie spodobała mi się ta dotycząca kawy, bo ją uwielbiam 🙂 Ale oczywiście wykorzystam więcej z nich, mam nadzieję, że przyniosą świetne efekty.

 • dobrycoach
  22 grudnia, 2016

  Witaj serdecznie
  Ważne i ciekawe rady, część z nich jest dla mnie nowością a część z nich znam ale nie stosuję więc dziękuję za tak ciekawy tekst, który inspiruje do zmiany codziennych nawyków żywieniowych
  RADOSNYCH ŚWIĄT PEŁNYCH SPOKOJU TOBIE ŻYCZĘ
  POZDRAWIAM CIEPŁO

 • Cyrysia
  22 grudnia, 2016

  Nie wiedziałam, że kawa przyspiesza metabolizm nawet o 16%. Wspaniała wiadomość, przynajmniej dla mnie – nałogowego kawosza 🙂

 • tr3ndygirl fashion blog
  22 grudnia, 2016

  gorgeous post, i repass
  New OUTFIT is up on my blog, take a look
  🌲 fashion blogger 🌲
  kiss

 • Carmy
  22 grudnia, 2016

  great tips 🙂
  kiss

 • Paola
  22 grudnia, 2016

  Thanks for sharing another interesting post Karo, so informative!
  Merry Christmas!
  Kisses, Paola.
  Expressyourself
  My Facebook
  My Instagram

 • Zareklamowana Paula
  22 grudnia, 2016

  Same fantastyczne wieści o których nawet nie miałam zielonego pojęcia!

 • czynniki pierwsze
  22 grudnia, 2016

  ekstra post 😀 moj ulubiony punkt to SMIEJ SIE 😀 <3

 • czynniki pierwsze
  22 grudnia, 2016

  ekstra post 😀 moj ulubiony punkt to SMIEJ SIE 😀 <3
  i nie mialam pojecia, ze rozmowa przez telefon moze przyspieszyc nasz metabolizm jesli rozprostujemy kosci 😀 EKSTRA!

 • WolnymKrokiem
  22 grudnia, 2016

  O, bardzo spodobał mi się pomysł stania podczas rozmawiania przez telefon. A co do reszty – to większość spełniam 🙂

 • Idu
  22 grudnia, 2016

  Great tips. I personally think if we can find a balance in any and everything them we’re good. My mom used to believe so much on diet drinks. I’m successfully talking her out of it.Happy Holidays.

  http://www.fashionablyidu.com/

 • Basia Prym
  22 grudnia, 2016

  Bardzo interesujący wpis! Wspaniałych Świąt życzę! 🙂

  xxBasia

 • Sporo tego! Nie wszystko się u nas sprawdzi ale na pewno ruch to podstawa 😀
  Zdrowych i wesołych Świąt :**

 • czerwonafilizanka
  23 grudnia, 2016

  CZosnek bardzo lubię

 • Renata - Mój dzień
  23 grudnia, 2016

  świetny post, choć przyznam że kilku trikach nie wiedziałam;)
  ale 6 i 27 przestrzegam jak oka w głowie ;D

  Dziękuję za życzenia i również życzę spokojnych, ale radosnych Świąt 🙂
  pozdrawiam serdecznie

 • Kathy Leonia
  23 grudnia, 2016

  o jedzeniu czekolady słyszałam:D tak robi moja rodzina;)

 • pirelka
  23 grudnia, 2016

  Ciekawy post, kilka z tych rad sama stosuję, choć zupełnie poruszeniem metabolizmu się nie stosowałam 😉

 • Marzena
  23 grudnia, 2016

  Świetny zestaw ratunkowy, warto takie zwyczaje wprowadzić na całe życie. Życzę ci wspaniałych i rodzinnych Świąt 🙂

 • Alice
  23 grudnia, 2016

  ciekawy post 🙂 super rady 🙂

 • Magdalena N.
  23 grudnia, 2016

  Ja mam niestety odwrotny problem :/ Mój metabolizm jest zbyt szybki 🙁 Mleka osobiście nie polecam, tak naprawdę tylko nam szkodzi.

 • Carmy
  23 grudnia, 2016

  have a great weekend 🙂

 • Cumulonimbus93
  23 grudnia, 2016

  Dla mnie najważniejszą z tych rad jest chyba jedzenie śniadania, więc jadam dzielnie 🙂 I uwielbiam ostre potrawy, więc to jakoś też działa na metabolizm 😉

 • Paula
  23 grudnia, 2016

  Świetne rady, na pewno z nich skorzystam gdy będę musiała.

  U mnie http://demi-lovatooo.blog.pl/ NN zapraszam 😉

  Wesołych, radosnych świąt Bożego Narodzenia.

 • ariadna
  23 grudnia, 2016

  Same złote myśli, choć faktycznie przychylam się do wypowiedzi Iwony, że nie wszystkie mogą nam wszystkim pozytywnie służyć. A póki co…spróbujmy się nie objadać – święta idą 🙂

 • Matka na Szczycie
  24 grudnia, 2016

  Ja jestem bardzo zadowolona z mojej przemiany materii 🙂 Jem co chcę i kiedy chcę, ale myślę, że u mnie to kwestia odziedziczenia świetnych genów 😉

 • JoAnna
  24 grudnia, 2016

  Przepięknego Czasu!

  Wielkimi krokami piękny czas nadchodzi,
  niech Ci jak najlepiej w życiu się powodzi,
  także w Nowym Roku o każdej godzinie,
  niechaj nic co dobre Ciebie nie ominie.

  KARO!

  ✰ Życzę Ci z całego serca radosnych i zdrowych
  Świąt Bożego Narodzenia …
  serdecznie pozdrawiam, j. ✰

 • Gil Zetbase
  24 grudnia, 2016

  Amazing post!
  Have a nice week-end!
  Gil Zetbase
  http://gilzetbase.com/

 • Paulina
  24 grudnia, 2016

  Regularnie stosuję te zasady w swoim odżywianiu i treningach 🙂
  Wesołych Świąt!

 • Traveling Rockhopper
  24 grudnia, 2016

  rewelacja!

 • Małgorzata G.
  25 grudnia, 2016

  Do wstawania razem z pierwszymi promieniami słońca to ja nie jestem :/ Straszny ze mnie śpioch

 • Agnieszka
  27 grudnia, 2016

  Większość tych sposobów nieświadomie stosuję 🙂

 • Pani KoModa
  29 grudnia, 2016

  Wcześnie wstawaj i wcześnie kładź się spać – o nie – tylko nie to – resztę z większą przyjemnością wykorzystam…

 • Nieidealnaanna
  30 grudnia, 2016

  WOW nawet nie sądziłam, że aż tyle dobrego robię dla swojego metabolizmu 😀 super

 • Bookendorfina
  31 grudnia, 2016

  Mnóstwo cennych podpowiedzi. 🙂 Odkąd zwracam baczniejszą uwagę na treściwsze śniadanie o wczesnej porze, mnie mam problemów z przysypiającym metabolizmem. 😉

 • Emily Tang
  1 stycznia, 2017

  such a good long advice!
  haha yeah have to exercise to increase our metabolism

 • Edyta Mój kawałek podłogi
  2 stycznia, 2017

  O większości rzeczy wiedziałam, chociaż przyznam, że pojawiło się parę zaskoczeń. Dla mnie podstawa to odpowiednia ilość snu, śniadanie i ruch 🙂

 • Sharon D.
  5 stycznia, 2017

  Thank you for the tips. This is so useful!

 • mojewypiekiinietylko
  14 stycznia, 2017

  Dziękuję Karo za bardzo pożyteczny wpis. Wiele sposobów na podkręcenie metabolizmu jest mi znanych, ale sporo jest dla mnie nowością.
  Pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego w nowym roku. 🙂

 • Marina_green77
  30 stycznia, 2017

  Bardzo fajne rady 🙂 ja z reguły najczęściej piję soki przez ok tydzień czasu 2 x dziennie (szczególnie burk+jabłko+cytryna) i po tygodniu już są fajne efekty, organizm się odkwasza, oczyszcza, uzupełnia niedobory, lepiej się wysypiam i ogólnie dużooo lepiej się czuję 🙂