Trener personalny – czy warto?

Dwa razy w życiu ćwiczyłam z trenerem personalnym. Czy warto? I tak, i nie. W gruncie rzeczy wszystko zależy od trenera i tego jak się zgracie. To trochę jak w przypadku psychologa – jeśli znajdziesz takiego, z którym nadajesz na tych samych falach i czujesz, że idziecie do przodu, dobrze trafiłeś. Jeśli nie czujesz zmiany, to prawdopodobnie musisz poszukać innego. W przypadku trenera ważna jest nie tylko jego fachowa wiedza, choć tak jest kluczowa – ale też jego podejście i to, by sposób, w jaki Cię motywuje na Ciebie działał. Wtedy taki trener personalny to skarb!

Jeśli nigdy nie ćwiczyłaś na siłowni, a podchodzisz do tematu poważnie i masz swoje cele, warto opłacić sobie kilka treningów personalnych. I to z kilku powodów. Po pierwsze już sama konsultacja z trenerem wiele Ci da – oceni on Twój tryb życia, sposób odżywiania, ale też realnie spojrzy na Twoje cele i podpowie, jaką drogą je osiągnąć. Po drugie – pomoże Ci się odnaleźć w gąszczu urządzeń na siłowni. Pokaże Ci, jak z nich korzystać i na co zwracać uwagę, aby ćwiczenia były wykonywane poprawnie technicznie. To dość ważne, by nie nabawić się niepotrzebnych kontuzji. I tu będzie właśnie po trzecie – jeśli masz jakieś deficyty w sprawności, związane z urazami, trener tak dobierze Ci trening, aby dodatkowo nie obciążać tych miejsc, wykonując przy tym efektywny trening.

trener personalny

Kiedy jeszcze trener personalny sprawdzi się idealnie? Ja ćwiczyłam z trenerem personalnym w czasie ciąży – tak długo, jak mój lekarz mi na to pozwalał. Chciałam jak najdłużej zachować sprawność, ale jednocześnie robić to w pełni bezpiecznie. Obecność trenera i właściwie dobierane ćwiczenia dawały mi duże poczucie bezpieczeństwa. Być może nie bez znaczenia był także fakt, że był to mężczyzna, więc wykazywał się jeszcze większą ostrożnością – przynajmniej takie odnosiłam wrażenie.

Kolejny raz na trening personalny zdecydowałam się po długiej przerwie w treningach. Trafiłam już do innego trenera – świetnie doradzał mi w temacie diety, treningi były urozmaicone, ale dawały szybkie efekty, więc powinnam być zadowolona, ale… Mój trener personalny ciągle się spóźniał na trening, przekładał je, co wymagało ode mnie często dużej ekwilibrystyki czasowej, a czasami po prostu odwoływał. W pewnym momencie poczułam się więc jak zło konieczne i z treningów z nim zrezygnowałam. W końcu za trening płaci się sporo pieniędzy – w zależności od trenera ok. 100 zł za godzinę. Za takie pieniądze można więc oczekiwać poważnego traktowania. Wiedzę, którą mi przekazał wykorzystałam do samodzielnych treningów.

trener personalny

Trener personalny okaże się także pomocy w przypadku osób, które nie mają dość samodyscypliny, by regularnie ćwiczyć lub robią to „po łebkach”. Wtedy taki nadzór dobrze robi na motywację i mobilizację. Warto skorzystać z takich treningów także wtedy, gdy ćwiczymy regularnie i nagle mamy wrażenie, że coś się „zatrzymało” i postępy nie są już tak widoczne jak wcześniej. Być może to kwestia wprowadzenia zmian w diecie lub zmiany treningu i wszystko znów wróci na właściwe tory. Dobry trener na pewno znajdzie przyczynę i tak poprowadzi Twój trening, byś znów mogła cieszyć się z efektów.

Podsumowując – treningi personalne nie są może tanie, ale warto je rozważyć nawet raz na jakiś czas. Dzięki temu nie będziesz czuć się zagubiona, otrzymasz solidną dawkę fachowej wiedzy, szybciej będziesz cieszyć się z efektów i… zyskasz nową znajomą twarz na siłowni.

A Wy korzystacie czasami z treningów personalnych?

Buziaki!
signature
Subskrybuj, żeby nie przegapić żadnego posta!
Podaj swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach!
Tagi

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 komentarz
  • Agnieszka Kaniuk
    3 lutego, 2024

    Takie treningi z trenerem dawały mi dużo satysfakcji i zadowolenia.

  • Serpentyna
    3 lutego, 2024

    Kazda silownia ma trenera ktory potrafi doradzic , pokierowac. Mialam w zyciu okres gdy chodzilam regularnie ale sama sobie aplikowalam rodzaj i czas cwiczen ktore wydawaly mi sie odpowiednie do potrzeb.
    Co innego terapia przepisana przez np ortopede – wowczas nalezy stosowac cwiczenia skierowane do wzmocnienia uszkodzonej czesci ciala, miesni czy wiazan. Wtedy wskazowki fachowcow sa niezbedne. I jedno i drugie nie znaczy ze ten trener jest osobistym bo pomaga kazdemu nie tylko jednej osobie, co moim zdaniem, jesli osoba nie ma specyficznych zalecen, calkowicie wystarcza.

  • Witam Cię serdecznie 🖐😉
    Cieszę się bardzo, że poruszyłaś w swoim blogu temat związany z treningami personalnymi. Opisałaś wiele ważnych kwestii z tym związanych. Dla kogo są przydatne i co można dzięki temu osiągnąć, uczęszczając na takie treningi. Warto, aby one były w podejściu holistycznym, uwzględniając nie tylko aspekty związane z aktywnością fizyczną, ale również dietą, a także aspekty psychologiczne. Motywacja, szczególnie wewnętrzna, nasze oczekiwania wobec siebie oraz chęć realizacji naszych celów to ważne aspekty psychologiczne. One mają bardzo kluczowy element w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych z punktu widzenia psychologii żywienia (psychodietetyki), a także w dbaniu o swoje zdrowie z punktu widzenia psychologii zdrowia.
    Ja nie korzystałem nigdy z takich treningów. Nie mam takiej potrzeby. Nie mniej jednak super, że ujęłaś uczęszczanie na treningi tak, jak na sesje u psychologa”[…] jak w przypadku psychologa – jeśli znajdziesz takiego, z którym nadajesz na tych samych falach i czujesz, że idziecie do przodu […]”. To bardzo ważny aspekt tego. Jeśli jestem przy tym temacie, to chciałbym jeszcze od siebie dodać to, że często osoby mają zbyt duże oczekiwania względem drugiej osoby, a mniejsze względem siebie. Pójdą na sesje psychoterapeutyczne i oczekują, że psycholog/psychoterapeuta ma różdżkę, którą zaczaruje drugą osobę. Psycholog/psychoterapeuta pomaga pacjentowi, nie sprawi, że jego życie się nie zmieni, jeśli pacjent sam nie daje nic od siebie. To bardzo ważny aspekt w procesie terapeutycznej 👍🙂
    Pozdrawiam Cię cieplutko i od serducha 🤗😘🥰

  • Wioleta Sadowska
    3 lutego, 2024

    Ja raczej się nie skuszę bo nie lubię takiego wysiłku fizycznego.

  • jotka
    3 lutego, 2024

    Nawet nie wiem, czy w małych miastach cos takiego istnieje?
    Gdy kiedyś wybrałyśmy się z koleżanką do siłowni i poprosiłyśmy o indywidualny instruktaż, spojrzano na nas jak na wariatki ! Ale może od tego czasu cos się zmieniło, nie sprawdzałam…

  • moja enklawa
    3 lutego, 2024

    Bardzo podoba się mi zakres pomocy oferowany przez trenera personalnego.
    Pozdrawiam

  • Pola
    3 lutego, 2024

    Tak, korzystałam. Ale z trenera danej dyscypliny, ale nie personalnego 🙂 Chciałabym, ale raczej mnie nie stać. W każdym razie teraz 🙂
    Pozdrawiam…

  • Radiomuzykant-ka
    3 lutego, 2024

    No własnie – cena. Nie bardzo mnie stać.

  • L
    3 lutego, 2024

    Kiedyś o tym myślałam, ale ostatecznie nie poszłam na siłownię, więc też nie korzystałam z usług trenera, ale dobrze było poczytać o Twoich doświadczeniach.

  • angiesrecipes
    4 lutego, 2024

    It might be worth it…but can’t afford it.

  • Beites
    5 lutego, 2024

    Czemu nie ? Chociaż przy dobrej woli możliwe jest dobre utrzymanie fizyczne *,~`)))
    Dobrego i pięknego tygodnia w harmonii
    i dzień dobry radości, dzień dobry Bonita, beijinhos.

  • Magda
    5 lutego, 2024

    Myślę, że treningi z trenerem mogą bardzo pomóc na początku, gdy nie wiemy dokładnie jakie ćwiczenia będą najlepsze dla nas, później można już sobie radzić bez trenera 🙂

  • Greg
    5 lutego, 2024

    There is a lot to be said for a good trainer. I’ve never used one but I can see where it would ve very good/

  • Kathy Leonia
    5 lutego, 2024

    oj to nie moje tematy zainteresowań akurat 🙂

  • Justyna Parucka
    5 lutego, 2024

    Przy moich dochodach to niestety nie jest mnie na nie stać.
    Pozdrawiam i zapraszam na nowy post 🙂 magdatul-fan.blogspot.com.

  • Christine
    5 lutego, 2024

    Very good

  • Melody Jacob
    5 lutego, 2024

    Coach chemistry is key. Finding a fitness soulmate. Personal trainers decode gym mazes and prevent injury pitfalls. Transform „no pain, no gain” into „smart moves, big gains” with the right coach!

  • Nigdy nie miałam ale myślę, ze warto. Zapewne jest zdrowiej dla naszego ciała i bardziej motywująco 🙂

  • Magdalena
    6 lutego, 2024

    mój mąż korzysta l i był zadowolony 😉

  • Taita w Irlandii
    9 lutego, 2024

    Nigdy nie korzystałam z trenera personalnego, ale uważam, że to świetna opcja. Która z nas nie chciałaby mieć w swoim narożniku osoby, która będzie ją gorąco dopingować niczym cheerleaderka, i wrzeszczeć: „dasz radę!”, „świetnie!”, „mocno!”, „jeszcze!” 😉 Ale tak jak piszesz: trener musi poważnie podchodzić do swoich obowiązków i być w pełni zaangażowany. Szkoda, że z tym drugim Ci nie wyszło, ale ja na Twoim miejscu zrobiłabym to samo. Przykre to, jednak ewidentnie nie byłaś dla niego priorytetem, a on sam wykazał się nietaktem. Raz można się spóźnić, nawet najlepszym zdarzają się złe dni i nieszczęśliwe wypadki, nie można jednak w nieskończoność tolerować takiego olewającego zachowania kogoś, komu płacimy. Najważniejsze, że wyciągnęłaś z tego doświadczenia pozytywne lekcje.

  • Alicja
    10 lutego, 2024

    Ciekawy artykuł. Na siłowni nie byłam ale w pierwszym kontakcie z tym miejscem na pewno pomoże taki trener. Pozdrawiam :-).

  • Fá menor
    10 lutego, 2024

    Boa matéria!

  • Justyna Parucka
    12 lutego, 2024

    Pozdrawiam i zapraszam na nowy post 🙂 magdatul-fan.blogspot.com.

  • Paola Lauretano
    13 lutego, 2024

    I love to do my workouts with a personal trainer!
    Kisses, Paola.

    Expressyourself

    My Instagram

  • Beites
    14 lutego, 2024

    Dobrych i pięknych Walentynek i pięknego uśmiechu.
    Pocałunki *,~`)))))9999999

  • Ania
    14 lutego, 2024

    Twój post rzeczywiście rzucił światło na różnorodne doświadczenia z treningami personalnymi, podkreślając zarówno zalety, jak i potencjalne wady tego podejścia. Ważne jest, aby znaleźć trenera, który pasuje do naszej osobowości i celów treningowych, a także odpowiednio nas motywuje. Dzięki Twojemu doświadczeniu możemy lepiej zrozumieć, na co zwracać uwagę przy wyborze trenera personalnego i jak maksymalnie wykorzystać te sesje treningowe. Dziękuję za podzielenie się swoimi przemyśleniami na ten temat 🙂

  • Kinga
    14 lutego, 2024

    Na pewno trener bardziej pomoże, gdy nie znamy się na sprzęcie w siłowni 😀

  • Asia czytasia
    15 lutego, 2024

    Ja lubię ćwiczyć w grupie i takie zajęcia wybieram

  • Monika
    15 lutego, 2024

    Jeżeli ktoś poważnie myśli o ćwiczeniach to na pewno warto korzystać z usług takiej osoby.

  • Venus
    18 lutego, 2024

    Warto jeśli nie ma się pojęcia o treningu ale warto poszukać dobrego .

  • Citu
    18 lutego, 2024

    Yo no soy dada a gimnasio pero si a caminar. Te mando un beso.

  • Świat Minimalistki
    19 lutego, 2024

    Cześć! Ja uważam, że trener personalny to jak najbardziej dobra opcja. Kiedyś, po operacji kolana, byłam zmuszona chodzić prywatnie na rehabilitację i bardzo fajnie wtedy trafiłam. Nie dość, że trafiłam na dziewczynę, z którą świetnie się dogadywałam, to jeszcze po skończonej rehabilitacji (a nawet już przy jej kończeniu), ćwiczyłyśmy razem na siłowni i korzystałam z jej usług, jak właśnie z usług personalnego trenera (bo również tym się zajmowała). Po latach, chcąc ponownie połączyć taki pakiet trenera i rehabilitanta (który też popracuje ze mną nad moim kręgosłupem – niestety praca przy komputerze robi swoje), wybrałam się do tej samej placówki i jakość usług była już na niższym poziomie. Trafiłam tym razem na chłopaka, który nie wykazywał specjalnego zaangażowania w swoją pracę ze mną. Wpłynęło to na mnie negatywnie i gdy tylko miałam pretekst, to właśnie ja byłam tą odwołującą wizyty. Dodam tylko, że sama placówka miała w swojej ofercie i rehabilitację i właśnie usługi trenera personalnego, więc to nie był mój wymysł, że chciałam połączyć dwie usługi razem. Podsumowując: trener personalny sam z siebie powinien również motywować, a ja w drugim przypadku tego nie widziałam. Uważam również, jak Ty, że dobry trener, jak psycholog, albo złapie z Tobą świetny kontakt, albo nie i wtedy może być różnie z samym nastawieniem do ćwiczeń. Mimo wszystko, uważam, że warto jest skorzystać z takiej usługi. 🙂

  • Martyna
    5 marca, 2024

    Świetny i merytoryczny wpis. Ja wprawdzie nigdy nie ćwiczyłam z trenerem personalnym, ale faktycznie warto zainwestować w chociaż kilka spotkań, aby wiedzieć jak poprawnie ćwiczyć i nie zrobić sobie krzywdy 🙂

  • Melody Jacob Blog
    6 marca, 2024

    It’s true that finding the right personal trainer who aligns with your goals and motivates you effectively can make all the difference in your fitness journey.

  • napiecyku
    12 marca, 2024

    Mam znajomych, którzy mają trenera personalnego, to idealna rzecz dla osób, które nie mają samodyscypliny. U nas takie usługi świadczy fizjoterapeuta 🙂

  • MaB
    12 marca, 2024

    Myślę, że warto skonsultować się ze specjalistą, jeśli zależy nam na efektach. Pozdrawiam serdecznie ????

  • EwaS
    14 marca, 2024

    Po przebytym urazie nogi i depresji, kilka lat temu również przez dość krótki okres czasu korzystałam z trenera personalnego.
    Całkiem miło wspominam ten okres, tym bardziej że wytłumaczył mi sporo i pilnował mojej cierpliwości a także motywował.
    Pozdrawiam

  • Christine
    18 marca, 2024

    Thanks

  • Melody Jacob
    19 marca, 2024

    Absolutely, your insight into personal training hits the nail on the head. Finding the right personal trainer is akin to finding a compatible therapist – it’s all about the chemistry and alignment of goals. Their expertise goes beyond just exercise routines; they serve as guides, motivators, and sources of invaluable knowledge. Whether you’re a novice or an experienced gym-goer, the right trainer can make a world of difference in your fitness journey.

  • Krystyna 78
    12 kwietnia, 2024

    Chyba muszę spróbować. Pozdrawiam