Chyba niewielu jest na świecie ludzi, którzy choć raz nie doświadczyliby bólu głowy. Zwykle ich przyczyną jest nasz tryb życia – hałas, stres, przemęczenie czy używki. Ale bólu głowy nigdy nie należy lekceważyć, bo może być on również przyczyną znacznie poważniejszych dolegliwości. Wszystkich jego rodzajów opisać nie sposób, więc na dziś wybrałam te najczęściej występujące. Bo ból głowy ma wiele twarzy.
Migrena
Sama doświadczałam jej w okresie dojrzewania, potem jakoś się ode mnie odczepiła. Jej ataki zdarzają się od kilku razy w roku do dwóch razy w miesiącu. Trwają od kilku godzin do 2-3 dni. Charakterystycznym objawem migreny jest jednostronny, pulsujący ból głowy, któremu towarzyszą nudności, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy oraz złe samopoczucie. Bóle są bardzo silne i ograniczają codzienne funkcjonowanie oraz sprawność fizyczną i psychiczną. Zwykle cierpią na nią kobiety, ale zdarza się, że atakuje również mężczyzn. Nie do końca wiadomo, co jest przyczyną migreny. Prawdopodobnie powodem jest nieprawidłowy przepływ krwi w drobnych naczynkach w głowie. Mogą ją wywoływać różne czynniki: przeżycia emocjonalne, zmęczenie, zmiany pogody, miesiączka, nasłonecznienie, niektóre produkty żywnościowe (np. czekolada, kakao, ser żółty, orzechy, jaja, pomidory, wino). Migrena może być również dziedziczna. Aby z nią walczyć pomoce są silne środki przeciwbólowe. Ulgę przynosi leżenie w łóżku, w wywietrzonym pokoju, przy zasłoniętych oknach, w idealnej ciszy. Można położyć na czole zimny kompres, np. ściereczkę zmoczoną w lodowatej wodzie i wyciśniętą lub kostki lodu zawinięte w ściereczkę.
Czasem ulgę może przynieść stałe uciskanie skroni, np. przez założenie na głowę ciasnej elastycznej opaski.
Napięciowy ból głowy
To chyba najbardziej powszechny rodzaj bólu głowy. Odczuwany jest w okolicy karku i potylicy albo w okolicy ciemieniowej i czoła, może trwać od pół godziny do nawet kilku dni. Ma charakter tępy, rozlany i nie pulsuje. Nasila się np. przy pochylaniu czy kaszlu.Czasami odczuwany jest jako obręcz zaciskająca się wokół głowy, sztywnienie karku i szyi. Chorzy mają wrażenie, że boli ich skóra głowy, a nawet włosy. Bóle napięciowe miewają różną długość trwania, ale zdarzają się też przypadki bólów chronicznych, które ciągną się tygodniami, miesiącami, a nawet latami.
Napięciowe bóle głowy prowokowane są przez stres, przepracowanie, zmęczenie, emocje, brak snu, zmiany atmosferyczne, nadużycie alkoholu, hałas, zanieczyszczone powietrze, niektóre pokarmy (np. żółty ser, orzechy, czekolada, peklowane mięso, owoce cytrusowe, śmietana, świeże wypieki drożdżowe lub dodawane do żywności środki konserwujące (glutaminian sodu) lub słodziki (aspartam). Dobrze on jednak reaguje na leki przeciwbólowe, odpoczynek i zniwelowanie źródła stresu. Ból złagodzi też masaż z olejkiem melisowym. Kroplę olejku delikatnie wmasowujemy okrężnymi ruchami w skórę u podstawy czaszki na karku, na skroniach i za uszami.
Klastrowy ból głowy
Ten rodzaj bólu trwa od kwadransa do 3 godzin i występuje jednostronnie. Napady zaczynają się w okolicy oka, rozchodzą – zdarza się – na całą twarz, a potem szybko narastają. Często objawami im towarzyszącymi są zatkany nos i łzawienie oczu. Przy tym bólu nie występują nudności i wymioty. Bóle powtarzają się kilka razy w ciągu dnia lub nocy, przez kilka tygodni lub nawet miesięcy. Pojawiają się najczęściej na wiosnę lub jesienią i mogą powtarzać się latami, jednak po jakimś czasie znikają. Częściej niż kobiety cierpią na ten rodzaj bólu panowie, zwłaszcza między 20. a 40. rokiem życia. Ze względu na ogromne nasilenie ból wpływa na zachowanie chorego wywołując reakcje agresji i autodestrukcji.
Ból głowy związany z chorobami mózgu
Ból stopniowo narastający, bardziej nasilony rano, potęgowany przez wysiłek fizyczny, z towarzyszącymi wymiotami, zaburzeniami widzenia wskazuje na podwyższone ciśnienie wewnątrzczaszkowe, które
m.in. może być objawem choroby rozrostowej w ośrodkowym układzie nerwowym. Innymi objawami guza mózgu jest występowanie porażeń, czy niedowładów kończyn, zaburzenia widzenia lub napady drgawkowe. Dlatego też pojawianie się nagłego bólu głowy lub drgawek u osób po 40 roku życia wymaga wykluczenia takiej przyczyny. Objawy guza mózgu są uzależnione od jego lokalizacji w mózgu i od jego wielkości.
Zapalenie zatok
Z tą dolegliwością borykam się każdego roku w okresie jesienno-zimowym. Zapalenie zatok bywa przyczyną tępych, nasilających się przy pochylaniu, bólów w okolicy czołowej lub nosa. Bóle te z reguły pojawiają się rano i ustępują po południu. Może im towarzyszyć gorączka oraz wydzielina z nosa. Taki ból pojawia się przy chorych, niedrożnych zatokach.
Ulgę może przynieść inhalacja z użyciem olejku eukaliptusowego, tymiankowego lub sosnowego. Możemy też przyłożyć do nosa chusteczkę skropioną tymi olejkami i wdychać powoli zapach. Ból pojawia się najczęściej przy ostrym zapaleniu zatok, po przebyciu nieżytu nosa lub grypy.
Ból głowy spowodowany urazem
Te bóle występują po urazie głowy (np. po uderzeniu lub zranieniu). Najczęściej są następstwem zaburzeń w krążeniu mózgowym oraz na powierzchni czaszki. Z reguły jest to ból ostry, nasilający się pod wpływem kaszlu, kichania lub po wysiłku fizycznym.
Ból głowy spowodowany alergią lub pożywieniem
Przy tym rodzaju bólu często mamy katar, łzawią nam oczy, a ból głowy dodatkowo urasta i nadaje mu się większą rangę. Alergiczne bóle głowy są sezonowe i często leczy się je lekami antyhistaminowymi. U bardzo wrażliwych ludzi bóle głowy może powodować jeden z popularnych dodatków do pożywienia – glutaminian sodu. W głowie pulsuje, dodatkowo może wystąpić ból w klatce piersiowej, ból ramion i karku i napięcie w twarzy. Azotyny i azotany w mięsie mogą powodować ostre bóle głowy. A jeśli zjesz swoje ulubione lody zbyt szybko, lub zbyt szybko wypijesz zimny napój w niedługim czasie również możesz odczuć silny ból głowy.
Ból głowy w wyniku zmian zwyrodnieniowych
Bólom głowy spowodowanym zmianami zwyrodnieniowymi w szyjnym odcinku kręgosłupa towarzyszą często zawroty głowy. Zazwyczaj występuje on jednostronnie, promieniując do barku, jest nasilany przez ruch.
Ból nadciśnieniowy
To jeden z objawów nadciśnienia – odczuwamy pulsowanie lub nacisk z tyłu głowy, w okolicach potylicy. Ból pojawia się zwykle rano, po przebudzeniu, często trwa cały dzień i ustępuje wieczorem. Może zmieniać natężenie – raz jest słabszy, raz silniejszy. Oprócz bólu mogą dokuczać zawroty głowy czy dzwonienie w uszach.
Przy takich bólach warto dwa razy dziennie kontrolować ciśnienie krwi. Wtedy rozpoznamy, czy za bóle rzeczywiście odpowiada nadciśnienie. Jeśli tak, warto wybrać się do lekarza, aby dobrał odpowiednie leki. Samodzielnie nie należy stosować niesterydowych leków przeciwzapalnych, np. z ibuprofenem. Zażywane w nadmiarze mogą podwyższać ciśnienie. Na co dzień ograniczmy sól w diecie i rzućmy palenie.
Miażdżyca naczyń mózgowych
Powoduje niecharakterystyczne, stałe lub okresowe bóle głowy, zazwyczaj jednostronne, dość silne, ostre lub podostre. Bóle takie czasem mogą zapowiadać udar mózgu.
To oczywiście tylko kilka dolegliwości, które powodują ból głowy. Czasami rzeczywiście wystarczy wyjść na spacer lub wziąć tabletkę przeciwbólową.Ale są sytuacje, w których bólu nie warto lekceważyć i lepiej wybrać się do lekarza.
Kiedy?
- gdy ostry ból głowy występuje po raz pierwszy w życiu
- gdy wystąpiła sztywność karku – nie można brodą dotknąć klatki piersiowej
- gdy ból głowy narasta szybko i gwałtownie
- gdy bólom głowy towarzyszą: niedowład kończyn, zaburzenia świadomości, zaburzenia równowagi
- gdy ból głowy związany jest z wysiłkiem fizycznym, kaszlem i zmianą pozycji ciała
- gdy jednocześnie z bólem głowy występuje wysoka gorączka lub ból oka
- gdy nawracające bóle głowy występują u dzieci
- gdy samodzielne leczenie nie przynosi poprawy
A wy jakie macie sposoby na ból głowy?

Ewelina K
2 listopada, 2014Niestety często zmagam sie z bólem głowy:/ pomagają tylko tabletki
Krystyna Boner
2 listopada, 2014Odziedziczyłam migrenę po moich rodzicach. Większośc objawów po moim Tacie. Kiedy ból się zaczyna, zażywam tabletkę i czekam. Jeśli ból ustąpi np. w 70% to jest OK. Wówczas przez około 3 dni biorę co 5-6 godz. tabletki. Ale jeśli po pierwszej nie ustapi, to poprostu cierpię. Nie pomaga mi nic. Nie mam tzw. aury, ani nudności. Funkcjonuję. Nie mogę leżeć. Lepiej się czuję w pozycji siedzącej. I nawet nie wiem co wywołuje ten atak migreny. Próbowałam nawet prowokować specjalnie, żeby sie zorientować po czym…. Nie wiem. Nazwałam ją "znajomą", która przjeżdża na kilka dni… a potem wyjeżdża.
Bardzo chętnie przeczytałam wszystkie opisane przez Ciebie przypadki bólu głowy. Ciekawy post:)
Dieta moja pasja.
2 listopada, 2014Mnie głowa daje o sobie znać gdy są skoki ciśnienia i szykuje się wietrzna pogoda. Już dwa dni przed mówię że….coś mnie depcze po głowie.:)
Alice
2 listopada, 2014Mnie na szczęście rzadko boli głowa 😉
Kate
2 listopada, 2014jestem szczęściarą. mogę śmiało powiedzieć, że mnie to nie dotyczy.
czasami – gdy ćmi – wystarcza spora dawka wody 🙂
Alice
2 listopada, 2014Ja na szczęście rzadko miewam bóle głowy 😉
karolyna
2 listopada, 2014mnie rzadko boli głowa, najszczesciej własnie w okresie miesiączkowym 😀
MariaTamara
2 listopada, 2014Mój ból głowy wynika najczęściej z niewygodnej pozycji ciała, zmęczenia lub stresu. Sposobem jest dopiero sen, nawet tabletki mi rzadko kiedy skutecznie pomagają.
Malinka M.
2 listopada, 2014Często boli mnie głowa,z tego co napisałaś to obstawoam ciśnienie.Dwa razy miałam dziwne bóle,jakby kuło w jednym miejscu,trzymało mnie za pierwszym razem miesiąc czasu.Pomogły tabletki nurofen brane bez przerwy.Na 'zwykle' bóle zwykle pomaga wyjście na spacer,mam wrażenie jakby mózg się dotleniał:-) I oczywiście tabletki takie jak apap.
Małgorzata K.
2 listopada, 2014Na szczęście mnie bardzo rzadko głowa boli 🙂
Loona
2 listopada, 2014Kiedyś coś takiego jak ból głowy było mi zupełnie obce. Niestety z powodów stresów, szybkości życia pojawiał się napięciowy ból głowy…
Staram sobie z nim radzić ale i tak tabletka to pierwsza reakcja, wiesz po to aby nie odczuwać dyskomfortu związanego z bólem i móc normalnie funkcjonować..
alicjamagdalena
2 listopada, 2014Mnie głównie boli ze stresu, np. dzisiaj po wizycie u nielubianej rodziny… Chyba zaraz z nerwów położę się spać, bo tak mnie zdenerwowali ;/
Katarzyna O
2 listopada, 2014Na szczęście mnie ten problem nie dotyczy. Doskwiera on jednak, i to bardzo mocno, mojemu mężowi. To chyba jeden z najbardziej uciążliwych rodzajów bólu.
Świnka
2 listopada, 2014Jak dobrze, że nie pamiętam kiedy ostatnio bolała mnie głowa! Wydaje mi się, że to dzięki regularnemu uprawianiu sportów! 🙂
byCarol
2 listopada, 2014Mnie ostatnio bardzo często boli głowa 🙁 Nie wysypiam się i mam cały czas dużo do roboty 🙁
Renata Walczak
2 listopada, 2014u mnie niestety występuje ból w wyniku zmian zwyrodnieniowych, ale raczej staram sie ból zarobić tzn rozruszać, robota mi wtedy idzie że hej:)
Małgorzata M
2 listopada, 2014Witam.Potrafię się pozbyć bólu głowy w czasie medytacji. Bardzo mi to pomaga i nie muszę brać środków przeciwbólowych. Podoba mi się Twój blog.
Jadwiga K.
2 listopada, 2014Napięciowy jest chyba najbardziej popularny i niestety dopada mnie najczęściej w pracy jak się nie wyśpię, a mam dużo pracy i muszę się skupić 🙁
CUDownie NIEdobrani
2 listopada, 2014Ja mam to szczęście (teraz), że głowa boli mnie bardzo rzadko i trudno to nazwać bólem. Współczuję tym, którzy zmagają się z bólami migrenowymi, bo kiedyś je miewałam. I nie wiem jak to się stało, że odeszły. Już wiele lat mam spokój. I bardzo się z tego cieszę 🙂
Anelise
3 listopada, 2014Mnie na szczęście dość rzadko boli głowa i środki przeciwbólowe prawie nigdy nie są konieczne. Nie lubię brać leków w nadmiarze, niedługo i tak lekarze nie będą mieli czym nas leczyć…
Marcela
3 listopada, 2014ja miałam migreny ze stresu i przemęczenia… wiem jak to jest
Alicja R.
3 listopada, 2014Mnie głowa boli głównie, gdy za długo śpię lub, gdy zmienia się ciśnienie. Jednak często ten ból mija po wypiciu kawy 😉
Sissi Paris
3 listopada, 2014no ja właśnie zmagam się z migreną ale ostatnio robiłam rezonans magnetyczny i wybieram się z wynikiem do lekarza
pirelka
3 listopada, 2014Teoretycznie miewam rzadko, ale jednak czasami nie mogę przez ból funkcjonować, wtedy sięgam po tabletkę, ale staram się też walczyć z bólem głowy. Niestety nie zawsze mam możliwość odpocząć, zazwyczaj głowa boli kiedy jestem w pracy.
Migreny nigdy nie miałam, ale mam dwie znajome które miewają do tego stopnia, że wymiotują. Współczuję takim osobom.
Natalia Orlika
3 listopada, 2014Moja koleżanka z liceum miewała migreny tak silne, iż traciła wzrok.
Cherry Belle
3 listopada, 2014Fajny post, jak zawsze 🙂 Mnie głowa boli, gdy jestem niewyspana, ewentualnie czasem przy przeziębieniu, ale na szczęście tabletki szybko działają, choć wiem, że niektórzy bardzo cierpią z powodu ciągłych bólów głowy, na które apteczne leki nie działają.
awiola
3 listopada, 2014Bardzo przydatne informacje. Mnie głowa już dawno nie bolała.
Natalia K
3 listopada, 2014Mnie jak boli głowa to ciężko wytrzymać… Jedyne co mi pomaga to tabletka odpoczynek! Ściskam kochana cieplutko
Karo Lina
3 listopada, 2014O rany ile rodzajów bóli głowy! Ja przestałam mieć problemy z bólami głowy jak rzuciłam palenie oraz kiedy zaczęłam pić więcej wody. Nie zazdroszczę tym, którzy przechodzą migreny.
Anna Tym
3 listopada, 2014oj na temat bóli głowy mogłabym rozprawę doktorską pisać i to tylko w oparciu o własny przypadek. Mam ich kilka rodzaj , migrenowy też, od niskiego ciśnienia i wysokiego , od nie jedzenia, od stresu, od podrózy, ze zmęczenia i klastrenowe…każdy inny, nawet nauczyłam się je rozpoznawać i wiem kiedy watro łyknąć procha, a kiedy i tak nie zadziała…..przediagnozowany na wszystkie strony :/
Ja i moje urwisy
3 listopada, 2014Migrena moja zmora, jeszcze ślepne w czasie ataku i chodzę na czworaka z bólu…
daggistr
3 listopada, 2014oj przeszłam już przez czas okropnych migren , takich na całego z nudnościami i światłowstrętem , nikomu nie życzę i cieszę się bardzo że po dostawieniu hormonów ( tak myślę że to dzięki temu ) ustąpiły , jasne miewam jeszcze ciśnieniowe bóle głowy ale to już pikuś przy tym co było
Mariska
3 listopada, 2014Och, nie strasz mnie takim postem 🙁
Barbarossa
3 listopada, 2014Przeszłam i przechodzę przez większość z nich.
No cóż, niestety życia to nie ułatwia. Dzisiaj też pół dnia strasznie bolała mnie głowa… 🙁
Lenya
3 listopada, 2014I am glad I seldom have any headaches at all. Great post Karo thx for sharing.
hugs
Lenya
FashionDreams&Lifestyle
Angelika Ś.
3 listopada, 2014będąc w liceum chodziłam do specjalisty, bo miałam straszne bóle migrenowe, na szczęście od kilku lat mam spokój, głowa boli mnie tylko od czasu do czasu
http://cynamon.net.pl
3 listopada, 2014Bardzo przydatny wpis. Też kiedyś miałam problem z bolami głowy, nawet brałam specjalistyczne leki bo okazało się że coś mi się nie łączy w głowie;p Teraz już na szczęście mam spokój 😉
Agata Samulak
3 listopada, 2014ja już od kilku lat zmagam się z migreną i jak na razie nie odnalazłam złotego środka..
Karolina G.
4 listopada, 2014Hmm… czasem jak boli mnie głowa, to sprawdzam ciśnienie atmosferyczne… wtedy okazuje się, że jest bardzo niskie i wychodzi na to, że dlatego boli mnie głowa, więc robię sobie kawę (na podniesienia ciśnienia) i jakoś daję radę przetrwać do wieczora… Na szczęście to rzadko. Widzę po tym wpisie, że jestem szczęściarą, bo ból głowy rzadko się mnie tyka 🙂
Aneta Flow
4 listopada, 2014Na szczęście bardzo rzadko boli mnie głowa 🙂
Kordian Królik
4 listopada, 2014Przed całą tą aferą sercową głowa mnie praktycznie nie bolała. Serio, nie pamiętałem, co to ból głowy. Niestety, teraz dopada mnie to dość często, ale wiem co jest powodem, także nie panikuję dodatkowo:) I może kiedyś wrócę do swoje formy nie bolącej głowy XD
W ogóle, tak naprawdę ból głowy to często bardzo lekceważony objaw wielu chorób. Więc dobrze, że o tym piszesz:)
Jolanta Strażyc
4 listopada, 2014Świetny wpis! Mnie na szczęście bardzo rzadko boli głowa 🙂
Zdeterminowana Ana
4 listopada, 2014Boli, boli i przestanie. Staram się nie brać tabletek, bo w końcu samo przejdzie.
Mr K.
4 listopada, 2014Lubię takie rzeczowe wpisy ; )
Jackie Harrison
5 listopada, 2014Great post I get pressure headache and nothing helps but I should try an oil massage.
Beautetude
5 listopada, 2014I suffer from migraines for years. This post was helpful. I love rubbing peppermint essential oil on my temples for migraines.
Beautetude
Lady Lilith
5 listopada, 2014I hate when I get a head ache. I feel like it is overpowering my life.
bernikula
5 listopada, 2014Dla mnie najlepszym sposobem na bóle głowy okazała się dieta- odkąd całkowicie wyeliminowałam z niej cukier to nie wiem, co to ból głowy (nawet po wypiciu alkoholu- zero kaca:) .
Kara
5 listopada, 2014do puki ból nie jest uciążliwy liczę, że sam przejdzie, czasem pomaga wyście na świeże powietrze, jednak na ogół tylko przeciwbólce 🙁
Asia
5 listopada, 2014Migrena to moja zmora, niestety. Nigdy jednak nie biorę tabletek przeciwbólowych, zdarza mi się to naprawdę sporadycznie. Też miałam ,,przyjemność" obcować z bólem zatok i też nie polecam, więc trzeba naprawdę o siebie dbać 😉
domowacukierniaewy.blox.pl
5 listopada, 2014Ja na szczęście nie mam problemów z bólami głowy, ale wiem jakie to bywa męczące.
kasjeusz
5 listopada, 2014Długo się bałam, że odziedziczę skłonność do migreny po mamie – i w sumie nadal się trochę boję, ale mnie głowa boli niezwykle rzadko, praktycznie raz na rok. 😉
Karolina
5 listopada, 2014Konkretny, rzeczowy i przydatny bardzo wpis 🙂
Shirley Tay
6 listopada, 2014Have a beautiful day, Karo! Just back from my trip & resuming my blog hopping. Hope you're well! xoxo
Luxury Haven
minawetp
6 listopada, 2014A ja słyszałam, że ból głowy jest dlatego, że brakuje wody w organizmie, wypróbujcie i nawadniajcie organizm jak boli Was głowa… zobaczycie, ze to skutkuje, lepiej niż tabletka… Pozdrawiam serdecznie Karolino
JoannaT.
6 listopada, 2014w podstawówce miewałam migreny, coś okropnego! 🙂
ja słyszałam o takim sposobie na zatoki: sól rozgrzewa się na patelni, wsypuje do jakiegoś materiałowego woreczka i dokładnie zawiązuje (żeby był szczelny) i przykłada się do czoła 😉
Sharon D
6 listopada, 2014Very informative – great post! 😀
Adgam Blog
6 listopada, 2014mnie na szczęście rzadko boli głowa, a jeżeli już to z przemęczenia 🙂
Poezja Smaku
7 listopada, 2014Mnie często boli głowa – niestety z różnych przyczyn, kiedyś nawet sprawdziły się najgorsze scenariusze – dlatego warto nie lekceważyć nasilających się objawów
Paulina
7 listopada, 2014Oj nienawidzę jak mnie boli głowa! Czasem i nawet dwie tabletki Apapu nie pomagają…
MODA NA BIO
7 listopada, 2014Musze sobie zapisac ten olejek melisowy. Ja probowalam lawendowy, bo uspokaja i wprowadza w dobry nastroj. Pozdrawiam serdecznie beata
VADEMECUM BLOGERA
7 listopada, 2014Ostatnio pobolewa mnie glowa od komputera, bo za duzo siedze nad blogiem i to jest zle. Ten artykul bardzo mi sie przyda. Pozdrawiam Beata
Tosia
7 listopada, 2014Bóle głowy mam rzadko (odpukać w niemalowane… czekaj, gdzie ja mam coś niemalowane w pokoju?!), ale jak już są to okropne.
Lex
7 listopada, 2014A to ciekawe, bo akurat boli mnie głowa
Anonimowy
7 listopada, 2014Nienawidze bółu głowy ! Psuje cały dzień ;(
http://www.magfashion.pl
Panmalofel
7 listopada, 2014ciekawy wpis!
jeśli możesz to poklikaj w kliki w poście u mnie! 🙂
http://panmalofel.blogspot.com/2014/11/autumn-outfit-fuck-sweatshirt.html
Weronika Domogród
7 listopada, 2014Ból głowy – nie da się go lekceważyć, odbiera siły i co by się nie zrobiło jest do niczego
Magda C.
8 listopada, 2014Coraz częściej łapie mnie ból, ale to chyba po prostu przemęczenie…
kosmetyczka_kikusi
8 listopada, 2014ciekawy post 😉 ja na szczęście z bólem głowy zmagam się sporadycznie , np zmiana pogody, ciśnienie czy przeziębienie ..
mała-myśl
9 listopada, 2014Nawet nie wiedziałam, że może być tyle rodzajów, a raczej tyle przyczyn bólu głowy. Mój sposób – smaruję czoło amolem i zazwyczaj to pomaga 😉
projektdziecko
10 listopada, 2014Ja mam zwykle ból głowy, gdy zmienia się pogoda, albo zbliża się burza. Sposób – Ibuprom lub przeczekać, jeśli nie jest zbyt silny:)
Weronika Domogród
10 listopada, 2014Na ból trzeba coś zaradzić. Często jego powodem jest brak żelaza w organizmie, które odpowiada za transport tlenu do komórek. Każdy niedobór tlenu w głowie najczęściej odpowiada bólem. Warzywa bogate w żelazo to podstawa.
Weronika Rudnicka
10 listopada, 2014kiedyś wylądowałam w szpitalu na ból głowy… tydzień badań, kroplówki, ketonal- ostatecznie wypuszczona bez diagnozy do dalszego leczenia u neurologa… obecnie działam jak barometr.
weronikarudnicka.pl
Daisy K
10 listopada, 2014Mnie bardzo często boli głowa, przyczyna pochodzi z mózgowia, za dużo myślę. 😉
Marionetka Mody
12 listopada, 2014nic mi nie mów, ja ostatnio miałam tygodniową migrenę i myślałam że zejdę…
nataszkowiec
12 listopada, 2014Mi pomaga AMOL 🙂 i zimne okłady
grafitowy
13 listopada, 2014Mi sie zdarzają bole głowy z niewyspania (albo ja tak myślę 😉 ). Wtedy ratuje mnie drzemka albo nurofen. Apap jakoś nigdy mi nie pomagał.
Pamela Szczerba
15 listopada, 2014Świetny post ♥♥
MAYOUME
15 listopada, 2014U mnie czasami przy niedrożnych zatokach dokuczają,ale poza tym nie mogę narzekać. Staram się stosować naturalne metody w trakcie przeziębienia,a w przypadku bólu głowy,nacieram się amolem albo kładę się i śpię, a jak nie pomoże to ratuję się tabletką.
czar-życia
16 listopada, 2014Na szczęście mnie rzadko boli głowa
Małgorzata B.
18 listopada, 2014U mnie ból głowy to często oznaka odwodnienia.
mixoflife
19 listopada, 2014Bóle głowy dopadają mnie niestety dość często. Na szczęście tabletka przeciwbólowa przynosi ukojenie.
Iluvia
19 listopada, 2014Ale żeś temat wybrała!
ivona
21 listopada, 2014Bardzo często dolega mi ból głowy, ciekawy wpis, sporo się dowiedziałam.
eremi
24 listopada, 2014Ale wykład.
Jak boli głowa, przede wszystkim najpierw wypijam 1/2 l czystej wody i ewentualnie naświetlanie lampą Zepter. w 70% przynosi skutek.
Jak to nie przynosi efektu to tabletka i sen.
Pozdrawiam.
Carrie
25 listopada, 2014Moja mama ma ból głowy nadciśnieniowy i rzeczywiście okazało się, że jest to spowodowane bardzo wysokim ciśnieniem krwi. Mnie znowu często boli głowa w okolicach skroni, najczęściej przy przemęczeniu czy długim siedzeniu przy komputerze. Pomaga tabletka, masaż głowy i wyjście na świeże powietrze 🙂
Dieta moja pasja.
26 listopada, 2014Karo moja droga przepadłaś na dobre przez te wybory 🙂 Życzę powodzenia 🙂
Lady Lilith
26 listopada, 2014I am not a fan of headache. I feel like they really impact the day.
Gaja
27 listopada, 2014Nie miałam pojęcia, że jest ich taka różnorodność. Myślałam, że dopada mnie migrena, ale teraz to już trudno powiedzieć, bo mój ból nigdy nie przenosił się na drugi dzień, ale jak dowalił, a ja nie miałam pod ręką pigułki to leżałam bez życia na łóżku, nawet łyka wody nie miałam siły wziąć.
IN & OUT
28 listopada, 2014mnie czesto lapia migreny 🙁
http://zielonoma.blogspot.it/2014/11/choinka-z-batonikow-mars-i-m.html
Destiny
1 grudnia, 2014zapalenie zatok, nic miłego… wiem, bo męczę się z tym od jakiegoś czasu…
Justyna Żak
2 grudnia, 2014od samego czytania może zacząć boleć głowa. Ciesze się, że nie mam takich problemów:)
Anna Bielaszewska
3 grudnia, 2014oj ból głowy związanany z alergią pokarmową , znam to aż za dobrze – głowa pęka, i bli jak sto diabłów , a zawsze śmiali się ze mnie że w końcu jak pokarmowa to powienien mnie raczej żołądek boleć
Venus
3 grudnia, 2014Idealna notka dla mnie dobrze wiedzieć jakie są bóle.
Ból głowy to nie błahy problem dlatego dobrze go właściwie odczytywać
Beautetude
4 grudnia, 2014Great post dear.
Beautetude
Anonimowy
13 października, 2015Z bólem głowy walczę od dość dawna i przetestowałam wiele metod i leków. To, co mi najszybciej pomaga, to pyralgina rozpuszczalna – jedna saszetka i po chwili ból znika.
Anonimowy
18 października, 2015Ja niestety cierpię na migrenę od ponad 10 lat 🙁 wypróbowałam wiele leków, obecnie jestem na Sumamigrenie i radzi sobie lepiej niż dobrze 🙂 kiedy zażyję go na początku ataku to ból szybko przechodzi. Ale ogólnie życie z migreną nie jest proste, ataki mocno wyłączały mnie z wszelkich aktywności, czasem musiałam nawet brać dzień wolny w pracy.
Helen G.
23 listopada, 2016Ja mam zwykle ból głowy napięciowy ze stresu albo przepracowania albo z powodu wahań ciśnienia. Czasem jest on jednostronny.