10 zdrowych powodów, żeby jeść imbir
Choć to niepozorna przyprawa, działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwwirusowo. Jest skutecznym lekiem na infekcje. Pomaga w walce z trądzikiem, wypadaniem włosów i łupieżem oraz łuszczycą. I to nie koniec jego zalet – dlatego dziś spróbuję Was przekonać, że po jego szczyptę warto sięgać często, a nawet częściej. Imbir – dziś o nim będzie mowa.
1. Łagodzi bóle żołądka – zwłaszcza, jeśli sięgniemy po świeży korzeń imbiru. Nie tylko przyspiesza przemianę materii, ale także ułatwia wchłanianie składników odżywczych. Przynosi ulgę w przypadku wzdęć, bo działa rozkurczowo, a do tego zapobiega stanom zapalnym i pobudza wydzielanie śliny i soków żołądkowych. Regularnie spożywany pozwala zapobiegać owrzodzeniu błony śluzowej układu pokarmowego.
2. Łagodzi mdłości – również ciążowe – i zapobiega wymiotom także tym po chemioterapii czy narkozie, dlatego jest częstym składnikiem leków przeciwko chorobie lokomocyjnej. Dzieciom zamiast aptecznych leków wystarczy podać cukierki imbirowe. Co ważne, imbir w odróżnieniu od tego typu leków nie powoduje senności. Uwaga! W przypadku porannych mdłości nie można go zażywać dłużej niż cztery dni.
3. Ma działanie przeciwzakrzepowe – jest stosowany w profilaktyce zakrzepów w naczyniach krwionośnych, gdyż zapobiega zlepianiu płytek krwi. Jego działanie rozgrzewające poprawia krążenie. To działanie czyni go niezbędnym elementem diety osób z podwyższonym cholesterolem.
4. Jest naturalnym antybiotykiem – dzięki swojemu działaniu przeciwzapalnemu i przeciwbakteryjnemu wspomaga leczenie przeziębień i stanów zapalnych układu oddechowego. Wzmacnia nasz system odpornościowy. Pomaga także w leczeniu zapalenia stawów.
5.Orzeźwia i usuwa zmęczenie, gdyż wpływa korzystnie na ukrwienie mózgu, chroniąc nas przed zanikaniem komórek mózgowych. Poprawia koncentrację i pamięć, a tym samym zwiększa wydajność umysłową. Zmniejsza tym samym podatność na chorobę Alzheimera.
6. Zawiera wysoki poziom przeciwutleniaczy, dzięki czemu chroni nasze komórki przed uszkodzeniem i tym samym zapobiega m.in. starzeniu. Z tego powodu jest też przedmiotem badań pod kątem działania antynowotworowego.
7. Dzięki swojemu działaniu przeciwzapalnemu działa też przeciwbólowo i pomaga zmniejszać obrzęk dzięki swoim właściwościom moczopędnym. Działanie przeciwbólowe potwierdzono również u osób cierpiących na zapalenie kości i stawów kolanowych. Jest świetnym wspomaganiem leczenia chorób reumatycznych – ot, choćby kąpiel z dodatkiem olejku imbirowego.
8. Przez działanie przeciwzapalne i rozkurczowe jest doskonały w łagodzeniu dolegliwości miesiączkowych. Badania wykazały, że jego skuteczność można porównać z ibuprofenem. Warto go dodawać do jedzenia już przy pierwszych objawach PMS. Pomaga w bólach głowy, również tych migrenowych. Regularnie stosowany zmniejsza ilość i siłę ataków.
9. Dba o jamę ustną – działa odkażająco, odświeżająco, pozostawia przyjemny zapach w ustach.
10 I na koniec – jest naturalnym afrodyzjakiem – pomaga zachować młodość, dodaje energii i mocy, a przez swoje działanie rozgrzewające, pobudza również narządy płciowe.
Niestety – mimo tak pokaźnej listy zalet – imbir nie jest dla każdego:
- U niektórych osób może powodować biegunkę, zgagę, rozstrój żołądka czy podrażnienia jamy ustnej – dotyczy to jednak niewielu osób i to tylko w przypadku spożywania imbiru w postaci surowej.
- Przed korzystaniem z dobroczynnego działania imbiru warto jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli zażywamy leki rozrzedzające krew.
- Nie należy przyjmować więcej niż 4 g imbiru dziennie – w przypadku przedawkowania imbiru można odczuć zawroty głowy, senność, nudności oraz nieregularny
rytm bicia serca. - Unikaj imbiru jeżeli chorujesz na przewlekłą chorobę układu pokarmowego, refluks żołądkowy oraz podczas karmienia piersią.
- Imbiru nie powinny jeść dzieci do 2. roku życia.
Nabraliście ochoty na imbir? Mam dla Was coś szybkiego i smacznego z dodatkiem imbiru – jabłkowo-cynamonowe racuchy.
Składniki:
500 ml kwaśnego mleka
2 jajka
3 łyżki miodu
2,5 szklanki mąki
2 łyżeczki sody oczyszczonej
1 łyżeczka cynamonu
szczypta gałki muszkatołowej
szczypta mielonego imbiru
30 dag jabłek
cukier puder
Do miski przesypać mąkę, dodać sodę, cynamon oraz gałkę muszkatołową i imbir. Wymieszać.
Kwaśne mleko przelać do miseczki. Dodać żółtka i miód, zmiksować. Następnie wsypać suche produkty i ponownie wymieszać.
Jabłka obrać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Białka ubić na sztywną pianę. Do ciasta dodać jabłka, białka i razem delikatnie wymieszać.
Na patelni rozgrzać olej i nakładać łyżką ciasto. Smażyć na średnim ogniu na złoty kolor z dwóch stron. Smażymy krótko, bo łatwo się przypalają. Ostudzone racuchy posypujemy cukrem pudrem.
Smacznego!
IN & OUT
17 kwietnia, 2014czesto uzywam tej przyprawy ,dodaje do porannej kawy 😀 taki dziwny nalog 🙂
http://zielonoma.blogspot.it
Asia Ruszczyk
17 kwietnia, 2014ja lubię imbir w potrawach, pewnie dlatego takim okazem zdrowia jestem 😉
Magda J.
17 kwietnia, 2014Ja bardzo lubię imbir do marynaty do kurczaka na przykład 😉
byCarol
17 kwietnia, 2014Rzadko jadam racuchy ale ich widok… mm, nabrałam ochoty :).
Imbiru niestety w moim jadłospisie praktycznie nie ma. Ale po Twoim poście po Świętach chyba zmienię trochę przyzwyczajenia i zacznę go dodawać do różnych potraw :).
Daisy K
17 kwietnia, 2014Lubię imbir w herbacie, ale mnie już nic nie jest w stanie pobudzić, mowa o afrodyzjaku. 😉 Co do rozrzedzania krwi, mam zalecone tabletki których nie biorę bo i tak krwawię długo jak się skaleczę. Chętnie wykorzystam ten przepis, dziękuję. 🙂
bodybuildingisalifestyle
17 kwietnia, 2014bardzo lubię imbir!! 🙂
PannaAnna
17 kwietnia, 2014Wcześniej bardzo lubiłam , od czasów ciąży i zażywania herbaty z imbirem na nudności ciążowe jakos nie mogę znieść smaku zapachu ….
czar-życia
17 kwietnia, 2014Ja też używam imbir, ale mi narobiłaś ochoty na takie racuchy 🙂
Magdalena P.
17 kwietnia, 2014Cenne rady, przydadzą się 😉
Ewelina K
17 kwietnia, 2014Trzeba spróbować:) mam tabletki imbirowe isla;)
Beauty Unearthly
18 kwietnia, 2014Great post dear…lovely pics..:-)
Salvador Dali
18 kwietnia, 2014uwielbiam imbir: pić czy jako przyprawę.. 🙂
Ale w racuchach nie próbowałam, a to musi być świetny pomysł! 😀
Krystyna Boner
18 kwietnia, 2014Imbir dodaję do wielu potraw gotowanych i pieczonych. Ostatnio dodałam do pasztetu mięsnego. Na bóle gardła jem imbir kandyzowany. Ale o dodaniu do racuszków nie pomyślałam. Świetny pomysł. Chętnie z niego skorzystam.
Teraz pozwól, że z okazji Świąt Wielkiej Nocy złożę Tobie życzenia radosnych i szczęśliwych Świąt. Wesołego Alleluja 🙂
Cristina R.
18 kwietnia, 2014delicious!!!!
xx
http://sofiscloset.blogspot.it/
justynka ma kota...
18 kwietnia, 2014Dobrze wiedzieć, że imbir ma tyle świetnych zastosowań!
Agnieszka Muszynska
18 kwietnia, 2014Imbir zdrowy jest i basta, wczoraj piekłam racuchy, ale o imbirze nie pomyślałam, nadrobię następnym razem:):)
Nieidealna Perfekcjonistka
18 kwietnia, 2014bardzo lubię połączenie imbiru z podsmażonym mango :))
Renata Walczak
18 kwietnia, 2014używam i to dużo ale nie do racuchów:)
imbir można też wykorzystać w kosmetyce np do kąpieli czy pillingu- przepis mam http://reanja.blogspot.com/search/label/imbir
pozdrawiam cieplutko:)
greenwithenvy
18 kwietnia, 2014Często używam imbiru szczególnie do przyprawiania zup;) uwielbiam zupe marchewkową z mleczkiem kokosowym i imbirem;)
Monika Ch
18 kwietnia, 2014Woda miód cytryna i imbir to cos co niwelowalo moje mdłości w ciazy moj napój bogów 😉
Senses Angel
18 kwietnia, 2014Ja niestety nie jestem zbyt "zaprzyjaźniona" z imbirem.. Czas to zmienić!
Ja i moje urwisy
18 kwietnia, 2014Nie lubię imbiru jakoś mi nie podchodzi…
Pozytywny Punkt Widzenia
18 kwietnia, 2014Wow, jestem zaskoczona. Nie sądziłam, że imbir ma tyle zalet! Dzięki za informację 😉
Kasia Szewczyk
18 kwietnia, 2014Bardzo lubię imbir ;]
Venus
18 kwietnia, 2014Nie wiedziała, że aż takie ma zastosowanie
A przepis wypróbuje na pewno – bo smakowicie wygląda
Cookie
18 kwietnia, 2014Słyszałam ile dobrego robi imbir, ale jakoś nie wprowadziłam go do swojego jadłospisu…czas to zmienić 😀
Ems
18 kwietnia, 2014Ja robię syrop ze zmiksowanego imbiru, cytryny (obranej) i miodu – świetny do herbatki 🙂
Iwetto Iwettos
18 kwietnia, 2014Uwielbiam imbir! Wszyscy powinni go jeść zamiast czosnku 😉
Karina
18 kwietnia, 2014nie wiedziałam, że jest taki zdrowy ; ) kiedyś popijałam z herbatą, bo słyszałam, że rozgrzewa, ale potem odstawiłam. jednak po przeczytaniu u Ciebie jego zalet, chętnie bym do tego zwyczaju powróciła.
pozdrawiam i życzę wesołych świąt! ; )
malenka
18 kwietnia, 2014Przepis intrygujący, muszę wypróbować 🙂
Aleksandra Anna
18 kwietnia, 2014ja coraz bardziej się przekonuje do imbiru i jego smaku i coraz częściej gości w mojej kuchni 🙂
Ediksa
18 kwietnia, 2014wiedzilam ze jest zdrowy ale nie sadzilam ze ma az tyle tego dobra w sobie 🙂 i dziekuje za przepis, akurat potrafie racuchy i mysle ze skorzystam z imbirowo jablkowej mieszanki 🙂
Ola
18 kwietnia, 2014O proszę, nawet nie wiedziałam, że imbir ma takie właściwości!
Alicja Kozubska
18 kwietnia, 2014Lubię dodawać imbir do wielu potraw 🙂
http://cynamon.net.pl
18 kwietnia, 2014Jakoś nie mogę się przekonać do imbiru mimo, że ma takie dobre właściwości. Jakoś mi jgo smak przeszkadza.
Kolorowy świat Magdy
18 kwietnia, 2014Nie wiedziałam ,że imbir może tyle dobrego zdziałać, ale i tak nie jestem wstanie się do niego przekonać 😉
Anna P.
18 kwietnia, 2014Takie obrazki, a ja dzisiaj poszczę, ale mi smaka narobiłaś 🙁 Nie wiedziałam, ze imbir ma tyle zalet, słyszałam tylko o 10, a tu proszę 😀
Alicja R.
18 kwietnia, 2014Słyszałam o dobroczynnym działaniu imbiru, jednak sama nie stosuję go w swoich potrawach. I przyznam, że nie wiem czemu 😉 Może obawiam się tego, że zbyt bardzo zmieni smak dania?
mademoisellemode
18 kwietnia, 2014Hummm yummy ^^
Kisses
http://www.mademoisellemode.com/
Dario Venuti
18 kwietnia, 2014mmm good post
FASHIONSEDUCER.COM
Ina
18 kwietnia, 2014Imbiru używam wszędzie gdzie mogę.
Dziękuję, czyli efekt osiągnięty.
Dieta moja pasja.
18 kwietnia, 2014Imbir jak nikt inny nakręca metabolizm 🙂
Wesołych Świąt 🙂
Świat Sikuni
18 kwietnia, 2014Imbir samo zdrowie, myślę że u nas w Polsce jeszcze niedoceniany
LoliBeatrce
18 kwietnia, 2014Ciekawe :O nie zdawałam sobie sprawy z tego że imbir jest taki niezwykły 😉
Patrycja Z
18 kwietnia, 2014Nie używałam nigdy imbiru 😉
Wesołych Świąt Wielkanocnych 😉
Pozdrawiam i zapraszam do mnie ;*
Mama Laurki testuje
18 kwietnia, 2014nawet nie pamiętam czy kiedykolwiek jadłam imbir :/
Daria Dymek
18 kwietnia, 2014Owy produkt pojawia się w mojej kuchni ze względu na punkt piąty 😉
Asik
18 kwietnia, 2014No to teraz muszę koniecznie wypróbować 🙂
someonextoxlove
18 kwietnia, 2014rzadko używam, ale – PRZEKONAŁAŚ mnie 🙂
no i te racuchy… narobiłaś mi ochoty na nie… 🙂
Carrie
18 kwietnia, 2014Muszę koniecznie wypróbować, bo brzmi cholernie zachęcająco! 🙂 Tyle zdrowia w małym kawałku. Możesz napisać, do jakich potraw można jeszcze dodawać imbir? 🙂
BeautynLiving
18 kwietnia, 2014nie potrafię się przekonać do imbiru, kiedyś mi nie zasmakował i od tamtej pory jestem zniechęcona
Anett B
19 kwietnia, 2014I love ginger – it's a miracle food and also very good to eat 🙂
http://bellapummarola.blogspot.it/
żaneta serocka
19 kwietnia, 2014uwielbiam imbir, wrzucam go do sokowirówki z marchewkami i jabłkami- pyszny soczek wychodzi. polecam Wesołych świąt 🙂
92ana
19 kwietnia, 2014Ja jakoś nie przepadam za imbirem, lubię kiedy występuje w niewielkich ilościach. ;p
Fresh Is Yummy
19 kwietnia, 2014Bardzo ciekawy post!
http://freshisyummy.blogspot.com/2014/04/boss-ass-bitch.html
narja
19 kwietnia, 2014Nie wiedziałam, że imbir jest aż tak zdrowy:)
vademecum blogera
19 kwietnia, 2014Moje dziecie uwielbiaja cukierki imbirowe mozna kupic w chinskich sklepikach. Pozdrawiam Beata
Gwiazdka.
19 kwietnia, 2014Słyszałam, że idealnie rozgrzewa i – zwłaszcza zimą – dobrze jest wypijać rano szklankę wody z imbirem właśnie 🙂 Muszę wypróbować, bo jakoś zawsze mnie od niego odrzucało, ale może najwyższy czas się przemóc 🙂
Lady parisienne
19 kwietnia, 2014Nice post!
Have a great week end 🙂
MyLife Blossom
19 kwietnia, 2014Ahh.. to juz wiem, dlaczego moja mama imbir dodaje do wszystkiego… 🙂 Chyba sie skusze, ma same zalety. Pozdrawiam. Olga
Magda C.
19 kwietnia, 2014Lubię imbir, ale niestety zapominam go używać 🙁
Marta
19 kwietnia, 2014Nawet nie wiedziałam, że ma tyle zalet 🙂
domowacukierniaewy.blox.pl
19 kwietnia, 2014Oj jak dobrze, że lubię tę przyprawę 🙂 Pozdrawiam i życzę zdrowych i pogodnych Świąt! 🙂
Marcela
20 kwietnia, 2014Świetny post! imbir jest niesamowity a racuchy…mmmm… pyszności… Życzę spokojnych i cudownych Świąt!
Sandra Lewandowska
20 kwietnia, 2014Więcej przepisów poprosimy 🙂
usmiechnieteoczy
20 kwietnia, 2014nie zdawałam sobie sprawy jak wiele dobrego może dać imbir!
Marionetka Mody
20 kwietnia, 2014uwielbiam imbir w wytrawnych daniach!
Aneta Flow
20 kwietnia, 2014Imbir – bardzo rzadko i w niewielkich ilosciach – ściska mnie w gardle sam zapach 🙁
Paulina
20 kwietnia, 2014Nie jadłam, ale chcę zacząć 😉
Greg and Mika
20 kwietnia, 2014o tylu właściwościach nie słyszeliśmy, dzięki:*
Bemol Naschkatze
21 kwietnia, 2014ooo lubię imbir 😉
pozdrawiam
daggistr
22 kwietnia, 2014nawet nie wiedziałam że imbir robi nam aż tyle dobrego 😛 a takie placuszki zrobię z ochotą bo uwielbiam !
pozdrawiam !
Weronika Domogród
22 kwietnia, 2014Świetny post. Uwielbiam naturalne tanie terapie. Nie mogę z jakiś technicznych powodów zostać obserwatorką twojego wspaniałego bloga, ale za chwilę umieszczę go w moich ulubionych. Pozdrawiam serdecznie.
Patrycja M.
22 kwietnia, 2014Mi właśnie ginekolog poleciły imbir na bolesne miesiączkowanie 🙂
dobry-przystanek.bloog.pl
24 kwietnia, 2014imbir jest genialny i zawsze w sezonie jesienno-zimowym stanowi podstawę w mojej kuchni:) świetny, bogaty tekst, a przede wszystkim edukacyjny:)
Lex
24 kwietnia, 2014O… znalazł się też powód dla mnie: ciągle choruję, więc naturalny antybiotyk jest jak znalazł!
Iwona Gold
10 grudnia, 2014Ja dodaję plasterek imbiru do herbaty:)
My Home Rules
24 maja, 2016Dawno jadłam racuchy, a z imbirem nigdy. Najczęściej używam go w zimie z herbatą.